Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη & Ακτινοβολία απο ακτινογραφία.


Recommended Posts

Koalaki, s euxaristw para polu gia tin apantisi s.. apla auto sunevei se ena nosokomeio edw sti thessaloniki kai den kserw an upirxe kapoios allos asthenis prin mpei o pappous m! kai i porta pou sunedee to living room me auto pou ginotan i aktinografies itan anoixti.. gi auto tromaksa pio polu.. panagia m euxomai oti kalutero alla vlepw pou den exw niwsei to mwraki m na kineitai akomi an k 18vd k arxisan oi treles skepseis.. piga triti st gunaikologo m k to eidame apla eixe mazepsei ta podarakia t k ta xerakia t k d t eida na kounietai.. m eixe gurisei k to kwlaraki... :) i kardoula t omws xtupouse kanonika..

 

xaxa m aresei p les oti ena ena ta 8umasai.. ase kai egw etsi eimai twra .. se anamena karvouna monimws! na s ziseiiiiiii to mwrakiii s.. o theos na t dinei ugeia pan ap ola..

 

kai s euxaristw polu gia tin apantisi..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


loipon.. eimai kego sauto to dilima den ksero as me vohthisei kapoios sas parakalw.. :-( evgala aktinografia thorakos kai auxena enno eimouna 2.5 evdomadon kai den to iksera, eimai mes to fovo kai tromo den ksero ti na kano na tin sinexiso i oxi tin kuisi mou,fovamai gia tis sunepies..:-(:sad::-(

Link to comment
Share on other sites

Να σταματησεις την κυηση για μια ακτινογραφια? οχι καλη μου... συζητησε το κ με τον γιατρο σου κ το ιδιο θα σου πει. Εγω εκανα 2 θωρακος ενω ημουν εγκυος κ δεν το γνωριζα. Ειμαι στον εβδομο κ δοξα τν θεο το μωρακι μου μια χαρα. Η ακτινοβολια της ακτινογραφιας δεν ειναι τοσο μεγαλη ωστε να επηρεασει το παιδακι σου. Οποιοδηποτε παιδακι μπορει να εμφανισει ανωμαλιες ασχετα απο ακτινογραφιες. Ασε που σε τετοια εβδομαδα αν κατι παει στραβα ο ιδιος ο οργανισμος σου θα το αποβαλει. Με το καλο ευχομαι! Να χαιρεσαι το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα θέμα που με απασχολεί. Τελευταία ελεύθερη επαφή είχα με τον άντρα μου 14-1 στις 21-1μου ήρθε περίοδος(2 μέρες νωρίτερα από το κανονικό). Τώρα πρέπει να κάνω μια ακτινογραφία θωρακος. Φοβάμαι όμως μήπως είμαι έγκυος, έχω ακούσει ότι μπορεί να είσαι έγκυος και να σου έρθει περίοδος! Αναρωτιέμαι αν κάνω αιματολογικες εξετάσεις θα φανεί αν είμαι έγκυος; σας παρακαλώ απαντήστε μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα θέμα που με απασχολεί. Τελευταία ελεύθερη επαφή είχα με τον άντρα μου 14-1 στις 21-1μου ήρθε περίοδος(2 μέρες νωρίτερα από το κανονικό). Τώρα πρέπει να κάνω μια ακτινογραφία θωρακος. Φοβάμαι όμως μήπως είμαι έγκυος, έχω ακούσει ότι μπορεί να είσαι έγκυος και να σου έρθει περίοδος! Αναρωτιέμαι αν κάνω αιματολογικες εξετάσεις θα φανεί αν είμαι έγκυος; σας παρακαλώ απαντήστε μου

 

Καλησπέρα! Διάβασα στα γρήγορα κ αποσπασματικά καποια απο τα ποστς σου. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι εδώ και αρκετό καιρό επιθυμείτε παιδάκι. Ηλικιακά είστε οκ. Αν προσπαθείτε όμως στοχευμένα(ωορρηξία) κ για μεγάλο χρονικό διάστημα κ δεν έρχεται, θα πρότεινα να κοιτάξετε τη γονιμότητά σας. Τώρα, όσο αφορά αυτό που ρωτάς σχετικά με εγκυμοσύνη κ περίοδο, ναι είναι πιθανόν να συνυπάρχουν. Από όσο παρατηρώ όμως έχεις σταθερό κύκλο, οπότε λιγάκι δύσκολο να είσαι. Περίμενε την καθυστέρηση κ κάνε ένα τεστ φαρμακείου, αν πάλι δεν μπορείς να περιμένεις, δώσε λίγο αίμα σε ένα μικροβιολογικό( β χοριακή )η οποία δείχνει μόλις 10-14 ημέρες μετά τη σύλληψη.

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας. Η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να περιμένω, πρέπει να κάνω την ακτινογραφία! Θα πάω να δώσω αίμα για να είμαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα θέμα που με απασχολεί. Τελευταία ελεύθερη επαφή είχα με τον άντρα μου 14-1 στις 21-1μου ήρθε περίοδος(2 μέρες νωρίτερα από το κανονικό). Τώρα πρέπει να κάνω μια ακτινογραφία θωρακος. Φοβάμαι όμως μήπως είμαι έγκυος, έχω ακούσει ότι μπορεί να είσαι έγκυος και να σου έρθει περίοδος! Αναρωτιέμαι αν κάνω αιματολογικες εξετάσεις θα φανεί αν είμαι έγκυος; σας παρακαλώ απαντήστε μου

 

Η εγκυμοσύνη ΔΕΝ είναι απόλυτη αντένδειξη για την ακτινογραφία. Εξαρτάται από την ένδειξη. Αν ο κίνδυνος από το να μη γίνει ακτινογραφία είναι μεγαλύτερος από το αν γίνει, τότε έχει νόημα να προχωρήσει κανείς σε αυτήν την εξέταση. Προφανώς, δε θα κάνετε απλώς για check-up, αλλά αν υπάρχει ένδειξη σοβαρού νοσήματος που πρέπει να αποκλειστεί, τότε και η ακτινογραφία, ακόμα και η αξονική έχει ένδειξη!

Επίσης, σε αντίθεση με ότι πιστεύει ο πολύς κόσμος, ο μεγαλύτερος κίνδυνος από την ακτινογραφία θώρακος ΔΕΝ είναι για το έμβρυο (το οποίο προστατεύεται με ειδικές "ποδιές" που φοράει η γυναίκα). Είναι για τη μητέρα και τη μετέπειτα ανάπτυξη καρκίνου του μαστού!

Το μόνο σίγουρο είναι να κάνετε μια εξέταση β-χοριακής (αιματολογική, όχι φαρμακείου) καινα βεβαιωθείτε πριν προχωρήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για της απαντήσεις. Λόγω δουλειάς πρέπει να την βγάλω.πρέπει να βγάλω πιστοποιητικο υγείας. Αν έρθει έλεγχος και δεν το έχω έχει 300? πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για της απαντήσεις. Λόγω δουλειάς πρέπει να την βγάλω.πρέπει να βγάλω πιστοποιητικο υγείας. Αν έρθει έλεγχος και δεν το έχω έχει 300? πρόστιμο.

 

Αυτή η περίπτωση προφανώς δεν είναι στις καταστάσεις υψηλού ρίσκου που περιγράφω. Άρα θα κάνετε μια αιματολογική εξέταση για β χοριακή. Αν βγει θετική (δηλαδή είστε έγκυος) θα δείξετε αυτό το χαρτί στον έλεγχο και θα πείτε ότι λόγω κύησης δε μπορείτε να βγάλετε ακτινογραφία (ας έχετε και μια γνωμάτευση του γυναικολόγου σας που να το πιστοποιεί). Ποιος ελεγκτής θα έδινε πρόστιμο σε μια τέτοια περίπτωση??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικά σας ευχαριστώ, δεν είχα σκεφτεί καθόλου ότι αν τους πω ότι είμαι έγκυος δεν γίνεται να πάω για ακτινογραφία. Στο μυαλό μου είχα ότι θα πληρώσω το πρόστιμο, τι να κάνουμε. Αύριο πάω για να δώσω αίμα και θα αναλόγως θα πράξω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έκανα την χοριακή και βγήκε 41 (χαρά απερηγραπτη κ ξεχνάω τελείως το θέμα της αξονικης) μου είπε ο γιατρός σε δύο μέρες ξανά κάνεις την εξέταση κ πεφτει στο 5!!!! Στεναχώρια κλάμα.... Κ ξεχνάω την αξονικη!! Πάω στο γιατρό για εξέταση κ μου λέει δεν πειράζει συνεχίζεις την προσπάθεια. Το ακούω εγώ κ τρελάθηκα! Από σημέρα τον ρωτάω; ναι μου λέει! Τέλεια λέω εγώ βουρ στο ψητό. Κ αφού σήμερα το κάναμε ελευθέρα μετά θυμήθηκα την αξονικη, μπορούσα λίγο να περιμένω να κάνω την αξονικη, αλλά εμένα το μυαλό μου αλουυυυυυ. Κ τώρα;;;; ξανά από την αρχή

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η περίπτωση προφανώς δεν είναι στις καταστάσεις υψηλού ρίσκου που περιγράφω. Άρα θα κάνετε μια αιματολογική εξέταση για β χοριακή. Αν βγει θετική (δηλαδή είστε έγκυος) θα δείξετε αυτό το χαρτί στον έλεγχο και θα πείτε ότι λόγω κύησης δε μπορείτε να βγάλετε ακτινογραφία (ας έχετε και μια γνωμάτευση του γυναικολόγου σας που να το πιστοποιεί). Ποιος ελεγκτής θα έδινε πρόστιμο σε μια τέτοια περίπτωση??

 

Γιατρέ καλησπέρα,

Είμαι έγκυος στην 12 Εβδομάδα και μιλώντας με τον μαιευτήρα μου για τον φυσιολογικό τοκετό μου ειπε πως εξαιτίας έντονης σκολίωσης που έχω σε ένα σημείο στην μέση,περίπου30μοιρες, και σε άλλο ένα στην πλάτη ,περίπου 20μοιρες,πως δεν θα καταφέρω μάλλον να κάνω επισκληριδιο αναισθησία μιας και δεν έχω κάποια ακτινογραφία.Θα μπορούσα να κάνω μια στον ενατο μήνα για να έχει εικόνα ο αναισθησιολόγος ή είναι απαγορευτικό λογω της κύησης?

Θα εκτιμούσα την γνώμη σας .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Μαρία

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα,

Είμαι έγκυος στην 12 Εβδομάδα και μιλώντας με τον μαιευτήρα μου για τον φυσιολογικό τοκετό μου ειπε πως εξαιτίας έντονης σκολίωσης που έχω σε ένα σημείο στην μέση,περίπου30μοιρες, και σε άλλο ένα στην πλάτη ,περίπου 20μοιρες,πως δεν θα καταφέρω μάλλον να κάνω επισκληριδιο αναισθησία μιας και δεν έχω κάποια ακτινογραφία.Θα μπορούσα να κάνω μια στον ενατο μήνα για να έχει εικόνα ο αναισθησιολόγος ή είναι απαγορευτικό λογω της κύησης?

Θα εκτιμούσα την γνώμη σας .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Μαρία

 

Αν διαβάσετε σε προηγούμενο μήνυμά μου γράφω:

 

"Η εγκυμοσύνη ΔΕΝ είναι απόλυτη αντένδειξη για την ακτινογραφία. Εξαρτάται από την ένδειξη. Αν ο κίνδυνος από το να μη γίνει ακτινογραφία είναι μεγαλύτερος από το αν γίνει, τότε έχει νόημα να προχωρήσει κανείς σε αυτήν την εξέταση. Προφανώς, δε θα κάνετε απλώς για check-up, αλλά αν υπάρχει ένδειξη σοβαρού νοσήματος που πρέπει να αποκλειστεί, τότε και η ακτινογραφία, ακόμα και η αξονική έχει ένδειξη!

Επίσης, σε αντίθεση με ότι πιστεύει ο πολύς κόσμος, ο μεγαλύτερος κίνδυνος από την ακτινογραφία θώρακος ΔΕΝ είναι για το έμβρυο (το οποίο προστατεύεται με ειδικές "ποδιές" που φοράει η γυναίκα). Είναι για τη μητέρα και τη μετέπειτα ανάπτυξη καρκίνου του μαστού!"

 

Με βάση αυτό, ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του. Συζητείστε το με το γιατρό σας και αποφασίστε μαζί τι είναι προτιμότερο: η ακτινογραφία ή ο τοκετός χωρίς επισκληρίδιο?

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσετε σε προηγούμενο μήνυμά μου γράφω:

 

"Η εγκυμοσύνη ΔΕΝ είναι απόλυτη αντένδειξη για την ακτινογραφία. Εξαρτάται από την ένδειξη. Αν ο κίνδυνος από το να μη γίνει ακτινογραφία είναι μεγαλύτερος από το αν γίνει, τότε έχει νόημα να προχωρήσει κανείς σε αυτήν την εξέταση. Προφανώς, δε θα κάνετε απλώς για check-up, αλλά αν υπάρχει ένδειξη σοβαρού νοσήματος που πρέπει να αποκλειστεί, τότε και η ακτινογραφία, ακόμα και η αξονική έχει ένδειξη!

Επίσης, σε αντίθεση με ότι πιστεύει ο πολύς κόσμος, ο μεγαλύτερος κίνδυνος από την ακτινογραφία θώρακος ΔΕΝ είναι για το έμβρυο (το οποίο προστατεύεται με ειδικές "ποδιές" που φοράει η γυναίκα). Είναι για τη μητέρα και τη μετέπειτα ανάπτυξη καρκίνου του μαστού!"

 

Με βάση αυτό, ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του. Συζητείστε το με το γιατρό σας και αποφασίστε μαζί τι είναι προτιμότερο: η ακτινογραφία ή ο τοκετός χωρίς επισκληρίδιο?

 

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Καλή σας νύχτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

Καταρχάς έχω ενα κοριτσακι 5 χρονών και εμείς όπως και πολύς κόσμος όταν ήμουν έγκυος χωρίς να το ξέρω πήγαμε στο νοσοκομείο γιατί είχα λιποθυμικές τάσεις και γενικά αισθανόμουν πολύ περίεργα. Έτσι μου έκαναν εισαγωγή (κάτι έβλεπαν) και μου έβγαλαν παρακαλώ ακτινογραφία άνω κάτω κοιλιάς και στον θώρακα. Εγώ βέβαια αισθανόμουν ότι είμαι έγκυος αλλά βλέπεται το test στο νοσοκομείο βγήκε αρνητικό και το τεστ του φαρμακείου θετικό την άλλη μέρα. Τρελάθηκα πείρα φίλους και γνωστούς γιατρούς και μονό καθησυχαστικοί δεν ήταν (κάτι παραπάνω από αρνητικοί) με τις ακτινογραφίες. Τότε κατάλαβα ότι όλα είναι στα χέρια της Παναγιάς μας της προστάτιδας μας όπως και πείρε το όνομα η κόρη μου. Σήμερα δόξα το θεό βιώνουμε καθημερινά το θαύμα που έκανε η Πανάγια μας .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
On 1/26/2016 at 9:31 ΠΜ, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

 

Η εγκυμοσύνη ΔΕΝ είναι απόλυτη αντένδειξη για την ακτινογραφία. Εξαρτάται από την ένδειξη. Αν ο κίνδυνος από το να μη γίνει ακτινογραφία είναι μεγαλύτερος από το αν γίνει, τότε έχει νόημα να προχωρήσει κανείς σε αυτήν την εξέταση. Προφανώς, δε θα κάνετε απλώς για check-up, αλλά αν υπάρχει ένδειξη σοβαρού νοσήματος που πρέπει να αποκλειστεί, τότε και η ακτινογραφία, ακόμα και η αξονική έχει ένδειξη!

Επίσης, σε αντίθεση με ότι πιστεύει ο πολύς κόσμος, ο μεγαλύτερος κίνδυνος από την ακτινογραφία θώρακος ΔΕΝ είναι για το έμβρυο (το οποίο προστατεύεται με ειδικές "ποδιές" που φοράει η γυναίκα). Είναι για τη μητέρα και τη μετέπειτα ανάπτυξη καρκίνου του μαστού!

Το μόνο σίγουρο είναι να κάνετε μια εξέταση β-χοριακής (αιματολογική, όχι φαρμακείου) καινα βεβαιωθείτε πριν προχωρήσετε.

Γεια σας εχω κ εγω μια ερωτηση που με καιει. Εκανα αξονικη τομογραφια ανω κατω κοιλιας κ την ιδια μερα ηρθα σε επαφη με τον συντροφο μου με "ατύχημα στην προφύλαξη". Ηθελα να ρωτησω εαν μεινω εγκυος υπαρχει προβλημα? Μενει ακτινοβολια στο σωμα? Κ αν ναι για ποσο καιρο? Επισης με τα σκιαγραφικα τι γινεται ? Θα υπαρξει προβλημα εαν εχω μεινει εγκυος? Συγνωμη αν φαινεται χαζη η ερωτηση μου αλλα εχω πανικοβληθει....

Link to comment
Share on other sites

On 9/27/2017 at 11:22 ΜΜ, Μαριακαν είπε:

Γεια σας εχω κ εγω μια ερωτηση που με καιει. Εκανα αξονικη τομογραφια ανω κατω κοιλιας κ την ιδια μερα ηρθα σε επαφη με τον συντροφο μου με "ατύχημα στην προφύλαξη". Ηθελα να ρωτησω εαν μεινω εγκυος υπαρχει προβλημα? Μενει ακτινοβολια στο σωμα? Κ αν ναι για ποσο καιρο? Επισης με τα σκιαγραφικα τι γινεται ? Θα υπαρξει προβλημα εαν εχω μεινει εγκυος? Συγνωμη αν φαινεται χαζη η ερωτηση μου αλλα εχω πανικοβληθει....

Το πιθανότερο είναι ότι δε θα υπάρξει πρόβλημα. Αν το "ατύχημα" έγινε μετά την αξονική όπως γράφετε, πρακτικά αποκλείεται να έχετε πρόβλημα. Αν όμως ήσασταν έγκυος στις πρώτες λίγες μέρες και κάνατε αξονική κάτω κοιλίας, είναι δύσκολο να πει κανείς. Λογικά ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση δε θα έχετε πρόβλημα πάντως.

Επεξεργάστηκαν by Βασίλειος Χατζηαντωνίου
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα!! Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί πάλι αλλά περνάμε δύσκολες στιγμές με τον άνδρα μου. Επιδιωξαμε με το σύζυγό ένα δεύτερο παιδάκι.. Και όλα καλά. Τελευταία περίοδο 27/10  είχαμε επαφή 10/11 και στις 13 το πρωί έκανα ακτινογραφία θώρακα και άκρου γιατί είχα ατύχημα. Στις 22 /11 έκανα χοριακή όπου ήταν μόλις 18. Με την επανάληψη της χοριακης όλα καλά αυξήθηκε κανονικότατα. Το πρόβλημα μου είναι ότι ο γυναικολόγος μου είναι εκτός και εγώ επισκεπτηκα έναν άλλον της περιοχής μου. Να προσθέσω πως επικοινώνησα με την ελληνική επιτροπή ατομικής ενεργείας για την ακτινογραφία και μου επιβεβαίωσαν  ότι δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας. Και ότι ηταν πολύ νωρίς και πολυ μικρή ακτινοβολία για να κάνει κακό στο έμβρυο. Ο γιατρός όμως της περιοχής μας ήταν κάθετος στην διακοπή κύησης. Μου όρισε και το ποσό και ότι θα κάνω και άλλα παιδιά. Ο δικός μου γιατρός από την άλλη ήταν αισιοδοξος. Και ότι δεν έχει συμβεί τπτ γιατί μιλάμε για τιςερες της σύλληψης. Έχει καμία σας ίδια εμπειρία!?? Είμαι να τρελαθώ.. Σας παρακαλώ ω ω. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2018 at 10:27 ΠΜ, sofakik είπε:

Καλημέρα!! Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί πάλι αλλά περνάμε δύσκολες στιγμές με τον άνδρα μου. Επιδιωξαμε με το σύζυγό ένα δεύτερο παιδάκι.. Και όλα καλά. Τελευταία περίοδο 27/10  είχαμε επαφή 10/11 και στις 13 το πρωί έκανα ακτινογραφία θώρακα και άκρου γιατί είχα ατύχημα. Στις 22 /11 έκανα χοριακή όπου ήταν μόλις 18. Με την επανάληψη της χοριακης όλα καλά αυξήθηκε κανονικότατα. Το πρόβλημα μου είναι ότι ο γυναικολόγος μου είναι εκτός και εγώ επισκεπτηκα έναν άλλον της περιοχής μου. Να προσθέσω πως επικοινώνησα με την ελληνική επιτροπή ατομικής ενεργείας για την ακτινογραφία και μου επιβεβαίωσαν  ότι δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας. Και ότι ηταν πολύ νωρίς και πολυ μικρή ακτινοβολία για να κάνει κακό στο έμβρυο. Ο γιατρός όμως της περιοχής μας ήταν κάθετος στην διακοπή κύησης. Μου όρισε και το ποσό και ότι θα κάνω και άλλα παιδιά. Ο δικός μου γιατρός από την άλλη ήταν αισιοδοξος. Και ότι δεν έχει συμβεί τπτ γιατί μιλάμε για τιςερες της σύλληψης. Έχει καμία σας ίδια εμπειρία!?? Είμαι να τρελαθώ.. Σας παρακαλώ ω ω. 

 

 

O γιατρός που σου μίλησε για διακοπή, ξέρει ότι δεν θα βγάλει χρήματα παρακολουθώντας σε στην εγκυμοσύνη γιατί έχεις άλλο γυναικολόγο. Από την άλλη, αν σε πείσει να διακόψεις, μπορεί να βγάλει ένα ωραίο ποσό. Δυστυχώς ναι, υπάρχουν και τέτοιοι γιατροί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...