Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προωρες συσπασεις στην 18η εβδομάδα!!!


Recommended Posts

εμενα το μαγνησιο δεν μου εκανε τιποτα ειτε επινα αυτο ειτε καραμελα το ιδιο ηταν, αν σωθηκε η εγκυμοσυνη μου ηταν γιατι επινα yotopar

 

Δεν αντιλέγω για την αποτελεσματικότητα των yutopar, απλά το αναφέρω ως γεγονός. Φίλη μου προ δύο μηνών έψαχνε και δεν έβρισκε στα φαρμακεία, ούτε ο γυναικολόγος της μπορούσε να της γράψει, γιατί τα έχει απαγορεύσει ο ιατρικός σύλλογος, αυτό λέω.

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

mousoudi δίκιο έχεις αλλά δυστυχώς κάτι ανάλογο δεν υπάρχει. Και στα μικρά φαρμακεία μπορεί και να βρεις ακόμα.

Εγώ τα έπαιρνα από την 21η εβδομάδα μέχρι και την 35η που γέννησα, μισό ανά τετράωρο. Στην αρχή οι ταχυκαρδίες ήταν όντως έντονες. Θυμάμαι οτι άκουγα την καρδιά μου στο κεφάλι μου. Ούτε να κοιμηθώ δε μπορούσα από αυτό. Αλλά μετά τα συνήθισα και δε μου έκαναν τίποτα..

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. γραφω σ αυτό το θέμα μιας και αντιμετωπίζω κάτι παρόμοιο...

όταν συγχύζομαι ή νευριάζω ή αγχώνομαι πολύ, νοιώθω την κοιλιά μου να σκληραίνει και κάτι σαν να πιέζει προς τα κάτω και πονάκια μικρά. λετε να είναι τίποτα συσπάσεις, ή είναι απλά από το σφίξιμο??

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω για την αποτελεσματικότητα των yutopar, απλά το αναφέρω ως γεγονός. Φίλη μου προ δύο μηνών έψαχνε και δεν έβρισκε στα φαρμακεία, ούτε ο γυναικολόγος της μπορούσε να της γράψει, γιατί τα έχει απαγορεύσει ο ιατρικός σύλλογος, αυτό λέω.

 

ναι ξερω οτι κοπηκαν και η αληθεια ειναι οτι για μενα προσωπικα αυτο ειναι εμποδιο για δευτερη εγκυμοσυνη

 

καλησπέρα. γραφω σ αυτό το θέμα μιας και αντιμετωπίζω κάτι παρόμοιο...

όταν συγχύζομαι ή νευριάζω ή αγχώνομαι πολύ, νοιώθω την κοιλιά μου να σκληραίνει και κάτι σαν να πιέζει προς τα κάτω και πονάκια μικρά. λετε να είναι τίποτα συσπάσεις, ή είναι απλά από το σφίξιμο??

 

ετσι ακριβως ενιωθα τις συσπασεις, μιλα με το γιατρο σου καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, ρώτησα τη γιατρό που μου έκανε β επιπέδου, και δε φάνηκε να ανησυχεί...

τράχηλος και πλακούντας είναι οκ, και όση ώρα ήμασταν εκεί (1,5) δε συνέβη κάτι... όλα καλά λοιπόν..

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας.ειμαι καινουργια στο forum. Ειμαι εγκυος για 2 φορα.δυστυχως στην πρωτη μου εγκυμοσυνη εχασα το μωρακι μου στην 35η εβδομαδα απο κομπο στον εμφ. Λωρο ,ο γιατρος ειπε οτι ειναι πολυ σπανιο αυτο κ πως χαραχτηριζεται ως ατυχημα,δν μπορεις να κανεις τιποτα εαν σου συμβει.

Μετα απο πολυ πονο μαζεψαμε τα κομματια μας κ ειπαμε να

Ξαναπροσπαθησουμε.

Χωρις να μπορω να ξεχασω το πρωτο μου αγγελουδι ελπιζω κ ευχομαι αυτη την φορα να πανε ολα καλα.δεν σας κρυβω πως ειμαι μεσα στο ανγχος κ στις κακιες σκεψεις.

Βρισκομαι στην 17η εβδομαδα κ σημερα ενιωσα λιγο τν κοιλια μου να σκληραινει για λιγα δευτερα κ επαθα πανικο.ειναι κατι ανησυχητικο? Επισης οταν την χαιδευω σε καποιο σημειο αυτη σκληραινει,λετε να ειναι το μωρο? Δν το εχω νιωσει ακομη κ ανησυχω.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ έγκυος στην 22η εβδομάδα και μάλιστα σε δίδυμα.Ένιωσα τα μικρά από την 19η εβδομάδα,βασικά κάτι σαν φτερουγίσματα,γαργαλήματα.Οπότε μην αγχώνεσαι,είναι θέμα χρόνου να το νιώσεις.;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια. ειμαι και γω εγκυουλα σε διδυμα στην 17εβδ και εχω παρα πολλα πετρωματα στην κοιλια(συσπασεις). παιρνω μαγνησιο και utrogestan και καπως εχει μειωθει το προβλημα. αλλα και παλι αν κουραστω παραπανω δεν σταματανε καθολου με αποτελεσμα να μου εχει επηρεασει τον τραχηλο και τον πλακουντα(προδρομος). ο γιατρος λεει πως χρειαζομαι ξεκουρασει αλλα πως να ξεκουραστω χωρις βοηθεια και με ενα αγορακι 2,5 χρονων?

ΟΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΑΝΤΡΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης στις υποψήφιες μανούλες! Είμαι στην 17η εβδομάδα,στο πρώτο μου παιδάκι! μέχρι στιγμής δόξα τω Θεώ όλα κυλούν ομαλά. Τις 2-3τελευταίες μέρες όμως ένιωσα χαμηλά στην κοιλιά(πάνω απο το τριχωτό) καιμόνο εκεί, ένα πέτρωμα να τοπω,χωρίς πόνο ή κάποια ιδιαίτερη ενόχληση.Κράτησε γύρω στα5-10τοπολύ δευτερόλεπτα και μετά όλα καλά. Είχα3-4 τέτοια πετρώματα με πολλές ώρες διαφοράτο καθένα,ανά ημέρα..Σήμερα μέχρι στιγμής τίποτα..Το θέμα είναι ότιδεν άγγιξα απλά την κοιλιά μου καιτη βρήκα σκληρή,αλλά ότι τηνένιωσα την ώραπου πέτρωνε. Τις2 φορές είδα και ένα εξόγκωμα απότη μία μεριά.Δενέχω νιώσειακόμα τομωρό καιέτσι δενξέρω τι είναι..Έχω ραντεβού σε 2εβδομάδες..Πρόκεται για συσπάσεις;;Διαβάζω όλα αυτά περί χαλάρωσης τραχήλου καιη αλήθειαέχω αγχωθεί..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dim123, να μιλήσεις με το γιατρό σου. Το πιθανότερο ειναι να σου δώσει μαγνήσιο, αν δεν παίρνεις ήδη, ή μπορει να σου το αυξήσει.

Εγώ παιρνω μαγνήσιο, αλλα μου κάνει που κ που πετρωματα κ θέλω να την παρω τηλεφωνο μήπως μου το αυξήσει.

μην αγχωνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παραπολυ για την απάντηση!Ηαλήθεια χθες και προχθες δενείχα τίποτα..εκτός κι αν όταν κοιμάμαι δεν παίρνω είδηση!!Σε10 μέρες περίπου που είναι τοραντεβού όμως θα του το αναφέρω,όπως λες!Ευχαριστώ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

dim123, μίλησα με τη γιατρό μου, και μου είπε ότι εφόσον τα πετρώματα αυτά είναι τοπικά (δεν εκτείνονται δηλαδή σε όλη την κοιλιά) και δεν συνοδεύονται από πόνους να μην ανησυχώ, γιατί μάλλον είναι το μωρό που κάθεται σε μία ορισμένη θέση και πιέζει την κοιλιά εκ των έσω, οπότε ηρέμησα λίγο

Link to comment
Share on other sites

Αχ μακάρι!!Σε μια εβδομάδα που θα πάω κι εγώ θα τον ρωτήσω..Σε ευχαριστώ πάρα πολύ-πολύ!Χθες το βράδυ να φανταστείς με το που ξάπλωσα ανάσκελα με έπιασε ένα τέτοιο σφίξιμο/τράβηγμα/πέτρωμα χαμηλά που δεν μπορούσα να κουνηθώ...Με το που γυρνούσα πλάι όλα καλά..Τι να πω, θα δείξει!:|

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολα τα κοριτσια!!!!!!ειμαι κι εγω στην 19η εβδομαδα διδυμης κυησης κ τελευταια εχω παρατηρησει κι εγω πετρωμα στην κοιλιτσα χωρις ομως πονο!!!αυτο συμβαινει κυριως τις βραδινες ωρες οταν καθομαι στον καναπε...η αληθεια ειναι πως εχω φοβηθει κι αρκετα.δεν ξερω αν προκειται για συσπασεις 'η οχι...η πρωτη μου εγκυμοσυνη βλεπετε!!!!!!!συχνα μεσα στη μερα επισης αισθανομαι σα να "πεταει" η κοιλιτσα σε ενα σημειο, αλλα νομιζω πως ειναι τα μωρακια!!!!με ανχωνει πολυ ομως αυτο το πετρωμα της κοιλιας....μπορει να ειναι συσπαση αλλα χωρις πονο;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σε ολα τα κοριτσια!!!!!!ειμαι κι εγω στην 19η εβδομαδα διδυμης κυησης κ τελευταια εχω παρατηρησει κι εγω πετρωμα στην κοιλιτσα χωρις ομως πονο!!!αυτο συμβαινει κυριως τις βραδινες ωρες οταν καθομαι στον καναπε...η αληθεια ειναι πως εχω φοβηθει κι αρκετα.δεν ξερω αν προκειται για συσπασεις 'η οχι...η πρωτη μου εγκυμοσυνη βλεπετε!!!!!!!συχνα μεσα στη μερα επισης αισθανομαι σα να "πεταει" η κοιλιτσα σε ενα σημειο, αλλα νομιζω πως ειναι τα μωρακια!!!!με ανχωνει πολυ ομως αυτο το πετρωμα της κοιλιας....μπορει να ειναι συσπαση αλλα χωρις πονο;;;;

 

Γεια σου μικρη μου συνονοματη! Τι κανουν τα διδυμακια σου?

Μαθατε φυλο?

Λοιπον, εχω ακριβως το ιδιο θεμα εδω και λιγο καιρο, κυριως οταν ειμαι ξαπλα στο κρεβατι ανασκελα και οταν καθομαι στον καναπε. Μου συμβαινει δε ακομη πιο πολυ το βραδυ που γεμιζει η κυστη μου και μεχρι να ξυπνησω για να παω για πιπι εχει τιγκαρει η κακομοιρα.

Η μαια μου ειπε δεν ειναι τιποτα να μην ανησυχω, ειδικα αν δεν εχω πονο περιοδο ή στη μεση και υγρα καφετια ή πρασινα. Τετοια λοιπον δεν εχω, απλα τη νιωθω να σκληραινει. Υπαρχουν οντως ανωδυνες συσπασεις,η μητρα ετοιμαζεται και κανει και υπερπροσπαθεια με 2 μωρα, επικινδυνες δεν ειναι. Το γιατρο σου παντως θα τον παρεις να του το πεις αν δεν τον εχεις ηδη παρει!

Αγχωθηκα κι εγω γιαυτο πηρα και ρωτησα. Μου ειπαν κιολας οτι η μητρα δε μενει ακινητη, κινειται και οτι αυτα μπορει και να ναι τα εμβρυα.

Βεβαια εχω και καρουμπαλα που και που να βγαινουν, και ειμαι σιγουρη οτι αυτα ειναι τα μωρα, το πανω αριστερα βασικα καταλαβαινω πιο ευκολα, το κατω λιγοτερο!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρήκα ομοιοπαθούσες!Ακριβώς τα ίδια και σε ακριβώς τις ίδιες στάσεις με πιάνουν τα πετρώματα..Διάβασα ότι μπορεί και η κίνηση του μωρού να προκαλεί αυτές τις συσπάσεις και ότι,όπως προαναφέρατε, εφόσον δεν εκτείνονται παντού,δεν συνοδεύονται από πόνο και δεν επαναλαμβάνονται σε στάνταρ λεπτά, είναι ακίνδυνες. Μάλιστα, αν όταν αλλάζουμε στάση ή ξαπλώνουμε περνάνε, τότε είναι φυσιολογικές. Όπως και να έχει ας το αναφέρεις στο γιατρό σου από τηλ ή από κοντά ώστε στο επόμενο ραντεβού να κρίνει εκείνος αν πρέπει να εξετάσει κάτι έξτρα..Καλημέρα:)

Link to comment
Share on other sites

αυτοι οι πονοι στα πλαγια οταν ειμαστε ξαπλωμενες η κανεις αποτομες κινησεις δεν ειναι συσπασειεις ειναι καθαρα νευροπονος.Ημουν τυχερη που με πιασε την ωρα που εκανα την β επιπεδου,ημουν ωρα ξαπλωμενη και οταν πηγα να σηκωθω με πιασε τοτεο γιατρος επιβεβαιωσε οτι δεν ειναι συσπασεις απλα πονος απο μυς και νευρα που σσυγκρατουν ολο το βαρος της κοιλιας.Συσπασεις ειναι οταν πετρωνει η κοιλια εντονα για λιγο νιωθεις σαν να μουδιαζει εκεινο το σημειο.Στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα διαρκως συσπασεις αλλα υπηρχε το yotopar και εσωζε την κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ όταν ξαπλώνω το παθαίνω ή όταν "χύνομαι" στον καναπέ!!!

Όταν είμαι καθιστή πάααααααρα πολύ σπάνια, και όρθια ποτέ!

Απ' ό,τι βλέπω σε όλες μας τα ίδια είπαν μαίες και γιατροί.

Εγώ, πάντως, όταν μου συμβαίνει κουνιέμαι πάρα πολύ σιγά (χωρίς καθόλου απότομες κινήσεις) κι αμέσως ξεπετρώνει. Μάλλον πρέπει να ηρεμήσουμε λίγο!

:P

Link to comment
Share on other sites

Το ενα ειναι αγορακι....το αλλο μας κρυβεται!!!!!απο ο.τι βλεπω ολες λιγο-πολυ τις εχουμε τις ενοχλησουλες μας...θελει πραγματι πολλη προσοχη και ξεκουραση....περιμενω κι εγω πως και πως να ερθει η τεταρτη να παω για υπερηχο!!!!!ακομα δε μου εχει δωσει μαγνησιο κ εχω τοσες αποριες να του κανω......μα τοσες!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ενα ειναι αγορακι....το αλλο μας κρυβεται!!!!!απο ο.τι βλεπω ολες λιγο-πολυ τις εχουμε τις ενοχλησουλες μας...θελει πραγματι πολλη προσοχη και ξεκουραση....περιμενω κι εγω πως και πως να ερθει η τεταρτη να παω για υπερηχο!!!!!ακομα δε μου εχει δωσει μαγνησιο κ εχω τοσες αποριες να του κανω......μα τοσες!!!!!!!!!!!!

 

Κι εμας το πανω ειναι αγορακι και το αλλο ντρεπεται καικρυβεται! Εχω κι εγω την Τεταρτη γιατρο! μαγνησιο ουτε εμενα μου εχει δωσει, ουτε ασβεστιο - τρωω γαλακτοκομικα αλλα ποσα πια?! Μονο το φιλισιν και πολυβιταμινες παιρνω που εχουν τις παναγιας τα ματια μεσα και με καλυπτουν!! Οποτε δεν παραπονιεμαι!

Εκανα και αιματολογικες σημερα να δουμε φεριττινη και τοξοπλασμα και κυτταρομεγαλοιο που δεν εχω αντισωματα δυστυχως...

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα στις μέλλουσες μανούλες! Μόλις μπήκα στον 6ο,και άρχισαν κι εμένα τα πετρώματα ...:| Ειλικρινά ανησυχώ, γιατί πριν 4 ημέρες είδα λίγα καφέ υγρά που συνοδευονταν από Μικρό-τσίμπηματακια /τραβηγματακια και πήγαμε κατευθείαν στον γυναικολογο, που μετά από υπέρηχο, διαπίστωσε μια πλευρική αποκόλληση πλακούντα... Μου έδωσε ουτροτζεσταν, buscopan και μαγνήσιο καθώς και οδηγίες για απόλυτη ξεκούραση, τουλάχιστον μιας εβδομάδας. Όσο για τα πετρώματα, τον πήρα τηλέφωνο και του εξήγησα ότι ακολουθουνται από μικρο πονάκια χαμηλά, μου αύξησε τα ουτροτζεσταν και μου είπε να τα παρακολουθώ και σε 4 μέρες που έχουμε ραντεβού, θα με εξετάσει, εκτός και αν ανησυχώ και θέλησω να πάω νωρίτερα. Πραγματικά ανησυχώ μήπως συμβεί κάτι δυσάρεστο, γι 'αυτό σας γράφω μήπως κάποια είχε παρόμοια συμπτώματα και αν μπορεί να με ενημερώσει για την εξέλιξη της. Να έχετε εύκολες εγκυμοσύνες και να καμαρώσουμε σύντομα τα αγγελούδια μας γερά!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην 25η εβδομαδα και εχω συσπασεις εδω και 3 εβδομαδες. Ο γιατρος μου εδωσε trofocard, utrogestan, vasclor, adalat γιατι δυστυχως οι συσπασεις εχουν κοντυνει τον τραχηλο καο φοβομαστε προωρο τοκετο. Παρα τα τοσα φαρμακα εχω περιπου 15-20 συσπασεις την ημερα και ειμαι σε πληρη ακινησια. Υπαρχει καμια κοπελα να κανουμε παρεα να περασουν οι μερες; συμβουλη προς ολα τα κοριτσια που εχουν συσπασεις. Ζηγηστε απο τους γιατρους σας να ελεγξουν τον υραχηλο σας με κολπικο υπερηχο, γιατι εγω λογω σχετικου επαγγελματος ηξερα καποια πραγματα και του ζητησα να με εξετασει. Ειδαλλως ο τραχηλος θα ειχε ανοιξει διαπλατα και θα ειχα χασει το μωρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στις μέλλουσες μανούλες! Μόλις μπήκα στον 6ο,και άρχισαν κι εμένα τα πετρώματα ...:| Ειλικρινά ανησυχώ, γιατί πριν 4 ημέρες είδα λίγα καφέ υγρά που συνοδευονταν από Μικρό-τσίμπηματακια /τραβηγματακια και πήγαμε κατευθείαν στον γυναικολογο, που μετά από υπέρηχο, διαπίστωσε μια πλευρική αποκόλληση πλακούντα... Μου έδωσε ουτροτζεσταν, buscopan και μαγνήσιο καθώς και οδηγίες για απόλυτη ξεκούραση, τουλάχιστον μιας εβδομάδας. Όσο για τα πετρώματα, τον πήρα τηλέφωνο και του εξήγησα ότι ακολουθουνται από μικρο πονάκια χαμηλά, μου αύξησε τα ουτροτζεσταν και μου είπε να τα παρακολουθώ και σε 4 μέρες που έχουμε ραντεβού, θα με εξετάσει, εκτός και αν ανησυχώ και θέλησω να πάω νωρίτερα. Πραγματικά ανησυχώ μήπως συμβεί κάτι δυσάρεστο, γι 'αυτό σας γράφω μήπως κάποια είχε παρόμοια συμπτώματα και αν μπορεί να με ενημερώσει για την εξέλιξη της. Να έχετε εύκολες εγκυμοσύνες και να καμαρώσουμε σύντομα τα αγγελούδια μας γερά!

 

Μην ανησυχεις, η ξεκουραση κανει θαυματα στην περιπτωση σου, θεωρω οτι σου εδωσε και σωστα φαρμακα. Ενα μυστικο ειναι να εισαι ξαπλωμενη, οσο μπορεις σε εμβρυικη σταση γιατι ετσι μειωνονται οι συσπασεις και χαλαρωνει η μητρα. Ενημερωσε μας τι θα σου πει ο γιατρος οταν πας. Καλη ξεκουραση.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα. Εγώ στην 1η εγκυμοσύνη μου είχα πάρα πολλά πετρώματα-συσπάσεις (τουλάχιστον 10 τη μέρα) στον 5ο και 6ο μήνα, το ανέφερα μια φορά στο γιατρό μου, μου είπε δεν είναι τίποτα, δεν μου έδωσε τίποτα, ούτε καν μαγνήσιο, δεν μου εξέτασε καν τον τράχηλο, το άφησα κι εγώ στην τύχη του και τελικά τα πετρώματα σταμάτησαν μόνα τους αργότερα. Όλα καλά πήγαν, γέννησα φυσιολογικά όταν είχα ΠΗΤ και μάλιστα πανεύκολα. Το πιθανότερο είναι να σας σταματήσουν κι εσάς λίγο αργότερα. Σε κάθε περίπτωση όμως, καλά κάνετε και ρωτάτε το γιατρό για να προλάβετε τυχόν ανεπιθύμητες συνέπειες. Με το καλό τα μπεμπάκια σας!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...