Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εν το μεταξυ σε αυτο που γραφω "τυρι" και "φετα" εννοω το ιδιο, δλδ λευκο τυρι, απλα τα εγραψα με διαφορετικες λεξεις!!!

 

Λοιπον εχουμε και λεμε, τα 3 παραπανω ειναι τυρια (λευκα), ενω κασερι (κιτρινο) για τοστ δινω μικρη ολανδεζα!!!

 

koalaki εισαι Θεσσαλονικιά? εμείς εδώ στη Θεσσαλονίκη τα λέμε έτσι!!! Τυρί λέμε μόνο τη φέτα και κασέρι όλα τα κίτρινα!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ τυρί του τοστ δίνω λογάδι απλά γιατί αυτό μας αρέσει! Μπορεί να δώσω και κάτι άλλο. Τα περισσότερα τυριά δεν έχουν συντηρητικά αν και τελευταία είχα βρεί ένα επώνυμο "ελαφρύ" που είχε οπότε απο τότε τα κοιτάω και αυτά.

Κι εγω το λογαδι επερνα για πολυ καιρό αλλα λιγο το βαρέθηκα με και περνώ το Maas lander που ειναι ελαφρύ και πολυ νόστιμο. Ελπίζω να μην ειναι αυτο με τα συντηρητικά...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το λογαδι επερνα για πολυ καιρό αλλα λιγο το βαρέθηκα με και περνώ το Maas lander που ειναι ελαφρύ και πολυ νόστιμο. Ελπίζω να μην ειναι αυτο με τα συντηρητικά...

 

 

Το συγκεκριμένο δεν το έχουμε δοκιμάσει ακόμα και δεν έτυχε να δώ συστατικά, αλλά αφού το τρώτε εγώ θα το κοιτούσα... Ως τυρολάτρης θα το κοιτάξω όμως αφού λές οτι είναι νόστιμο!!!

Link to comment
Share on other sites

koalaki εισαι Θεσσαλονικιά? εμείς εδώ στη Θεσσαλονίκη τα λέμε έτσι!!! Τυρί λέμε μόνο τη φέτα και κασέρι όλα τα κίτρινα!!!!!:D

 

Δραμινιααα!!! :D:D:D

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν υποθέσουμε ότι η ώρα του απογευματινού είναι 5.30 - 9 σ΄αυτό το διάστημα δίνετε ένα μόνο σνακ? π.χ ένα αυγό με ντομάτα και μετά το βραδινό γάλα ή δίνετε το βραδυ πριν το γάλα και λίγο φαγάκι?

Link to comment
Share on other sites

αν υποθέσουμε ότι η ώρα του απογευματινού είναι 5.30 - 9 σ΄αυτό το διάστημα δίνετε ένα μόνο σνακ? π.χ ένα αυγό με ντομάτα και μετά το βραδινό γάλα ή δίνετε το βραδυ πριν το γάλα και λίγο φαγάκι?

Ανάλογα τι ωρα θα φάει το απογευματινό.Αν το φάει στις 6,υπαρχει περίπτωση να ζητήσει κάτι και τότε θα του δόσω ενα cream cracker η λιγο ψωμάκι η 2 κριτσινια,κάτι ελαφρυ και λιγο.Αν πάλι φάει στις 7-7:30 τότε δεν δίνω τιποτα και δεν ζητάει κι ολας.

Link to comment
Share on other sites

αν υποθέσουμε ότι η ώρα του απογευματινού είναι 5.30 - 9 σ΄αυτό το διάστημα δίνετε ένα μόνο σνακ? π.χ ένα αυγό με ντομάτα και μετά το βραδινό γάλα ή δίνετε το βραδυ πριν το γάλα και λίγο φαγάκι?

 

Rosaki όπως είπα πιο κατω εγω δίνω φαγητο κανονικό δεν υπαρχει περιπτωση να την βγάλει με τοματουλα και αυγουλακι!! Σήμερα θα δωσω αρνί για βραδινό και έφαγε ήδη κοτοπουλο με πατάτες

Δες τι θελει η μικρή σου, πρόσφερε της φαγητο και αν δεις οτι δεν το θελει μην το ξανά δώσεις .. Αλλα άφησε στα σιγουρα μια ώρα μεταξύ φαγητού και γαλα

Link to comment
Share on other sites

αν υποθέσουμε ότι η ώρα του απογευματινού είναι 5.30 - 9 σ΄αυτό το διάστημα δίνετε ένα μόνο σνακ? π.χ ένα αυγό με ντομάτα και μετά το βραδινό γάλα ή δίνετε το βραδυ πριν το γάλα και λίγο φαγάκι?

 

Εγω δινω κατα τις 5 το σνακ (τοστακι, τσουρεκακι, γιαουρτι με βρωμη κλπ...) και μετα μονο το γαλα (γυρω στις 9) πριν τον υπνο. Βεβαια αν μεσα σε αυτο το διαστημα πεινασει παλι, δινω συμπληρωμα, αλλα φαγητο οχι!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σ΄αυτη την ηλικία (σε λίγες μέρες 26 μηνών) δίνατε τηγανητά π.χ κεφταδάκια, πατάτες? είναι κάτι σχετικά εύκολο και γρήγορο αλλά διστάζω ακόμη να της δώσω.

Link to comment
Share on other sites

σ΄αυτη την ηλικία (σε λίγες μέρες 26 μηνών) δίνατε τηγανητά π.χ κεφταδάκια, πατάτες? είναι κάτι σχετικά εύκολο και γρήγορο αλλά διστάζω ακόμη να της δώσω.

 

Μετα τον χρονο το μωρο μπορει να φαει οτι τρωμε εμεις (ασχετα που το καλυτερο ολων ειναι να μαγειρευονται τα φαγητα στον φουρνο), απλα λιγο προσοχη στα μπαχαρικα και τα συναφη...!!!

 

Εγω της δινω της μικρης μου, αλλα σπανια μαγειρευω στο τηγανι, γιατι ως επι το πλειστον μαγειρευω στο φουρνο η στην χυτρα.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

σ΄αυτη την ηλικία (σε λίγες μέρες 26 μηνών) δίνατε τηγανητά π.χ κεφταδάκια, πατάτες? είναι κάτι σχετικά εύκολο και γρήγορο αλλά διστάζω ακόμη να της δώσω.

 

Εννοείται, απλα μην τα δίνεις συνεχεια !!

Εγω και mcdonalds εχω δώσει οπότε κατι τυχαίνει και δεν μπορω να μαγειρεψω :-)

Link to comment
Share on other sites

μάλλον πρέπει να απλοποιήσω λίγο τη ζωή μου στον τομέα αυτό.

 

Εγώ καθημερινά μαγειρεύω διαφορετικό φαγητό για την μικρή. χωρίς καθόλου αλάτι, μπαχαρικά κ.α. Δεν της έχω δώσει να δοκιμάσει πολλά πράγματα και ίσως είμαι φάουλ σ΄αυτό. π.χ σήμερα της έδωσα για πρώτη φορά λίγο μέλι.

 

Δεν της έχω δώσει καθόλου τηγανητά, και πρέπει να έχει γλειψει απλώς 1-2 τηγανιτές πατάτες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mμμμ...εγω πρεπει να εδωσα οταν ηταν 8-10 μηνων...ειδικα λουκανικο...ξετρελαινοταν απο τοτε:oops:

 

Rosaki οντως ειμαι υπερβολικη και προς Θεου δε λεω να εκανες το ιδιο...ομως μην πας και στο αλλο ακρο;) Κριμα ειναι τοσο μεγαλο παιδακι να μην τρωει κανονικο φαγητο...και για σενα βεβαια που καθεσαι να μαγειρευεις διπλα φαγητα...

Link to comment
Share on other sites

αυτό διαπιστώνω με τις απαντήσεις σας, μάλλον είμαι υπερβολική.

ακολουθώ αυστηρό πρόγραμμα, 2 μέρες κρέας (βραστό μοσχάρι κυρίως), 2 μέρες κοτόπουλο, 2 μέρες ψάρι, 1 μέρα λαδερό. και όλα αυτά ανάλατα.

μήπως το έχω το παιδί σε αυστηρή δίαιατα και δεν το έχω καταλάβει?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πιστευω κι εγω...κι επιπλεον-το σημαντικοτερο, διοτι η κορη σου δεν εχει φαει και ποτε κατι πολυ νοστιμο να ξερει τι χανει!- εχεις και τον εαυτο σου πιεσμενο χωρις λογο;)

Link to comment
Share on other sites

κάπου αναφέρατε κάτι για απογευματινό με βρώμη.

 

για δώστε περισσότερες πληροφορίες σε μια άσχετη με τη μαγειρική μαμά.

 

όταν λέτε βρώμη εννοείτε τα κουάκερ? και τι το κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

αυτό διαπιστώνω με τις απαντήσεις σας, μάλλον είμαι υπερβολική.

ακολουθώ αυστηρό πρόγραμμα, 2 μέρες κρέας (βραστό μοσχάρι κυρίως), 2 μέρες κοτόπουλο, 2 μέρες ψάρι, 1 μέρα λαδερό. και όλα αυτά ανάλατα.

μήπως το έχω το παιδί σε αυστηρή δίαιατα και δεν το έχω καταλάβει?

 

εγώ νομίζω μια χαρά είναι το πρόγραμμά σας!!! Απλά μαγείρεψέ τα κανονικά όπως τα τρώτε εσείς (εννοείτε αποφεύγουμε τα τηγανητά και προσπαθούμε να προσθέτουμε το λάδι στο τέλος του μαγειρέματος) Επίσης μου κάνει εντύπωση που δεν αναφέρεις τα όσπρια. Δεν τρώτε?

 

Δε σε θεωρώ καθόλου υπερβολική απλά μην αγχώενεσαι και τόσο!!! Κι εγώ ας πούμε που δεν τηγανίζω αν πάμε κάπου επίσκεψη και έχει τηγανητές πατάτες θα αφήσω τη μικρή να φάει, άσχετα που θα φάει μόνο 2 αφού δεν τις έχει μάθει και δεν της αρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Daisy μου της δίνω και όσπρια. Συνήθως τα λαδερά εναλλάσονται με όσπρια. Πολύ αγαπημένο της είναι το φακόρυζο.

Γενικά, θα ήθελα να την μάθω να τρώει υγειινά και να το διατηρήσει στη ζωή της.

 

απλώς έχω την αίσθηση ότι για να μπορεί να ξεφεύγει μια στο τόσο π.χ σε μια γιορτή, σε μια έξοδο ή όταν δεν υπάρχει φαγητό θα πρέπει όλο τον υπόλοιπο καιρό να είναι "αυστηρό" το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

αυτό διαπιστώνω με τις απαντήσεις σας, μάλλον είμαι υπερβολική.

ακολουθώ αυστηρό πρόγραμμα, 2 μέρες κρέας (βραστό μοσχάρι κυρίως), 2 μέρες κοτόπουλο, 2 μέρες ψάρι, 1 μέρα λαδερό. και όλα αυτά ανάλατα.

μήπως το έχω το παιδί σε αυστηρή δίαιατα και δεν το έχω καταλάβει?

 

Απλα προσεχε καταλαθος να μην πας στην αντιπερα οχθη με τοσο αυστηρο προγραμμα για 2 λογους: 1) ορισμενα φαγητα οσο και θρεπτικα να ειναι οταν υπαρξει υπερβολη δινουν το αντιθετο αποτελεσμα, και "χαλαει" κατα μια εννοια αυτο που προσπαθουμε να φτιαξουμε, στην συγκεκριμενη περιπτωση εναν "καθαρο" οργανισμο και 2) ισως με μεγαλωνοντας το παιδι να "αντιδρασει" σε αυτη την (αναμφισβητητα) υγιεινη διατροφη και να στραφει σε ανθυγιεινη λογω αποθημενων!!!

 

Εγω δινω βρωμη με μελι και γιαουρτι λευκο, νοστιμοτατο, θρεπτικοτατο και χορταστικο!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

τι θα προτείνατε να αρχίσω να δίνω για να σπάσω λίγο το τόσο "αυστηρό"?

 

Οτι τρωτε εσεις, ας πουμε αν ειστε και εσεις της υγιεινης διατροφης μπορεις 1 φορα την εβδομαδα να δινεις κρεας, 1 φορα ψαρι, 1 φορα κατοπουλο, 1 φορα οσπρια, 1 φορα ζυμαρικο η ταψιου (πχ γεμιστα), 1 φορα σουπιτσα κοκ...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...