Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υγιεινή δια(σ)τροφή


v@sso

Recommended Posts

Είναι εντελώς έξω από τη διατροφή του τα όσπρια και τα δημητριακά και όλα τα προϊόντα που παράγονται από αυτά και κάθε τι που δεν μπορεί να το φάει ωμό.

 

Αυτά που δεν είναι απαραίτητα και έχει τεκμηριωθεί πως δεν πρέπει να τα καταναλώνουμε είναι τα δημητριακά και τα γαλακτοκομικά.

 

Η βρώμη δεν είναι δημητριακό? :confused:

 

Επίσης, για τα όσπρια όλο και τυχαίνει να διαβάζω καλά λόγια και μέχρι τώρα τα θεωρούσα υγιεινή επιλογή. Υπάρχουν κάποιες εδώ που δεν τα συμπεριλαμβάνουν στη διατροφή τους γιατί δεν τα θεωρούν απαραίτητα ή ωφέλιμα;

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ είμαι υπέρ της βρώμης και υπερ των ζυμωμένων μόνο γαλακτομικών κατά προτίμηση μη αγελαδινών (κεφίρ, ξυνόγαλα, τυριά, γιαούρτια)

 

Για τα όσπρια είμαι υπερ αλλά επιλεκτικά (πειραματικά μπορείς να βρεις ποιά σε ενοχλούν λιγότερο)

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Περιληπτικά, απ' όσα έχω διαβάσει, το κρέας γίνεται βλαβερό για τον άνθρωπο αν μαγειρευτεί, και ιδιαίτερα αν ψηθεί στα κάρβουνα, στο φούρνο σε ψηλή θερμοκρασία, και φυσικά αν τηγανιστεί.

 

Ωστόσο, είναι ασφαλής η κατανάλωση ωμού κρέατος; Επίσης, σε τι ποσότητες πιστεύεις ότι είναι καλό να το καταναλώνουμε;

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

να σας ρωτήσω μήπως ξέρετε... η πεθερά μου σκέφτεται να βάλει κότες για τα εγγόνια για να έχουμε φρέσκα αυγουλάκια... ξέρετε αν η προέλευση του κοτόπουλου παίζει μεγάλο ρόλο ή θα αντισταθμιστεί με την σωστή διατροφή ... δηλ θα πρέπει να βρούμε από κάπου βιολογικά κοτόπουλα? σε κανα δυο που έχω ρωτήσει στη βιολογική λαική μου είπε οτι δεν πουλάνε ζωντανά... που θα μπορούσα να βρώ? και επίσης ποιά είναι η σωστή διατροφή για το κοτόπουλο (λες και εξασφαλίσαμε τη δική μας και πιάσαμε και τα ζώα) για να είναι καλά τα αυγά να μπορούμε να τα τρώμε και ωμά?

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας. Είμαι νέα στο site και θέλω να με βοηθήσετε περί εγκυμοσύνης. Ο γιατρός πρότεινε να τρώω ψάρι για το μωρό μου όμως εγώ ούτε να το βλέπω. Μόνο που το σκέφτομαι ανακατεύομαι. Να σας πω ότι πριν μείνω εγκύος έτρωγα χωρίς κανένα πρόβλημα και με αρκετή όρεξη. Τι να κάνω; Αληθεια δεν μπορώ να πω κ την λέξη ψάρι διότι με την σκέψη του ανακατεύομαι. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ψαρι ειναι καλο για το μωρο απ οτι ξερω στο τριτο τριμηνο!προσπαθησε ν αβρεις συνταγες που να μην σ ενοχλει!οι σαρδελες και κυριως τα λιπαρα ψαρια ειναι αυτα που χρειαζονται!οχι μεγαλα σε μεγεθος γιατι εχουν βαρεα μεταλλα.αλλα μικρα ψαρια καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γειά σας. Είμαι νέα στο site και θέλω να με βοηθήσετε περί εγκυμοσύνης. Ο γιατρός πρότεινε να τρώω ψάρι για το μωρό μου όμως εγώ ούτε να το βλέπω. Μόνο που το σκέφτομαι ανακατεύομαι. Να σας πω ότι πριν μείνω εγκύος έτρωγα χωρίς κανένα πρόβλημα και με αρκετή όρεξη. Τι να κάνω; Αληθεια δεν μπορώ να πω κ την λέξη ψάρι διότι με την σκέψη του ανακατεύομαι. Ευχαριστώ

 

εγώ πάντως που δεν τα έτρωγα λόγω μολυσμένων θαλασσών, είχα πάρει συμπλήρωμα Ω3/6/9 (το τελευταίο τρίμηνο) και τώρα που θηλάζω έχω παραγγείλει και περιμένω krill oil. Σε όλη την εγκυμοσύνη να φανταστείς είχα φάει 3-4 φορές σαρδέλες΄... και άλλες τόσες σκουμπρί καπνιστό γιατί μ αρέσει ;).

Τα λιπαρά αυτά είναι πολύ ωφέλημα για τον εγκέφαλο του μωρού (κυρίως) δυστυχώς όμως τα ψάρια δεν είναι η ασφαλέστερη λύση ιδαίτερα τα μεγάλα του βυθού...

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Περιληπτικά, απ' όσα έχω διαβάσει, το κρέας γίνεται βλαβερό για τον άνθρωπο αν μαγειρευτεί, και ιδιαίτερα αν ψηθεί στα κάρβουνα, στο φούρνο σε ψηλή θερμοκρασία, και φυσικά αν τηγανιστεί.

 

Υπάρχουν τρόποι να εξαλείψουμε την επίπτωση του μαγειρέματος;

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να μειώσουμε τις καρκινογόνες ουσίες που δημιουργούνται κατά το ψήσιμο προσθέτοντας διάφορα μπαχαρικά ή blueberries:

 

Adding this Simple Addition to Meat Helps Decrease Damage When you Cook It

Blueberry Hamburgers for Your Health

 

 

Προσωπικά προσπαθώ να μην καταναλώνω κρέας στα κάρβουνα και γενικά προτιμάω να βράζω το κρέας μου στην κατσαρόλα (βραστό ή στιφάδο δηλαδή).

Μια φορά τη βδομάδα κάνω και κοτόπουλο στο φούρνο.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως που δεν τα έτρωγα λόγω μολυσμένων θαλασσών, είχα πάρει συμπλήρωμα Ω3/6/9 (το τελευταίο τρίμηνο) και τώρα που θηλάζω έχω παραγγείλει και περιμένω krill oil. Σε όλη την εγκυμοσύνη να φανταστείς είχα φάει 3-4 φορές σαρδέλες΄... και άλλες τόσες σκουμπρί καπνιστό γιατί μ αρέσει ;).

Τα λιπαρά αυτά είναι πολύ ωφέλημα για τον εγκέφαλο του μωρού (κυρίως) δυστυχώς όμως τα ψάρια δεν είναι η ασφαλέστερη λύση ιδαίτερα τα μεγάλα του βυθού...

 

Αγόρασα κι εγώ τελικά Krill oil αλλά φοβάμαι να το πάρω

γιατί λέει οτι εαν υπάρχει κάποια αλλεργία στα οστρακοειδη

καλό θα ήταν να μην το καταναλώνουμε.

 

Εγώ δεν έχω....εαν όμως έχει η μπέμπα αλλεργία

και της το περάσω μέσω του γάλακτός μου?

 

Περιμένω να μεγαλώσει λίγο ακόμα και να το τολμήσω.

 

Πάντως το χρειάζομαι οπωσδήποτε το Ω3

για τον εγκέφαλο και την μνήμη μου!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Αγόρασα κι εγώ τελικά Krill oil αλλά φοβάμαι να το πάρω

γιατί λέει οτι εαν υπάρχει κάποια αλλεργία στα οστρακοειδη

καλό θα ήταν να μην το καταναλώνουμε.

 

Εγώ δεν έχω....εαν όμως έχει η μπέμπα αλλεργία

και της το περάσω μέσω του γάλακτός μου?

 

Περιμένω να μεγαλώσει λίγο ακόμα και να το τολμήσω.

 

Πάντως το χρειάζομαι οπωσδήποτε το Ω3

για τον εγκέφαλο και την μνήμη μου!! :mrgreen:

 

να σου πω την αλήθεια δεν το σκέφτηκα αλλά τώρα είναι αργά... πάντως δεν είδα κάποιο πρόβλημα ... τα ω είναι απαραίτητα ιδαίτερα για τον πρώτο χρόνο για την αναπτυξη του εγκεφάλου τους οπότε αν δεν παίρνεις συμπλήρωμα θα πρέπει να φροντίζεις να είναι πλούσια σε αυτά τουλάχιστον η διατροφή σου...

 

Κάπου διαβασα οτι το σουσαμέλαιο αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες και γι αυτό είναι κατάλληλο για μαγείρεμα... γνωρίζει καμια σας αν αληθεύει?

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Μπορούμε να μειώσουμε τις καρκινογόνες ουσίες που δημιουργούνται κατά το ψήσιμο προσθέτοντας διάφορα μπαχαρικά ή blueberries:

 

Adding this Simple Addition to Meat Helps Decrease Damage When you Cook It

Blueberry Hamburgers for Your Health

 

Απ' ό, τι κατάλαβα στα links συστήνεται πριν το μαγείρεμα:

 

α) να τρίβουμε στο κρέας ένα ισχυρά αντιοξειδωτικό μείγμα μπαχαρικών ή

 

β) να το μαρινάρουμε μέσα σε φυσικά υλικά, όπως λεμόνι ή ξύδι και βότανα και κρατώντας ένα λεπτό στρώμα από τη μαρινάτα για το μαγείρεμα ή

 

γ) να του προσθέτουμε φρέσκα blueberries

 

Απορίες:

α) Το μείγμα μετά το πετάμε; Δηλ. το αφήνουμε να μαγειρευτεί μαζί με το κρέας ή το απομακρύνουμε; Επίσης, θα πρέπει να αφήσω το κρέας κάποια ώρα να ''κάτσει'' μαζί με τα μπαχαρικά που του έχω τρίψει πριν το μαγειρέψω;

β) Όταν λέει βότανα (~herbs) εννοεί τα μπαχαρικά;

γ) Τι εννοεί; Τα blueberries είναι μούρα; Βατόμουρα; Και πώς τα προσθέτουμε σε κρέας;

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους/όλες,

μήπως γνωρίζετε κάποιο γιατρό στη θεσσαλονίκη που να εφαρμόζει νηστεοθεραπεία? ψάχνω για κάποιον αντίστοιχο του παπαγιαννόπουλου ο οποίος έχει ιατρείο στην αθήνα και όσο να 'ναι αδυνατώ να τον επισκεφθω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Το αυγό πρέπει να είναι ελαφρώς ψημένο (και καλύτερα καθόλου) και πρέπει ο κρόκος του να παραμένει άθικτος για να μην οξειδώνεται η χοληστερίνη και να γίνεται επιβλαβής.

 

Μπορούμε όμως να το κάνουμε αυτό με τα βιολογικά του super market; Και από γεύση τι γίνεται;

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα σε όλους/όλες,

μήπως γνωρίζετε κάποιο γιατρό στη θεσσαλονίκη που να εφαρμόζει νηστεοθεραπεία? ψάχνω για κάποιον αντίστοιχο του παπαγιαννόπουλου ο οποίος έχει ιατρείο στην αθήνα και όσο να 'ναι αδυνατώ να τον επισκεφθω...

 

Γεια! Δεν ξέρω για νηστειοθεραπεία εκτός Παπαγιαννοπουλου, αλλά ξέρω οτι υπάρχει η Ευθυμιάδου Αλεξάνδρα η οποία είναι κορυφή! Είναι υπέρμαχος της ιπποκρατικής ιατρικής, να θεραπεύει δηλαδή ασθένειες μέσω της διατροφης. Βέβαια, ο παιδίατρος μας μου είπε οτι παίρνει 90 ευρώ την επίσκεψη! Δε χανεις τίποτα να πάρεις ένα τηλεφωνάκι να ρωτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Bρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρουσα (όσο και σοκαριστική) την εκπομπή ''Ρεπορταζ Χωρίς Σύνορα'' του Στέλιου Κούλογλου με τίτλο: ''Αυτοκτονώντας με το πιρούνι μας'':

http://video.google.com/videoplay?docid=-3185143019557685183#

Εξίσου ενδιαφέρουσα και η εκπομπή ''Ένας Υπέροχος Χημικός Κόσμος'' (από την ίδια σειρά) την οποία μπορείτε να παρακολουθήσετε στο YouTube.

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Bρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρουσα (όσο και σοκαριστική) την εκπομπή ''Ρεπορταζ Χωρίς Σύνορα'' του Στέλιου Κούλογλου με τίτλο: ''Αυτοκτονώντας με το πιρούνι μας'':

http://video.google.com/videoplay?docid=-3185143019557685183#

Εξίσου ενδιαφέρουσα και η εκπομπή ''Ένας Υπέροχος Χημικός Κόσμος'' (από την ίδια σειρά) την οποία μπορείτε να παρακολουθήσετε στο YouTube.

 

Φοβερο ντοκυμαντερ. Ειμαι κρεατοφαγος μεχρι το κοκκαλο αλλα μετα απο αυτα και γενικα τον τελευταιο καιρο τρωγομαι......να κοψω το κρεας. Οχι γαλα/αυγα/τυρια, αλλα ειδικα το κρεας......:mad:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πού θα βρούμε αυτά τα ζώα...

 

Ναι ελα ντε......σαμπως τα εχω και εξω απο την πορτα μου. Τι να εμπιστευτεις?.....εγω δεν εμπιστευομαι τπτ πια.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Bρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρουσα (όσο και σοκαριστική) την εκπομπή ''Ρεπορταζ Χωρίς Σύνορα'' του Στέλιου Κούλογλου με τίτλο: ''Αυτοκτονώντας με το πιρούνι μας'':

http://video.google.com/videoplay?docid=-3185143019557685183#

Εξίσου ενδιαφέρουσα και η εκπομπή ''Ένας Υπέροχος Χημικός Κόσμος'' (από την ίδια σειρά) την οποία μπορείτε να παρακολουθήσετε στο YouTube.

 

Ανατριχιαστικό! Όσο κ να τα έχεις φανταστεί παθαίνεις σοκ όταν τα βλέπεις!:shock::shock::shock: Τι να πω; Απλά θλιβερό...:(:(:(:(:(

Η τραγική ειρωνία είναι που θεωρούμε "ανώτερο" σε σχέση με τα άλλα ζώα το ανθρώπινο είδος...

Και είναι πολύ ενδιαφέρον το ότι με απλό τρόπο φαίνεται (π.χ με τους μεταλλαγμένους σολομούς) πόσο τρομακτικά επικίνδυνη για την τροφική αλυσίδα κ την ισορροπία της μπορεί να γίνει μία απλή "παρέμβαση" από τον άνθρωπο.

 

 

Julianna σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Ναι ελα ντε......σαμπως τα εχω και εξω απο την πορτα μου. Τι να εμπιστευτεις?.....εγω δεν εμπιστευομαι τπτ πια.

 

Και δεν έχεις κ άδικο....

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Απ' ό, τι κατάλαβα στα links συστήνεται πριν το μαγείρεμα:

 

α) να τρίβουμε στο κρέας ένα ισχυρά αντιοξειδωτικό μείγμα μπαχαρικών ή

 

β) να το μαρινάρουμε μέσα σε φυσικά υλικά, όπως λεμόνι ή ξύδι και βότανα και κρατώντας ένα λεπτό στρώμα από τη μαρινάτα για το μαγείρεμα ή

 

γ) να του προσθέτουμε φρέσκα blueberries

 

Απορίες:

α) Το μείγμα μετά το πετάμε; Δηλ. το αφήνουμε να μαγειρευτεί μαζί με το κρέας ή το απομακρύνουμε; Επίσης, θα πρέπει να αφήσω το κρέας κάποια ώρα να ''κάτσει'' μαζί με τα μπαχαρικά που του έχω τρίψει πριν το μαγειρέψω;

β) Όταν λέει βότανα (~herbs) εννοεί τα μπαχαρικά;

γ) Τι εννοεί; Τα blueberries είναι μούρα; Βατόμουρα; Και πώς τα προσθέτουμε σε κρέας;

δ) Τα παραπάνω να τα κάνουμε και πριν βράσουμε το κρέας ή μόνο πριν το ψήσουμε;

 

Επαναφέρω και τις προηγούμενες απορίες μου για όποιον-α γνωρίζει:)

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...