Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ταξιδι με αυτοκινητο


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια.θα παμε διακοπες με το αυτοκινητο περιπου 4-5 ωρες ταξιδι.δυστυχως η ωρα που θα ξεκινησουμε δεν ειναι κ τοσο καλη αλλα δεν μπορουμε αλλη.θα φυγοθμε γυρω στις 12 το μεσημερι.το προβλημα μου ειναι τι να εχω δωσει στον μικρο(19 μηνων)για φαγητο.μια μερα που ειχα παει για μπανιο δεν τον χτυπουσε αερας κ οταν κατεβηκε εκανε εμετο.απο τοτε του εχω παντα ανοιχτο το παραθυρο κ δεν ξαναειχα προβλημα.οποτε πρωι που σηκωνεται πινει γαλα.κατα τις δεκα φρουτοκρεμα.ειναι καλυτερα να αποφυγω την φρουτοκρεμα κ να του φτιαξω κανενα τοστ??για τον δρομο τι να εχω.κριτσινια ας πουμε??σκεφτητε οτι δυστυχως δεν θα φαει μεσημεριανο πριν φτασουμε.τα φωτα σας κοριτσια!!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατί να μη φάει μεσημεριανό πριν φτάσετε;

 

Σε τέτοιες διαδρομές και εμείς ξεκινούσαμε εκείνη την ώρα. Σε κανένα μισάωρο τα παιδιά είχαν κοιμηθεί και μέσα στο αυτοκίνητο περνούσαν γύρω στις δύο ώρες κοιμισμένα. Μετά από κανένα μισάωρο ειχαμε υπολογίσει στάση για φαγητό και ίσως παραλία. Θυμάμαι ως παιδί ατελείωτα ταξίδια χωρίς να ξέρω πότε αρχίζουν και πότε τελειώνουν και ήταν μαρτυρικό. Ούτε ως μεγάλη τα αντέχω καλά-καλά. Σας εμποδίζει κάτι να κάνετε μια μεγάλη στάση;

 

Τουλάχιστον τώρα τα παιδιά έχουν πιο άνετες θέσεις και μπορούν να κοιμηθούν.

 

Αν πάτε προς Αθηνών-Λαμίας, μια ενδιαφέρουσα στάση είναι στον Άγιο Κωνσταντίνο, που έχει πλατεία-παιδική χαρά για παγωτό. Πιο ψηλά, μπορείτε να ξεστρατίσετε στο Βόλο για βόλτα και ουζάκι, αλλά θα χάσετε χρόνο από το ταξίδι.

 

Η Αθηνών Κορίνθου είναι πιο βαρετή ως διαδρομή, αλλά έχει διάφορα παραθαλάσσια χωριουδάκια για μικρή στάση.

 

Και το μεγάλο παιδάκι θα σκεφτόμουν. Έχει συνηθίσει τέτοια ταξίδια; Αν αρχίσει το μεγάλο τη μουρμούρα, μπορεί να ακολουθήσει το μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,,επειδη ειμαι παθουσα απο τα παιδια μου και εμενα την ιδια (Ακομη αν δεν οδηγαω σε ταξιδια κανω εμετο) απο τη στιγμη που θα φυγετε τετοια ωρα η μονη συμβουλη που θα σου δωσω ειναι στεγνα φαγητα,,,οχι φρουτοκρεμα,,,κανα τοστακι ναι... εμεις τρωμε κατα τη διαρκεια της διαδρομης κρακερακια και κριτσινια το νερο με σταγονομετρο και σαφως στασεις,,αποφευγουμε οτιδηποτε εει τυρι μεσα και γενικα η μερα του ταξιδου ειναι κριτσινια κρακερακια ,,,αλλα εμεις φευγουμε νυχτα δηλαδη 5 εχουμε φυγει το πρωι και απο εκει παπο το χωριο μας που παμε φευγουμε μεσημερι ωστε εστω στις στροφες να κοιμουνται,,,,,γενικα δε θελει πολλα υγρα αν ειναι ευκολο να το εχεις το παιδι δεμενο στη μεση να βλεπει αναμεσα σας μπροστα καλο ταξιδι

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας.σταση θα κανουμε σπαρτη.παμε λακωνια.σε αμαξι πολυμορφικο με 4 παιδια μεσα.τα αλλα 3 δεν εχουν δειξει ποτε οτι ζαλιζονται.ο μικρος με τρομαξε με αυτη τη ΜΙΑ φορα που συνεβη.γι αυτο κανω ερωτησεις για το τι πρεπει να φαει εκεινη την ημερα.οποτε θα του δωσω το πρωι γαλα,μετα κανενα τοστ κ για το ταξιδι κανενα κουλουρι θεσσαλονικης που ξερω οτι του αρεσει.με το νερο θα το προσπαθησω γιατι μεσα στο αμαξι του αρεσει να πινει!!ελπιζω να πανε ολα καλα.ευχαριστω κ παλι για το ενδιαφερον:D

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω θα ελεγα τα πολλα υγρα να αποφυγεις να του δωσεις..η στερεα τροφη βοηθαει για να μην ζαλιζετε...τα τυροπιτακια που ειπε και η φιλη ειναι μια καλη λυση!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...