Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ!!!!!!!!!!!!!


Rachel

Recommended Posts

δεν ξερω αν μασ επιασε, παντως ενα εχω να πω... μεχρι τη 1 απρίλη είμαστε με σαραντα ευρώ!!!! αυτά όλα μας ταλεφτα..... ναι ναι ναι... γραψτε βρε σεις, πως ειστε???? πως τα βγαζετε περα.... παντρεμενη 2 χρονια με ενα μωρο 7 μηνων και money 0!!!! ευτυχώς ςίναι γεματα τα ντουλάπια μας, απο φαι... τι θα κανουμε!!! ο μισθός παει συννεφο τις πρωτες 15 μερες.. .τι κανουμε λαθος???? πειτε μας... μισθοσ 1430 ευρω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μάλλον το "γεια σου μαμά" και "γεια σου μπαμπά" θα σας φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο. Ελπίζω να υπάρχει δυνατότητα από τους γονείς σας να σας στηρίξουν λίγο οικονομικά, γιατί διαφορετικά δε βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βοηθν... πολλεσ φορεσ.. .αλλα ντρεπομαι ρε σεισ να ζηταω παντα... ειναιδυσκολο... και αυτο το μηνα πηραμε πολλα δωρα... για συγγενιεσ, καθωσ και χρειαστηκε ναεπισκεφτουμε και οι δυο γιατρο.... εγψ ξεκιναω δουλεια 1 μαιου... ανοιγω μαγαζι με ρουχα, μαζι με τη μαμα μου... τα κερδη θα φανουν μετα τοσεπτεμβριο... Δουλευω σεζον.. ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ...

Link to comment
Share on other sites

Μας αρρωσταίνει η κρίση...

 

Δημοσίευση: 21-3-2009, 09:06 Τελευταία ανανέωση: 21-3-2009, 09:15

Ρεπορτάζ: Μάρθα Καϊτανίδη [email protected]

 

 

Η απουσία ελπίδας σε ό,τι αφορά το μέλλον είναι ο πιο συχνός λόγος που πολλοί απευθύνονται σε ψυχολόγους αναζητώντας βοήθεια

 

Τα σωματικά συμπτώματα της οικονομικής κρίσης είναι πλέον εμφανή: αυτό είναι το συμπέρασμα γιατρών, διατροφολόγων και γυμναστών που βλέπουν τους Έλληνες να τους «τρώει» το άγχος και η αβεβαιότητα.

 

O αυχένας, οι ώμοι και το κεφάλι είναι οι «κυματοθραύστες» τους άγχους, όπως τονίζουν οι επιστήμονες. Ειδικότερα, το στρες προκαλεί ένταση και η ψυχολογική αυτή κατάσταση κάνει τους ανθρώπους να σφίγγονται, αποκτώντας μια αμυντική στάση. Έτσι όμως, σύμφωνα με τον παθολόγο-κλινικό φαρμακολόγο κ. Αναστάσιο Σπαντιδέα, προκαλούνται σπασμοί στους μυς του αυχένα και στα αγγεία του κεφαλιού που έχουν ως επακόλουθο τον έντονο πόνο.

 

Μάλιστα, σύμφωνα με τους ειδικούς, ο συνήθης πόνος της... οικονομικής κρίσης που «λυγίζει» τους ανθρώπους είναι ο πονοκέφαλος τάσεως, όπως λέγονται οι πονοκέφαλοι που πυροδοτούνται απο την υπερένταση που νιώθει κανείς, κατά τη διάρκεια των οποίων οι μύες είναι τόσο συσπασμένοι και άκαμπτοι που πονούν ακόμη κι όταν ένας φίλος προσφέρεται να απαλύνει το σύμπτωμα με ένα μαλακό μασάζ!

 

Στατιστικά στοιχεία δεν υπάρχουν για την αύξηση των πονοκεφάλων στη χώρα μας. Παρόλα αυτά παθολόγοι και νευρολόγοι συμφωνούν στο γεγονός ότι οι ασθενείς τους είναι περισσότεροι σε σχέση με το παρελθόν, οι οποίοι παραπονούνται τόσο για την ένταση όσο και για τη συχνότητα των συμπτωμάτων. Οι όποιες αναφορές έρχονται από την Αμερική, όπου οι πολίτες εκδηλώνουν τους τελευταίους μήνες έντονους πονοκεφάλους- η αύξηση ξεπερνά το 25%.

 

«Πιο δραματική όμως είναι η κατάσταση των ατόμων που πάσχουν από ημικρανία και των οποίων η συχνότητα των κρίσεων αυξάνεται δραματικά σε καταστάσεις έντονων ψυχοπιεστικών γεγονότων, όπως είναι η οικονομική δυσπραγία που βιώνουμε στις ημέρες μας», προσθέτει ο κ. Σπαντιδέας.

 

Χάνουν τον ύπνο τους

Η οικονομική κρίση όμως «κλέβει» και τον ύπνο μας, γεγονός που οι ειδικοί το στηρίζουν στις αρνητικές σκέψεις που πυροδοτούν οι απλήρωτοι λογαριασμοί, οι οποίες δεν σταμα τούν να στριφογυρίζουν στο κεφάλι ακόμη κι όταν το μόνον που αναζητούν οι πολίτες είναι να χαθούν στην ηρεμία του ύπνου.

 

Τα παραπάνω διαπιστώνει ο καθηγητής Ψυχιατρικής και πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας Έρευνας Ύπνου, κ. Κώστας Σολδάτος, που παρατηρεί πως η αϋπνία ταλαιπωρεί ολοένα και περισσότερους Έλληνες. Μάλιστα, σύμφωνα με τους ειδικούς, η αγωνία που νιώθει κάποιος έως και τρεις ώρες πριν τον ύπνο, συνήθως τον συνοδεύει και όταν ξαπλώνει στο κρεβάτι με αποτέλεσμα να μη μπορεί να κλείσει μάτι.

 

Το γεγονός αυτό προβληματίζει ιδιαίτερα τους επιστήμονες καθώς, όπως τονίζουν, η αϋπνία είναι ένα ούτως ή άλλως σοβαρό πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε στη χώρα μας, το οποίο φαίνεται να εντείνεται από την οικονομική αβεβαιότητα των τελευταίων μηνών. Είναι ενδεικτικό, πως ένας στους τρεις ενήλικες παραδέχεται πως μένει άγρυπνος τη νύχτα παρά την κούρασή του. Μάλιστα, οι γυναίκες παρουσιάζουν διαταραχές ύπνου σε ποσοστό 50%!

 

Και δυστυχώς, η αϋπνία είναι ένας ύπουλος εχθρός που εμφανίζεται ακόμη κι όταν δεν το περιμένει κανείς, εξουθενώνοντας το σώμα αλλά και την υπομονή των άγρυπνων. Η κατάσταση αυτή αγχώνει διπλά όσους πάσχουν από αϋπνία, αφού στα ήδη υπάρχοντα προβλήματά τους προστίθεται ακόμη ένα: αυτό της αϋπνίας, με αποτέλεσμα να φοβούνται πως δεν θα μπορέσουν να ξανακοιμηθούν ήρεμοι.

 

Αίσθημα κόπωσης

 

Τα συμπτώματα του άγχους για την οικονομική κρίση δεν σταματούν εδώ. Αντίθετα, η λίστα είναι μακρά και περιλαμβάνει πόνους στον θώρακα, ταχυκαρδίες, προβλήματα στο στομάχι και το έντερο, δερματολογικά προβλήματα ακόμη και αδικαιολόγητο αίσθημα κόπωσης.

 

Η ανησυχία που κάνει το στομάχι να σφίγγεται, η μελαγχολία για τα όσα συμβαίνουν γύρω μας, αλλά και η απουσία ελπίδας σε ό,τι αφορά στο μέλλον είναι οι πιο συχνοί λόγοι που κάνουν τους Έλληνες να αναζητήσουν βοήθεια από τους ψυχολόγους.

 

«Το τελευταίο διάστημα με επισκέπτονται ακόμη και μικρομεσαίοι επιχειρηματίες, οι οποίοι εκφράζουν έντονο φόβο για το ενδεχόμενο να βάλουν λουκέτο στις επιχειρήσεις τους. Ο λόγος που καταφεύγουν σε θεραπεία είναι για να διδαχθούν τρόπους ώστε να ελέγχουν το άγχος τους, το οποίο τους καθιστά κάθε άλλο παρά αποτελεσματικούς στο να διαχειριστούν τα οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν», υπογραμμίζει η ψυχολόγος- ψυχοθεραπεύτρια, κ. Λίζα Βάρβογλη.

 

Έντονοι καβγάδες

 

Στην περίπτωσή τους η καταστροφολογία γίνεται εμμονή, σύμφωνα με την κ. Βάρβογλη, γεγονός που αφαιρεί από τους επαγγελματίες την ικανότητα να είναι μεθοδικοί στη διαχείριση κρίσιμων καταστάσεων.

 

«Επιπλέον, επηρεάζονται αρνητικά και οι σχέσεις των ανθρώπων. Οι οικονομικές διαφωνίες, οι διαφορετικές προτεραιότητες που θέτει το ζευγάρι βλέποντας πια τον μισθό να μη φτάνει για περιττά έξοδα, η δυσκολία να πληρώσουν ακόμη και τη δόση του δανείου προκαλεί συχνά έντονους καβγάδες. Ούτε και τα παιδιά βγαίνουν αλώβητα από αυτή την κατάσταση, αφού ακόμη και τα πιο μικρά αντιλαμβάνονται την ένταση και την ανησυχία την οποία και εσωτερικεύουν», προσθέτει η κ. Βάρβογλη.

 

Στο λίμιτ ντάουν και το ερωτικό πάθος

 

«Κραχ» στη λίμπιντο των αντρών έχει φέρει η οικονομική κρίση. Ωστόσο, η παρατήρηση αυτή δεν καλύπτει πλέον τους επιστήμονες, οι οποίοι διενεργούν μελέτες για να βρουν τα βαθύτερα οργανικά αίτια που προκαλεί το στρες.

 

«Όπως προκύπτει από έρευνα, η οποία ωστόσο δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη, το άγχος που βιώνουν τους τελευταίους μήνες οι άντρες έχει ως συνέπεια τη μείωση της τεστοστερόνης και της ντοπαμίνης- ορμόνες που μεταξύ άλλων σχετίζονται με τον έντονο ερωτικό πάθος και την ηδονή», τονίζει στα «ΝΕΑ» ο κ. Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης, χειρουργός, ανδρολόγος- ουρολόγος και πρόεδρος της Εταιρείας Μελέτης Ανθρώπινης Σεξουαλικότητας.

 

Αρνητικό αίσθημα

 

Όπως τονίζει, σε αυτές τις περιπτώσεις οι βιολογικοί και οι ψυχολογικοί παράγοντες, που μειώνουν κατακόρυφα τη συχνότητα των σεξουαλικών επαφών, γίνονται ένα «κουβάρι» και αλληλεπιδρούν.

 

«Ο φοβισμένος άνθρωπος δεν μπορεί να εκφραστεί, ούτε μέσω του λόγου, ούτε μέσω των πράξεων, ούτε μέσω του σώματός του. Νιώθει χαμένος. Και ειδικά για τους άντρες, αυτό το αρνητικό αίσθημα είναι συχνότερο σε σχέση με τις γυναίκες, επειδή αντιλαμβάνονται την οικονομική κρίση ως προσωπική τους αποτυχία. Αυτός είναι και ο λόγος που πέφτουν σε βαθιά θλίψη», προσθέτει ο κ. Κωνσταντινίδης.

 

Τα στατιστικά αποτελέσματα πρόσφατων ερευνών περιγράφουν με ακρίβεια τη μείωση της ερωτικής επιθυμίας που βιώνουν οι άντρες στη χώρα μας. Μάλιστα, όπως οι ίδιοι παραδέχονται, τα οικονομικά προβλήματα αποτελούν την υπ΄ αριθμόν ένα αιτία που επηρεάζει αρνητικά τη σεξουαλική ζωή τους, ενώ ακολουθεί το εργασιακό άγχος.

 

Έκοψαν το γυμναστήριο

 

Οι Έλληνες όμως φαίνεται πως αδιαφορούν πια και για το σώμα τους, άρα και για την υγεία τους, αφού δεν έχουν ούτε τα χρήματα, ούτε τον χρόνο, αλλά ούτε και την όρεξη να κάνουν γυμναστική. Η απόδειξη έρχεται από τον Πανελλήνιο Σύλλογο Γυμναστηρίων (ΠΑΣΥΓΥ), σύμφωνα με τα στοιχεία του οποίου, οι εγγραφές των πολιτών στα γυμναστήρια έχουν πέσει φέτος στο 12% από 15% πέρυσι.

 

«Ακριβή εικόνα ωστόσο θα έχουμε τους αμέσως επόμενους μήνες, που αποτελούν περίοδο αιχμής εν όψει του καλοκαιριού», λέει ο κ. Δώρος Κλεοβούλου, γενικός γραμματέας του ΠΑΣΥΓΥ. Αυτός είναι και ο λόγος που τα γυμναστήρια της γειτονιάς έχουν επιδοθεί σε αγώνες προσφορών, προσπαθώντας να προσελκύσουν όσο το δυνατόν περισσότερους πελάτες. Παρ΄ όλα αυτά, οι ειδικοί διευκρινίζουν πως τα οικονομικά πακέτα δεν συνάδουν πάντα με ποιοτικές υπηρεσίες, γι΄ αυτό και οφείλουν να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί.

 

Κακή διατροφή

 

Τα οικονομικά προβλήματα πάντως έχουν οδηγήσει τα νοικοκυριά στο να κάνουν περικοπές ακόμη και σε προϊόντα πρώτης ανάγκης, όπως είναι τα τρόφιμα! Κι όταν ο προϋπολογισμός του μήνα τούς επιτρέπει να φάνε έξω, τότε συνήθως αρκούνται σε μία σύντομη βόλτα έως το φαστ-φουντ της γειτονιάς, που αυξάνουν τις πωλήσεις τους λόγω των χαμηλών τιμών.

 

Οι διατροφολόγοι δεν βλέπουν την εξέλιξη αυτή με καλό μάτι, αντίθετα προτείνουν στους πολίτες να στραφούν σε πιο υγιεινές και συνάμα οικονομικές λύσεις.

 

«Το να μαγειρέψει κανείς στο σπίτι φασόλια, ρεβίθια και φακές κοστίζει πολύ λιγότερο απ΄ ό,τι να αγοράσει μπέργκερ και τηγανητές πατάτες. Άλλωστε, ούτε το ελαιόλαδο χρειάζεται να μπαίνει στην κατσαρόλα σε μεγάλες ποσότητες- 80 ml αρκούν για μια τετραμελή οικογένεια», υποστηρίζει ο κ. Μιχάλης Χουρδάκης, ιατρός- κλινικός διαιτολόγος, επιστημονικός συνεργάτης του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

 

Τα κατεψυγμένα

 

Ο κ. Χουρδάκης καταρρίπτει έναν ακόμη μύθο, ότι δηλαδή τα τρόφιμα ιδιωτικής ετικέτας και τα κατεψυγμένα ψάρια και λαχανικά είναι κατά κανόνα υποδεέστερα σε θρεπτική αξία, γεγονός που εξηγεί τις χαμηλές τιμές τους. «Αυτό που οφείλουν να κάνουν οι καταναλωτές είναι να διαβάζουν τα συστατικά που αναγράφονται στις ετικέτες των προϊόντων και να ελέγχουν σε ό,τι αφορά τα κατεψυγμένα εάν ακολουθούνται οι κανόνες ψύξης και συντήρησης των τροφίμων», προσθέτει.

 

Πηγή : ΤΑ ΝΕΑ Σαββατοκύριακο

http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=1&articleID=5961&la=1

Link to comment
Share on other sites

rachel,μην αγχωνεσαι,υπαρχουν και χειροτερα,εγω ανεργη,με 8 μηνων τον αριστειδη μου,με εναν μισθο 1400 euro,και δυστηχως οι γονεις μας με μια συνταξη των 500 .τι να ζητησεις βοηθεια.ευτηχως τωρα το καλοκαιρι θα εχουμε τα λαχανικα μας απο το χωριο(καλα να ειναι ο μπαμπακας μου.και η μαμακα μου).μενουν στο χωριο και ετσι δεν εχω που να αφησω τον μικρο για να βρω καπου μια δουλεια.οταν θα μεγαλωσει λιγο τοτε σε κανεναν σταθμο,γιατι δεν βγαινει.ολα για το φαι ,και τα εξοδα του μωρου,και στα παγια εξοδα.για ρουχα και διασκεδαση ουτε με τα κυαλια!!!την υγεια μας να χουμε και δοξα το θεο :D:D:D:D

322829.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ααααααα, βρήκα τους ομοίους μου! εδώ άνεργη μαμά και ο μπαμπάς μας παίρνει εννιακόσια ευρώ... το ενοίκιο 350 το μηνα! κάντε υπολογισμό! αστα να πάνε να ναι καλά τα ζαρζαβατικά και τα χωριάτικα κοτόπουλα!

μη νομίζετε μέσα μπάινουμε σταδιακά, όλο βερεσε, και μετά πας να ξεχρεώσεις εκείνο, βγαίνει κάτι άλλο, ουφ! αν δε βρω δουλειά συντομα καηκαμαν!

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Link to comment
Share on other sites

ενα θεμα που "ποναει" :D 1400 ευρω και οι δυο μισθοι με ενα μωρο 6μηνων και δανειο 600 ευρω το μηνα.... οι γονεις μου χειροτερα απο εμας ευτυχως μας εδωσαν το σπιτι που μενουμε και δεν εχουμε ενοικιο...η πεθερα μου ας μην το συζητησω καλυτερα!!!!!!! τωρα το μαιο ξεκιναει και η μικρη βρεφονηπιακο αλλα 300 ευρω....ελατε μωρε κοπέλια θα την περασουμε και αυτην την κριση :!: πανω απο ολα υγεια :!::!:

22/09/2008

30/05/2011

01/04/2013 ΤΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ ΜΟΥ!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί πολλάκις.

Θα ξανα πω την γνώμη μου , αυτήν την γνώμη είχα (όταν είχα κι εγώ μωρά σαν κι εσάς) την ίδια έχω και σήμερα 14 χρόνια μετά :cool:

Δηλαδή αφού το βλέπω το "όνειρο" να γίνεται πραγματικότητα(δυστυχώς) να μην το πω??

Όσα και να βγάζεται , τι 800 τι 1800 τι 3800 πρέπει να συμβιβάσεται μέσα σας αυτό που θέλετε με αυτό που σας επιτρέπουν τα οικονομικά σας να κάνετε.

Θα προτιμούσα οι λύσεις από τους γονείς να μην είναι στα υπ΄όψιν.

 

Το ξέρω πως ο συμβιβασμός που αναφέρω είναι πολύ δύσκολος ( κάποιος ίσως πει αδύνατος) αλλά αν δεν συμβιβαστείς θα πέσεις στις κατηγορίες που αναφερονται στο μακροσκελές παραπάνω άρθρο και τότε άντε να ξεμπλέξεις με τους ψυχολόγους τους ψυχιάτρους .......και θέλουν και χ΄ρηματα , δεν είναι τζάμπα μαν :wink:

 

Το γνωρίζω πως ένα σοβαρό κομμάτι του μισθού πηγαίνει σε νοικί για στέγη ή δάνειο για στέγη.............αλλά πρέπει τελικά να διαλέξουμε το σπίτι που ταιριάζει στα οικονομικά μας και όχι το σπίτι που ονειρευτήκαμε.

 

Για να μην πολυ μπλέξουμε την κουβέντα , θεωρώ σταθερό πως τα οικονομικά δεν βελτιώνονται και με βάση αυτό μιλάω.

 

Ακολούθως γίνονται οι ανάλογες κινήσεις συμβιβασμού σε φαγητό ρουχισμό διακοπές σχολεία ακόμα και στην ιατροφαρμακευτική περίθαλψη :idea:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν μασ επιασε, παντως ενα εχω να πω... μεχρι τη 1 απρίλη είμαστε με σαραντα ευρώ!!!! αυτά όλα μας ταλεφτα..... ναι ναι ναι... γραψτε βρε σεις, πως ειστε???? πως τα βγαζετε περα...... τι θα κανουμε!!! ο μισθός παει συννεφο τις πρωτες 15 μερες.. .τι κανουμε λαθος???? πειτε μας............

 

Τα λεφτά και τα ψάρια πρέπει να τρώγονται φρέσκα :?

 

...ας πούμε και κανά αστείο, τουλάχιστον τσάμπα είναι!!!!!!!!!

 

δυστυχώς κι εμείς βασιζόμαστε - τους τελευταίους 15 μήνες - στους παπούδες - γιαγιάδες :cry::cry::cry:

 

...και κάποτε - δηλ. πριν 3-4 χρόνια - πηγαίναμε και εκδομούλες, τώρα βολτούλα μέχρι την παραλία που είναι 200 μέτρα από το σπίτι μας :cry:

...και για φέτος το καλοκαίρι προγραμματιζω διακοπές στα Καμίνια City :lol:

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

[u]Θα προτιμούσα οι λύσεις από τους γονείς να μην είναι στα υπ΄όψιν.[/u]

 

Ακολούθως γίνονται οι ανάλογες κινήσεις συμβιβασμού σε φαγητό ρουχισμό διακοπές σχολεία ακόμα και στην ιατροφαρμακευτική περίθαλψη :idea:

 

να ξερες πόοοοοοοοοοοσο συμφωνώ μαζί σου.......

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν φτουρατε μια μπροστά μου! Για διαβάστε με λίγο εδώ http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=18980

Είμαι κάπου στην έβδομη απάντηση αν θυμάμαι καλά ! Το οσκαρ άφραγκίασ από που θα το παραλάβω παρακαλώ;

Το αφιερώνω σ αυτόν που μου πούλησε την πρώην επιχείρηση μου!

Βρε αντί να λέμε τον πόνο μας δεν το γυρνάμε στις συμβουλές; εγώ ας πούμε ανακάλυψα ένα μαλακτικο ρούχων στον μαρινόπ που κάνει 0.45 λεπτά!αυτό παίρνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως,οτι και να κανω,βλεπω τα ευρωπουλα να εξαφανιζονται μαγικα....Αχχχχ....παλια,καλη δραχμουλα...που αν σου ελεγε ο μαναβης 340δρχ. ο μαιντανος,θα επεφτες κατω απο τα γελια :lol::lol::lol:

 

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως θα ανπολησουμε πολλες φορες τη δραχμουλα.

εμεις κι αν ειμαστε χαλια. μπηκα στον ογδοο, το σπιτι εχει μονο την κρεβατοκαμαρα μας και προσπαθουμε σιγα σιγα να φτιαξουμε εστω την κουζινα, τα εσοδα μας περιοριζονται στα δικα μου 800? αφου ο συζυγος μου τα ελαχιστα που βγαζει τα δινει στα δανεια που εχει παρει για τη δουλεια του. και το προβλημα ειναι οτι αυτα τα 800? θα παψουν να υφιστανται ή στην καλυτερη θα μειωθουν αφου δεν ειμαι υπαλληλος με συμβαση αλλα ελευθερος συνεργατης. που σημαινει οτι δεν εχω νομιμη αδεια ουτε επιδοματα.

Link to comment
Share on other sites

πωπω ρε παιδια πανικος!!!

πρωτη φορα στη ζωη μου ζοριστηκα ετσι.

παντως εμεις το χουμε ριξει στο τραλα αλα λαλαλαλα....

σε ολη τη γειτονια μου ενας μονο εχει κινητο (καλα εμεις δεν εχουμε γιατι δε πηγε κανεις να πληρωσει αλλα οχι οτι μου περισσευουν)!!! :lol::lol::lol::lol:

ολων των αλλων ειναι κομμενα!! αφου σκεφτομαστε να διοργανωσουμε σισιτια!!! :lol::lol::lol:

ο ενας ειναι χειροτερα απο τον αλλον!! παντως ειναι κ αυτο μια παρηγορια....

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως θα ανπολησουμε πολλες φορες τη δραχμουλα.

εμεις κι αν ειμαστε χαλια. μπηκα στον ογδοο, το σπιτι εχει μονο την κρεβατοκαμαρα μας και προσπαθουμε σιγα σιγα να φτιαξουμε εστω την κουζινα, τα εσοδα μας περιοριζονται στα δικα μου 800? αφου ο συζυγος μου τα ελαχιστα που βγαζει τα δινει στα δανεια που εχει παρει για τη δουλεια του. και το προβλημα ειναι οτι αυτα τα 800? θα παψουν να υφιστανται ή στην καλυτερη θα μειωθουν αφου δεν ειμαι υπαλληλος με συμβαση αλλα ελευθερος συνεργατης. που σημαινει οτι δεν εχω νομιμη αδεια ουτε επιδοματα.

Βοήθεια;από πουθενά;

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως θα ανπολησουμε πολλες φορες τη δραχμουλα.

εμεις κι αν ειμαστε χαλια. μπηκα στον ογδοο, το σπιτι εχει μονο την κρεβατοκαμαρα μας και προσπαθουμε σιγα σιγα να φτιαξουμε εστω την κουζινα, τα εσοδα μας περιοριζονται στα δικα μου 800? αφου ο συζυγος μου τα ελαχιστα που βγαζει τα δινει στα δανεια που εχει παρει για τη δουλεια του. και το προβλημα ειναι οτι αυτα τα 800? θα παψουν να υφιστανται ή στην καλυτερη θα μειωθουν αφου δεν ειμαι υπαλληλος με συμβαση αλλα ελευθερος συνεργατης. που σημαινει οτι δεν εχω νομιμη αδεια ουτε επιδοματα.

Βοήθεια;από πουθενά;

 

μονο οι γονεις μου οτι κανουν. τα πεθερικα ειναι στην ιδια κατασταση με τον αντρα μου. εχουν ολοι δανεια γιατι το ανοιγμα στη δουλεια ηταν μεγαλο και κανεις δεν περιμενε αυτη την εξελιξη. δεν ξερω μηπως αδικα φτιαχνουμε την κουζινα αφου αν συνεχιστει η κριση θα το χασουμε το σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως θα ανπολησουμε πολλες φορες τη δραχμουλα.

εμεις κι αν ειμαστε χαλια. μπηκα στον ογδοο, το σπιτι εχει μονο την κρεβατοκαμαρα μας και προσπαθουμε σιγα σιγα να φτιαξουμε εστω την κουζινα, τα εσοδα μας περιοριζονται στα δικα μου 800? αφου ο συζυγος μου τα ελαχιστα που βγαζει τα δινει στα δανεια που εχει παρει για τη δουλεια του. και το προβλημα ειναι οτι αυτα τα 800? θα παψουν να υφιστανται ή στην καλυτερη θα μειωθουν αφου δεν ειμαι υπαλληλος με συμβαση αλλα ελευθερος συνεργατης. που σημαινει οτι δεν εχω νομιμη αδεια ουτε επιδοματα.

Βοήθεια;από πουθενά;

 

μονο οι γονεις μου οτι κανουν. τα πεθερικα ειναι στην ιδια κατασταση με τον αντρα μου. εχουν ολοι δανεια γιατι το ανοιγμα στη δουλεια ηταν μεγαλο και κανεις δεν περιμενε αυτη την εξελιξη. δεν ξερω μηπως αδικα φτιαχνουμε την κουζινα αφου αν συνεχιστει η κριση θα το χασουμε το σπιτι.

 

Διαβάσεσ στον σύνδεσμο που έβαλα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως θα ανπολησουμε πολλες φορες τη δραχμουλα.

εμεις κι αν ειμαστε χαλια. μπηκα στον ογδοο, το σπιτι εχει μονο την κρεβατοκαμαρα μας και προσπαθουμε σιγα σιγα να φτιαξουμε εστω την κουζινα, τα εσοδα μας περιοριζονται στα δικα μου 800? αφου ο συζυγος μου τα ελαχιστα που βγαζει τα δινει στα δανεια που εχει παρει για τη δουλεια του. και το προβλημα ειναι οτι αυτα τα 800? θα παψουν να υφιστανται ή στην καλυτερη θα μειωθουν αφου δεν ειμαι υπαλληλος με συμβαση αλλα ελευθερος συνεργατης. που σημαινει οτι δεν εχω νομιμη αδεια ουτε επιδοματα.

Βοήθεια;από πουθενά;

 

μονο οι γονεις μου οτι κανουν. τα πεθερικα ειναι στην ιδια κατασταση με τον αντρα μου. εχουν ολοι δανεια γιατι το ανοιγμα στη δουλεια ηταν μεγαλο και κανεις δεν περιμενε αυτη την εξελιξη. δεν ξερω μηπως αδικα φτιαχνουμε την κουζινα αφου αν συνεχιστει η κριση θα το χασουμε το σπιτι.

 

Διαβάσεσ στον σύνδεσμο που έβαλα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτουρατε μια μπροστά μου! Για διαβάστε με λίγο εδώ http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=18980

Είμαι κάπου στην έβδομη απάντηση αν θυμάμαι καλά ! Το οσκαρ άφραγκίασ από που θα το παραλάβω παρακαλώ;

Το αφιερώνω σ αυτόν που μου πούλησε την πρώην επιχείρηση μου!

Βρε αντί να λέμε τον πόνο μας δεν το γυρνάμε στις συμβουλές; εγώ ας πούμε ανακάλυψα ένα μαλακτικο ρούχων στον μαρινόπ που κάνει 0.45 λεπτά!αυτό παίρνω.

mariantinos εγώ ας πούμε άφησα μια επιχείρηση πριν 3 χρόνια απλά και μόνο επειδή είδα πως θα είμαι καλύτερα γυρνώντας πίσω στην οικογενειακή επχείρηση . Η επιχείρηση που άφησα λειτουργεί ακόμα από τους ίδιους τους υπαλήλους .

Οι επιχειρήσεις προς πώληση δεν είναι προφανός όλες σαν και αυτή που αγόρασες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...