Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μη αυξηση βαρους-προωρη εισαγωγη στερεων τροφων?


Recommended Posts

Βοηθηστε με.Ειμαι να σκασω.

Ειχαμε ραντεβου σημερα με την παιδιατρο για εμβολιο και το μηνιαιο ζυγισμα.

Η μικρη μου τον τελευταιο μηνα δεν πηρε καθολου βαρος.

Ειναι 5 μηνων και 4 ημερων και ειναι 6100.

4 μηνων ειχε το ιδιο βαρος.

Η παιδιατρος επιμενει να της ξεκινησω απο αυριο τροφες στις οποιες περιλαμβανεται απαραιτητα το ρυζαλευρο.

Εκει που με κουφανε εντελως ηταν οταν με ρωτησε 1ον αν εχω γαλα και 2ον οταν μου ειπε οτι μπορει το γαλα μου να μην αρκει ποιοτικα για τη μικρη μου.

Μου ειπε να την ξεκινησω φαγητο και σε 15 μερες να την ξαναζυγισω για να δουμε πως τα πηγαμε.

Οταν της ειπα οτι δε θελω να της δωσω ρυζαλευρο μου ειπε οτι ειναι απαραιτητο για το μωρο...

Τι να πω...

Δε θελω να μπαινω σε διαδικασιες αντλησης για να φτιαχνω κρεμα και μου εδωσε κρεμα βανιλια που περιεχει ξενο γαλα!

Ελεος...

Τα νευρα μου!

Να σημειωσω οτι θηλαζω με ψευδοθηλες εξαρχης,η μικρη μου ειναι ιδιαιτερα κινητικη και κοιμαται σερι 8ωρα και 9ωρα το βραδυ!

Ημουν σιγουρη οτι θα την ξεκινησω τροφες απο τον 6ο και φροντισα να πληοφορηθω σχετικα.

Ομως πως να το ρισκαρω?????

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 38+3

Β. Το φύλο του βρέφους κοριτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.Επισκληριδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

Γεννηθηκε 2900

20ημ 3520

40ημ 4400

2μ 5000

3μ 5500

4μ 6000

4μ+1εβδ 6200 (με τα ρουχα)

5μ 6100

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

8-10

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

σε ολα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

5

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

2-3

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Τον τελευταιο μηνα ενω ετρωγε 40λεπτα τρωει 10λεπτα καποιες φορες τη μερα και σταματαει βιαια.

Σα να αρνειται το στηθος.

Υποψιαζομαι οτι την ενοχλει η ζεστη.

Εγω νομιζοντας οτι δεν τρωει μετα απο κανενα μισαωρο την ξαναβαζω στο στηθος οπου και τρωει παλι 10λεπτο μπορει και λιγοτερο

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό πήρε αρκετά απότομα βάρος στην αρχή και φρέναρε αλλά είναι ικανοποιητικό να έχει διπλασιάσει το βάρος του στον 6ο μήνα, οπότε δεν χρειάζεται πανικός.

 

Μπορεί να το ζορίζουν τα δοντάκια του και γι'αυτό τελευταία να κάθεται τόσο λίγο, αν και γενικά τα μωρά καθώς μεγαλώνουν θηλάζουν πιο αποτελεσματικά σε λιγότερο χρόνο.

 

Για την κάμψη των τελευταίων μηνών, σκέψου τι μπορεί να άλλαξε. Ήταν τότε που ξεκίνησε να κοιμάται τόσες πολλές ώρες; Μήπως αραίωσαν οι θηλασμοί για κάποιο λόγο; Μήπως έχασες εσύ απότομα κιλά; Μερικές μαμάδες βλέπουν μείωση στην παραγωγή, όταν κάνουν αυστηρή δίαιτα.

 

Κάνεις καλά που προσφέρεις ξανά και ξανά και προτείνω να συνεχίσεις να το κάνεις. Περιμένεις να αδειάσει το ένα στήθος και προσφέρεις και το δεύτερο, μέχρι να το αφήσει το μωρό ή μέχρι που να μην θηλάζει ενεργά και επιστρέφεις στο πρώτο κοκ, μέχρι το μωρό να χάσει εντελώς το ενδιαφέρον του. Στο επόμενο γεύμα, ξεκινάς από το στήθος που θήλασε λιγότερο (θεωρητικά το δεύτερο).

Βάλε και 1-2 νυχτερινούς θηλασμούς στο πρόγραμμα, το μωρό δεν χρειάζεται να ξυπνάει εντελώς, αρκεί να μην κοιμάται πολύ βαθιά. Γενικά, μην αφήνεις πάνω από 6 ώρες το βράδυ, γιατί πιθανώς το μωρό σου χάνει γεύματα. Οι 5 πάνες είναι οριακά καλές, ίσως να χρειάζεται περισσότερα υγρά. Οι κενώσεις υποθέτω είναι μουσταρδί;

Με τις ψευδοθηλές μερικές φορές τα μωρά δεν μπορούν να θηλάσουν πολύ αποτελεσματικά, γι'αυτό χρειάζεται να προσφέρεις συχνά, όπως και κάνεις. Δοκίμασες να τις κόψεις; Μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε να απαλλαχθείς και από αυτό;

 

Για το ρυζάλευρο τα ξέρεις κι εσύ, δεν έχει τίποτε να του προσφέρει εκτός από άδειες θερμίδες, οπότε, ακόμη και όταν αρχίσουν οι τροφές, το γάλα θα είναι η βασική του και πιο θρεπτική τροφή. Η γιατρός που μιλάει για ποιότητα γάλακτος είναι άσχετη, το θέμα είναι να βελτιωθεί ο θηλασμός, για να πάρει το μωρό ακριβώς αυτό που χρειάζεται.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, δοκίμασε να κάνεις μασάζ στο στήθος σου πρίν ή κατά τη διάρκεια του θηλασμού, ώστε να βοηθάς περισσότερο το μωρό. Για το πώς, δες εδώ:

 

http://www.thilasmos.gr/Marmet.htm

 

και εδώ:

breast compression

 

Επίσης, ρίξε μια ματιά εδώ για γενικές πληροφορίες για την αύξηση βάρους:

http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain_increase.html

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο 3 μηνων η μικρη κοιμαται σχεδον καθε βραδυ 8ωρο εκτος απο λιγες μερες που ξυπνουσε στο μεσοδιαστημα.

Τον τελευταιο μηνα περασε μια ιωση με βυχα και πολυ λιγο πυρεττο και στον 4ο πηρε αντιβιωση για ωτιτιδα που εκανε.

Η συμπεριφορα της απεναντι στο φαγητο εχει αλλαξει τον τελευταιο μηνα.

Εχει μειωσει τα γευματα και τη διαρκεια τους.

Ειμαι σε θεση να καταλαβαινω μετα απο 5 μηνες θηλασμου ποτε τρωει σωστα και ποτε οχι.

Οι κενωσεις της ειναι μουσταρδι και ενιωτε πρασινες.,

Δεν ξερω κατα ποσο σχετιζεται η δικη μου διατροφη με την ολη κατασταση.Ειμαι 55 κιλα.Το τελευταιο 3μηνο χανω περιπου ενα κιλο το μηνα.

Ισως καποιες μερες δεν καλυπτω απολυτα τις θερμιδικες μου αναγκες ομως,δεν εχω δει διαφορα στο στηθος.Το νιωθω εξισου βαρυ.

Σημερα το πρωι ξυπνησα και ειχα μουσκεψει το στρωμα και τα σεντονια.Φροντιζω να τρωω καθημερινα φρουτα και να πινω πολλα υγρα.

 

Σχετικα με τις ψευτοθηλες κανω προσπαθεια σε καθε γευμα για να πιασει το στηθος η μικρη.Απο το δεξι πιανει με κοπο τρωει 5λεπτα,το αφηνει και επειτα κλαιει γιατι δεν μπορει να ξαναπιασει οποτε και βαζω ξανα τη θηλη.

Απο το αριστερο πιανει σπανια γιατι εχω πολυ μικρη θηλη.

Η αληθεια ειναι οτι παμε πολυ καλυτερα τωρα πια γιατι παλαιοτερα δεν επιανε ποτε.

 

Τωρα τα ωραρια μας ειναι τελευταιο γευμα 10 το βραδυ διαρκειας περιπου 1 ωρας και επειτα υπνος μεχρι τις 8 το πρωι οπου τρωει 20λεπτο και ξανακοιμαται μεχρι της 11.

Θα ειναι καλυτερα να την ξυπναω στις 3 και μετα στις 6 για να κανει αλλα 2 γευματα?Δοκιμασα μια φορα να τη βαλω κοιμησμενη στο στηθος και δεν ανοιγε το στομα.

 

Για την παιδιατρο τι να πω???

Ουτε καν με ρωτησε τη αλλαγες βλεπω στο ταισμα του μωρο.

Δεν μπαινω καν στον κοπο να τη ρωτησω καποια πραγματα σχετικα γιατι πολυ απλα δε γνωριζει.

Ειμαι καλα πληροφορημενη και αποφασισμενη για το τι κανω.

Δεν πεταω στα συννεφα και δεν δεχομαι ακριτα αυτα που μου λεει.

Βλεπω και την αναπτυξη της συμφωνα με τις καμπυλες για θηλαζοντα μωρα και παρολο που δεν πηρα βαρος αυτο το μηνα βλεπω οτι δεν επεσε η αναπτυξη της.

Αυτα δεν τα ειδε????

 

Θελω να κανω το καλυτεο για το παιδι μου και ειμαι σε θεση να γνωριζω πως αυτο ειναι να ξεκινησει μετα τους 6 μηνες φαγητο και οχι με ρυζαλευρα και χαζοκρεμες.

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που δεν μασάς! :)

 

Αυτές οι ιώσεις μπορεί να επηρέασαν την όρεξη του μωρού, οπότε με λίγη προσπάθεια πιστεύω ότι θα επανακάμψει.

 

Τα γεύματα τα μετράμε από αρχή σε αρχή, οπότε σε εσάς που θηλάζετε στις 10 και μετά στις 8, έχετε ουσιαστικά ένα δεκάωρο ανάμεσα σε 2 γεύματα.

 

Τα βραδυνά γεύματα δεν είναι ανάγκη να τα κάνεις σε ίσες αποστάσεις. Μπορείς να κάνεις ένα γεύμα κατά τις 12 ή πριν πας για ύπνο (εκτός αν πηγαίνεις μαζί με το μωρό, οπότε θα πράξεις αναλόγως) και μετά να βάλεις ένα ξυπνητήρι κατά τις 6 (πριν ξημερώσει, για να σου είναι πιο εύκολο να ξανακοιμηθείς κι εσύ), να πάρεις το μωρό μαζί σου στο κρεβάτι (τηρώντας τους κανόνες ασφαλείας) και να έχεις το στήθος άμεσα προσβάσιμο. Εφόσον το μωρό δεν θηλάζει το βράδυ, δηλαδή δεν το έχει συνηθίσει, μπορείς να δοκιμάσεις να ξαπλώσετε χωρίς τις ψευδοθηλές και αν θέλει να παίξει με το στήθος, να εξοικειωθεί, να το μυρίσει κτλ. Αν θελήσει να θηλάσει και δυσκολευτεί, θα βάλεις τις ψευδοθηλές και θα ταΐσεις κανονικά.

 

Οι περιστασιακές πράσινες κενώσεις, εφόσον δεν περιοριστηκαν στις μέρες των ιώσεων ή της λήψης φαρμάκων, ίσως κρύβουν αλλεργία, έχετε ιστορικό αλλεργίας οι γονείς; Μερικές φορές οι αλλεργίες είναι αιτία για μικρή πρόσληψη βάρους.

Βεβαια, μετά τον νυχτερινό ύπνο, είναι πιθανό το μωρό να βρίσκει πολύ αραιό γάλα αρχικά και από εκεί να προέρχονται οι πράσινες κενώσεις. Αν βάλεις νυχτερινούς θηλασμούς, ενδεχομένως θα παρατηρήσεις και αλλαγή στις κενώσεις.

 

Οι καλύτερες στιγμές για να πιάσεις το μωρό στον ύπνο, για να θηλάσει, είναι όταν είναι σε φάση ελαφριού ύπνου, έχει μια μικρή δραστηριότητα, πχ κουνιουνται τα βλέφαρα, κουνάει τα άκρα, γυρίζει πλευρό κτλ.

 

Για τις ψευδοθηλές, διάβασε μερικές συμβουλές εδώ:

http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/wean-shield.html

Από εκεί, είχα μεταφέρει κάποια πράγματα σε μια μαμά στο ποστ εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=527320&postcount=47

Και γενικά αυτό το τόπικ έχει πολλές χρήσιμες εμπειρίες από ψευδοθηλές.

Εφόσον το μωρό πιάνει, έστω για λίγο, το στήθος, έχετε πολλές πιθανότητες να απαλλαχθείτε. Πιστεύω ότι κυρίως θα είχαν αποτέλεσμα τα breast compressions, δοκιμές σε διάφορες στάσεις και θηλασμοί τη νύχτα, που το μωρό δεν είναι τόσο απαιτητικό.

Όπως θα διαβάσεις, οι μικρές θηλές είναι παρελθόν για πολλές από εμάς, το μωρό τις τραβάει έξω με το θηλασμό :mrgreen:

Το σίγουρο είναι ότι αξίζει να επιμείνεις, γιατί το μωρό θηλάζει πολύ καλύτερα χωρίς αυτές.

 

Ενημέρωσε μας για την εξέλιξη!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια .

Από ότι κατάλαβα όλα σχεδόν τα μωράκια στον 5-6 μήνα σταματάνε να περνούν πολύ βάρος .ο δικός μου έπαιρνε από την αρχή 1-1,5 κιλό κάθε μήνα και τον προ ηγούμενο μήνα ήταν 8300 και χτες που πήγαμε πίρε μόνο 200γρ .η γιατρός άμεσος να μου την πει ότι δεν φτάνει το γάλα μου ,της απαντάω ότι τους προ ηγούμενους μήνες έπαιρνε μαζικά και σταμάτησε που θα πήγαινε άλλο θα έβγαινε έξω από την καμπύλη στην αρχή συμφώνησε (ξαφνιασμένη για την απάντηση ) αλλά μετά από λίγο το ξανά είπε .μου είπε κι διάφορα αλλά «χαζά» αλλά κουνούσα απλά το κεφάλι για να μην απαντήσω .

Απλά δεν ξέρουν ,δεν έχουν ιδέα ,το μωρό μου είναι 5,5 μηνών και είναι 8500 και αυτή κολλάει στα 200 γρ που πίρε αυτόν τον μήνα καλά δεν βλέπει ότι δεν πάει άλλο ότι σταμάτησε η απότομη ανάπτυξη του βάρους !!!!!ήθελα να της πω ,καλά αν δεν χόρταινε ως εδώ θα τον ακούγατε ένα μήνα

:)

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Επιστρεφω με νεα!

Σημερα το πρωι ζυγισα τη μικρη μου!

Εβαλε 150 γρ σε 5 μερες!

Απο την Παρασκευη προσθεσα 1-2 βραδυνα γευματα και εφαρμοσα το breast compression.Τη βλεπω οτι καταπινει καλυτερα!

Βεβαια δεν εκανα κακακια χθες αλλα αυτο δε με απασχολει!

Εκλεισα ραντεβου και σε γνωστη σε θεματα θηλασμου παιδιατρο για να συζητησουμε το προβλημα μας!

Πιστευω οτι θα παμε καλυτερα!

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω ενα αγορακι 4,5 μηνων το οποιο θηλαζω αποκλειστικα, το προβλημα μου ειναι οτι τα κακακια του ειναι διαρκως πρασινα (με καποια μικρα διαλλειματα την τελευταια φορα πριν κανα 1,5 μηνα) και οτι εχουμε αναγωγες αλλα επειδη παιρνει βαρος ο γιατρος μου λεει οτι ολα μια χαρα και να μην ανησυχω τις τελευταιες δυο εβδομαδες μετα απο οσα διαβασα στο forum κανω αποχη απο τα γαλακτοκομικα (καμια αλλαγη ακομα) και εχω δυο μερες που θηλαζω δυο γευματα στην σειρα απο το ιδιο στηθος (καμια αλλαγη και ο μικρος στο 2ο γευμα μαλλον δυσανασχετει γιατι δεν εχω γάλα?). Σημερα πηγαμε στον γιατρο για το εμβολιο και παρολο που του εχω εκφρασει τις ανησυχίες μου για αλλεργιες μας εγραψε να ξεκινησουμε φρουτοκρεμα τυποποιημενη και ριζοκρεμα!!!! δυστηχως ειμαι πλεον σε επαρχια και δεν εχω και πολλες επιλογες γιατρου.( και στην κορη μου μου ειπε να διακοψω τον αποκλειστικο θηλασμο νωρις αλλα τον αγνοησα γιατι ειχα διαβασει τις οδηγιες του παγκοσμιου οργανισμου υγειας). το θεμα ειναι οτι δεχομαι πιεσεις που αγνοω τον γιατρο και οτι ανησυχω με το γαστρεντερικο συστημα του μικρου μηπως του κανω κακο...δεν ξερω τι να κανω να συνεχισω θηλασμο παρολο που η προσληψη βαρους του εχει μειωθει ? ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να παιρνει 20 γρ την ημερα αρα 600γρ το μηνα και πηρε μονο 350

 

 

Α. 39 εβδομάδα

Β. αγορι

Γ. (ΦΤ)

Δ. αναισθησία οχι.

Ε. ίκτερο 13,5 φυγαμε με 12 καθισαμε προληπτικα ενα βραδυ επιπλεον.

Ε. οχι νοσηλεια.

 

1. γεννηση19-03-09 3090

εξοδος 23-03 3150

24-03 3050

5-5 (47 ημερων) 5200

28-05 6050

29-06 6850

28-07 7200

 

 

2. 7 γεύματα το 24ωρο

 

3. θηλάζει σε ολα

 

4. οχι συμπλήρωμα (εδωσα μονο στο μαιευτηριο μετα απο πιεσεις!!!! για τον ικτερο)

 

5.

 

6. οχι αντλησεις

 

7.

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο 5-7

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 3-4

 

10. εχουμε αναγωγες σε καθε γευμα μικρης ποσοτητας, και εχουμε και ακομα μετα απο 2 ωρες απο το γευμα

θηλαζει γρηγορα και μετα τα 5 λεπτα που μαλλον μειωνεται η ροη αρχιζει να χανει το ενδιαφερον αν δε ειναι κοντα η αδερφη του (2.5 ετων τελος ψαχνει να την βρει)

τα κακακια του ειναι σχεδον μονιμως πρασινα η κιτρινοπρασινα αλλα βλενωδη

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι ειναι πολυ νωρις για στερεες τροφες ( τυποποιημενες κιολας ?????? )

σχετικα με τις βλεννες στα κακακια

και τα 2 μου παιδια παρουσιαζαν βλεννες στα κακα τους

ναι μεν εκοψες τα γαλακτοκομικα , αλλα αν θυμαμαι καλα ,για να καθαρισει ο οργανισμος σου απο την λακτοζη , πρεπει να περασει τουλαχιστον ενας μηνας !!

συζητα με τον γιατρο σου κ εξεφρασε του την επιθυμια σου να θηλασεις αποκλειστικα μεχρι τον 6ο μηνα !αλλωστε ετσι λεει και ο Π.Ο.Υ

μετα αρχισε του ρυζαλευρο με μητρικο κ επειτα φρουτα με μητρικο !

ετσι εκανα κ εγω ! πιο συγκεκριμενα εγω αρχισα στερεες τροφες περιπου 7 μηνων !!

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

MARIA1976.....δεν ειμαι γιατρος !!!! σαν μανα που θηλαζει 2 παιδια σου μιλαω (γινομαι και γραφικη γιατι το αναφερω συνεχεια στο forum)

καθαρα μεσα απο τις δικιες μου εμπειριες !!!!!!

θα σου απαντησουν πιο ειδικοι απο εμενα .....

ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ !!!!!!!!!!!

αυτο μας ελειπε να απολογουμαστε γιατι δεν παμε εναντια στη φυση !!!ξυπνατε ρεεεεεε...!!!! θηλαστικο ζωο ειναι κ ο ανθρωπος !!!!!!!!!!!!

σορρυ για το ρεεεεεεεε

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζονται 2 εβδομάδες πλήρους αποχής (προσοχή στα κρυμμένα γαλακτοκομικά), για να καθαρίσει ο δικός σου οργανισμός από τις πρωτεΐνες του γάλακτος και άλλες 2, για να καθαρίσει το σύστημα του μωρού. Σε μερικές περιπτώσεις χρειάζεται μεγαλύτερη αποχή.

 

Για το θηλασμό από το ίδιο στήθος, προσπάθησε να προσφέρεις πιο συχνά από το ίδιο στήθος για συγεκριμένο αριθμό ωρών. Ξεκινάς με το ίδιο στήθος ανά 2-3 ώρες και μετά απο 3-4 μέρες αξιολογείς. Ίσως χρειαστεί να ανοίξεις το χρονικό διαστήμα περισσότερο. 7 θηλασμοί σημαίνουν περισσότερες από 3 ώρες ανάμεσα στα γεύματα και το μωρό ίσως παίρνει πολύ αραιό γάλα.

 

Το βάρος θεωρείται ικανοποιητικό, όταν έχει διπλασιαστεί στους 6 μήνες. Εσείς το ξεπερνάτε αυτό το όριο. Αν το μωρό μειώνει το ρυθμό του, είναι γιατί δεν θέλει να γίνει βαρελάκι :lol:

 

Η εισαγωγή των στερεών συστήνεται από τον ΠΟΥ να γινεται κλείνοντας τους 6 μήνες, αν και σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να γίνει λίγο πιο νωρίς ή λίγο πιο αργά. Ειδικά αν τα πράσινα κακά οφείλονται σε αλλεργία, ενδείκνυται να μπαίνουν στις στερεές πιο αργα, με παρακολούθηση από τον παιδίατρο.

 

Για τις γουλίτσες, δες το τόπικ για την ΓΟΠ.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μετα απο την συμβουλη σου amareto θηλαζω απο το ιδιο στηθος για δυο συνεχομενα γευματα στο τριτο που εχουν περασει 6 ωρες δινω και απο τα δυο γιατι γκρινιαζει και αφηνει το πρωτο στηθος και οταν το βαλω στο αλλο πινει και ηρεμει οποτε φανταζομαι η οτι εχει αδειασει η οτι βαριεται να θηλαζει με μικρη ροη το θεμα ειναι οτι δεν εχω δει αλλαγη.τι να κανω να συνεχισω ετσι και να δω? ο γιατρος μου και οι υπολοιποι μου (ευτυχως οχι ο αντρας μου) λενε να του δωσω κρεμες που ειπε ο γιατρος και να μην κανω πειραματα με το παιδι. υπαρχει περιπτωση να του δημιουργησω καποιο προβλημα με την εμμονη μου με τον θηλασμο οπως λενε λογω της επιβαρυνσης του εντερου? εκοψα και το μοσχαρι και το χοιρινο και σκεφτομαι και τα σιτηρα γιατι χθες που εφαγα κατι κριθαρενια παξιμαδια νομιζω οτι ειχε περισσοτερες βλενες. α ηπια και μια γουλια coca cola τι να πω. συγνωμη αν σας ζαλισα αλλα εχω πελαγωσει...

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο , αλλα δεν χρειαζεται να συζητας με αλλους οτι θηλαζεις , παρα μονο με τον αντρα σου . Κι εμενα εκανε συνεχεια μικρες αναγωγες και μετα κοπηκαν σχεδον μαχαιρι . Ο γιατρος οπως οι περισσοτεροι δεν στηριζουν τις μανουλες που θηλαζουν . Μην περιμενεις να σε στηριξει . Μην δωσεις στερεες πριν τον εκτο μηνα , οσους παιδιατρους συμβουλευτηκα κανεις δεν ειπε για στερεες πριν τον εκτο μηνα . Ο γιατρος σου μου φαινεται πως κανει πειραματα που θελει να αρχισει σε ενα τοσο μικρο μωρο τις κρεμες και οχι εσυ , που σε κατηγορησε οτι κανεις πειραματα . Συνεχισε να θηλαζεις , οπως κανεις τοσο καιρο και μεγαλωνεις το παιδακι σου με το γαλατακι σου και ασε το γιατρο να λεει . καλη συνεχεια!!!:-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...