Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατί πέφτουν οι παλμοί του μωρου?


ilonka19

Recommended Posts

Κατά τη διάρκεια του τοκετού έπεσαν σε μια ξαφνικά οι παλμοι του μωρου από τους 150 στους 30 (γεννησα με οκυτοκινη και επισκληρηδιο), με αποτέλεσμα ο γυναικολογος να μου βαλλει μια μασκα με οξυγόνο και είπε στον αναισθησιολόγο να καθυστερήση την επόμενη δόση του φαρμάκου της επισκληρηδιου. Τελικά ξαναεβαλλαν το φαρμακο μετά από καποια ώρα και γέννησα φυσιολογικα.

Σε πάρα πολλές ιστορίες τοκετου διάβασα οτι συμβαίνει να πέφτουν οι παλμοί του μωρού και δεν εχω καταλάβει γιατί συμβαινει αυτό? Φταίει η επισκληρηδιος, μήπως το παιδί δυσκολευεται να περασει από τα κόκαλα της λεκάνης, μήπως ειναι μεγαλη η δοση της οκυτοκινης που βάζουν στον ορό? Εχει περασει μισος χρόνος από τοτε που γεννησα και ακόμα το σκέφτομαι.

Σε όσες έτυχε ανάλογο περιστατικό τι εξηγηση εδωσε ο μαιευτήρας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξέρω ότι μερικές φορές οφείλεται σε περιτύλιξη με τον λώρο....

Εμένα πάντως παρόλο που ήταν τυλιγμένος από το κεφάλι ως τα πόδια... δεν πέσαν καθόλου οι παλμοί του....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι κι εγώ ότι μου έβαλαν μάσκα οξυγόνου γιατί κάποια στιγμή έπεσαν οι παλμοί του μωρού. Mόλις μου είχαν κάνει την επισκληρίδιο και ενώ μέχρι εκείνη τη στιγμή πήγαιναν όλα καλά, με την επισκληρίδιο μειώθηκαν οι συσπάσεις και άρχισε να διακόπτεται ο τοκετός.

Tα "χρειάστηκα" για τα καλά και με έπιασε ένα απίστευτο τρέμουλο απ'το φόβο μου, γιατί εγώ επέμενα για την επισκληρίδιο. Eίχα διαστολή 8 και η μαία μου μου έλεγε ότι δεν υπήρχε λόγος να την κάνω τώρα που σχεδόν κοντεύω να γεννήσω. Όμως επέμενα γιατί οι πόνοι είχαν γίνει αφόρρητοι και ερχόντουσαν τόσο συχνά που δεν προλάβαινα να πάρω ανάσα.

Για κάποιο λόγο δεν οξυγονόταν καλά το μωρό και κάπου ζοριζόταν γι'αυτό και μου έδωσαν οξυγόνο. Tο τί έγινε ακριβώς δεν το έμαθα ποτέ γιατί απλά όλα τέλειωσαν πολύ γρήγορα, όλα πήγαν καλά και δεν ρώτησα.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ilonka, στην περίπτωση της ανηψιάς μου (η οποία γεννήθηκε τελικά με κατεπείγουσα καισαρική), η πτώση των παλμών ήταν ραγδαία και οφειλόταν στον ομφάλιο λώρο. Ο γιατρός είπε ότι ο λώρος της είχε έρθει σταυρωτά (σαν τα φυσεκλίκια του Βελουχιώτη, μας είπε :) ) και όπως κατέβαινε την έπνιγε.

Στη δική μου περίπτωση, οι παλμοί του μικρού έπεφταν νομίζω λίγο πριν την κάθε εξώθηση (δεν έβλεπα νούμερα, αλλά το καταλάβαινα από το διαφορετικό ήχο που έκανε) από την προσπάθεια (?), αλλά όχι σε ανησυχητικό βαθμό. Απλά μου έλεγε ο γιατρός ότι γενικά τα αγοράκια είναι λίγο πιο ευαίσθητα και ζορίζονται περισσότερο κατά την έξοδο. Αυτό είχε διαπιστώσει εμπειρικά από τις τόσες γέννες που είχε δει.

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

embryoyla αυτό επειδή και εγώ το αναρωτήθηκα όταν ήταν να γεννήσω την μικρή και το συζήτησα με τον γιατρό μου, ο οποίος μου είπε ότι είναι μια τρομακτική εμπειρία για το μωρό γιατί από το σκοτάδι βγαίνουν ξαφνικά στο φως και στο κρύο και επίσης ακόμα χειρότερα πρέπει να αναπνεύσουν μόνο τους, για να είμαι ειλικρινής ανατριχιασα εκείνη την ώρα που μου τα έλεγε!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως οντως τα μωρακια σοκαρονται, κυριως για τη διαφορα θερμοκρασιας, επειτα ειναι σε ενα περιβαλλον που νιωθουν ασφαλεια και προστασια και ξαφνικα βρισκονται μετα απο τοση προσπαθεια σε ενα ξενο και κρυο!!!

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε πάρα πολλές ιστορίες τοκετου διάβασα οτι συμβαίνει να πέφτουν οι παλμοί του μωρού και δεν εχω καταλάβει γιατί συμβαινει αυτό?

 

ilonka υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι που μπορεί να πέφτουν οι παλμοί του μωρού κατά τη διάρκεια του τοκετού.

Κατ'αρχήν σε κάθε σύσπαση της μήτρας υπαρχει μαι φυσιολογική βραδυκαρδία η οποία ονομάζεται πρώιμη... Αν είναι πάνω από 100 οι παλμοί δεν είναι ανησυχητικό και είναι καθ'όλα φυσιολογικό θα έλεγα. Αυτό γίνεται σε ΚΑΘΕ σύσπαση της μήτρας και σχετίζεται με την χαμηλή ροή αίματος από τον πλακούντα κατά τη διάρκεια της σύσπασης.

Ανησυχητική είναι η λεγόμενη όψιμη βραδυκαρδία, η οποία συμβαίνει ΜΕΤΑ την σύσπαση της μήτρας (ή εν πάσει περιπτώση δεν σχετίζεται με την σύσπαση). Μια τέτοια βραδυκαρδία σημαίνει ότι υπάρχει κάποια αιτία που προκαλεί stress στο έμβρυο, με άλλα λόγια υποφέρει το έμβρυο...

 

Φταίει η επισκληρηδιος,

 

Μπορεί, αν συμβεί αμέσως μετά την επισκληρίδιο. Στην δικιά σου περίπτωση μάλλον όχι..

 

μήπως το παιδί δυσκολευεται να περασει από τα κόκαλα της λεκάνης,

 

Και αυτό είναι πιθανή αιτία, ονομάζεται δυσαναλογία κεφαλής-λεκάνης

 

μήπως ειναι μεγαλη η δοση της οκυτοκινης που βάζουν στον ορό?

 

Η δόση δεν είναι ποτέ μεγάλη, είναι standard εκτός αν είναι τρελός ο γιατρός, απλά μερικά μωρά δεν την αντέχουν και γι αυτό όταν δουν βραδυκαρδία συνήθως την σταματάνε (την οξυτοκίνη). Στην περίπτωση σου μάλλον αυτό έφταιγε και ο γιατρός σου απλά είπε στον αναισθησιολόγο να μην δώσει επιπλέον δόση επισκληριδίου για να μην επιβαρύνει τα πράγματα

 

Μια συνηθισμένη αιτία βραδυκαρδίας είναι επίσης η περιτύλιξη του ομφάλιου λώρου. Σε αυτή τη περίπτωση όμως τα επεισόδια βραδυκραδίας επαναλαμβάνονται και συνήθως οδηγούν σε καισαρική.

 

Ένα επεισόδιο ακόμα και βαριάς βραδυκαρδίας όπως στην δικιά σου περίπτωση απλά είσαι σε επιφυλακή, αν όμως γίνουν 2 και 3 τότε συνήθως πας σε καισαρική....

 

Εχει περασει μισος χρόνος από τοτε που γεννησα και ακόμα το σκέφτομαι.

 

Να μην το σκέφτεσαι, πάει πέρασε :D:D:D

Φιλιά και συγγνώμη για την μακρυγορία !!! :wink:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...