Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts

Καλησπέρα γιατρέ,

 

Θα ήθελα να σας κανω μια ερώτηση. Είναι 34 χρόνων και προσπαθώ για ενα παιδάκι εδω και 6 μήνες. Να τονίσω ότι ήδη εχω παιδί 10 χρόνων απο τον πρώτο μου γάμο. Γέννησα με καισαρικη. Έκανα κολποσκοπηση όπου ο γιατρός είδε πως ειμαι καλά και όμως 6 μήνες δεν κατάφερα να μείνω έγκυος. Ο άντρας μου έκανε σπερμοδιαγραμα όπου παρότι που ο αριθμός σπερματιΩν είναι 4 φορές παραπάνω η κίνηση είναι 37% την πρώτη ωρα και στο δώδεκαωρο μηδενίζει. Του έδωσαν ιντελεκτα. Πραγματικά εχω αγχωθει και δεν ξερω πως να προχωρήσω οπως και με αγχώνει το γεγονός ότι η κίνηση μηδενιζεται στο 12ωρο; Δηλαδή το σπερμα του ζει μέσα μου για 12 ώρες μόνο;

 

Αρχικα πρεπει να σας πω οτι δεν χρειαζεται κανενα αγχος. Ειστε ακομα νεα και εχουμε χρονο μπροστα μας για να επιτυχουμε μια εγκυμοσυνη.

 

Λυπαμαι αλλά ο ελεγχος σας ειναι ελλιπής. Η κολποσκοπηση δεν εχει καμια αξια στην υπογονιμοτητα. Πρεπει να κανετε και αλλες εξετασεις, αν θελετε να το ψαξετε.

 

Οι βιταμινες μπορουν να βοηθησουν το σπερμα, οπως και η διατροφη.

Σε περιπτωση που θελετε να κανετε κατι πιο δραστικο, θα σας προτεινα να κανετε 1-2 σπερματεγχυσεις, με την προϋπόθεση οτι οι υπολοιπες εξετασεις σας ειναι καλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αρχικα πρεπει να σας πω οτι δεν χρειαζεται κανενα αγχος. Ειστε ακομα νεα και εχουμε χρονο μπροστα μας για να επιτυχουμε μια εγκυμοσυνη.

 

Λυπαμαι αλλά ο ελεγχος σας ειναι ελλιπής. Η κολποσκοπηση δεν εχει καμια αξια στην υπογονιμοτητα. Πρεπει να κανετε και αλλες εξετασεις, αν θελετε να το ψαξετε.

 

Οι βιταμινες μπορουν να βοηθησουν το σπερμα, οπως και η διατροφη.

Σε περιπτωση που θελετε να κανετε κατι πιο δραστικο, θα σας προτεινα να κανετε 1-2 σπερματεγχυσεις, με την προϋπόθεση οτι οι υπολοιπες εξετασεις σας ειναι καλες.

 

 

Κύριε Χριστόπουλε

 

Σας ευχαριστω παρα πολυ για την άμεση απαντηση σας. Εχω ακουσει οτι η σπερμετεγχυση δεν κανει και πολυ δουλεια, οσες εχουν κάνει δεν εχουν πετυχει οπως και η διαφορα με την κανονική πράξη ειναι μονο 2%. Θα ήθελα την γνώμη σας και αν γίνεται περιπου το κόστος. Επισης πειτε μου τι αλλες εξετάσεις θα μου συμβουλευατε να κάνω. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ. Καλή και δημιουργική χρονιά σας εύχομαι.

Είμαι 40 ετών, έχω ένα παιδάκι 17 μηνών που θηλάζω ακόμη. Πριν τρεις μήνες έμεινα πάλι έγκυος, όμως δυστυχώς παλινδρόμησε στην 11η εβδομάδα. Η πρώτη εγκυμοσύνη ήταν ανέφελη χωρίς καμία ιατρική κατάσταση. Και τις δύο φορές η σύλληψη ήταν φυσική μέσα στον πρώτο-δεύτερο μήνα προσπαθειών. Στο παρελθόν δεν υπήρχαν άλλες εγκυμοσύνες, ούτε άλλες προσπάθειες.

 

Την δεύτερη αυτή εγκυμοσύνη την παρακολούθησαν δύο γιατροί, λόγω συχνών μετακινήσεων από επαρχία σε Αθήνα. Έχω μπερδευτεί γιατί μου δίνουν αντίθετες οδηγίες για το τι πρέπει να κάνω στην συνέχεια. Ο ένας μου προτείνει εξετάσεις θρομβοφιλίας, ο άλλος με αποτρέπει λέγοντας ότι αυτή την στιγμή δεν υπάρχει ένδειξη. Μάλιστα συμπλήρωσε και ότι όσο το ψάχνεις όλο και κάτι μικρό βρίσκεις και αργότερα ίσως είμαι αναγκασμένη να κάνω κάποια αγωγή, οι οποίες δεν είναι ελεύθερες από αρνητικές συνέπειες, που ενδεχομένως να είναι υπερβολική για την περίπτωση μου όμως θα επιβάλλεται λόγω πρωτοκόλλου αν βρω κάτι έστω και μικρό.

 

Πραγματικά έχω μπερδευτεί. Επίσης, ο ένας με ενθάρρυνε να αποθηλάσω, όταν είχα μία αποκόλληση στην 5η εβδομάδα, ο δε άλλος γιατρός θεώρησε ότι στο πρώτο τρίμηνο ο θηλασμός δεν σχετίζεται με συσπάσεις. Για να μην αναφερθώ στο γεγονός ότι ο ένας μου πρότεινε utrogestan και αργότερα απόξεση-καρυότυπο, ενώ ο άλλος να συνεχίσω την καθημερινότητα μου, και όταν τέλος παλινδρόμησε, μου πρότεινε να περιμένω την φυσική αποβολή, με στενή παρακολούθηση.

 

Με τόσο αντίθετες οδηγίες το στρες που περάσαμε ήταν μεγάλο, συν την συναισθηματική δυσκολία που μία τέτοια απώλεια συνεπάγεται. Εγώ ακολούθησα τον δεύτερο γιατρό, όμως για το θέμα της θρομβοφιλίας θα ήθελα να έχω μία πληρέστερη ενημέρωση. Δεν ξέρω αν και η ηλικία παίζει κάποιο ρόλο στην θρομβοφιλία, στην ποιότητα των ωαρίων βέβαια ξέρω ότι παίζει.

 

Οι εξετάσεις του θυροειδούς και διάφορες άλλες μικροβιολογικές που έκανα ήταν όλες καλές.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εγω εχω καφε υγρα απο της 3/01 μετα απο εξεταση στον γυναικολογο μου ειπε οτι ειναι κυστη μου εδωσε τα primolut πρωι βραδυ για 8 ημερες και ειναι 5η μερα κ δεν με σταματανε τα καφε και ανησυχω.. Ευχαριστω !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εγω εχω καφε υγρα απο της 3/01 μετα απο εξεταση στον γυναικολογο μου ειπε οτι ειναι κυστη μου εδωσε τα primolut πρωι βραδυ για 8 ημερες και ειναι 5η μερα κ δεν με σταματανε τα καφε και ανησυχω.. Ευχαριστω !!

 

Εκτος απο καποιες πολυ συγκεκριμενες περιπτωσεις κυστεων ωοθηκης (και δεν μπορω να ξερω αν ειστε μια απο αυτες γιατι δεν σας εχω εξετασει), η χορηγηση ορμονικων σκευασματων (πχ αντισυλληπτικα ή προγεστερονη) δεν προσφερει και δεν βοηθα σε τιποτα απολυτως, όπως εχει αποδειχθει με μελετες εδω και καποια χρόνια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα γιατρέ. Καλή και δημιουργική χρονιά σας εύχομαι.

Είμαι 40 ετών, έχω ένα παιδάκι 17 μηνών που θηλάζω ακόμη. Πριν τρεις μήνες έμεινα πάλι έγκυος, όμως δυστυχώς παλινδρόμησε στην 11η εβδομάδα. Η πρώτη εγκυμοσύνη ήταν ανέφελη χωρίς καμία ιατρική κατάσταση. Και τις δύο φορές η σύλληψη ήταν φυσική μέσα στον πρώτο-δεύτερο μήνα προσπαθειών. Στο παρελθόν δεν υπήρχαν άλλες εγκυμοσύνες, ούτε άλλες προσπάθειες.

 

Την δεύτερη αυτή εγκυμοσύνη την παρακολούθησαν δύο γιατροί, λόγω συχνών μετακινήσεων από επαρχία σε Αθήνα. Έχω μπερδευτεί γιατί μου δίνουν αντίθετες οδηγίες για το τι πρέπει να κάνω στην συνέχεια. Ο ένας μου προτείνει εξετάσεις θρομβοφιλίας, ο άλλος με αποτρέπει λέγοντας ότι αυτή την στιγμή δεν υπάρχει ένδειξη. Μάλιστα συμπλήρωσε και ότι όσο το ψάχνεις όλο και κάτι μικρό βρίσκεις και αργότερα ίσως είμαι αναγκασμένη να κάνω κάποια αγωγή, οι οποίες δεν είναι ελεύθερες από αρνητικές συνέπειες, που ενδεχομένως να είναι υπερβολική για την περίπτωση μου όμως θα επιβάλλεται λόγω πρωτοκόλλου αν βρω κάτι έστω και μικρό.

 

Πραγματικά έχω μπερδευτεί. Επίσης, ο ένας με ενθάρρυνε να αποθηλάσω, όταν είχα μία αποκόλληση στην 5η εβδομάδα, ο δε άλλος γιατρός θεώρησε ότι στο πρώτο τρίμηνο ο θηλασμός δεν σχετίζεται με συσπάσεις. Για να μην αναφερθώ στο γεγονός ότι ο ένας μου πρότεινε utrogestan και αργότερα απόξεση-καρυότυπο, ενώ ο άλλος να συνεχίσω την καθημερινότητα μου, και όταν τέλος παλινδρόμησε, μου πρότεινε να περιμένω την φυσική αποβολή, με στενή παρακολούθηση.

 

Με τόσο αντίθετες οδηγίες το στρες που περάσαμε ήταν μεγάλο, συν την συναισθηματική δυσκολία που μία τέτοια απώλεια συνεπάγεται. Εγώ ακολούθησα τον δεύτερο γιατρό, όμως για το θέμα της θρομβοφιλίας θα ήθελα να έχω μία πληρέστερη ενημέρωση. Δεν ξέρω αν και η ηλικία παίζει κάποιο ρόλο στην θρομβοφιλία, στην ποιότητα των ωαρίων βέβαια ξέρω ότι παίζει.

 

Οι εξετάσεις του θυροειδούς και διάφορες άλλες μικροβιολογικές που έκανα ήταν όλες καλές.

 

 

Ο Θηλασμος αμεσως μετα τον τοκετο βοηθα στη συσπαση της μητρας. Ομως απο οσο φαινεται ο ταυτοχρονος θηλασμος κατα τη διαρκεια μιας επομενης εγκυμοσυνης δεν προκαλει αυξημενο κινδυνο αποβολης.

 

Το αν χρειαζεται αποξεση ή οχι εξαρταται απο διαφορους παραγοντες που δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω γιατι δεν σας εχω εξετασει. Μπορει να γινει μια προσπαθεια να αποβληθει το κυημα με χαπια. Αν ομως γινει επιμολυνση του κυηματος απο μικροβια, καθως αυτο παραμενει μεσα στη μητρα για ημερες, προσπαθωντας να το βγαλουμε με τα χαπια, η γυναικα κινδυνευει πολυ σοβαρα. Επισης, η εμπειρία λεει οτι πολυ συχνα δεν αποδιδουν τα χαπια και δεν θα αποφυγει η γυναικα την αποξεση. Η αποξεση εχει και αυτη πιθανες επιπλοκες αλλά αν γινει με σωστο τροπο και ασφαλεια τοτε δεν πρεπει να προκαλει φοβο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Τις μέρες αυτές έχω αιμορραγία, χτες απέβαλα και τον σάκο. Θα περιμένω 2-3 μέρες ακόμη, έπειτα χοριακή και θα επισκεφθώ τον γιατρό για να με δει στον υπέρηχο. Επιλέξαμε να αποφύγουμε το χάπι γιατί έκανα καισαρική και ο γιατρός δεν ήθελε να επιβαρύνει την μήτρα με τεχνητές συσπάσεις αν αυτό δεν ήταν κάτι απαραίτητο. Πράγματι, με την φυσική αποβολή δεν είχα καμία ενόχληση ή πόνο.

 

Η απορία μου όταν σας έγραψα πραγματικά ήταν περισσότερο για το τι κάνω από εδώ και μπρος, για το θέμα των εξετάσεων θρομβοφιλίας. Δεδομένου ότι πλέον είμαι 40, όμως έχω και μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Ο ένας γιατρός μου λέει να την κάνω, ο άλλος όχι...

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Τις μέρες αυτές έχω αιμορραγία, χτες απέβαλα και τον σάκο. Θα περιμένω 2-3 μέρες ακόμη, έπειτα χοριακή και θα επισκεφθώ τον γιατρό για να με δει στον υπέρηχο. Επιλέξαμε να αποφύγουμε το χάπι γιατί έκανα καισαρική και ο γιατρός δεν ήθελε να επιβαρύνει την μήτρα με τεχνητές συσπάσεις αν αυτό δεν ήταν κάτι απαραίτητο. Πράγματι, με την φυσική αποβολή δεν είχα καμία ενόχληση ή πόνο.

 

Η απορία μου όταν σας έγραψα πραγματικά ήταν περισσότερο για το τι κάνω από εδώ και μπρος, για το θέμα των εξετάσεων θρομβοφιλίας. Δεδομένου ότι πλέον είμαι 40, όμως έχω και μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Ο ένας γιατρός μου λέει να την κάνω, ο άλλος όχι...

 

Πραγματι αυτο ξεχασα να σας το απαντησω...

Η διερεύνηση της θρομβοφιλιας γινεται σε περιπτωση υπογονιμοτητας και καθ έξιν αποβολων. Υπογονιμοτητα εσεις δεν περιγραφετε να εχετε. Καθ΄εξιν αποβολες εχουμε οταν υπαρχουν δυο τουλαχιστον αποβολες και μαλιστα συνεχομενες. Αρα δεν εντάσσεστε στα κριτηρια για ελεγχο θρομβοφιλιας. Αν εσεις νοιωθετε οτι δεν εχετε τα ηλικιακα ή ψυχικα αποθεματα για να δειτε αν θα αποβαλετε και δευτερη φορα, τοτε μπορειτε να κανετε τον ελεγχο απο τωρα. Απλα δεν εχετε, σημερα που μιλαμε, ενδειξη για ελεγχο. Επισης, αν θελει καποιος γιατρος μπορει και χωρις ελεγχο να σας προστατέψει απο καποια μικρου βαθμου ανωμαλια... Δυστυχως δεν μπορω να γινω ακομα πιο συγκεκριμενος χωρις να σας εχω εξετασει απο κοντα...

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ, καλησπέρα.

 

Έκανα πριν από λίγες μέρες υστεροσκόπηση για λύση ενδομητρικών συμφύσεων. Ο γιατρός μου τοποθέτησε σπιράλ για να αποτραπεί η επαναδημιουργία των συμφύσεων. Η αιμορραγία κράτησε δύο μέρες μετά το χειρουργείο. Τώρα παρατηρώ μία ελαφρώς αυξημένη έκκριση κολπικών υγρών και ίχνη αίματος (ροζ χρώματος).

Επειδή είχα ανησυχήσει από την αίσθηση που είχα (σαν να φορούσα ταμπόν) και από ένα ελαφρύ κολπικό τσούξιμο, πήγα για υπέρηχο στον γιατρό (πέντε μέρες μετά το χειρουργείο) και μου είπε ότι τα βλέπει όλα καλά και το σπιράλ ήταν στη θέση του.

 

Το ερώτημά μου είναι αν αυτή η δυσάρεστη αίσθηση που έχω είναι αναμενόμενη. Να σημειώσω ότι πέρα από την ενδοφλέβια αντιβίωση που μου χορηγήθηκε κατά την επέμβαση, δεν πήρα άλλη. Επίσης παίρνω Cyclacur προφανώς για την ανάπλαση του ενδομητρίου. Θα χαιρόμουν πολύ να ακούσω τη γνώμη σας καθώς η τοποθέτηση σπιράλ ήταν κάτι που δεν είχα συζητήσει προηγουμένως με τον γιατρό και ουσιαστικά δεν συμμετείχα στην απόφαση ως ασθενής.

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γιατρε καλησπερα

ειμαι 13 ετων και δεν εχω ακομα περιοδο κολλησα μια ιωση και ενωπριν τα υγρα μου ηταν λεκα τωρα εχουν γινει κιτρινα και εχει αυξηθει η ποσοτητα τους τι πρεπει να κανω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γιατρέ καλημέρα. Είμαι 19 ετών και τους τελευταίους 2 μήνες παίρνω αντισυλληπτικά yasmin και έχω ελεύθερες επαφές με το σύντροφό μου από το δεύτερο κουτί. Δεν ξέχασα κανένα χάπι τα πήρα όλα κάθε πρωί την ίδια ώρα και τώρα έχω καθυστέρηση δυο μέρες. Δεν είχα ούτε εντερικές διαταραχές ούτε εμετούς. Υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης. Χτες που και που είχα πονάκια στις ωοθήκες και ένοιωθα βάρος στην ηβική περιοχή χαμηλά όπως όταν έχω περίοδο. Σας παρακαλώ είναι επείγον. Είμαι φοιτήτρια σε άλλη πόλη και δεν έχω πολλές δυνατότητες οικονομικές κυρίως. Ελπίζω στην σύντομη απάντησή σας. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ, καλησπέρα.

 

Έκανα πριν από λίγες μέρες υστεροσκόπηση για λύση ενδομητρικών συμφύσεων. Ο γιατρός μου τοποθέτησε σπιράλ για να αποτραπεί η επαναδημιουργία των συμφύσεων. Η αιμορραγία κράτησε δύο μέρες μετά το χειρουργείο. Τώρα παρατηρώ μία ελαφρώς αυξημένη έκκριση κολπικών υγρών και ίχνη αίματος (ροζ χρώματος).

Επειδή είχα ανησυχήσει από την αίσθηση που είχα (σαν να φορούσα ταμπόν) και από ένα ελαφρύ κολπικό τσούξιμο, πήγα για υπέρηχο στον γιατρό (πέντε μέρες μετά το χειρουργείο) και μου είπε ότι τα βλέπει όλα καλά και το σπιράλ ήταν στη θέση του.

 

Το ερώτημά μου είναι αν αυτή η δυσάρεστη αίσθηση που έχω είναι αναμενόμενη. Να σημειώσω ότι πέρα από την ενδοφλέβια αντιβίωση που μου χορηγήθηκε κατά την επέμβαση, δεν πήρα άλλη. Επίσης παίρνω Cyclacur προφανώς για την ανάπλαση του ενδομητρίου. Θα χαιρόμουν πολύ να ακούσω τη γνώμη σας καθώς η τοποθέτηση σπιράλ ήταν κάτι που δεν είχα συζητήσει προηγουμένως με τον γιατρό και ουσιαστικά δεν συμμετείχα στην απόφαση ως ασθενής.

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Σε καθε περιπτωση, όλες οι ενεργειες πρεπει να εχουν συζητηθει πριν προχωρησει ο γιατρος σε πραξεις.

 

Μετα την επεμβαση μπορει να αναπτυχθηκαν μικροβια στον κολπο σας και για αυτο να εχετε την αυξηση των υγρων. Μπορει ομως και να μην ειναι κατι σημαντικο και η αυξηση των υγρων, οπως και το τσουξιμο, να ειναι απο τους χειρισμους που εγιναν κατα την επεμβαση. Αν θελετε, μπορειτε να κανετε μια καλλιεργεια κολπικων υγρων, για να ξακαθαρισει το τοπιο.

 

Η τοποθετηση σπιραλ ειναι μια τακτικη που ακολουθουν πολλοι γυναικολογοι. Θεωρω πιο σημαντικη την φαρμακευτικη αγωγη αλλά και το σπιραλ πιθανα βοηθα. Αν εχετε καποια ενοχληση και δεν το θελετε, μπορουμε να το αφαιρεσουμε. Διαφορετικα το αφηνετε τουλαχιστον για λιγους μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλησπερα

ειμαι 13 ετων και δεν εχω ακομα περιοδο κολλησα μια ιωση και ενωπριν τα υγρα μου ηταν λεκα τωρα εχουν γινει κιτρινα και εχει αυξηθει η ποσοτητα τους τι πρεπει να κανω

 

Καλο ειναι να γινει μια καλλιεργεια κολπικων υγρων για να δουμε αν υπαρχει καποιο μικροβιο ή οχι

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλημέρα. Είμαι 19 ετών και τους τελευταίους 2 μήνες παίρνω αντισυλληπτικά yasmin και έχω ελεύθερες επαφές με το σύντροφό μου από το δεύτερο κουτί. Δεν ξέχασα κανένα χάπι τα πήρα όλα κάθε πρωί την ίδια ώρα και τώρα έχω καθυστέρηση δυο μέρες. Δεν είχα ούτε εντερικές διαταραχές ούτε εμετούς. Υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης. Χτες που και που είχα πονάκια στις ωοθήκες και ένοιωθα βάρος στην ηβική περιοχή χαμηλά όπως όταν έχω περίοδο. Σας παρακαλώ είναι επείγον. Είμαι φοιτήτρια σε άλλη πόλη και δεν έχω πολλές δυνατότητες οικονομικές κυρίως. Ελπίζω στην σύντομη απάντησή σας. Ευχαριστώ.

 

Αν παιρνετε το χαπι σωστα, οι πιθανοτητες αποτυχιας ειναι κατω απο 1%. Ελπιζω οτι κανετε 7 ημερες διακοπη αναμεσα στα κουτια.

Πιστευω οτι καλο ειναι να περιμενετε και σε λιγες ημερες θα ερθει η περιοδος. Αν οχι, επικοινωνηστε και παλι μαζι μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα σας!Θα ήθελα να σας ρωτήσω για ένα θέμα που με απασχολεί.Αρχικα να σας αναφέρω κάποιες λεπτομέρειες για μένα: ειμαι 24 χρόνων κ εδώ κ εδώ κ δυο μήνες ξεκίνησα προσπάθειες για να μείνω έγκυος.στις 23/3 αδιαθέτησα (η περίοδος μου είχε πολυ λιγότερη ροη απο αυτή που κανονικά εχω ,συγκεκριμενα ειχα 1μερα αίμα κ τις υπόλοιπες λίγο καφε ενω κανονικά εχω 3μερες αίμα κ 3 καφε) ,εχω κύκλο 31-32 ημερών κ η περίοδος μου διαρκεί 6 μερες, 31/3 πήγα στη γυναικολόγο μου για υπέρηχο κ τεστ Παπ κ ήταν όλα καλά. Εχω παρατηρήσει τους τελευταίους μήνες πως γύρω στις 5 μερες πριν αδιαθέτησω εχω καφε υγρα κ ρώτησα τη γιατρό μου κ μου είπε ότι είναι φυσιολογικό. Η αλήθεια είναι ότι πάντα μια μέρα πριν αδιαθέτησω εχω λίγο καφε.

Πριν δυο εβδομάδες λοιπόν κ τις μερες που όπως εχω υπολογίσει ειχα ωορηξια ήμουν άρρωστη, ειχα δυο μερες πυρετό γύρω στους 38°(δεν ξέρω αν εχει σημασία αλλά το αναφέρω...) δεν πήρα αντιβίωση απλά φάρμακα για τον πυρετό,τον λαιμό κ την καταρροή. Τις περισσότερες φορές καταλαβαίνω ποτέ κανω ωορηξια επειδή εχω λίγο πόνο αυτό το μήνα δεν κατάλαβα τίποτα κ γενικά εχω την υποψία πως δεν έκανα ωορηξια. Απο 14/4 μέχρι 19/4 ειχα αρκετά καφε υγρα κ σε αυτές τις 3 πρώτες μερες ελάχιστο ροζ κατα το σκούπισμα, νόμιζα ότι απλά εχω πολλές μερες πριν την περιοδο καφε εκρισεις αλλά απο τις 20/4 μέχρι σήμερα δεν εχω τίποτα...Περίμενα περιοδο χθες ή σήμερα αλλά τίποτα κ σήμερα το πρωί δεν κρατήθηκα κ έκανα ένα τεστ εγκυμοσυνης που όμως βγήκε αρνητικό.

Σκέφτηκα να περιμένω μέχρι την Δευτέρα πριν τηλεφωνήσω στην γιατρό μου να την ρωτήσω τι πρεπει να κανω. Επειδή ειμαι αρκετά αγχώδης σκέφτηκα να κανω μια ερώτηση στο φόρουμ. Πιστεύετε ότι υπάρχει περίπτωση εγκυμοσυνης; Να κανω μια εξέταση αίματος ή ειναι νωρίς; Μήπως αυτές οι 6 μερες με τις καφε εκρισεις αντικατέστησαν την περιοδο μου; Αν όντως δεν έκανα ωορηξια μπορει να φταίει αυτό;

ΥΓ: χίλια συγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλα γράφω πρώτη φορά κ είπα να δώσω όλες τις πληροφορίες για να έχετε όσο το δυνατόν ασφαλέστερα συμπεράσματα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!Θα ήθελα να σας ρωτήσω για ένα θέμα που με απασχολεί.Αρχικα να σας αναφέρω κάποιες λεπτομέρειες για μένα: ειμαι 24 χρόνων κ εδώ κ εδώ κ δυο μήνες ξεκίνησα προσπάθειες για να μείνω έγκυος.στις 23/3 αδιαθέτησα (η περίοδος μου είχε πολυ λιγότερη ροη απο αυτή που κανονικά εχω ,συγκεκριμενα ειχα 1μερα αίμα κ τις υπόλοιπες λίγο καφε ενω κανονικά εχω 3μερες αίμα κ 3 καφε) ,εχω κύκλο 31-32 ημερών κ η περίοδος μου διαρκεί 6 μερες, 31/3 πήγα στη γυναικολόγο μου για υπέρηχο κ τεστ Παπ κ ήταν όλα καλά. Εχω παρατηρήσει τους τελευταίους μήνες πως γύρω στις 5 μερες πριν αδιαθέτησω εχω καφε υγρα κ ρώτησα τη γιατρό μου κ μου είπε ότι είναι φυσιολογικό. Η αλήθεια είναι ότι πάντα μια μέρα πριν αδιαθέτησω εχω λίγο καφε.

Πριν δυο εβδομάδες λοιπόν κ τις μερες που όπως εχω υπολογίσει ειχα ωορηξια ήμουν άρρωστη, ειχα δυο μερες πυρετό γύρω στους 38°(δεν ξέρω αν εχει σημασία αλλά το αναφέρω...) δεν πήρα αντιβίωση απλά φάρμακα για τον πυρετό,τον λαιμό κ την καταρροή. Τις περισσότερες φορές καταλαβαίνω ποτέ κανω ωορηξια επειδή εχω λίγο πόνο αυτό το μήνα δεν κατάλαβα τίποτα κ γενικά εχω την υποψία πως δεν έκανα ωορηξια. Απο 14/4 μέχρι 19/4 ειχα αρκετά καφε υγρα κ σε αυτές τις 3 πρώτες μερες ελάχιστο ροζ κατα το σκούπισμα, νόμιζα ότι απλά εχω πολλές μερες πριν την περιοδο καφε εκρισεις αλλά απο τις 20/4 μέχρι σήμερα δεν εχω τίποτα...Περίμενα περιοδο χθες ή σήμερα αλλά τίποτα κ σήμερα το πρωί δεν κρατήθηκα κ έκανα ένα τεστ εγκυμοσυνης που όμως βγήκε αρνητικό.

Σκέφτηκα να περιμένω μέχρι την Δευτέρα πριν τηλεφωνήσω στην γιατρό μου να την ρωτήσω τι πρεπει να κανω. Επειδή ειμαι αρκετά αγχώδης σκέφτηκα να κανω μια ερώτηση στο φόρουμ. Πιστεύετε ότι υπάρχει περίπτωση εγκυμοσυνης; Να κανω μια εξέταση αίματος ή ειναι νωρίς; Μήπως αυτές οι 6 μερες με τις καφε εκρισεις αντικατέστησαν την περιοδο μου; Αν όντως δεν έκανα ωορηξια μπορει να φταίει αυτό;

ΥΓ: χίλια συγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλα γράφω πρώτη φορά κ είπα να δώσω όλες τις πληροφορίες για να έχετε όσο το δυνατόν ασφαλέστερα συμπεράσματα...

 

Αυτο που μπορει να συμβαινει ειναι καποια ορμονικη ανωμαλια. Μπορει να ειναι προσωρινή ή μπορει να χρειαζεται και παρεμβαση. Δειτε και την επόμενη περιοδο και πειτε μου αν ειναι το ιδιο. Στη θεση σας θα το κοιτουσα και δεν θα το θεωρουσα τοσο αθωο χωρις να εχω κανει πρωτα εξετασεις. Αν οι εξετασεις δεν δειξουν κατι τοτε το ξανασυζηταμε...

Link to comment
Share on other sites

γιατρε καλησπερα.

μετα απο 3,5 χρονια αποτυχιας φυσιολογικης συλληψης 17/04 εκανα σπερμαυτενχυση με προκληση.περνω σεκλακουρ και τα duphaston.

Εχουμε κανει ολες τις απαραιτητες εξαιτασειε και ειναι ολες καλες δεν εχουμε κανενα ιδιαιτερο προβλημα ανεξηγητη υπογονιμοτητα μας λενε οι γιατροι.

Το θεμα μο ειναι οτι τωρα και μια εβδομαδα περιπου νιωθω καθε μερα πονους περιοδου τραβηγματα χαμηλα και γενικως καθε μερα νιωθω ενοχλησεις χαμηλα και χτες πονουσε η μεση μου.Το στηθος και η κοιλια μου ειναι τουμπανο αλλα αυτο πιστευω πως ειναι απο τα φαρμακα.εγω γενικα οταν ηταν να αδιαθετησω πονουσα ελαχιστα μια μερα πριν η την ιδια μερα οχι μια εβδομαδα.Αδιαθετησα 01/04 και τωρα περιμενω 27/28 απριλιου..θελω ν ρωτησω αυτοι οι πονοι ειναι θετικα σημαδια η το πιο πιθανον να ειναι μια αποτυχια?τι πιστευετε?χοριακη θα κανω τη πεμπτη μεχρι τοτε αν μπορειτε δωστε μου τα φωτα σας.Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

γιατρε καλησπερα.

μετα απο 3,5 χρονια αποτυχιας φυσιολογικης συλληψης 17/04 εκανα σπερμαυτενχυση με προκληση.περνω σεκλακουρ και τα duphaston.

Εχουμε κανει ολες τις απαραιτητες εξαιτασειε και ειναι ολες καλες δεν εχουμε κανενα ιδιαιτερο προβλημα ανεξηγητη υπογονιμοτητα μας λενε οι γιατροι.

Το θεμα μο ειναι οτι τωρα και μια εβδομαδα περιπου νιωθω καθε μερα πονους περιοδου τραβηγματα χαμηλα και γενικως καθε μερα νιωθω ενοχλησεις χαμηλα και χτες πονουσε η μεση μου.Το στηθος και η κοιλια μου ειναι τουμπανο αλλα αυτο πιστευω πως ειναι απο τα φαρμακα.εγω γενικα οταν ηταν να αδιαθετησω πονουσα ελαχιστα μια μερα πριν η την ιδια μερα οχι μια εβδομαδα.Αδιαθετησα 01/04 και τωρα περιμενω 27/28 απριλιου..θελω ν ρωτησω αυτοι οι πονοι ειναι θετικα σημαδια η το πιο πιθανον να ειναι μια αποτυχια?τι πιστευετε?χοριακη θα κανω τη πεμπτη μεχρι τοτε αν μπορειτε δωστε μου τα φωτα σας.Σας ευχαριστω.

 

Κανενας δεν μπορεί (και δεν πρεπει) να προεξοφλει μια εγκυμοσυνη απο τετοια συμπτωματα που ειναι πολυ γενικα και ασαφη! Καλη επιτυχια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ. Χριστόπουλε,

Πριν από ένα μήνα είχα μία αποβολή στην 20η εβδομάδα. Ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη και είμαι 34 ετών. Σας παραθέτω ένα σύντομο ιστορικό.

Στην 7η και στην 9η εβδομάδα είχα αιμορραγία η οποία δεν είχε εμφανή σημάδια αποκόλλησης πλακούντα και δεν μου χορηγήθηκε φαρμακευτική αγωγή.

Στο 1ο τρίμηνο έπαιρνα φυλλικό οξύ και από την 16η εβδομάδα ένα συμπλήρωμα βιταμινών (iofolen) και salospir 100mg διότι στην εξέταση αυχενικής διαφάνειας ενώ όλα ήταν εντός των φυσιολογικών ορίων, η ορμόνη PAPP-A ήταν χαμηλή (0.34). Τελικά στην 20η εβδομάδα απέβαλα. Κατα τον τοκετο μου χορηγηθηκαν καποια χαπια που προκαλουν συσπάσεις για την επιτάχυνση της διαδικασίας. Το πόρισμα της ιστολογικής εξέτασης του πλακούντα και του ομφάλιου λώρου ήταν: αλλοιώσεις χοριοαμνιονίτιδας, υποχοριακό αιμάτωμα, εστιακές περιορισμένες ισχαιμικού τύπου αλλοιώσεις του πλακούντα, δεν παρατηρήθηκε κακοήθης νεοπλασματική επεξεργασία (μπορώ να σας στείλω το πλήρες πόρισμα με email). Ο γιατρός που με παρακολουθεί ανέφερε ανεπάρκεια τραχήλου και παρουσία φλεγμονής. Αναφέρω ότι δεν έχω κάνει ποτέ καλλιέργεια κολπικού και τραχηλικού εκκρίματος και ο τράχηλος μετρήθηκε μόνο στην εξέταση της αυχενικής διαφάνειας (37mm). Σημειώνω επίσης ότι από την ημέρα της αποβολής ως σήμερα δεν μου χορηγήθηκε κάποια αγωγή.

Ποιες είναι οι απαραίτητες εξετάσεις που πρέπει να κάνω προκειμένου να εξακριβωθούν πλήρως τα αίτια της αποβολής; Μπορώ να ξέρω τι προκάλεσε την φλεγμονή;

Σε ποιες εξετάσεις προτείνετε να υποβληθώ πριν την επόμενη εγκυμοσύνη (π.χ. Θρομβοφυλία, αντιπατρικά αντισώματα, ουρεόπλασμα, μυκόπλασμα, χλαμύδια κλπ.);

Ποια τακτική προτείνετε να ακολουθήσω στην επόμενη εγκυμοσύνη (π.χ. είναι απαραίτητη η περίδεση, λήψη προληπτικής φαρμακευτικής αγωγής, ποσό συχνή παρακολούθηση από το θεράποντα ιατρό κλπ.);

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση και το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ. Χριστόπουλε,

Πριν από ένα μήνα είχα μία αποβολή στην 20η εβδομάδα. Ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη και είμαι 34 ετών. Σας παραθέτω ένα σύντομο ιστορικό.

Στην 7η και στην 9η εβδομάδα είχα αιμορραγία η οποία δεν είχε εμφανή σημάδια αποκόλλησης πλακούντα και δεν μου χορηγήθηκε φαρμακευτική αγωγή.

Στο 1ο τρίμηνο έπαιρνα φυλλικό οξύ και από την 16η εβδομάδα ένα συμπλήρωμα βιταμινών (iofolen) και salospir 100mg διότι στην εξέταση αυχενικής διαφάνειας ενώ όλα ήταν εντός των φυσιολογικών ορίων, η ορμόνη PAPP-A ήταν χαμηλή (0.34). Τελικά στην 20η εβδομάδα απέβαλα. Κατα τον τοκετο μου χορηγηθηκαν καποια χαπια που προκαλουν συσπάσεις για την επιτάχυνση της διαδικασίας. Το πόρισμα της ιστολογικής εξέτασης του πλακούντα και του ομφάλιου λώρου ήταν: αλλοιώσεις χοριοαμνιονίτιδας, υποχοριακό αιμάτωμα, εστιακές περιορισμένες ισχαιμικού τύπου αλλοιώσεις του πλακούντα, δεν παρατηρήθηκε κακοήθης νεοπλασματική επεξεργασία (μπορώ να σας στείλω το πλήρες πόρισμα με email). Ο γιατρός που με παρακολουθεί ανέφερε ανεπάρκεια τραχήλου και παρουσία φλεγμονής. Αναφέρω ότι δεν έχω κάνει ποτέ καλλιέργεια κολπικού και τραχηλικού εκκρίματος και ο τράχηλος μετρήθηκε μόνο στην εξέταση της αυχενικής διαφάνειας (37mm). Σημειώνω επίσης ότι από την ημέρα της αποβολής ως σήμερα δεν μου χορηγήθηκε κάποια αγωγή.

Ποιες είναι οι απαραίτητες εξετάσεις που πρέπει να κάνω προκειμένου να εξακριβωθούν πλήρως τα αίτια της αποβολής; Μπορώ να ξέρω τι προκάλεσε την φλεγμονή;

Σε ποιες εξετάσεις προτείνετε να υποβληθώ πριν την επόμενη εγκυμοσύνη (π.χ. Θρομβοφυλία, αντιπατρικά αντισώματα, ουρεόπλασμα, μυκόπλασμα, χλαμύδια κλπ.);

Ποια τακτική προτείνετε να ακολουθήσω στην επόμενη εγκυμοσύνη (π.χ. είναι απαραίτητη η περίδεση, λήψη προληπτικής φαρμακευτικής αγωγής, ποσό συχνή παρακολούθηση από το θεράποντα ιατρό κλπ.);

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση και το χρόνο σας.

 

Αγαπητη φίλη,

 

συμφωνα με την ιστολογικη εξεταση η αποβολη οφειλεται σε λοιμωξη. Καλο ειναι να κανετε μια εξεταση κολπικου υγρου και ισως και μια καλλιεργεια στα λοχεια. Επισης μπορειτε να κανετε και μια εξεταση για να δειτε αν υπαρχει ανεπαρκεια τραχηλου, αν και αυτο δεν προκυπτει απο πουθενα. Η παρακολουθηση μιας επομενης εγκυμοσυνης χρειαζεται πιο στενη παρακολουθηση, βασιζμενη σε ενα πλανο που θα καθορισετε με το γιατρο σας. Το βασικο ειναι να βρειτε καποιο γιατρο που θα τον εμπιστευεστε.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη φίλη,

 

συμφωνα με την ιστολογικη εξεταση η αποβολη οφειλεται σε λοιμωξη. Καλο ειναι να κανετε μια εξεταση κολπικου υγρου και ισως και μια καλλιεργεια στα λοχεια. Επισης μπορειτε να κανετε και μια εξεταση για να δειτε αν υπαρχει ανεπαρκεια τραχηλου, αν και αυτο δεν προκυπτει απο πουθενα. Η παρακολουθηση μιας επομενης εγκυμοσυνης χρειαζεται πιο στενη παρακολουθηση, βασιζμενη σε ενα πλανο που θα καθορισετε με το γιατρο σας. Το βασικο ειναι να βρειτε καποιο γιατρο που θα τον εμπιστευεστε.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας. Αν κατάλαβα καλά, υπάρχει εξέταση που μπορώ να κάνω τώρα για να δω αν υπάρχει ανεπάρκεια τραχήλου; Μπορείτε να μου δώσετε κάποιες κατευθυντήριες γραμμές αναφορικά με το πλάνο παρακολούθησης επόμενης εγκυμοσύνης; Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Χριστόπουλε,

 

Καλησπέρα! Το ιστορικό μου συντομα έχει ως εξής:

Έχω ενδομητρίωση από το 2011, έχω κάνει λαπαροσκόπηση το 2011 για αφαίρεση κύστεως στην αριστερή ωοθήκη, όπου δεν βρέθηκαν άλλες εστίες ούτε συμφύσεις. Ακολούθησα θεραπεία με 2 τριμηνιαίες Arvekap. Ιανουάριο 2012 ήρθε η πρώτη περίοδος μετά τις ενέσεις. Δεν μπήκα σε προσπάθειες τεκνοποίησης τότε διότι δεν ήμουν έτοιμη γι αυτό.

Τον Ιανουάριο 2013 και τον Μαίο 2014 είχα δυο βιοχημικές κυήσεις οι οποιες ήλθαν μετά από δύο μήνες μόνο επαφών έκαστη φορά και υπο πίεση κι άγχος λόγω της ενδομητρίωσης και των κινδύνων υποτροπής που εμπεριέχει. Λόγω του έντονου στρες εγώ κι ο σύζυγός μου, κάναμε αυτοσχέδια σπερματέγχυση στο σπίτι λόγω του ότι ο σύζυγος είχε δυσκολία εκσπερμάτισης εντός κόλπου. Το άγχος όπως βλέπετε έβλαψε πολύ και τη διαδικασία. Ίσως εκεί να οφείλονται κι οι βιοχημικές;; Δεν ξέρω.

Τότε μετα τη δεύτερη βιοχημική, έκανα εξετάσεις θρομβοφιλίας , αντιφωσφολιπιδικου, ορμονολογικές και ζαχαρο, όπου όλα ήταν φυσιολογικά. Μόνο η προλακτίνη ήταν λίγο τσιμπημένη , όμως ρυθμίστηκε άμεσα με μισό χαπάκι dostinex την εβδομάδα, αγωγή που συνεχίζεται μέχρι και σήμερα κι είναι όλα εντάξει.

Από τον Ιούλιο 2014 ξεκινήσαμε ελεύθερες επαφές, χωρίς αυτοσχέδια πειράματα, πεισμώσαμε μετά από όλα αυτά και ξεκίνησε κι η επιθυμία για παιδάκι. Τον Ιανουάριο του 2015 μένω έγκυος, δυστυχώς εξωμήτριο. Αφαιρέθηκε η αριστερή σάλπιγγα μαζί με το κύημα, και καυτηριάστηκε μία μικρή κύστη ενδομητρίωσης στα δεξία (υποτροπή), λύση λίγων συμφύσεων στα αριστερά απ όπου είχε γίνει το πρώτο χειρουργείο και καυτηριασμός πολύ μικρού ινομυώματος ανευ σημασίας στη μήτρα. Η δεξια σάλπιγγα καλή κι αισιόδοξη, σας λέω λόγια του γιατρού μου.

 

Ο γιατρός μου είπε σε επόμενη κύηση να πάρω προγεστερόνη και Salospir και ενέσεις innohep. Ποια η γνώμη σας για την αγωγή αυτή;

 

Επίσης, μου είπε να μη κάνω σαλπιγγογραφία, πως ο κίνδυνος για τυχόν φλεγμονή υπάρχει σε μια σαλπιγγογραφία και πως ότι είναι να γίνει θα γίνει.

 

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων

Ο,τι δεν σε σκοτωνει, σε κανει πιο δυνατό!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΓΙΑΤΡΕ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ ΣΤΟ ΕΞΗΣ: ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ 7 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ, ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΛΑ ΩΣΠΟΥ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟΤΟΜΗ ΚΙΝΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΙΧΑ ΡΟΖ ΑΙΜΑ. ΩΣΤΟΣΟ ΗΜΟΥΝ ΚΑΛΑ ΕΩΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΙΜΑ ΣΑΝ ΠΕΡΙΟΔΟ. ΕΚΑΝΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ 8081 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΕΙΧΑ 12735. ΩΣΤΟΣΟ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΦΕ ΕΚΚΡΙΣΕΙΣ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΝΥΣΗΧΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 30/04/15 ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ. ΑΡΧΙΚΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΟ ΣΑΛΟΣΠΙΡ, FILICIN KAI YUTROGESTAN ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΙΜΑ ΜΟΥ ΕΚΟΨΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΣΑΛΟΣΠΙΡ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΧΑΣΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ. ΠΟΙΑ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κε Χριστόπουλε καλημέρα,

 

Ηθελα να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας στο εξής:

Η κόρη μου είναι 10 χρονών και 6 μηνών και εδώ και 3 χρόνια ακριβώς κάνουμε θεραπεία

με arvekap 11.25 για πρώιμη ήβη. Το ύψος της είναι αυτή τη στιγμή 1,47 και η θεραπεία πάει καλά κατά τα λεγόμενα της ενδοκρινολόγου μας και βάσει των εξετάσεων που κάνουμε. Η παιδίατρός μου μου πρότεινε να σταματήσω την ένεση ενώ η ενδοκρινολόγος ακόμα λέει να τη συνεχίσουμε για τουλάχιστον μέχρι να κλείσει τα 11. Εσείς τι θα προτείνατε; Ξέρω ότι είναι δύσκολο να μου πείτε την γνώμη σας χωρίς να ξέρετε το ιστορικό του παιδιού αλλά εσάς πότε είναι η γνώμη σας ότι πρέπει να σταματάει η συγκεκριμένη θεραπεία.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...