Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντιστοιχία εβδομάδα με μήνα


Recommended Posts

Καλημέρα

είμαι λίγο μπερδεμένη σε σχέση με την μέτρηση της κύησης.

ο γιατρός μου είπε την προηγούμενη εβδομάδα (30/7) οτι είμαι 6 εβδομάδων και πιθανή ημερομηνία τοκέτου 28/3/10. εγώ πότε δηλαδή θα κλείσω τον δεύτερο μήνα ?σε μια εβδομάδα που κλείνω την 8η εβδομάδα (14/8) ή 28/8 αφού 28/3 είναι η πιθανή ημερομηνια τοκετού??μπερδεύτικα..

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κι εγω ετσι μπερδευομουν με τους μηνες και τις βδομαδες.

Μην μπαινεις σε τετοιες διαδικασιες.. Οι γυναικολογοι και οι εξετασεις τα μετρουν σε εβδομαδες. Η εγκυμοσυνη διαρκει 40 εβδομαδες. Οποτε μετρα κι εσυ σε εβδομαδες και τελειωσε η υποθεση..

Link to comment
Share on other sites

Αλλιως, αν θελεις να μετρας σε μηνες,αλλαζεις μηνακαθε 28!Αλλωστε οι εβδομαδε ξεκινανε απο τη τελευταια περιοδο,και μη ξεχνας οτι καθε μηνας εχει λιγο απαραπανω απο 4 εβδομαδες!!! ;)

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μεχρι 13η εισαι στο πρωτο

14-27 ειναι το δευτερο.

Ευχαριστώ Mary μου, πριν λίγο είδα ότι αναλύει τα τρίμηνα και το link της θεματίκης που είμαστε τώρα!

fb383e08a5.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτησω και εγω για να δω αν τα υπολογιζω σωστα τελεταια περιοδο ειχα στις 5/709

αρα ειμαι στην 6η και 2μερες;

 

 

Ναι βάση της τελευταιας περιόδου τόσο είσαι,αλλα όταν θα κάνεις τον πρώτο υπέρηχο θα σου πει ο γιατρός σου πόσο είσαι ακριβώς.Δενξέρω γιατί αλλα έχω ακουσει κοπέλες που ο γυναικολόγος τους δεν υπολόγησε την τελευταία περίοδο

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

blackmoor, τα μωράκια μας έχουν την ίδια ηλικία σχεδόν! Όπως βλέπεις στο τικεράκι το δικό μου είναι μια μέρα μικρότερο! Μου το επιβεβαίωσε χθες και ο γυναικολόγος ότι είμαι τόσο, οπότε οι υπολογισμοί ήταν σωστοί. Απ' ότι κατάλαβα όμως μπορεί με τον υπέρηχο να υπάρχει μια μικρή απόκλιση από αυτό το στάνταρ υπολογισμό -ίσως εξαιτίας καθηστερημένης ή πρώιμης ωορηξίας-. Αν συμβαίνει αυτό βγάζουν την ηλικία και την ΠΗΤ με βάση τις μετρήσεις του υπέρηχου.

Αν θέλεις έλα στο "Καφε: γεννάμε τον Απρίλιο του 2010!!!" πατώντας http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1180500&posted=1#post1180500 για να τα λέμε!

Καλή συνέχεια σε όλες!

jp0Lp3.pngA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...