Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

''Βλαστοκυτταρα''


Recommended Posts

καλησπερα στις μανουλες του forum.:D

θα ηθελα να αναφερθουμε ξανα στο θεμα ''βλαστοκυτταρα'' το οποιο με εχει αγχωσει παρα πολυ και θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας.ειναι το πρωτο μου παιδακι :D και γενναω στα μεσα Νοεμβριου.ακουω διαφορες αποψεις για το θεμα αυτο και εχω καποιες αποριες/ερωτηματα.

1.δημοσια ή ιδιωτικη τραπεζα φυλαξης??

2.κοστος σε δημοσια και ιδιωτικη τραπεζα.

3.πληροφοριες για το μαιευτηριο Ελενα και την δημοσια τραπεζα φυλαξης.

 

ευχαριστω!

Επεξεργάστηκαν by drop_00
''Βλαστοκυτταρα''
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το έψαξα όσο μπορούσα... Διάβασα αρκετά και ζήτηση τη γνώμη φίλων γιατρών που δεν έχουν "απότερους σκοπούς".

Έκανα δωρεά στη Δημόσια Τράπεζα και καμία φύλαξη για ατομική χρήση. Απ' αυτά που κατάλαβα, δεν έχει κανένα νόημα η φύλαξη για προσωπική χρήση!

Ελπίζω να βρείς το καλύτερο για το μωράκι σου!

Με το καλό :) !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διάσταση απόψεων για τα βλαστοκύτταρα

Ημερομηνία δημοσίευσης: 24 Αυγούστου 2009 2:58:11 μμ

 

Προβολή

Του Γεωργίου Κολιάκου, καθηγητή Βιοχημείας

 

Διαβάσαμε κατ επανάληψη στον ημερήσιο και περιοδικό τύπο της χώρας μας ενημερωτικά άρθρα και παρακολουθήσαμε εκπομπές από την τηλεόραση και το ραδιόφωνο όπου παρουσιάζονται χωρίς ουσιαστικό αντίλογο κάποιες απόψεις ως επιστημονικές. Επιστήμη δεν είναι αντιπαράθεση απόψεων κατά το πώς συμφέρει στον καθένα. Επιστήμη είναι η αναζήτηση της αλήθειας.

 

Οι όποιες απόψεις, αν είναι επιστημονικές πρέπει να είναι τεκμηριωμένες με στοιχεία. Σήμερα το διαδίκτυο δίνει τη δυνατότητα στον καθένα να εντοπίσει τα σχετικά στοιχεία και να κρίνει μόνος του αν πραγματικά ενδιαφέρεται. Για να δώσουμε λοιπόν τη δυνατότητα στον αναγνώστη που αναζητάει την επιστημονική αλήθεια να προσφύγει αν θέλει στα πρωτογενή επιστημονικά δεδομένα πρωτοτυπούμε παραθέτοντας σήμερα σχετικά επιστημονικά άρθρα. Τα σχετικά πρωτογενή στοιχεία μπορεί κανείς να τα αναζητήσει στη βάση δεδομένων PubMed (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez) η πρόσβαση στην οποία παρέχεται δωρεάν μέσω διαδικτύου στη χώρα μας.

 

Γράφεται κατ επανάληψη στον ημερήσιο και περιοδικό τύπο ότι 'δε γίνεται ποτέ αυτόλογη μεταμόσχευση σε νοσήματα του αιμοποιητικού συστήματος'. Από την άλλη πλευρά όμως στον επιστημονικό τύπο γράφεται ότι 'μέχρι σήμερα στην Ευρώπη έχουν πραγματοποιηθεί 25.000 μεταμοσχεύσεις με τη χρήση βλαστικών κυττάρων, του μυελού των οστών, του περιφερικού αίματος και του ομφαλίου λώρου. Από αυτές το 70% ήταν αυτόλογες, τα κύτταρα δηλαδή προέρχονταν από τον ίδιο τον ασθενή και το 30% ήταν αλλογενείς, εκ των οποίων το 70% προέρχονταν μέσα από την οικογένεια' (Bone Marrow Transplantation 2008 41(5): 465-472 Tse W et al,).

 

Για τα θεραπεία των λευχαιμιών χρησιμοποιούνται βλαστοκύτταρα από τον ίδιο τον ασθενή μετά από χημειοθεραπεία, από συμβατό συγγενή ή (στην ανάγκη) από ξένο δότη. Η συνολική επιβίωση των ασθενών με λευχαιμία μεταξύ αυτόλογης και αλλογενούς μεταμόσχευσης δεν διαφέρει σημαντικά, Loh YS et al 2007, Leuk Lymphoma 48 (1): 72-9.

 

Αυτό συμβαίνει επειδή ο κίνδυνος να είναι το αυτόλογο μόσχευμα φορέας, μια που αυτό λαμβάνεται μετά την εκδήλωση της νόσου, εξισορροπεί τον κίνδυνο εκδήλωσης της νόσου του μοσχεύματος κατά του ξενιστή που κατά κανόνα εγκυμονεί το «συμβατό» αλλογενές μόσχευμα.

 

Υπάρχουν ελάχιστα δεδομένα για τη χρήση αυτόλογου μοσχεύματος που έχει ληφθεί πριν από την εκδήλωση της νόσου επειδή τα μοσχεύματα αυτά, παρ όλο που όπως είναι λογικό θα ήταν τα ιδανικά, είναι σήμερα πολύ σπάνια. Η πρώτη θεραπεία παιδιού που έπασχε από Οξεία Λεμφοβλαστική Λευχαιμία και θεραπεύτηκε επειδή η οικογένειά του είχε προνοήσει να φυλάξει τα βλαστοκύτταρα του κατά τη γέννηση δημοσιεύτηκε μόλις το 2007 από τον Hayani και τους συνεργάτες του στο περιοδικό Pediatrics, τεύχος 119 σελίδες 296-230.

 

Πληροφορούμαστε από τα 'μέσα' ότι 'τα βλαστοκύτταρα του ομφαλίου λώρου δεν έχουν την ανάλογη πλαστικότητα για να διαφοροποιηθούν μελλοντικά σε ιστούς'. Κι όμως εκατοντάδες επιστημονικές μελέτες από το 2004 αναφέρονται στην πλαστικότητα του αίματος του πλακούντα και τη δυνατότητά του να χρησιμοποιηθεί σε εφαρμογές αναγεννητικής ιατρικής, Kogler 2004, J Exper Hem 200(2), 123-134, Greschat et al 2008, Stem Cells Dev 17 (2):221-232, Kogler et al 2006, Exp Hematol 2006, 34(11):1589-95, Secco et al, 2007, Stem Cells 26(1):146-150, Haller et al, Exper Hematol 2008, 36 (6):710-715 και πολλές άλλες.

 

Λένε οι εφημερίδες 'Δεν υπάρχουν αποδείξεις ούτε καν ενδείξεις ότι υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να διευρυνθεί η θεραπευτική χρήση βλαστοκυττάρων και να αξιοποιηθούν και για άλλες παθήσεις'. Αλλοίμονο, άλλα γράφουν τα επιστημονικά βιβλία.

 

Το 2006 δημοσιεύτηκαν από την Ευρωπαϊκή Ένωση νέα πεδία εφαρμογών των βλαστικών κυττάρων. Στις εφαρμογές αυτές περιλαμβάνεται το αίμα του ομφαλίου λώρου, μαζί με τον μυελό των οστών στο πρόγραμμα των αυτόλογων και αλλογενών μεταμοσχεύσεων.

 

Στις νέες θεραπείες έχουν προστεθεί τα αυτοάνοσα νοσήματα (σκλήρυνση κατά πλάκας, νεανική ρευματοειδής αρθρίτιδα) και η θεραπεία των κακοήθων όγκων της παιδικής ηλικίας για αυτόλογη μεταμόσχευση, Saarimen et al 1991, Am J Pediatr Hemat Oncol, 13(3): 315-9, Dunkel et al 2000, Cancer 15, 89(10):2117-21, Matsubara et al 2005, Bone Marrow Transplant 35(:763-6, George Re 2006, J Clin Oncol 24(1:2891-6. Για τη θεραπεία των αυτοάνοσων νοσημάτων απαιτείται χρήση κυττάρων του ίδιου του ασθενούς και μάλιστα πριν την εμφάνιση της νόσου, Wedderburn et al , Arch Disease Child 2003, 88, 201-205, Kishimoto T et al 2003, Int J Hematol 78 (5): 453-6.

 

Αποτελέσματα 26 κλινικών μελετών από το 1997 μέχρι σήμερα επί 854 ασθενών με αυτοάνοσα νοσήματα και 1495 ασθενών με καρδιαγγειακές παθήσεις, αναφέρουν βελτίωση της κλινικής εικόνα και θνησιμότητα κάτω του 1%, με τη χρήση βλαστοκυττάρων, Burt et al. JAMA 299 (: 925-936, 2008.

 

Τρέχουσες κλινικές μελέτες σε παιδιά

 

Πανεπιστήμιο της Φλόριντα, Μονάδα Μεταμοσχεύσεων. Χρήση βλαστοκυττάρων του ομφαλίου λώρου του ιδίου του παιδιού. Αποτέλεσμα: Ίαση έως ελάττωση κάτω του μισού του αριθμού των ημερήσιων χορηγήσεων ινσουλίνης. Haller et al 2008, Exper Hematol 36 (6):710-715, Urban et al 2007 Stem Cells 26(1):244-253. (Κλινική μελέτη: NCT00315133). Πανεπιστήμιο Σαο Πάολο Βραζιλίας

 

Μελέτη που δημοσιεύτηκε το 2009 και που πραγματοποιήθηκε στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου του Chicago έδειξε ότι οι 20 από τους 23 νέους διαβητικούς ασθενείς τύπου Ι που πήραν μέρος στη μελέτη διέκοψαν τη χρήση ινσουλίνης για διάστημα 4 ετών, όσο διήρκεσε αυτή η μελέτη μετά τη μεταμόσχευση βλαστοκυττάρων. (Κλινική μελέτη NCT 00593242) Πανεπιστήμιο Duke.

 

Χρήση κυττάρων του ομφαλίου λώρου του ιδίου του παιδιού στα δύο πρώτα χρόνια της ζωής του. Στη μελέτη αυτή συμμετέχουν 12 παιδιά(μεταξύ τους και ένα Ελληνόπουλο). Σύμφωνα με ανακοίνωση της επιστημονικής υπευθύνου της μελέτης Joanne Kurtzberg στο 20th Congress of Biology and Clinical Applications of Cord blood Cells 2008 Mandelieu France, παρατηρήθηκε σημαντική βελτίωση της κλινικής εικόνας των παιδιών.

 

Γιατί άραγε αυτές οι διαφορές ανάμεσα στον ημερήσιο και τον επιστημονικό τύπο; Δεν θα επιχειρήσουμε να απαντήσουμε σ’ αυτή την ερώτηση. Άλλωστε η απάντησή της δεν ανήκει στον τομέα της επιστήμης που υπηρετούμε.

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΥΣΙΟ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.ΕΓΩ ΤΑ ΕΔΩΣΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΤΗΝ 1Η ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ 2ο ΠΑΛΙ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΘΑ ΤΑ ΔΩΣΩ

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έδωσα σε ιδιωτική του εξωτερικού (Future Health). Σας παραπέμπω σε ένα πολύ καλό site το οποίο συμβουλεύτηκα και εγώ. Έχει αναλυτικές πληροφορίες για τις τράπεζες και λίστα με όλες.

http://parentsguidecordblood.org/

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το σεμινάριο στο ¨Ελενα είναι την άλλη Παρασκευή στις 12 το μεσημέρι στο κτίριο Βιργινία Σκυλίτση στο ισόγειο. Δεν χρειάζεται να κλείσεις θέση, είναι ελεύθερη η είσοδος. Ακόμα κι αν δεν γεννάς στο συγκεκριμένο μαιευτήριο. Αυτά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ θα πάω. Επίσης πριν απο αυτο το σεμινάριο στις 10 το πρωι έχει στην ίδια αίθουσα ένα σεμινάριο για τον θηλασμό, τον οποίο και προωθούν στο Ελενα. Είναι διωρο και στο καπάκι έχει για τα βλαστοκύτταρα. Για όποια κοπέλα ενδιαφέρεται, ενημερωτικα...;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τελικά κορίτσια?

Δημόσια τράπεζα ή ιδιωτική..

Θα μπορούσε κάποια που γνωρίζει να μας γράψει στο περίπου χρεώσεις και για τις 2 περιπτώσεις?

Γεννάω στο ΙΑΣΩ..

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, με το καλό να έρθει στο κόσμο το μωράκι σου. Μπορεί η αποθήκευση σε ιδιωτικη τράπεζα να κοστίζει αλλά σαφώς είναι καλύτερα από την δημόσια. Στην δημόσια δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα βρεις σιγουρα βλαστοκύτταρα. Είναι όπως όταν είσαι αιμοδότης και δικαιούσαι μπουκάλες αίμα. Στην ιδιωτική είσαι σίγουρη ότι αν τα χρειαστεις θα υπάρχουν εκει. (ΑΧΡΕΙΑΣΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ) Εγω βέβαια γέννησα πριν 2 χρόνια, είχα πληρώσει 1800,00 για 18 χρόνια αποθήκευση στα 1800 συμπεριλαμβάνονται και τα δύο πακέτα εξετάσεων κατά την λήψη του υλικού και 6 μήνες μετά. Να προσέξεις το εξής. Κατά την διάρκεια της γέννας παίρνουν το υλικό, το εξετάζουν, παίρνουν αίμα απο εσένα και το εξετάζουν. Σε 7 ημέρες σε ενημερώνουν γραπτώς αν το δείγμα είναι αρκετό και κατάλληλο προς φύλαξη και μετά τους πληρώνεις. Μετα το 6μηνο κάνεις ξανά εξετάσεις εσύ και αν όλα εινα καλά σου στέλνουν πιστοποιητικό αποθήκευσης. Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, με το καλό να έρθει στο κόσμο το μωράκι σου. Μπορεί η αποθήκευση σε ιδιωτικη τράπεζα να κοστίζει αλλά σαφώς είναι καλύτερα από την δημόσια. Στην δημόσια δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα βρεις σιγουρα βλαστοκύτταρα. Είναι όπως όταν είσαι αιμοδότης και δικαιούσαι μπουκάλες αίμα. Στην ιδιωτική είσαι σίγουρη ότι αν τα χρειαστεις θα υπάρχουν εκει. (ΑΧΡΕΙΑΣΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ) Εγω βέβαια γέννησα πριν 2 χρόνια, είχα πληρώσει 1800,00 για 18 χρόνια αποθήκευση στα 1800 συμπεριλαμβάνονται και τα δύο πακέτα εξετάσεων κατά την λήψη του υλικού και 6 μήνες μετά. Να προσέξεις το εξής. Κατά την διάρκεια της γέννας παίρνουν το υλικό, το εξετάζουν, παίρνουν αίμα απο εσένα και το εξετάζουν. Σε 7 ημέρες σε ενημερώνουν γραπτώς αν το δείγμα είναι αρκετό και κατάλληλο προς φύλαξη και μετά τους πληρώνεις. Μετα το 6μηνο κάνεις ξανά εξετάσεις εσύ και αν όλα εινα καλά σου στέλνουν πιστοποιητικό αποθήκευσης. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Ευχαριστώ πολυ...

Μωρέ πολλά τα λεφτά καθότι λόγω γιατρού γεννάμε Ιασω...

Βέβαια αν τα χρειαστείς(ΑΧΡΕΙΑΣΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ) προτιμότερο και άμεσο θα είναι από τα ήδη υπάρχων..

Εγώ επειδή είμαι αιμοδότρια έλεγα ναι στη δημόσια καθότι όποτε έχει χρειαστεί συγγενής μου έχει δοθεί αίμα μιας και υπάρχουν συγγενής αιμοδότες..

Θα τα ξανασκεφτούμε όλα..

Ευχαριστώ και να σου ζήσει ο Κων/νούλης σου!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες τις μωρομανουλες,νεες και παλιες!

η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν πολλες αποψεις και γνωμες γυρω απο το θεμα ''βλαστοκυτταρα''.το εχω ψαξει και εχω ενημερωθει μεχρι ενα βαθμο,μεσω διαδικτυου,για οτι εχει να κανει με το θεμα αυτο.σιγουρα υπαρχουν θετικα αλλα και αρνητικα τοσο στις δημοσιες οσο και στις ιδιωτικες τραπεζες.εγω προσωπικα θα επιλεξω την δημοσια τραπεζα.

αγαπητη ΣΤΕΓΙΑ αν θελεις μπορεις να μπεις στα παρακατω link και να παρεις πληροφοριες για την δημοσια τραπεζα:

http://hcbb.bioacademy.gr/images/hcbb.pdf'>http://hcbb.bioacademy.gr/images/hcbb.pdf

http://hcbb.bioacademy.gr

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Στέγια! Με το καλό το μωράκι σου γερό και δυνατό! Κι εγώ γέννησα πριν 3 μηνες στο Ιασω και να ξέρεις οτι είτε σε δημοσια είτε σε ιδιωτική σε χρωνει 350 ευρω για συλλογη βλαστοκυττάρων (νταβατζιλίκι-συγνωμη κι ολας!). Το ομφαλοπλακουντιακό αίμα που έχει καθιερωθει να το λένε βλαστοκύτταρα , αν το κρατήσεις για ιδιωτική χρήση σε ιδιωτική εταιρία θα πληρώσεις κανα διχίλιαρο. Προσωπικά το έψαξα πάρα πολύ και για αρκετο καιρό γιατί είχα προβληματιστεί υπερβολικά πολύ! Η τελική απόφαση θα είναι μόνο δική σου! Εγώ ήθελα να το ψάξω πολύ για να μην το μετανιώσω μετα, επειδή θεώρησα ότι είναι κάτι πολύ σημαντικό. Ήμουν σχεδόν σίγουρη οτι θα τα κρατήσω σε ιδιωτική τράπεζα για προσωπική χρήση, όταν μια μέρα είδα στην τηλεόραση μία κοπέλα στην ηλικία μου, η οποία έπασχε από λευχαιμία να έχει θεραπευτεί από δύο δότες εξ Αμερικής βλαστοκυττάρων από δημόσια τράπεζα και τότε άρχισα να σκέφτομαι λίγο διαφορετικά. Τα στοιχεία που συγκέντρωσα εγώ ήταν τα εξής:

-πολλές ιδιωτικές τράπεζες στο εξωτερικό έχουν κλείσει γιατί θεωρούνται κερδοσκοπικοί οργανισμοί και προωθούνται οι δημόσιες.

-στην Ελλάδα οι ιδιωτικές τράπεζες έχουν άδεια από το υπουργείο εμπορίου και όχι απο το υπουργείο υγείας (αν σου λέει κατι αυτό για τις προδιαγραφές τους)

-η δημόσια τράπεζα ακολουθεί συγκεκριμένες προδιαγραφές που καθορίζονται απο τους διεθνείς οργανισμούς γι΄αυτό και πολλά δείγματα - σχεδόν τα μισα μέχρι πριν λίγο καιρό - απορρίπτονται ως ακατάλληλα για μεταμόσχευση. Δε νομίζω ότι ισχύει το ιδιο ποσοστό και για τις ιδιωτικές. Από τον Εθνικό οργανισμό μεταμοσχεύσεων είχα ακούσει οτι οι γιατροί δεν αναλαμβάνουν να κάνουν μεταμόσχευση με δείγμα που δε γνωρίζουν τις προδιαγραφές με τις οποίες έχει συλλεχθεί γιατί αυτό μπορεί να αποβεί μοιραίο για τη ζωή του ασθενούς.

-η ποσότητα που κρατάνε είναι για συγκεκριμένα κιλά (νομίζω 13.)Αν το παιδί τα χρειαστεί και είναι βαρύτερο θα χρειαστεί ούτως ή άλλως και άλλο υλικό από την παγκόσμια δεξαμενή στην οποία ανήκει η δημόσια τραπεζα.

Εγώ αποφάσισα να τα δωρίσω με τη λογική :να πεθαίνει το παιδάκι του γείτονα και εγώ να λέω σα μωρό "οχι εγω θα τα κρατήσω για μένα αν χρειαστεί" . Μακάρι να μη χρειαστεί ποτε το παιδακι μου τίποτα αλλα πιστεψα τελικά ότι και να πάθει κάτι κούφια η ώρα η φύλαξη βλαστοκυττάρων σε ιδιωτική τράπεζα δε θα το σώσει. Η δωρεά τους όμως στην παγκόσμια δεξαμενη είναι πολύ πιθανόν να σώσει ένα άλλο παιδάκι που τώρα νοσεί και έχει άμεσα την ανάγκη τους.

Και κατι ακόμα: όλες οι εφαρμογές με μεταμοσχεύσεις από βλαστοκύτταρα που θα ακούσεις αφορούν αλλογενή δείγματα και οχι με βλαστοκύτταρα του ίδιου του ασθενούς. Μόνο μία αφορα αίμα του ίδιου, γι αυτό και πάνω σε αυτό οι ιδ.τράπεζες λένε ψεματα.

δες και εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=26439 αλλά και αυτό το άρθρο http://209.85.129.132/search?q=cache:-dAIOeejqWwJ:www.alopsis.gr/modules.php%3Fname%3DNews%26file%3Darticle%26sid%3D619+%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B1+%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1+%CE%B2%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BA%CF%85%CF%84%CF%84%CE%B1%CF%81%CF%89%CE%BD&cd=4&hl=el&ct=clnk&gl=gr

Στη δημόσια τράπεζα κάνουν συναντήσεις. Θα σου πρότεινα να σημειώσεις όλες σου τις απορίες και να πας σε μία ενημέρωση πριν αποφασίσεις. το τηλ τους ειναι: 210 6597697, 2106597345.

Να σημειώσω οτι εγώ έδωσα 1200 ευρω για να κρατήσουν 15-20 εκ.ομφαλίου λώρου γιατί στο μέλλον ίσως μπορούν να κάνουν αναπαραγωγή ιστών από αυτό. Αυτή τη στιγμή είναι σε πειραματικό στάδιο αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Γνώμη μου: σκέψου καλά πριν αποφασίσεις.

Όλα να σας πάνε καλά και να δεις ποσο ομορφα θα αλλάξει η ζωή σου όταν έρθει στον κόσμο το αγγελούδι σου.

XV25p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Γεια σου Στέγια! Με το καλό το μωράκι σου γερό και δυνατό! Κι εγώ γέννησα πριν 3 μηνες στο Ιασω και να ξέρεις οτι είτε σε δημοσια είτε σε ιδιωτική σε χρωνει 350 ευρω για συλλογη βλαστοκυττάρων (νταβατζιλίκι-συγνωμη κι ολας!).

 

ΒΕΤΙ εχεις δικιο....

Δες τι διαβασα πριν λιγο στο site της zougla.gr:

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=69154&cid=4 :confused:

 

Γλυκιές μου πεταλουδίτσες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Κι εγώ γέννησα πριν 3 μηνες στο Ιασω και να ξέρεις οτι είτε σε δημοσια είτε σε ιδιωτική σε χρωνει 350 ευρω για συλλογη βλαστοκυττάρων (νταβατζιλίκι-συγνωμη κι ολας!).

Όταν μπήκαμε στην Γενική κλινική Θεσσαλονίκης για να γεννήσουμε στο βιογραφικό που συμπλήρωσαν γράψανε «λήψη Βλαστοκυττάρων για Δημόσια Τράπεζα».

Όλα εξελίχθηκαν κανονικά.

Έγινε η λήψη από την Γιατρό μας και αφού μου τα παρέδωσε στο κουτί όλα την επόμενη μέρα τα παρέδωσα ο ίδιος στην τράπεζα βλαστοκυττάρων στο νοσοκομείο Παπανικολάου.

Μου έδωσαν μία ευχαριστήρια επιστολή για την δωρεά και μου είπαν ότι καλό είναι να βγάλω μία φωτοτυπία και να την δώσω στην κλινική για να μην με χρεώσουν.

Την ημέρα που πήγα για να τακτοποιήσω τα οικονομικά της κλινικής για να πάρουμε το εξιτήριο είδα ότι ΔΕΝ είχα καμία απολύτως χρέωση για την λήψη των βλαστοκυττάρων χωρίς να τους ενοχλήσω και χωρίς να τους παραδώσω καν την φωτοτυπία της επιστολής.

Πιθανόν αυτό να έγινε μόνο επειδή ήταν «Δημόσια Δωρεά»

eortologio

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοούσα ήταν οτι στο Ιασώ σε χρεωνουν 350 ευρώ για "συλλογή βλαστοκυττάρων" είτε τα δωρίσεις, είτε τα κρατήσεις. Σε άλλες κλινικές δεν ξέρω τι γίνεται :-)

XV25p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοούσα ήταν οτι στο Ιασώ σε χρεωνουν 350 ευρώ για "συλλογή βλαστοκυττάρων" είτε τα δωρίσεις, είτε τα κρατήσεις. Σε άλλες κλινικές δεν ξέρω τι γίνεται :-)

 

BETI να σου ζήσει ο μικρός και να είναι πάντα γερός.

 

Επειδή έχω καταλήξει και εγώ στην δωρεά βλαστοκυττάρων μήπως θα μπορούσες να μου λύσεις μια απορία??

 

Από την τράπεζα μου είπαν πως αν η συλλογή γίνει την ώρα που είναι κλειστή η τράπεζα θα πρέπει να μπουν στο ψυγείο εντός 1-1,5 ώρας και να μεταφερθούν αμέσως όταν ανοίξει .

 

Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής Εμείς μένουμε νότια, θα γεννήσω με το καλό στο Ιασώ. Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει κάποιος να τα πάει σπίτι να τα βάλει στο ψυγείο του σπιτιού μας ή μήπως καθώς θα δώσουμε στο Ιασω 350Ε έχουν την "καλοσύνη" να μας τα φυλάξουνε για λίγο στο ψυγείο τους???

Rikiki & Καραμελίτσα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα.Το θέμα με τα βλαστοκύτταρα είναι ένα θέμα που όσο και να το΄συζητήσουμε δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλουμε άκρη στην απάντηση ιδιωτικό ή δημόσιο,να τα φυλάξω ή όχι???? Πατάνε πάνω στον άνθρωπο και στην πιθανότητα να αρρωστήσει το παιδί σου και κανένας δεν σου εγκυάτε ότι εάν τα χρειαστείς θα τα έχεις και αν τα έχεις θα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις........Βέβαια υπάρχουν περιπτώσεις που σωθηκαν παιδάκια...αυτό ακούμε και το παίρνουμε όλες απόφαση και τα κρατάμε.Εγω κράτησα μόνο από το 4ο παιδάκι μου γιατί όταν έκανατα μεγάλα μου πριν από 10 χρόνια δεν υπήρχε δυνατότητα και δεν το ξέραμε κιόλας.Εγώ προσωπικά πήρα αυτή την απόφαση γιατί έχω αλλά 3 παιδάκια και μου προτεινε ο γιατρός μου να τα κρατήσω γιατί θα είναι τράπεζα για όλα τα παιδιά μου αφού σε τέτοιες περιπτώσεις πρώτα ψάχνουν συμβάτο δότη από τα αδέλφια γιατί εκει υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες συμβατότητας.Αλλωστε σήμερα τα βλαστοκύτταρα βοήθανε και πολλές άλλες ασθένεις πέρα των νεοπλασματικών.Το κόστος βέβαια είναι μεγάλο αλλά λες εάν ποτε τα χρειαστώ(ΑΧΡΕΙΑΣΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ)από κάπου θα ξεκινήσω...........Και όσο για τα 1800Ε που δεν είναι και καθόλου μικρό ποσό είπα ότι είναι σαν να έκανα ένα ταξίδι στο εξωτερικό και τα έφεγα εκεί!!!!!!!

Ελπίζω να βοήθησα τις αναποφάσιστες........

Και ευχομαι κανένας ανθρωπος να μην χρειαστεί ποτέ και για κανένα σκοπό,το ευχομαι πραγματικά αυτό.......

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα όσο μπορούσα... Διάβασα αρκετά και ζήτηση τη γνώμη φίλων γιατρών που δεν έχουν "απότερους σκοπούς".

Έκανα δωρεά στη Δημόσια Τράπεζα και καμία φύλαξη για ατομική χρήση. Απ' αυτά που κατάλαβα, δεν έχει κανένα νόημα η φύλαξη για προσωπική χρήση!

Ελπίζω να βρείς το καλύτερο για το μωράκι σου!

Με το καλό :) !!!

 

 

Συμφωνώ απολύτως με τη San! Εμείς αποφασίσαμε να τα δωρίσουμε στη δημόσια τράπεζα του νοσοκομείου Παπανικολάου στη Θεσσαλονίκη!

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΔΩΡΟ η Φύλαξη των Βλαστικών Κυττάρων για 20 Χρόνια από τη Βiohellenika

Η Biohellenika με έντονο το αίσθημα ευθύνης απέναντι στην κοινωνία που την έχει αναδείξει ως την κορυφαία εταιρεία φύλαξης βλαστοκυττάρων στην Ελλάδα, δηλώνει ότι σήμερα και στο μέλλον θα παραμείνει ενεργό μέλος αυτής της κοινωνίας, και θα συμβάλλει με όλες τις δυνάμεις της στη βελτίωση της ποιότητας ζωής των συνανθρώπων μας.

Από 15 Μαΐου και έως 30 Ιουνίου 2010, η διοίκηση και εμείς οι εργαζόμενοι της Biohellenika αποφασίσαμε να κάνουμε ΔΩΡΟ τη φύλαξη των βλαστοκυττάρων όλων των παιδιών.

Λαμβάνοντας τα μηνύματα του κόσμου για αξιοπιστία και αποτελεσματικότητα, βάζουμε σε πρώτο πλάνο τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της υπηρεσίας μας αλλά και την εκτίμηση και το σεβασμό προς την ελληνική κοινωνία. “Στους χιλιάδες γονείς που μας εμπιστεύονται δηλώνουμε ότι θα συνεχίσουμε να εργαζόμαστε ακούραστα για την προαγωγή της υγείας και για να φέρουμε κοντά και στην τελευταία ελληνική οικογένεια τα αγαθά της νέας ιατρικής τεχνολογίας” σύμφωνα με δήλωση του Προέδρου της Biohellenika, Δρ. Γεωργίου Κολιάκου γιατί “η υγεία είναι το σημαντικότερο αγαθό στον άνθρωπο, ένα αγαθό που γίνεται ακόμα πολυτιμότερο όταν αφορά τα παιδιά μας”.

Ελπίζουμε ότι θα σας βρούμε συμπαραστάτες στην προσπάθεια μας αυτή και ευχόμαστε να μας ακολουθήσουν όλοι οι φορείς υγείας.

Σχετικά με τη Biohellenika

Έχοντας δημιουργηθεί πριν από τέσσερα χρόνια στη Θεσσαλονίκη από καθηγητές της ιατρικής σχολής του ΑΠΘ, η Biohellenika σήμερα δραστηριοποιείται σε όλη την Ελλάδα καθώς και στο εξωτερικό. Απασχολεί εβδομήντα εργαζόμενους και είναι η δημοφιλέστερη τράπεζα φύλαξης βλαστικών κυττάρων με πάνω από 30.000 οικογένειες που της εμπιστεύθηκαν τα βλαστικά κύτταρα των παιδιών τους. Έχει αποσπάσει διεθνή βραβεία για τις έρευνες που πραγματοποιεί ενώ βρίσκεται σήμερα σε εξέλιξη μεγάλο ερευνητικό έργο της για θεραπείες ανίατων ασθενειών με τη χρήση βλαστικών κυττάρων.

Biohellenika

Θεσσαλονίκη: Λεωφόρος Γεωργικής Σχολής 65, Κτήριο ZEDA, Τηλέφωνο: 2310 474 282, 6944 677 746

Αθήνα: Πύργος Αθηνών, Μεσογείων 2-4, Κτήριο A΄, Τηλέφωνο: 210 77 08 882, 6973 346 704

Λάρισα: Μ. Αλεξάνδρου 3, Τηλέφωνο: 2410 535 603, 6973 984 260

Πάτρα: Κως 18 & Πανεπιστημίου 3, Τηλέφωνο: 2610 437 436, 6978 483 170

Ιωάννινα: Τεχνολογικό Πάρκο - Πεδινή, Τηλέφωνο: 26510 07 667, 6970 267 540

Ηράκλειο: Αμαλθείας 17 & Κατεχάκη, Τηλέφωνο: 2810 229 351, 6970 803 497

Χανιά: Τζανακάνη 40-42, Τηλέφωνο:28210 58758, 6945 750 933

Ανοιχτή Γραμμή Επικοινωνίας: 801-11-99299

[email protected] - www.biohellenika.gr

Link to comment
Share on other sites

Εχω επιλέξει την συγκεκριμένη εταιρία για την φύλαξη των βλαστοκυτταρων του παιδιούμου. Εχω ήδη τα κουτιά στο σπίτι έτοιμα μαζί με την βαλίτσα μου! ΠΗΤ έχω 7/6, όποτε και να γεννησω δηλαδή πέφτω μέσα στις ημερομηνίες.πως θα μάθω αν ισχύει και για μας η προσφορά??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...