Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψυχολογία εγκυμοσύνης(επηρεάζεται το μωρό?)


Recommended Posts

Καλημέρα!!!

 

Τελικά η ψυχολογία έχει πολύ μεγάλη σημασία στην εγκυμοσύνη και κατά πόσο βοηθάει το περιβάλλον και κυρίως ο σύζυγος...

 

Έχω προσέξει δηλαδή ότι είμαι μια χαρά και αν γίνει κάτι και αγχωθώ ή ταραχτώ ή κάποια παρεξήγηση αρχίζουν πονοκέφαλοι ζαλάδες ναυτίες και πονόκοιλοι...και στομαχόπονοι κάποιες φορές...

 

Κατά πόσο επικίνδυνο όμως μπορεί να είναι αυτό για το μωράκι?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eντάξει παίζει μεγάλο ρόλο να είναι η μαμα καλά και ήρεμη για να είναι και το μωρό ήρεμο. Θυμάμαι όποτε είχα άγχος ή νεύρα στη δουλειά (γιατί μου τα είχαν πρήξει) έκανα να την ακούσω για ώρες...λες και φοβόταν!Αλλά εσύ Νίκη μου είσαι από τις τυχερές, έχεις εκ των πραγμάτων την ηρεμία σου γιατί είσαι σπίτι και δεν έχεις και το άγχος της δουλειάς ή ακομη και της κίνηση αν θες με το αυτοκίνητο πήγαινε έλα στην τρελοαθήνα μας. Σίγουρα βεβαια η έγκυος γυναίκα θα είχε κάποιες φορές τα νεύρα της και εσώκλειστη σε μοναστήρι να ήταν! :D

Ξέρω ότι δεν μπορείς διώξεις το άγχος τελείως από την ζωή σου αλλά τουλάχιστον προσπάθησε να το περιορίσεις. Και κάθε φορά που κάτι σε βγάζει

εκτός εαυτού σκέψου αν άξιζε να αγχωθείς και να αγχώσεις και το φασόλι και να μην αντιδράσεις έτσι την επόμενη φορά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΠΑΙΖΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΛΙΓΟ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΛΙΓΟ Η ΒΑΡΕΜΑΡΑ ΛΙΓΟ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΕΣ.ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΝ..ΕΞΑΛΛΟΥ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΟΝΤΑΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΧΑΡΑ ,ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω ψάξει, πρέπει να σου πω ότι οι γνώμες διίστανται...

Εμένα όλη η πρώτη εγκυμοσύνη μου ήταν μέσα στο άγχος, στο κλάμα, στην αγωνία και στην στεναχώρια. Είχα τον μπαμπά μου άρρωστο και υπέφερε ο άνθρωπος (και επειδή του είχα τρελή αδυναμία υπέφερα κι εγώ μαζί του), ώσπου τελικά μας έφυγε 13 μέρες πριν γεννήσω την μικρή και έκανα 500χλμ ταξίδι για να πάω στην κηδεία του. Συν τα ταξίδια που έκανα συνέχεια για να τον βλέπω (τότε έμενα Αθήνα). Οπότε μπορείς να φανταστείς πάνω κάτω την ψυχολογία μου.

Η μικρή μου έχει βγει υγιέστατη, δεν είχα καθόλου επιπλοκές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (σχεδόν δεν κατάλαβα ότι ήμουν έγκυος - αν αφερέσεις τις αναγούλες του πρώτου τριμήνου).

Αλλά (και εδώ διίδτανται οι γνώμες) επίσης η μικρή έχει βγει πολύ νευρική, έκλαιγε συνέχεια (σχεδόν μέχρι ένα χρονών), είχε αναστατωμένο ύπνο κ.τ.λ.

Κάποιοι παιδίατροι και γυναικολόγοι που ρώτησα είπαν ότι μερικά από αυτά τα συμπτώματα της μικρής οφείλονται στην ψυχολογία που είχα εγώ κατά την εγκυμοσύνη. Κάποιοι άλλοι είπαν ότι δεν επηρεάζει... Άντε βγάλε άκρη...

Εγώ να πω την αλήθεια, δεν είμαι ακόμη σίγουρη για το τί να πιστέψω...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

εγώ το πιστέυω σοφία...ότι επηρρεάζονται από την ταραχή μας και το άγχος μας! είμαστε 9 μήνες 1 σώμα!δεν μπορεί...σε κάποιο βαθμό εισπράττουν και τα "καλά και τα κακά"!

Link to comment
Share on other sites

Νικη μου κατα καποιο τροπο σου απανταω κι εγω στο πμ που σου εστειλα.

 

Εχω την αντυπωση πως οταν ειμαστε ηρεμες ειναι ευτυχισμενο το πλασματακι μας μεσα στην κοιλιτσα! Γενικα παντως θελει μεγαλη προσοχη γιατι οπως σου ειπα στο πμ τα ειχα παρει ολα στο φλου (δουλειες, ταραχες, συγχυσεις, συγκινησεις κλπ.) και τωρα με τα σφιξιματα θορυβηθηκα πολυ και ειπα "αι στο καλο που θα καθομαι να σκαω εγω για βλακειες τερμα!" :evil:

 

Σημερα θα παω στον γιατρο για να μου τα ψαλλει :oops: και θα εχει και δικιο ο ανθρωπος γιατι μολις μπηκα στον εβδομο και δεν ειμαστε για προωρα και τετοια! :cry:

 

Πως πηγαινε να δεις ενα παλιο τραγουδι.....:

"Συνιστω ψυχραιμια, η ζωη ειναι μια....." και ζει μεσα μας! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Α,μικρουλινι εισαι λοιπον...ε τοτε δεν σε ξαναμαλωνω.αλλα ξερεις τι τελεια θα εισαι μικρη μανουλα????πολυ θα το ηθελα και εγω να εχω τωρα μεγαλο παιδι.

παντως να καταθεσω και την δικη μου ψυχολογικη κατασταση στην εγκυμοσυνη.εμεινα εγκυος "κατα λαθος"οπως εχω ξαναγραψει το πιο τελειο λαθος της ζωης μου.ημουν αρραβωνιασμενη ,το σπιτι στα μπετα ,η δουλεια με κυνηγουσε και επρεπε να τα κανω ολα μαζι σε λιγους μηνες .αγχος φασαριες κουραση νευρα και βοηθεια μονο απο τους γονεις μου γιατι η μανουλα του"πετουσε χαρταετο......"(εκανε 4 μηνες διακοπες παραθαλασσια)το μωρακι βγηκε υγιεστατο ,πολυ ηρεμο και ολα βαινουν καλως.δεν ξερω τι να σου πω εγω..απλα λεω τι συνεβει σε μενα.βεβαια οι επιστημονες αλλα λενε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η μανουλα του"πετουσε χαρταετο......"(εκανε 4 μηνες διακοπες παραθαλασσια)

 

 

 

 

Τι να πεις για τις πεθερες.......

 

Εμενα η δικια μου καλη ειναι αλλα λιγο μεγαλη και πολυ στον κοσμο της και δεν της εχω εμπιστοσυνη. Δεν μου εχουν προσφερει καμια απολυτως βοηθεια στην εγκυμοσυνη και μενουμε δυο βηματα αποσταση και η μαμα μου που μενει μιση ωρα μακρια και βαλε ειναι συνεχεια διπλα μου. Οι αλλοι ουτε τηλ δεν παιρνουν να δουν αν ειμαι καλα που θα τους κανω και το αγορι οπως λενε! (Εχουν ηδη δυο εγγονες στην εφηβεια και δεν εχουν χρονο να ασχοληθουν μαζι μου)

 

Αλλα εδω που τα λεμε τωρα πια δεν με νοιαζει γιατι το πηρα αποφαση και ησυχασα και δεν αντεχω πια να συγχυζομαι για βλακειες τετοιου ειδους!

Link to comment
Share on other sites

sorry που θα ειμαι εγω που θα σου πει τα κακα μαντατα αλλα παντα θα εχεις προβληματα και παντα θα σου ανεβαζουν την πιεση.......κατσε να δεις με το ονομα τι θα γινει....ελεος ξεκατινιαστηκα παλι..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω παντως πιστευω οτι το μωρο επηρεαζεται πολυ απο την ψυχολογια της μανας στην εγκυμοσυνη.Αλοιμονο,μεσα μας ζει!Εγω παντως ειχα πολυ ηρεμη εγκυμοσυνη.Ουτε αγχη,ουτε υστεριες,ημουν πολυ ηρεμη και χαρουμενη τον περισσοτερο καιρο,εκτος απο το αγχος της δουλειας, που και παλι προσπαθουσα να το παραβλεπω γιατι ειχα πιο σημαντικα πραγματα να χαιρομαι!

 

Σημαντικη επιδραση ομως εχει και η σταση του συζυγου.Αν ειναι στοργικος και συμπαραστεκεται τοτε ειναι πολυ πιο ευκολο να εισαι ηρεμη.

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το ονομα το εχω παρει σχεδον αποφαση για χατηρι του αντρα μου και ας το παρουμε και παραδοσιακα παρολο που ο πεθερος ειναι ενας ιδιαιτερα ιδιοτροπος ανθρωπος....

 

Εμενα γενικοτερα δεν ανακατευονται καθολου γιατι εχουν να ασχολουνται με την κουνιαδα μου, τα χαζα προβληματα της με τον αντρα της (που τα δημιουργουν μονοι τους αλλα τι να πεις) και τις αλλες τους εγγονες. Το μονο παραπονο που εχω εγω, ειναι οτι δεν παιρνουν ουτε ενα τηλεφωνο για να δουν τι κανω κι αν ειμαι καλα κι αν χρειαζομαι καποια βοηθεια. Απ' την αλλη εχω την ησυχια μου και δε με ζαλιζουν κιολας.

 

Για σκεψου να τους ειχα ολη μερα μες στα ποδια μου....... :evil::twisted::evil::twisted:

Ουτε να το σκεφτομαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άλλο και τούτο πάλι... Ο κυριότερος λόγος που παρεξηγούμαστε με τον άντρα μου είναι οι γονείς του ... Οι οποίοι βασικά αν και δεν μένουν κοντά μας δεν τηλεφωνούν καν... Και προσθέτουν και προβλήματα πιέζοντάς τον οικονομικά...

 

Δύσκολα :?:?:?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα γενικοτερα δεν ανακατευονται καθολου γιατι εχουν να ασχολουνται με την κουνιαδα μου, τα χαζα προβληματα της με τον αντρα της (που τα δημιουργουν μονοι τους αλλα τι να πεις) και τις αλλες τους εγγονες. Το μονο παραπονο που εχω εγω, ειναι οτι δεν παιρνουν ουτε ενα τηλεφωνο για να δουν τι κανω κι αν ειμαι καλα κι αν χρειαζομαι καποια βοηθεια. Απ' την αλλη εχω την ησυχια μου και δε με ζαλιζουν κιολας.

 

Παιδιά, εμένα μένουν πέντε λεπτά από το σπίτι μου τα πεθερικά μου, είναι καλοί και βοηθάνε όσο μπορούν (η πεθερά μου είναι άρρωστη και δεν μπορεί και πολλά πράγματα) αλλά ο πεθερός μου είναι συνέχεια μέσα στα πόδια μου. Επειδή έχει και τρομερή αδυναμία στη μεγάλη μου κόρη κάθε τρεις και λίγο είναι στο σπίτι μας, ψωνίζει και μου φέρνει διάφορα, με ρωτάει συνέχεια αν θέλω κάτι κλπ. Είναι πολύ καλός, αλλά κάπου θέλω και την ηρεμία μου. Εξάλλου δεν μπορείς να έχεις το ίδιο θάρρος με τους γονείς σου στα πεθερικά σου. Οπότε mimika έχει και τα καλά της η στάση των δικών σου

Link to comment
Share on other sites

Sorry, τα μπέρδεψα πριν. Αυτά ήθελα να γράψω:

 

 

Εμενα γενικοτερα δεν ανακατευονται καθολου γιατι εχουν να ασχολουνται με την κουνιαδα μου, τα χαζα προβληματα της με τον αντρα της (που τα δημιουργουν μονοι τους αλλα τι να πεις) και τις αλλες τους εγγονες. Το μονο παραπονο που εχω εγω, ειναι οτι δεν παιρνουν ουτε ενα τηλεφωνο για να δουν τι κανω κι αν ειμαι καλα κι αν χρειαζομαι καποια βοηθεια. Απ' την αλλη εχω την ησυχια μου και δε με ζαλιζουν κιολας.

 

 

Παιδιά, εμένα μένουν πέντε λεπτά από το σπίτι μου τα πεθερικά μου, είναι καλοί και βοηθάνε όσο μπορούν (η πεθερά μου είναι άρρωστη και δεν μπορεί και πολλά πράγματα) αλλά ο πεθερός μου είναι συνέχεια μέσα στα πόδια μου. Επειδή έχει και τρομερή αδυναμία στη μεγάλη μου κόρη κάθε τρεις και λίγο είναι στο σπίτι μας, ψωνίζει και μου φέρνει διάφορα, με ρωτάει συνέχεια αν θέλω κάτι κλπ. Είναι πολύ καλός, αλλά κάπου θέλω και την ηρεμία μου. Εξάλλου δεν μπορείς να έχεις το ίδιο θάρρος με τους γονείς σου στα πεθερικά σου. Οπότε mimika έχει και τα καλά της η στάση των δικών σου

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω παιδιά ότι όλα είναι θέμα του πώς θα τα χειριστούμε εμείς. Αν είμαστε κάθετοι (αλλά ευγενικοί βέβαια) σε κάποια πράγματα, όλα θα είναι καλά στις σχεσεις μας με τα πεθερικά μας. Ότι σε ενοχλεί φροντίζεις να το δείξεις από νωρίς με τον τρόπο σου αλλά κάνεις και κάποιες υποχωρήσεις και εσύ, σε κάποια πράγματα που παίρνουν υποχώρηση, γιατί πως να το κάνουμε είναι και μεγάλοι άνθρωποι και δεν αλλάζουν τώρα μυαλά.

Εγώ μένω ακριβώς απέναντι από την πεθερά μου, και μπορεί να τύχει μία-δύο ίσως και 3 φορές την εβδομάδα να μου κρατήσει τη μικρή το πρωϊ. Παρόλα αυτά δεν έχει "καταχραστεί" αυτή της την ελευθερία που έχει με κλειδιά κλπ.

Μία φορά πήγε και άνοιξε με τα κλειδιά της, τρομαξα εγώ που την είδα φαντη μπαστούνι :shock: και της είπα να μην το ξανακάνει, να χτυπάει πάντα την πόρτα . Τέρμα δεν το ξανάκανε η γυναίκα, πάντα χτυπάει. Πιστεύω ότι παίρνουν όση ελευθερία τους δώσεις.Επίσης όσον αφορά τις πεθερές, είναι δυνατόν να σας νοιαστούν όσο οι μητέρες σας βρε κορίτσια. Λογικό δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το ΒΙΖΕLI. Το πως χειριζόμαστε εμεις τις καταστάσεις και τι περιθώρια δίνουμε αφορά όλες τις ανθρωπινες σχέσεις μας και όχι μόνο τα πεθερικά μας. Είμαι απο τις πολύ τυχερες σ'αυτό το ζήτημα. Εχω μια υπεροχη πεθερά που πραγματικά την αγαπώ πολύ. Εχει τρία υπεροχα παιδία (2 κόρες και τον αντρα μου) και μου φέρεται σαν παιδί της δεν με ξεχωρίζει. Νιώθω ότι είναι δίκαιη γενικά σαν ανθρωπος (είχε ταλαιπωρηθεί πολύ και απο πεθερά). Βεβαια αν πειράξει καποιος τα παιδια της μπορεί να γίνει υαινα όπως και γω αλλωστε!!!! Δεν προσποιουμαι όμως σε τιποτα (απο την αρχή) της μιλάω όπως στη μητέρα μου και κεινη συζητάει μαζί μου πιο πολύ απ' ότι με τα παιδιά της. Σεβεται τον τρόπο που μεγαλώνουμε το παιδί μας, το οποίο λατρέυει και αναγνωρίζει την προσπαθεια μας και την επιβραβεύει. Οταν πάμε στα Λουτρα ή ερχεται σπίτι το πρώτο της μέλημα είναι να ξεκουρασει εμενα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Κοπελες μου καλες δεν συμφωνω.τι να χειριστω και πως????

οταν δεν υπαρχει καμια προσφορα απο αυτους αλλα μονο απαιτησεις?

τεσπα δεν βρισκω ακρη και δεν θα ασχοληθω με τους απαραδεκτους.

προσευχομαι να ειναι καλα οι γονεις μου γιατι μονο αυτοι βοηθανε.

σταματησα να μαλωνω και με τον αντρα μου γιατι δεν εχει νοημα.αυτα για τις πεθερες και ας ελπισουμε οταν γινω εγω μια να ειμαι δικαιη..

Link to comment
Share on other sites

Κοπελες μου καλες δεν συμφωνω.τι να χειριστω και πως????

οταν δεν υπαρχει καμια προσφορα απο αυτους αλλα μονο απαιτησεις?

τεσπα δεν βρισκω ακρη και δεν θα ασχοληθω με τους απαραδεκτους.

προσευχομαι να ειναι καλα οι γονεις μου γιατι μονο αυτοι βοηθανε.

σταματησα να μαλωνω και με τον αντρα μου γιατι δεν εχει νοημα.αυτα για τις πεθερες και ας ελπισουμε οταν γινω εγω μια να ειμαι δικαιη..

 

DEMI δεν έκανα υποδειξη για αυτό είπα ότι είμαι πολύ τυχερή... ουτε ότι η καλή σχέση με την πεθερα μου οφείλεται σε μένα.... αν δεν ήταν εκείνη σωστή απέναντι μου δεν θα μουν και γω!!!!!!!!!!! Ειναι να μην σου τύχει!! Υπομονή!! Προσπάθησε να μην αφήνεις κανένα να δηλητηριάσει την οικογένεια σου...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

demi πιστεύω ότι σου κάνουν (όχι εσένα, τρόπος του λέγειν το εσένα), ότι αφήνεις να σου κάνουν. Απο κει και πέρα το αν εχουν απαιτήσεις είναι στο χέρι σου αν θα τις ικανοποιήσεις ή αν θα συμβιβαστείς αν θες. Δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που τον βαζουν να κάνει κάτι με το ζόρι, απλά συμβιβάζεται και το κάνει. Τώρα βέβαια στις θεωρίες όλοι καλοί είμαστε, και μιλάω εκ του ασφαλούς γιατί έχω δηλώσει τα όρια μου και έχω ακουστεί από τον άλλον, δεν μου τα έχει τραβήξει στα άκρα να δω τι γίνεται :wink:

Link to comment
Share on other sites

demi θα συμφωνήσω μαζί σου διότι και τα όριά μου έχω δείξει και τα έχουν ξεπεράσει... Και ο άντρας μου έχει μαλώσει μαζί τους και δεν εννοούν να καταλάβουν ορισμένα πράγματα... Εγώ έχω να μιλήσω μαζί τους 5 μήνες.

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Τι να λεμε βρε κοριτσια.... Το θεμα πεθερα ειναι σαν το Λοττο!!!

 

Δεν παραπονιεμαι που δεν παιρνουν ουτε τηλ. για μενα αλλα για τον αντρα μου που στεναχωριεται γιατι οι δικοι μου ειναι διπλα μας διακριτικοτατα παντα κι ας μενουν μακρια και οι δικοι του δυο βηματα και εχουν να πατησουν στο σπιτι μας απο τα Χριστουγεννα! Οσο για την πεθερα μου ειναι ενα πολυ αβουλο πλασμα και την εκανε ετσι ο πεθερος μου και σκεφτομαι πως θα της αφησω το παιδι καποιες φορες! Πραγματικα δεν της εχω καμια εμπιστοσυνη. Τι να πεις!

 

Αλλα απαιτησεις εχουν απο τον γιο τους (και οικονομικες και αλλες) ενω απ΄την κορη τους που τους τα πρηζει για ψυλλου πηδημα ολημερις κι ολονυχτις και τους εχουν φαει ενα καρο λεφτα τιποτα. Μαλιστα ο αντρας μου συντηρουσε κατα καποιο τροπο τα παιδια της (χωρις η ιδια να το ξερει ομως) για 4-5 χρονια και αν δεν εκανα εγω θεμα οταν παντρευτηκαμε θα συνεχιζε.

 

Καλη η ανοχη και η βοηθεια αλλα οταν κατανταει εκμεταλλευση καποιος πρεπει να το σταματησει.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι mimika μια από τα ίδια και εμείς... Συντηρούσαμε πεθερό πεθερά και κουνιάδα... Μόνο που εμάς μας συντηρούσαν οι δικοί μου για να μπορεί ο άντρας μου να τους βοηθάει και ένιωθα απαίσια... Άσε που ποτέ δεν είπανε αυτό το ζευγάρι κάλτσες για το γιο τους ... Ούτε καν!!! Μόνο να ζητάνε... Πατέρας Μητέρα και Αδερφή του.

 

Δεν παραπονιεμαι που δεν παιρνουν ουτε τηλ.

 

Εμάς πάλι μας κάνουν 10 αναπάντητες την μέρα για να τους πάρουμε εμείς.. Και πάντα για κάτι πολύ δυσάρεστο... Ή γιατί κάποιος μάλωσε με κάποιον ή γιατί κάποιος αρρώστησε ή γιατί δεν έχουν να πληρώσουν Ενοίκιο/ΔΕΗ/ΟΤΕ/ΕΥΑΘ και δε συμμαζεύεται... Τι να πεις...

 

Τώρα θέλουν να πάρει δάνειο να τους πάρει σπίτι και ας το βάλει λένε στο όνομά του ... Είναι να τρελαίνομαι ? :shock:

 

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...