Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επίδομα τέκνων 2013 - δείτε αν το δικαιούστε


Recommended Posts

Εχθές μίλησα πάλι με τον ΟΓΑ όσον αφορά τις διορθώσεις!

Καταρχήν δεν ξεκίνησαν ακόμα να διορθώσουν καμία περίπτωση! Στις περιπτώσεις μου είπαν που βάλατε τα παιδιά σας έγγαμα, θα γίνει αυτόματη διόρθωση από το σύστημα, όσα είναι κάτω των 13 ετών!!

Ελπίζουν μέχρι την επόμενη δόση να έχει γίνει η διόρθωση!!!!

 

Μακαρι Παναγια μου.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 176
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχθές μίλησα πάλι με τον ΟΓΑ όσον αφορά τις διορθώσεις!

Καταρχήν δεν ξεκίνησαν ακόμα να διορθώσουν καμία περίπτωση! Στις περιπτώσεις μου είπαν που βάλατε τα παιδιά σας έγγαμα, θα γίνει αυτόματη διόρθωση από το σύστημα, όσα είναι κάτω των 13 ετών!!

Ελπίζουν μέχρι την επόμενη δόση να έχει γίνει η διόρθωση!!!!

 

Μακαρι Παναγια μου.

 

Κατσε να ξεκινησουν να κανουν διορθωσεις. :shock:

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Συν οτι αν μπειτε στην σελιδα του ΟΓΑ για το επιδομα τεκνων δεν λεει οτι οσοι περνουν μεχρι 10.000 θα παρουν 40 ευρω ανα τεκνο αλλα λεει οτι μεχρι 6.000 40 ευρω ανα τεκνο 6.001 εως 12.000 τα 2/3 απο τα 40 ευρω και 12.001 εως 18.000 το 1/3 απο τα 40 ευρω.

 

0-6.000=40 ευρω ανα τεκνο

6.001-12.000=26,66666666666667 ευρω ανα τεκνο

12.001-18.000=13,33333333333333 ευρω ανα τεκνο

 

http://www.oga.gr/attach/N_4093-2012.pdf

 

δεν το καρακαβαινω αυτο. γιατι μεχρι 6000 ευρω? αυτα που λεει σε αλλα σαιντ πχ εδω http://www.money-money.gr/news/dite-an-dikeouste-epidoma-pedion-ke-poso/379 λεει μεχρι 9000 ευρω 40 ευρω για καθε τεκνο!! εγω εχω 8000 φορολογικη και πηρα 320 ευω.

δλδ θα παρω αλλα 320?

Link to comment
Share on other sites

Οικογένεια (δυο γονείς) με δύο εξαρτώμενα τέκνα και εισόδημα 16.000 ευρώ.

Κλίμακα ισοδυναμίας : 1 + 1/3 + 1/6 + 1/6 = 1,666

Ισοδύναμο εισόδημα : 16.000/1,666 = 9.604

 

εγω πχ λεω για μενα

Κλίμακα ισοδυναμίας : 1 + 1/3 + 1/6 + 1/6 = 1,666

Ισοδύναμο εισόδημα : 9000/1,666 = 5422

αρα 80 το μηνα. στον λογαριασμο μου μπηκαν 320ευρω μονο

Link to comment
Share on other sites

Οικογένεια (δυο γονείς) με δύο εξαρτώμενα τέκνα και εισόδημα 16.000 ευρώ.

Κλίμακα ισοδυναμίας : 1 + 1/3 + 1/6 + 1/6 = 1,666

Ισοδύναμο εισόδημα : 16.000/1,666 = 9.604

 

εγω πχ λεω για μενα

Κλίμακα ισοδυναμίας : 1 + 1/3 + 1/6 + 1/6 = 1,666

Ισοδύναμο εισόδημα : 9000/1,666 = 5422

αρα 80 το μηνα. στον λογαριασμο μου μπηκαν 320ευρω μονο

 

Λογικά θα μουν άλλα 320 με την επόμενη δόση. Τόσα πήρα κι εγώ με σχεδόν αντίστοιχο εισόδημα. Σύμφωνα με την εγκύκλιο μέχρι τις 20000 ευρώ δικαιούμαστε 640 για τα δύο παιδιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα λεφτα τα πηρατε αυτες τις μερες η τοτε που τα πηραν ολοι; 14/8 και αρχες 9 μηνα;

 

Μετραει το συνολικο εισοδημα σε μια οικογενεια οχι εγω πηρα 9000 η γυναικα μου πηρε 8000 αλλα συνολο 17000

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη δοση εχει δοθει σε ολους; Εμεις προς το παρον δεν πηραμε τιποτα. Που πρεπει να απευθυνθω στην εφορια ή στον ΟΓΑ;

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν σου εχει γινει η εκκαθαριση ασχετα αν σου εχει ερθει το εκκαθαριστικο θα πρεπει αν το εκτυπωσεις μαζι με το Α21 και να πας στα κεντρικα του ΟΓΑ

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

ποιος σου είπε οτι με το εκκαθαριστικό και το Α21 στην εφορία? Μίλησα με την γγπσ και μου είπαν ότι με το που γίνετε η εκκαθάριση παει κατευθείαν στον ΟΓΑ και εγκρίνετε και καταβάλετε το ποσό στο λογαριασμό. Τα δικαιολογητικά τα πηγαίνεις μόνο αν στο ζητήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Θα θελα την βοηθεια απο οποια μπορει.Εχω κανει το Α21 και εχω παρει την πρωτη δοση γαι το πρωτο μου παιδι που ειναι 2 ετων.Ξεχασα ομως να κανω Α21 για το μικρο μου παιδι που ειναι 4 μηνων γιατι νομιζα οτι τα παιδια που γεννηθηκαν το 2013 δεν δικαιουνται.Μηπως γνωριζει καμμια τι πρεπει να κανω για να παρω επιδομα και για το 2 παιδι?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν θα πρέπει να καταθέσουμε χαρτιά και στον ΟΑΕΔ όπως παλιά για επιπλέον ποσό επιδόματος? Καλά θα ταν!

Καλημερα danel,να καταθεσεις και στον ΟΑΕΔ γιατι το επιδομα του ΟΕΑΔ ειναι διαφορετικο απο του ΟΓΑ (Α21). Εγω το εμαθα 23/9, εκανα τα χαρτια μου 24/9, και ετυχε και πληρωσανε 25/9!!!:lol:καλο ε?

nlcIp2.png

 

uRUep3.png

Link to comment
Share on other sites

ποιος σου είπε οτι με το εκκαθαριστικό και το Α21 στην εφορία? Μίλησα με την γγπσ και μου είπαν ότι με το που γίνετε η εκκαθάριση παει κατευθείαν στον ΟΓΑ και εγκρίνετε και καταβάλετε το ποσό στο λογαριασμό. Τα δικαιολογητικά τα πηγαίνεις μόνο αν στο ζητήσουν.

 

Κανεναν δεν εχει ειδοποιησει ο ΟΓΑ οταν πηγα εγω εκει λογω οτι δεν πηρα τιποτα ηταν αλλα 100 ατομα και κανενας τους δεν ειχε παρει καποια ειδοποιηση απο τον ΟΓΑ

 

Το εχουμε πει

 

ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΤΕ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕ! ΝΑ ΕΚΤΥΠΩΣΕΤΕ ΤΟ Α21 ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟΝ ΟΓΑ

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανεναν δεν εχει ειδοποιησει ο ΟΓΑ οταν πηγα εγω εκει λογω οτι δεν πηρα τιποτα ηταν αλλα 100 ατομα και κανενας τους δεν ειχε παρει καποια ειδοποιηση απο τον ΟΓΑ

 

Το εχουμε πει

 

ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΤΕ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕ! ΝΑ ΕΚΤΥΠΩΣΕΤΕ ΤΟ Α21 ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟΝ ΟΓΑ

Επειδη βλεπω οτι το εχεις ψαξει , εχω δημοσιευσει αλλου γιατι δεν το ειδα απο την αρχη οτι υπυρχε σχετικο θεμα.Εχω εισοδημα τεκμαρτο 19870. Σαν 1η δοση μου βαλανε 160ε η οποια ειναι απ οσο ξερω το 50%.Γιατι ομως αφου εχω εισοδημα κατω απο 20000? κανονικα δεν πρεπει να παρω 640 για 2 παιδια? διαφωτισε με please!!

nlcIp2.png

 

uRUep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι μαλλον πρεπει να κανεις και εσυ μια βολτα απο κει.

 

Ισως για καποιον λογο δεν πηρες για ενα παιδι.

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι μαλλον πρεπει να κανεις και εσυ μια βολτα απο κει.

 

Ισως για καποιον λογο δεν πηρες για ενα παιδι.

Παντως σιγουρα τα εχω δηλωσει και τα 2 και στην φορ. δηλωση και στο Α21. Ο μικρος εχει γεννηθει 11/4/12,οποτε πιανεται το 2ο παιδι, ο ογα που ειναι?,αλλα πιστευω οτι θα παω τζαμπα και θα ρεταλιασω τα νευρα μου ακομα περσσοτερο απο οτι ειναι. Την αλλη εβδομαδα ειπαμε οτι θα βαλουν τη 2η δοση?μιλαμε για μεγαλη αφραγκια!

nlcIp2.png

 

uRUep3.png

Link to comment
Share on other sites

πήγα σήμερα στην Αβέρωφ και μου είπαν οτι απ την στιγμη που κατατέθηκαν επίσημα στο taxisnet στην Αβέρωφ δεν κανουν τίποτα. Απλά περιμένουμε να μας τα βάλουν.

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΩΝ (A21)

ΑΝΑΛΥΣΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ Ε1

 

Αυτο εβαλε μονο δεν εχει καπου να επεξεργαστεις την δηλωση σου ακομα.

 

 

Ο Γενικός Γραμματέας Δημοσίων Εσόδων κ. Χ. Θεοχάρης αναφέρει μέσω του twitter ότι θα δοθεί η δυνατότητα για ηλεκτρονική διόρθωση του Α21. Ωστόσο, δεν δίνει συγκεκριμένη ημερομηνία που θα ανοίξει το taxisnet για την διόρθωση του Α21 και οι δικαιούχοι που έχουν κάνει λάθος είναι υποχρεομένοι να απευθύνονται στον ΟΓΑ για την διόρθωση αφού σύμφωνα με πληροφορίες του dikaiologitika.gr δέχεται τις αιτήσεις για την διόρθωση του Α21 χωρίς όμως να μπορεί να τις καταχωρήσει στο σύστημα.

 

Αυτο δεν το καταλαβα! Αν δεν μπορει να καταχωρησει στο συστημα την διορθωση που κανεις τοτε γιατι να πας στον ΟΓΑ και να την κανεις;

 

Κατι αλλο, επομενη πληρωμη οπως διαβασα Πεμπτη 10 του μηνος.

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα,τελικα βρηκα χτες στο ιντερνετ κατα τυχη το εξης οτι για το οικ. επιδομα του ογα εχουν ψηφισει ειδικο νομοσχεδιο και στο ποσο της φορ. δηλωσης υπολογιζονται και ποσα τα οποια εινα αφορολογητα!!πχ εγω πηρα επιδοματα μητροτητας κλπ απο ικα και οαεδ και ενω δεν φορολογουνται υπολογιζονται για το οικ. επιδομα.Λιγο κουλο,αλλα σου λεει οτι μπορουμε να γλυτωσουμε...οποτε εγω αυτοματα ειμαι ανω των 20000 οποτε παιρνω το μισο.Πολλες οικογενειες το χανουν εντελως λογω αυτου.Μην καλομαθουμε κιολας στα λεφτα!!Ετσι ενημερωτικα ολα αυτα!

nlcIp2.png

 

uRUep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν επερνα ανω των 20.000 δεν θα ειχα καμια απαιτηση να παρω και απο τον ΟΓΑ

 

Θεωρεις υπερβολικο το ποσο των 20000 ευρω για μια οικογενεια που εχει 3 παιδιά????????? Για μια οικογενεια οπου πιθανοτατα πληρώνει καθε μηνα ενοικιο, δανεια ,φροντιστηρια ,ιδιαιτερα ,δεη ,χαρατσια και φορους επειδη τολμησε να κανει παιδια .ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΟΥΣ ,ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ Ή ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥΣ.Μην μας τρελαινεις τωρα.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...