Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενέσεις ηπαρίνης


Recommended Posts

Καλησπερα κορίτσια,

ειμαι θετική σε έναν παράγοντα της θρομβοφιλιας, και το εμαθα δυστυχώς μέσω αποβολής. Επειδή στην επόμενη εγκυμοσύνη (αν κ όταν έρθει) θα πρέπει να κάνω αμέσως ενέσεις ηπαρίνης έχω αγχωθεί κ μου φαίνεται πολυ δύσκολη σα διαδικασία.

Ήθελα, λοιπόν, ν παρακαλέσω όσες κοπέλες έχουν περάσει ή περνούν από αυτή τη διαδικασία να πουν κάποιες συμβουλές, να δώσουν γενικές κατευθυντήριες γραμμές γιατί μου φαίνεται βουνό! Ο αιματολογος μου είπε κάποια πράγματα, αλλά η θεωρία απέχει από την πράξη, φαντάζομαι. Γενικά δεν έχω πρόβλημα με σύριγγες κ ενέσεις, αλλά να μου τις κανουν άλλοι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Εγώ έκανα ενέσεις στην τριτη μου εγκυμοσύνη γιατι είχαν μεσολαβήσει δυο απο βολές και πραγματικά δεν ειναι τίποτα . Το μόνο που αισθάνεσαι μια μικρή ενόχληση κι αυτή όχι πάντα γιατι το συνηθίζεις. Ειναι παν εύκολες οι ενεσουλες. Τώρα εκτός απο δυο κούκλες έχω κι έναν μπουμπούκο οποτε άξιζε η διαδικασία με τα χίλια. Καλή επιτυχία σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου, σύντομα θα ακούσουμε ευχάριστα, είμαι σίγουρη!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρη ότι μπροστά στο αποτέλεσμα (δηλαδή στο παιδί) οι ενέσεις ηπαρίνης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης θα είναι μία ανάμνηση. Απλώς εμένα, αφού μου συνέστησαν αιματολόγος και γυναικολόγος να κάνω ενέσεις μόλις μείνω έγκυος, μου έχει μείνει ένα μικρό άγχος ως προς αυτό. Νομίζω ότι θα δυσκολευτώ να τρυπάω εγώ η ίδια τον εαυτό μου. Μάλλον θα βάζω τον άντρα μου, αλλά κι αυτός δεν ξέρω αν θα μπορεί. Ο αιματολόγος και η βοηθός του μου είπαν καλύτερα στην κοιλιά. Ρώτησα για κανένα "κόλπο", αλλά μου είπαν ότι σιγα-σιγά θα το βρω μόνη μου και δε θα είναι τίποτα.:confused:

Σκέφτομαι να πηγαίνω σε φαρμακείο, αλλά δεδομένου ότι πρέπει κάθε μέρα την ίδια ώρα, δε γίνεται, ειδικά τα σαββατοκύριακα, να τρέχω να βρίσκω εφημερεύοντα! Μετά σκέφτομαι ότι τόσες κοπέλες τα κατάφεραν, οπότε, δε μπορεί, θα τα καταφέρω κι εγώ!

Τέλος πάντων, προς το παρόν είμαι ακόμα στις προσπάθειες, οπότε έχουμε καιρό!

christina77 σε ευχαριστώ για την απάντηση, και να σου ζήσουν τα παιδιά σου!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρη ότι μπροστά στο αποτέλεσμα (δηλαδή στο παιδί) οι ενέσεις ηπαρίνης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης θα είναι μία ανάμνηση. Απλώς εμένα, αφού μου συνέστησαν αιματολόγος και γυναικολόγος να κάνω ενέσεις μόλις μείνω έγκυος, μου έχει μείνει ένα μικρό άγχος ως προς αυτό. Νομίζω ότι θα δυσκολευτώ να τρυπάω εγώ η ίδια τον εαυτό μου. Μάλλον θα βάζω τον άντρα μου, αλλά κι αυτός δεν ξέρω αν θα μπορεί. Ο αιματολόγος και η βοηθός του μου είπαν καλύτερα στην κοιλιά. Ρώτησα για κανένα "κόλπο", αλλά μου είπαν ότι σιγα-σιγά θα το βρω μόνη μου και δε θα είναι τίποτα.:confused:

Σκέφτομαι να πηγαίνω σε φαρμακείο, αλλά δεδομένου ότι πρέπει κάθε μέρα την ίδια ώρα, δε γίνεται, ειδικά τα σαββατοκύριακα, να τρέχω να βρίσκω εφημερεύοντα! Μετά σκέφτομαι ότι τόσες κοπέλες τα κατάφεραν, οπότε, δε μπορεί, θα τα καταφέρω κι εγώ!

Τέλος πάντων, προς το παρόν είμαι ακόμα στις προσπάθειες, οπότε έχουμε καιρό!

christina77 σε ευχαριστώ για την απάντηση, και να σου ζήσουν τα παιδιά σου!

 

πίστεψε με δεν είναι τίποτα.... μου της έκανε η φαρμακοποιός κάνα 10ημερο κ μετά μόνη.... ειλικρνά είναι πανεύκολο αφού είναι υποδόρια κ όχι πχ ενδομυική..... μη φοβάσαι....

με το καλό....

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια,

ειμαι θετική σε έναν παράγοντα της θρομβοφιλιας, και το εμαθα δυστυχώς μέσω αποβολής. Επειδή στην επόμενη εγκυμοσύνη (αν κ όταν έρθει) θα πρέπει να κάνω αμέσως ενέσεις ηπαρίνης έχω αγχωθεί κ μου φαίνεται πολυ δύσκολη σα διαδικασία.

Ήθελα, λοιπόν, ν παρακαλέσω όσες κοπέλες έχουν περάσει ή περνούν από αυτή τη διαδικασία να πουν κάποιες συμβουλές, να δώσουν γενικές κατευθυντήριες γραμμές γιατί μου φαίνεται βουνό! Ο αιματολογος μου είπε κάποια πράγματα, αλλά η θεωρία απέχει από την πράξη, φαντάζομαι. Γενικά δεν έχω πρόβλημα με σύριγγες κ ενέσεις, αλλά να μου τις κανουν άλλοι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Εκανα κι εγω στην δευτερη εγκυμοσυνη για 10 ημερες μονο γιατι μετα απεβαλα! Η διαδικασια ειναι πανευκολη και απλη.. Οι ενεσούλες ειναι φτιαγμενες, δηλαδη ήδη περιεχουν το υγρο, σκουπιζεισ την περιοχη οπου θα την κανεισ (κοντα σον αφαλο, μια απο την μια μερια, μια απο την αλλη, θα σου πει και ο φαρμακοποιοσ), με τον δειχτη κ,αι τον αντιχειρα ΄΄τσιμπάς΄΄ την περιοχη αυτη και κανεισ την ενεση! η βελονα ειναι πολυ λεπτη ισα ισα που καταλαβαινεισ το τσίμπημα και το υγρο δεν ποναει καθολου, δεν το καταλαβαινεισ καθολου δηλαδη. Βγαζεισ την ενεση,ξανασκουπιζεισ την περιοχη και ετοιμη.. ουτε αιμα δεν βγαινει καλα καλα. Το αποτελεσμα θα σκεφτεσαι και τιποτα αλλο! η διαδικασια ειναι απλουστατη!!!! Εγω στην τριτη εγκυμοσυνη (επιτυχημενη!!!) δεν εκανα ηπαρινεσ αλλα αναγκαστικα να μετραω το ζαγχαρο μου τρεισ φορεσ την ημερα, που σημαινει τρία τσιμπηματα καθημερινα στα δαχτυλα!!! το αποτελεσμα ειναι αυτο που μετραει!!!! Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου και ευχομαι συντομα να κρατησεισ το αγγελουδι σου στην αγκαλια σου!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις και τις οδηγίες! Το θέμα είναι αυτό, να μαθαίνουμε κανένα κόλπο από πριν, γιατί όταν θα έρθει εκείνη η ώρα, άμα δεν το έχουμε ψάξει από πριν, θα είναι αργά να τρέχουμε τελευταία στιγμή να βγάλουμε άκρη!!! Ποιός θα τρυπήσει και πού!!!

:roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...