Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

''Βλαστοκυτταρα''


Recommended Posts

Καλησπέρα , ειμαι καινούργια στο site.Με λένε Μαίρη και περιμένω σε λίγες ημέρες το 1ο μου παιδάκι , πραγματικα και εγώ δεν ξέρω τι να κάνω με το θεμα 'βλαστοκύτταρα' μια που απο οσο γνωρίζω , δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για το ίδιο παιδί .Μπορεί καποιος να μου δώσει πληροφορίες πάνω σε αυτό? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 months later...

Γεια σας απο εναν μελλοντικο πατερα. Σε ενα αμιγως γυναικειο forum ηρθε να προστεθει και μια αντρικη παρουσια. Σε περιπου 20 μερες περιμενουμε και μεις το πρωτο μας μωρακι και οπως καταλαβαινετε εδω και καιρο εχουν αρχισει οι ανησυχιες. Σχετικά με τα βλαστοκυταρα, μετα απο μια εκ βαθεων ερευνα κατεληξα στα εξης:

Ας παρουμε σαν δεδομενο οτι πλεον δεν τιθεται θεμα για το αν θα τα κρατησουμε ή οχι μιας και το να τα κρατησουμε έχει μονο θετικές επιπτωσεις για εμας ή για καποιον ανά τον κοσμο. Το θεμα που καιει λοιπον, ειναι αν θα τα δωρησουμε στη δημοσια τραπεζα ή αν θα πληρωσουμε περιπου 1750? για να μας τα κρατησει καποια ιδιωτικη τραπεζα. Καποιοι λενε οτι οι ιδιωτικες τραπεζες δεν διεπονται απο νομοθετικο πλαισιο και αρα και να χρειαστουν καποια στιγμη τα βλαστοκυταρα που εχουμε δωσει, οι γιατροι δεν ειναι νομιμοι να τα παραλαβουν και να τα χρησιμοποιησουν.Αντιθετα η δημοσια τραπεζα λειτουργει υπο το Υπουργειο Υγειας και είναι απολυτα νομιμη. Προσωπικα αυτο δεν μου λεει τιποτα, καθοτι ολες οι μεχρι σημερα γνωστες επεμβασεις αυτου του ειδους, εχουν γινει στο εξωτερικό (κυρίως στις Η.Π.Α.), οποτε αμα χρειαστει ειτε τα εχεις στην ιδιωτική είτε τα ζητησεις (και βρεθουν) απο τη δημοσια, το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο. Θα πας στο εξωτερικο και θα ευχεσαι η επεμβαση να ειναι επιτυχημενη. Καπου εδω γεννιεται το δευτερο μεγάλο θεμα των βλαστοκυτάρρων. Λεει ο άλλος:''Αν τα δωσω στην ιδιωτικη, θα ειναι δικα μου και θα τα χρησιμοποιησω οποτε μου χρειαστουν, ενω αν τα δωρισω στην δημοσια τραπεζα απο τη στιγμη που δεν θα τα εχω εξασφαλισμενα, θα πρεπει να περιμενω να βρεθουν καποια συμβατα για την περιπτωση μου.'' Αυτο που πιθανον δεν ξερουν οι περισσοτεροι ειναι οτι οι ιδιωτικες τραπεζες στο συμβολαιο που σου κανουν (είναι υποχρεωμενες), σε ρωτανε αν δεχεσαι να χρησιμοποιηθουν τα βλαστοκυτταρα σου απο καποιον αλλον σε περιπτωση που τα χρειαστει. Και ρωταω εγω τωρα. Αν ερθει μια μανουλα και σας πει οτι η ζωη του μωρου της κρεμεται απο τα βλαστοκυτταρα του δικου σας μωρου, θα τα δωσετε ή οχι??? Τελειωνοντας για να μη σας κουραζω άλλο, θα σας πω οτι εγω επελεξα την δημοσια τραπεζα, 1ον γιατι σε περιπτωση που τα ειχα σε ιδιωτικη τραπεζα και μου τα ζητουσε ο οποιωσδηποτε θα του τα εδινα (οποτε ειναι σαν τα εχω κανει δωρεα στη δημοσια) και 2ον γιατι το ιδιο θα ηθελα να κανουν και οι υπολοιποι αν ειχα εγω την αναγκη τους.

Link to comment
Share on other sites

η προθεση μου δεν ειναι σε καμια περιπτωση να κανω διαφημιση, και παρακαλω, αν θεωρηθει ετσι ας δεχθω κυρωσεις..

 

στον γιο μου κρατησαμε τα βλα/ρα σε ιδιωτικη τραπεζα, καθως δεν υπηρχε πριν 3 χρονια ενημερωση για την δημοσια(και παλι ομως ισως προτιμουσαμε ιδιωτικη, καθως δεν εχω καμια εμπιστοσυνη στην ελληνικη γραφειοκρατεια). δεν σκεφτηκα σε καμια περιπτωση τα 1700ε. ουτε τοτε που τα ειχα, ουτε τωρα στην δευτερη γεννα που δεν θα τα εχω, αλλα θα στερηθω για να τα βρω..

επειδη εχω νοσησει απο σοβαρη ρευματοπαθεια, σκεφτομουν πως απο τοτε που νοσησα εγω, μεχρι σημερα η αντιμετωπιση της παθησης μου εχει αλλαξει 100%.. σκεφτειτε οτι εγω 27 χρονια πριν ημουν το "πειραματοζωο" για να μαθουν για την νοσο..

 

προτιμω να εχω πεταξει στα σκουπιδια τα 1700ε, παρα να νοσησει το παιδι μου και να εχω πεταξει στα σκουπιδια καποια ελπιδα ιασης. η ιατρικη εξελισσεται ραγδαια, τα θεσμικα πλαισια αλλαζουν και με αυτο το σκεπτικο πραξαμε με τον συζυγο μου..

 

υ.γ. διαλεξαμε την biohellenica, επειδη τοτε ηταν η 1η εταιρεια που δεν φυλασσε δειγμα στο εξωτερικο, αλλα στην ελλαδα. λιγους μηνες πριν επειδη μεσω του φορουμ, εγινε μια συζητηση και μου δημιουργηθηκαν πολλες αποριες ακομη, για την εξελιξη φυλαξης βλαστοκυτταρων, δεν διστασα να τηλεφωνησω στην εταιρια. παρολο που ημουν ηδη "πελατισσα", δεν ειχαν καποιο κερδος επιπλεον απο εμενα, και παρολο που δεν υπηρχε αμεση αναγκη, μιλησα με την ιδια την διευθυντρια κ. κολιακου. η οποια μου αφιερωσε πολυ χρονο λυνοντας με σαφηνεια ολες τις αποριες και αμφιβολιες μου.

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

καλησπερα, τι αποψη εχετε για τα βλαστοκυτταρα?

 

Καλησπερα, εμεις πηγαμε στο Ιβεαα οπου μας ενημερωσαν πολυ αναλυτικα για ομφαλοπλακουντιακο αιμα κ αποφασισαμε να κανουμε φυλαξη και μεσεγχυματικων κυτταρων. Θεωρω οτι εινι οι μονοι αξιοπιστοι γιατι σου λενε τα πραγματα με το ονομα τους και δεν ειναι απο αυτους που θελουν να σε εκμεταλλευτουν. Μπορεις να δεις στο site τους σχετικα αλλα και να πας απο εκει να ενημερωθειςhttp://hcbb.bioacademy.gr

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Το να κρατάς βλαστοκύτταρα για το δικό σου παιδί ( όπως κάνουν οι ιδιωτικές τράπεζες) δεν έχει κανένα νόημα. Δε θα χρησιμοποιηθουν ποτέ. Επιστημονικά, μόνο η δωρεά "στέκει", αυτό δηλαδή που γίνεται στη δημόσια τράπεζα. Το τμήμα του ομφάλιου λώρου κρατείται ατομικά για το κάθε παιδί ( είναι άλλη η χρήση των κυττάρων αυτών) και είναι προαιρετική και επί πληρωμή στη δημόσια τράπεζα.

 

Πηγαίνετε σε μια από τις συναντήσεις του Ιδρύματος Ερευνών. Θα ενημερωθείτε πολύ αναλυτικά!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Το να κρατάς βλαστοκύτταρα για το δικό σου παιδί ( όπως κάνουν οι ιδιωτικές τράπεζες) δεν έχει κανένα νόημα. Δε θα χρησιμοποιηθουν ποτέ. Επιστημονικά, μόνο η δωρεά "στέκει", αυτό δηλαδή που γίνεται στη δημόσια τράπεζα. Το τμήμα του ομφάλιου λώρου κρατείται ατομικά για το κάθε παιδί ( είναι άλλη η χρήση των κυττάρων αυτών) και είναι προαιρετική και επί πληρωμή στη δημόσια τράπεζα.

 

Πηγαίνετε σε μια από τις συναντήσεις του Ιδρύματος Ερευνών. Θα ενημερωθείτε πολύ αναλυτικά!

Έτσι ακριβώς είναι, μόνο η δωρεά στην Δημόσια Τράπεζα έχει νόημα, είναι τρομέρη η εξαπάτηση από τα ιδιωτικά μαιευτήρια. Και φυσικά το κράτος δεν βρίσκεται πουθενα για να μας προστατέψει.

 

Απλά δείτε αυτό το αυτό το επεισόδιο του Εξάντα, εξηγεί τα πάντα σχετικά με το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι, μόνο η δωρεά στην Δημόσια Τράπεζα έχει νόημα, είναι τρομέρη η εξαπάτηση από τα ιδιωτικά μαιευτήρια. Και φυσικά το κράτος δεν βρίσκεται πουθενα για να μας προστατέψει.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια μου εστειλαν τον ασκο απο την δημοσια τραπεζα κ τα εντυπα. ειμαι στο κρεβατι κ δεν ειναι εφικτο να παω στο σεμιναριο ουτε ο συζηγος λογο εργασιας. καπου στα εντυπα λεει οτι για τα ειναι δεκτα πρεπει να εχει συμπληρωθει η 34 εβδομαδα. θυμαστε κατι για αυτο οσες πηγατε στο σεμιναριο? προσπαθω να τους βρω στο τηλεφωνο αλλα ειναι μονιμως απασχολημενο. θελω κ διευκρινησεις για τα μπουκαλακια που εχει μεσα. ο ασκος ειναι αυτο το γκρι σακουλακι? πιστευω αυτα να τα ξερει ο γιατρος μου. μην φτασουμε στην γεννα κ δεν ξερουμε τι βαζουμε που.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια μου εστειλαν τον ασκο απο την δημοσια τραπεζα κ τα εντυπα. ειμαι στο κρεβατι κ δεν ειναι εφικτο να παω στο σεμιναριο ουτε ο συζηγος λογο εργασιας. καπου στα εντυπα λεει οτι για τα ειναι δεκτα πρεπει να εχει συμπληρωθει η 34 εβδομαδα. θυμαστε κατι για αυτο οσες πηγατε στο σεμιναριο? προσπαθω να τους βρω στο τηλεφωνο αλλα ειναι μονιμως απασχολημενο. θελω κ διευκρινησεις για τα μπουκαλακια που εχει μεσα. ο ασκος ειναι αυτο το γκρι σακουλακι? πιστευω αυτα να τα ξερει ο γιατρος μου. μην φτασουμε στην γεννα κ δεν ξερουμε τι βαζουμε που.

 

Πήγα πρόσφατα! Δεν άκουσα κάτι για την 34η εβδομάδα... Τα μπουκαλάκια μην τα πειράζεις όπως ούτε το γκρι κλειστό σακουλάκι. Θα το βάλουν στο μαιευτήριο ο γιατρός σου ή η μαία. Εσύ φρόντισε να έχεις συμπληρώσει όλα τα στοιχεία σας και να δώσεις στο επόμενο ραντεβού σου στο μαιευτήρα το έντυπο 1α να το υπογραψει και να ενημερωθεί όλον τον φάκελο 2 (αμα δεν ξέρει τι να κάνει- που δεν το βλέπω)!

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...