Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατί δεν μου έκανε περίδεση τραχήλου;


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα. Δεν ξέρω κ που να αναθέσω το θέμα δεν ξέρω αν υπάρχει κ παρόμοιο θέμα.

Γέννησα στις 21.12.2012, ημέρα Παρασκεύη στις 29 εβδομάδες.

Την προηγούμενη, 20.12.2012, ημέρα Πέμπτη, είχα το καθορισμένο ραντεβού μου κάθε 2 εβδομάδες λόγω δίδυμης κύησης. Κατά την εξέταση, μου βρήκε μεγάλη διαστολή τραχήλου και θα έμενα στην κλινική για τρείς μέρες όπως μου είπε, να πάρω ενέσεις για τα πνευμονάκια των κοριτσιών μου, γιατί είχαμε πολύ chance να γεννήσω κ μετά να πάω σπίτι κ ξάπλα. Κ βλέπουμε. Που τελικά το επόμενο πρωί, με βρήκε στην κλινική, έντρομη, καθώς μόλις άνοιξα τα μάτια μου, αντίκρυσα μια λίμνη αίμα στο κρεβάτι....και γέννησα μετά από 2 ώρες με επείγον καισαρική, αφου με μετέφερε το ασθενοφόρο σε δημόσιο νοσοκομείο για να εισαχθούν τα μωρά μου στην Εντατική νεογνών....

Και μου έρχονται τώρα, μετά από 2 χρόνια, ανούσιες σκέψεις στο μυαλό, γιατί δεν μπορούμε να γυρίσουμε κ το χρόνο πίσω να αλλάξουμε τα πράγματα.....

Γιατί δεν μου έκανε περίδεση τραχήλου; Έχει τώρα 1 μήνα που με τρώει αυτή η απορία ρε κορίτσια... Ίσως τώρα τα μωρά μου να περπατούσαν... Είναι 21 μηνών κ ακόμα δεν έχουν μπουσουλήσει.... Περάσαμε πολλά προβλήματα και τα ξεπεράσαμε όλα.. η Μαρία μου υπέστη κ εγκεφαλική αιμορραγία... Αυτά. Αλλά Δόξασι ο Θεός, υπάρχουν κ χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!!! Η αλήθεια είναι οτι δεν μπορούμε να γυρίσουμε το χρόνο πίσω και ευτυχώς που γλιτώσατε τα χειρότερα!

Περίδεση όμως...γιατί; Λόγω δίδυμης κύησης και μόνο; Δεν ξερω το ιστορικό σου αλλά, επειδή εγώ έκανα περίδεση, την έκανα τη 14η εβδομάδα, μια εβδομάδα περίπου μετά την αυχενική διαφάνεια. Είχα 2 παλίνδρομες κυήσεις πρώτου τριμήνου που οδηγησαν σε 2 αποξέσεις. Επίσης είχα κάνει και υστεροσκόπηση μετά, για λύση συμφύσεων που προκλήθηκαν από τις επεμβάσεις αυτές. Οπότε το όλον 3 βίαιες επεμβάσεις στον τράχηλο. Με αυτό το ιστορικό ήταν σιγουρο οτι θα έκανα περίδεση.

Εαν δεν είχες κάνει κάποια τέτοια επέμβαση πριν, η διδυμη κύηση και μόνο δεν είναι λόγος περίδεσης (απ'οσο ξερω). Επίσης δεν μπορούσε εύκολα να στην κάνει στο δεύτερο τρίμηνο, γιατί τα ποσοστά επιτυχίας μειώνονται πολύ.

tt1c5897.aspx
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Η αλήθεια είναι οτι δεν μπορούμε να γυρίσουμε το χρόνο πίσω και ευτυχώς που γλιτώσατε τα χειρότερα!

Περίδεση όμως...γιατί; Λόγω δίδυμης κύησης και μόνο; Δεν ξερω το ιστορικό σου αλλά, επειδή εγώ έκανα περίδεση, την έκανα τη 14η εβδομάδα, μια εβδομάδα περίπου μετά την αυχενική διαφάνεια. Είχα 2 παλίνδρομες κυήσεις πρώτου τριμήνου που οδηγησαν σε 2 αποξέσεις. Επίσης είχα κάνει και υστεροσκόπηση μετά, για λύση συμφύσεων που προκλήθηκαν από τις επεμβάσεις αυτές. Οπότε το όλον 3 βίαιες επεμβάσεις στον τράχηλο. Με αυτό το ιστορικό ήταν σιγουρο οτι θα έκανα περίδεση.

Εαν δεν είχες κάνει κάποια τέτοια επέμβαση πριν, η διδυμη κύηση και μόνο δεν είναι λόγος περίδεσης (απ'οσο ξερω). Επίσης δεν μπορούσε εύκολα να στην κάνει στο δεύτερο τρίμηνο, γιατί τα ποσοστά επιτυχίας μειώνονται πολύ.

 

Vickey89 να σου πώ την αλήθεια, είμαι παντελώς άσχετη με το θέμα περίδεση. Νόμιζα πώς περίδεση κάνεις σε όποιαδήποτε βδομάδα είσαι όταν έχεις διαστολή. Δεν έχω κάποιο ιστορικό κ ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη. Νομίζω πώς είχα χαμηλό πλακούντα. Δεν θυμάμαι πώς λέγεται αλλιώς. Δεν ξέρω αν αυτός είναι λόγος για περίδεση. Κ την 18η εβδομάδα είχα μια μικρή αιμορραγία.

Σε πια φάση είσαι τώρα εσύ;

Σου εύχομαι τα καλύτερα κορίτσι μου.

Link to comment
Share on other sites

Vickey89 να σου πώ την αλήθεια, είμαι παντελώς άσχετη με το θέμα περίδεση. Νόμιζα πώς περίδεση κάνεις σε όποιαδήποτε βδομάδα είσαι όταν έχεις διαστολή. Δεν έχω κάποιο ιστορικό κ ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη. Νομίζω πώς είχα χαμηλό πλακούντα. Δεν θυμάμαι πώς λέγεται αλλιώς. Δεν ξέρω αν αυτός είναι λόγος για περίδεση. Κ την 18η εβδομάδα είχα μια μικρή αιμορραγία.

Σε πια φάση είσαι τώρα εσύ;

Σου εύχομαι τα καλύτερα κορίτσι μου.

 

περίδεση δεν μπορείς να κάνεις όποτε θέλεις. γίνεται στις πρώτες εβδομάδες του 2ου τριμήνου.

σε μεγαλύτερη ηλικία κύησης μπορεί να προκαλέσει τοκετό, οπότε πρέπει ο γιατρός να σταθμίζει τα δεδομένα.

και, βέβαια, υπάρχει πάντα η πιθανότητα φλεγμονής, μόλυνσης της περιοχής, οπότε γίνεται μόνο αν υπάρχει απόλυτη ένδειξη (διαπιστωμένη ανεπάρκεια τραχήλου, ιστορικό πρόωρου τοκετού κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...