Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η κορη μου εκανε χθες ολη μερα 40 πυρετο αλλα το βραδυ τρομοκρατηθηκα πραγματικα! δεν μπορουσα να τη συνεφερω με ponstan και το παιδι να παραμιλαει και να ειναι σκεπασμενο με 5! κουβερτες νομιζα θα μου κανει πυρετικους σπασμους. εχει και λιγο λαιμο βραχνιασμενο αλλα με τον πυρετο δεν ξερω τι να κανω..κυκλοφωρει ιωση με τοσο υψηλο πυρετο και ποσο κραταει? τι αλλο να κανω εκτος απο ponstan και κρυα ντους εχω πανικοβληθει πρωτη φορα την ειδα ετσι:cry::cry::cry:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα. Ευχομαι γρηγορα περαστικα σας. Εχουμε παθει αρκετες φορες 40 πυρετο και λιγες 41. Ομως πηγαινα στον παιδιατρο απο την πρωτη η δευτερη μερα και ημουν σε συχνη τηλεφωνικη επαφη μαζι του καθημερινα μεχρι να πεσει ο πυρετος. Μπορει να ειναι οτιδηποτε απο απλη ιωση εως μικροβιο η ακομη χειροτερα να εξελιχθει σε επιπλοκες. Πιστευω θα εισαι ησυχη αν το δει γιατρος.

Οσο για το ντους, δεν κανει καλο το κρυο ντους, αλλα το χλιαρο, περιπου 3 με 4 βαθμους χαμηλοτερο απο τη θερμοκρασια σωματος του παιδιου.

Παντως ο παιδιατρος μου λεει οτι ο πυρετος πολλες φορες ειναι ευεργετικος για τον οργανισμο, γιατι ειναι η αμυνα του, καταπολεμαει την αιτια που προκαλει την ασθενεια. Αν ομως ειναι μικροβιο η καποια επιπλοκη μου δινει αντιβιωση. Ελπιζω να βοηθησα λιγο. Καλη αναρρωση και υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Κοπηκε καταλαθως στη μεση η απαντηση μου. Οταν εχουμε παθει στρεπτοκοκκο ο πυρετος μπορει να μην πεφτει για 3 ωρες μετα το αντιπυρετικο. και μετα να γινεται μουσκεμα το παιδι στον ιδρωτα και να πεφτει στο 38. Το σιγουρο ειναι οτι χρειαζεται παρα πολλα υγρα γιατι αφυδατωνει ο πυρετος. Νερο, χυμο, γαλα. Εχει τυχει να περασουμε 3 μερες νηστικοι μονο με υγρα. Μια φορα σε ιωση πυωδους αμυγδαλιτιδας μετα απο 2 μερες νηστικος μονο με υγρα, την τριτη μερα δεν επινε ουτε υγρα, ηταν ασπρος σαν το πανι, με τεραστιουσ μαυρουσ κυκλους, αλλα τελικα την τεταρτη μερα επεσε ο πυρετος και αρχισε παλι να πινει. Αλλιως θα μπαναμε νοσοκομειο για αφυδατωση .Και ειμασταν και διακοπες σε νησι. Τελος καλο ολα καλα. Ευχομαι το καλυτερο για το κοριτσακι σου. Ελπιζω να μη σε ζαλισα

Link to comment
Share on other sites

οταν ο πυρετος ειναι τοσο υψηλο (εμενα μου ειχε κανει 40,3) δεν πεφτει ευκολα, πολλα ΧΛΙΑΡΑ ντους, εναλλαξ depon και ponstan, κομπρεσες με νερο και ξυδι και πολλα υγρα και πολυ υπομονη περαστικα σας.

iz6mqfx4psjhl3bk.png

cf7d8aac48.png

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου εκανε χθες ολη μερα 40 πυρετο αλλα το βραδυ τρομοκρατηθηκα πραγματικα! δεν μπορουσα να τη συνεφερω με ponstan και το παιδι να παραμιλαει και να ειναι σκεπασμενο με 5! κουβερτες νομιζα θα μου κανει πυρετικους σπασμους. εχει και λιγο λαιμο βραχνιασμενο αλλα με τον πυρετο δεν ξερω τι να κανω..κυκλοφωρει ιωση με τοσο υψηλο πυρετο και ποσο κραταει? τι αλλο να κανω εκτος απο ponstan και κρυα ντους εχω πανικοβληθει πρωτη φορα την ειδα ετσι:cry::cry::cry:

Δημητρούλα - άρτεμις πάρε καλύτερα το παιδίατρο αν δεν το έχεις ήδη κάνει!!!!Σίγουρα αυτός ξέρει καλύτερα και θα σε ηρεμήσει κιόλας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δημητρούλα - άρτεμις πάρε καλύτερα το παιδίατρο αν δεν το έχεις ήδη κάνει!!!!Σίγουρα αυτός ξέρει καλύτερα και θα σε ηρεμήσει κιόλας!!

κοριτσια ευχαριστω πολυ. μιλησα με τον παιδιατρο μου ειπε υπαρχει μια ιωση με υψηλο πυρετο αλλα καλου κακου θα ερθει και στο σπιτι η αδερφη του αντρα μου που ειναι γιατρος για να τη δει. φοβαμαι να τη βγαλω εξω με τοσο πυρετο. πινουμε συνεχεια νερο για την αφυδατωση και το ζηταει αυτη γιατι στεγνωνουν τα χειλη της. να δουμε πως θα παει και σημερα ασε που πιστευω οτι θα εχει και ωτιτιδα γιατι μου λεει για το αυτι της! αυτο το παθαινουμε καθε φορα απαραιτητα!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σας από μία expert στους πυρετούς. Μην την έχεις πολύ ζεστή πάντως. Τα παιδιά που έχουν πυρετό δεν χρειάζονται περισσότερη ζέστη. Όταν αρχίσει να πέφτει ο πυρετός (που θα το καταλάβεις, γιατί θα ιδρώσει), τότε σκέπασέ την καλά, γιατί τότε κρυώνει. Το καλύτερο είναι να δροσίζεις το παιδί με ελαφρά ρούχα και χλιαρά ντουζάκια. Εμείς την τελευταία φορά είχαμε κάνει και εξέταση ούρων για ουρολοίμωξη.

Link to comment
Share on other sites

Από εμπειρία αναφέρω ότι τα χλιαρά ντους δεν κάνουν τίποτα!! Αν θέλετε να πέσει ο πυρετός πρέπει να μείνει στη μπανιέρα τουλάχιστον 20'-30' σε θερμοκρασία γύρω στους 34-36 βαθμούς. Πολλά υγρά και κάτι που μου έχει συστήσει ο κουμπάρος - παιδίατρος αλλά δεν έχω βρει το κουράγιο να το κάνω ποτέ είναι γυμνό και έξω!!!!!! Όσο έχει πυρετό δεν το κουκουλώνουμε και μόλις ιδρώσει το αλλάζουμε!!!!

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

γυμνό και έξω!!!!!!

 

Ξαναψάξε το αυτό. Μην πέσει ο πυρετός και αρπάξει καμία βροχοπνευμονία.

Αλήθεια, αυτό είναι εντελώς ανακριβές και ... επικίνδυνο. Άσε που υπάρχει ο κίνδυνος να σε καταγγείλουν οι γείτονες για έκθεση ανηλίκου.

Για τα ντουζ έχεις δίκιο θεωρητικά (αν και 20 λεπτά μέσα στο νερό είναι ΠΑΡΑ πολύ κατά τη γνώμη μου) αλλά στο δικό μου παιδάκι που κάνει 40άρια κάθε τρεις και λίγο είναι αρκετά 5 λεπτά κάτω από χλιαρό νερό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμενα τα χλιαρα ντους δεν εκαναν πολλα πραγματα παρολο που την ξυπνησα και 2 φορες μεσα στη νυχτα και την εκανα με χλιαρο νερο. αλλες φορες παλι εχουν αποδωσει ισως εξαρταται απο την περιπτωση.αυτο που λεει η mafalda το εχω ακουσει και εγω οτι επεσε ο πυρετος απο το κρυο μεταφεροντας το παιδι με μηχανακι στο νοσοκομειο αλλα ποιος το κανει ρε κοριτσια???και αν εχει χειροτερο αποτελεσμα?

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

τα χλιαρα ντουζ ριχνουν το πυρετο για πολυ λιγο (τον υψηλο παντα).

επειδη εχω τυχει σε περισταρικο μεσα στο νοσοκομειο με πολυ υψηλο πυρετο αυτο που κανουμε ειναι

οταν εχει το παιδι τρεμουλο και ριγος δηλ.οταν αναιβαζει πυρετο το σκεπαζουμε και το κραταμε ζεστο.....προσοχη οχι μπανιο εκεινη την ωρα ειναι πολυ επικυνδινο.....

οταν αρχισει και σταματαει να τρεμει και ηρεμει αρχιζουμε και το ξεσκεπαζουμε ,βγαζουμε τυχον καλτσες, αν φοραει το παιδι, και το αφεινουμε με ενα φανελακι,οχι γυμνο και οχι φυσικα εξω (το επομενο σταδιο ειναι η πνευμονια).

Του βαζουμε κομπρεσες αναμεσα στα ποδια και στο κεφαλι...........

περιμενουμε τουλαχιστον 3 ωρες και αν δεν εχει πεσει κατω απο 38,5 τοτε ξαναδινουμε αντιπυρετικο.......

αυτα τα ολιγα απο μια μητερα που το 39 το εχουμε για πλακα..........

 

α και κατι αλλο ,εγω συνηθως οταν βλεπω πολυ υψηλο πυρετο δινω κατευθειαν πονσταντ που τον ριχνει πιο ευκολα και πιο γρηγορα,βεβαια οχι συχνα γιατι δεν ειναι και το καλυτερο

 

 

περαστικα σας και ελπιζω να πανε ολα καλα.......

Link to comment
Share on other sites

απο χθες το απογευμα ειμαστε καλυτερα μονο με δεκατακια.παντως μια ελαφρα βρογχιτιδα την εχουμε και μια αρχη ωτιτιδας. θα μεινουμε σπιτι για 2-3 μερες ωστε να συνελθουμε. σας ευχαριστω για τις συμβουλες!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Maya εννοείται!!! Γι΄αυτό λέω ότι δε το έχω κάνει και δε νομίζω να το κάνω κιόλας. Αυτό με το ντους όμως το έχω κάνει και πιάνει. Περάσαμε οστρακιά πέρισυ και με πολύ υψηλό πυρετό μόλις έπαιρνε αντιπυρετικό το έβγαζε. Είχε φτάσει 40 και κάτι 10 η ώρα το βράδυ και δεν είχα υπόθετα. Οπότε μέχρι να παει ο άντρας μου να βρει στο φαρμακείο την είχα βάλει στο νερό. Μόλις την βγάλαμε να της βάλουμε υπόθετο ο πυρετός είχε πέσει στο 39. Όχι ότι μόνο με νερό γλυτώνεις αλλά αν δεν την έβαζα στο νερό μέχρι να έρθει ο άντρας μου δε θέλω να φαντάζομαι που θα είχε φτάσει!!!!

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

και πανω που ηρεμησαμε και της μικρης της επεσε ο πυρετος και ειναι μια χαρα, εκανε 40 πυρετο χθες ο γιος μου. μια απο τα ιδια να μην του πεφτει ο πυρετος κ.τ.λ κ.τ.λ! 3 βδομαδες εχει ανοιξει ο παιδικος και αρχισαμε! τον αυγουστο που ηταν κλειστος ουτε μυξες δεν ειχαν ουτε τιποτα. αν περασουμε παλι ετσι το χειμωνα τι να πω....:(

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ωραία 2η βδομάδα μετά απο την αναρρώση στον παιδικό και αρχίσαμε πάλι .

Η μικρή μου ήρθε σπίτι εχτές και έγραφε στο βιβλίο της ότι είχε κάνει 38C:confused:

Μου έκανε και εμένα το βράδυ ένα 38 αλλά τώρα που πήρα σπίτι μου ήπαν ότι ειναι καλά.Εντωμεταξύ μου έκανε και διάρροια εχτές.Πάντως το έχω παρατηρήσει όταν το πρωί σηκώνεται με όρεξη να πάεί και μου λέει χαρούμενη για τα "πραγματα " που κάνει εκεί(έτσι τα λέει τα παιχνίδια)έ το μεσημέρι την παίρνω με πυρετό πάντα:oops:Κυκλοφορεί ίωση.

Link to comment
Share on other sites

ασε τι να πω και η δικη μου ξαναεκανε πυρετο 39 για 3 μερες και μολις χθες ηταν καλα.τωρα εχει μυξες ο μικρος και το ετοιμαζουμε για βρογχιτιδα....τι να κανουμε με τους σταθμους?

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνουμε όλα ωραία κοινωνικοποιούνται εμέις αναγκαστικά δουλεύουμε αλλά κατά τα άλλα εμένα με σκοτώνει αυτό το 2βδομάδες καλά και μετά πάλι άρρωστη.Ασε που έχει φοβηθεί και το βράδυ ήρθε τρέχωντας στο κρεββάτι και κράταγε και τα παντοφλάκια και όταν την ρώτησα γιατί τα έφερε μου είπε για να μην κρυώσω και πάω πάλι στο νοσοκομείο.Φαντάσου φοβία.:!::!::!::-(

Τουλάχιστον με την κοπέλα στο σπίτι 1,5 χρόνο μόνο μια φορά είχαμε αρρωστήσει και αυτό ήταν όλο.

Link to comment
Share on other sites

...κι εμεις στο κλαμπ με πυρετους κ ιωσεις...παντως στο 40,εγω τη πρωτη μερα καλο παιδιατρο,κ τη δευτερη παω παιδων,γιατι την πατησα το καλοκαιρι με το δημητρη...ετρεχα κ δεν εφτανα..

μολις ανεβασουν πυρετο,δινω αντιπυρετικο (που καλο ειναι να αλλαζει για να μη συνιθιζει ο οργανισμος) κ μετα χλιαρο μπανιο,ριχνοντας νερο στους αδενες (μασχαλες κ αναμεσα στα ποδια).χαλαρο ντυσιμο.αυτο το γυμνο κ εξω το εχω ακουσει κι εγω,αλλα δεν το κανω...το αφηνω χωρις καλτσες,κ μολις ιδρωσει το αλλαζω.αν δεν πεσει με ολα αυτα,παω παιδων (κ παρακαλαω να εφημερευει το αγ σοφια,γιατι το αλλο ειναι ζαλια...

κι εμεις απο τη μερα που ξεκινησαμε παιδικο,ειμαστε με μυξες-βηχα κ τα συναφη,αλλα τι να κανεις???εχουμε ηδη αρχισει αερολιν για τα δυο μικροτερα που ειναι κ πιο ευαισθητα,ενω ο δημητρης προς το παρον τα περναει στο ποδι...

ευχομαι περαστικα σε ολα τα μπουμπουκακια,κ καλο κουραγιο στις μανουλες...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια υπομονή. Με τους παιδικούς τα πρώτα 2 χρόνια είναι συνήθως τα δύσκολα που αρρωσταίνουν συνέχεια. Δυναμώνει ο οργανισμός τους και μετά δεν αρρωσταίνουν τόσο εύκολα. Υπομονή

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

υπομονη .οδηγιες του γιατρου και ενα γιατροσοφι με λεμονι που το ηξερα αλλα το ελεγε και ενας καθηγητης πανεπιστημιου τις προαλες στη τατιανα στεφανιδου..

Βαζουμε ενα λεμονι στον φουρνο σε χαμηξλη φωτια για 20 λεπτα και το στιβουμε σε χλιαρο νερο...καθε μια ωριτσα μια γουλιτσα...σε βηχα προσθετεις και μελι...

οταν καναμε πρακτικη στο νοσοκομειο τα λεμονια στιβα στην παιδιατρικη..

βοηθαει πολυ ...

Link to comment
Share on other sites

...κι εμεις στο κλαμπ με πυρετους κ ιωσεις...παντως στο 40,εγω τη πρωτη μερα καλο παιδιατρο,κ τη δευτερη παω παιδων,γιατι την πατησα το καλοκαιρι με το δημητρη...ετρεχα κ δεν εφτανα..

μολις ανεβασουν πυρετο,δινω αντιπυρετικο (που καλο ειναι να αλλαζει για να μη συνιθιζει ο οργανισμος) κ μετα χλιαρο μπανιο,ριχνοντας νερο στους αδενες (μασχαλες κ αναμεσα στα ποδια).χαλαρο ντυσιμο.αυτο το γυμνο κ εξω το εχω ακουσει κι εγω,αλλα δεν το κανω...το αφηνω χωρις καλτσες,κ μολις ιδρωσει το αλλαζω.αν δεν πεσει με ολα αυτα,παω παιδων (κ παρακαλαω να εφημερευει το αγ σοφια,γιατι το αλλο ειναι ζαλια...

κι εμεις απο τη μερα που ξεκινησαμε παιδικο,ειμαστε με μυξες-βηχα κ τα συναφη,αλλα τι να κανεις???εχουμε ηδη αρχισει αερολιν για τα δυο μικροτερα που ειναι κ πιο ευαισθητα,ενω ο δημητρης προς το παρον τα περναει στο ποδι...

ευχομαι περαστικα σε ολα τα μπουμπουκακια,κ καλο κουραγιο στις μανουλες...

 

Αγαπητή Theolvas τις προάλλες πάλι δεν τα λέγαμε που είμασταν στο Πάιδων αστα να πάνε και να μην έρθουν.:cry:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τώρα το κατάλαβα αλλά είμαι και αύπνη , δεν είχε η μικρή 40αλλά δεν ήθελα να ανοίξω καινούριο θέμα απλά συνέχισα σε αυτο .

Ενα 38αρι στο σχολείο κατά τις 15:00εχτές , ενα 38αρι το βράδυ κατά τις 21:30 και στις 05:00 είχε μόλις 37,4 για την ώρα δεν έχει κάνει τίποτα ακόμα γιαυτο θέλω να ελπίζω ότι είναι είτε μια απλή ιωσούλα η κανενα κρυωματάκι γιατί αφηνει και βρωμερές κλ@$#%ες μαζί .

Παρατήρησα πάντως πως με το που πίνει το γάλα ξεκινάνε οι κλ@%^&Εσ και η διάρροια .Τι στο καλό χαλασμένο γάλα δίνω του παιδιού.:?::?::?::?::?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Theolvas τις προάλλες πάλι δεν τα λέγαμε που είμασταν στο Πάιδων αστα να πάνε και να μην έρθουν.:cry:

ναι......μαλλον θα πρεπει ν ανοιξουμε καφε ιωσεων.........περαστικα μας.....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...