Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι χρησιμοποιείτε για τον καθαρισμό της ευαίσθητης περιοχής


Recommended Posts

LENIO και εγώ χρησιμοποιώ το ίδιο, το χρησιμοποιούσες κ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης; Ο κυτταρολόγος μου είχε πει ότι δεν έχει ουδέτερο ph και ο γυναικολόγος μου είπε να μην το χρησιμοποιώ κατά την εγκυμοσύνη.

Μπαίνω στον 9ο κ τόσους μήνες δεν χρησιμοποιούσα τίποτα για την ευαίσθητη περιοχή, αλλά παρόλα αυτά δεν είχα ούτε έχω κάποια ενόχληση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


LENIO και εγώ χρησιμοποιώ το ίδιο, το χρησιμοποιούσες κ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης; Ο κυτταρολόγος μου είχε πει ότι δεν έχει ουδέτερο ph και ο γυναικολόγος μου είπε να μην το χρησιμοποιώ κατά την εγκυμοσύνη.

Μπαίνω στον 9ο κ τόσους μήνες δεν χρησιμοποιούσα τίποτα για την ευαίσθητη περιοχή, αλλά παρόλα αυτά δεν είχα ούτε έχω κάποια ενόχληση!

Με το καλο μ4ρι4!!!! Σοβαρα δεν το ηξερα για το lactacyd!

Tι να σου πω ομως δεν ειχα καποιο προβλημα παντως.

Ετυχως τοτε που στη δευτερη εγκυμοσυνη, πλενομουν πιο πολυ με βρεφικο σαμπουαν απο τη μεγαλη μου κορη!!!!!

:):):):)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ χρησιμοποιω της APIVITA αυτό που εχει για την ευα΄΄ισθητη περιοχή το οποίο έιναι ραγματικά υπέροχο. εκτός του ότι είναι πολύ μαλακό σαν προίον έχει όλα τα απαραίτητα συστατικά για την σωστή καθαριοτητα και αντισιψια( στο μέτρο που χρειάζεται) η περιοχή, χωρίς ξηρότητες και ερεθισμόυς. είναι πολύ καλό. :wink:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΕΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟ ΥΓΡΟ ΣΑΠΟΥΝΙ LACTACIN INTIMO.

 

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΠΕΙΔΗ ΧΡΗΣIM. ΤΟ ΣΑΠΟΥΝΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΦΕΥΔΩΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΣΤ-ΠΑΠ(EINAI OΛΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΔΗΛ. ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ Η ΕΞΕΤΑΣΗ)

 

Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΧΡΗΣΗ ΜΗΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ή ΕΙΝΑΙ ΑΚΙΝΔΥΝΟ;

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια!εγω δεν παιρνω καποιο ειδικο σκευασμα γιατι ο γυναικολος μου λεει πως η καθημερινη χρηση καταστρεφει το ph της περιοχης και αλλοιωνονται τα τεστ παπ γιατι δεν ξεβγαζονται καλα!!!δεν χρησιμοποιουσα ποτε!εγω παιρνω τα σαπουνια τα dove και τα aromatics του παπουτσανη και πλενομαι με αυτα!δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα μα της ευαισθητη περιοχη..πιστευω πως αν φροντιζεις την υγειινη καθε μερα δεν υπαρχει θεμα...αλλα οτι αρεσει στη καθε μια!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από μένα!

Εγώ χρησιμοποιώ υγρό σαπούνι της eubus!Έχει το ph του κόλπου!

Φυσικά δεν το χρησιμοποιώ καθημερινώς, διότι ακόμη και με ίδιο ph μπορεί να διαταράξει την ισορροπία της περιοχής αυτής.

Προτιμώ να πλένομαι με σκέτο νερό,επειδή πλένομαι κάθε μέρα σε εκείνη την περιοχή και με το σαπούνι ανά 2 μέρες!:)

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω ευαισθησία με μύκητες και ουρολοιμώξεις

έχω δοκιμάσει πολλά

και στον δικό μου οργανισμό

αυτό που μου κάθεται καλά είναι της apivita

έχει 3 για την ευαίσθητη περιοχή και εγώ χρησιμοποιώ

αυτό με το tea tree και πρόπολη

 

είναι το μοναδικό με το οποίο μετά νιώθω πραγματικά καθαρή

και νιώθω ότι με προστατεύει

το χρησιμοποιώ καθημερινά

 

δοκιμάστε διάφορα για να δείτε ποιό κάθεται καλύτερα στο δέρμα σας

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

apivita

έχει 3 για την ευαίσθητη περιοχή και εγώ χρησιμοποιώ

αυτό με το tea tree και πρόπολη

 

από ότι μου είπε η φαρμακοποιός αυτό είναι καλό να μη χρησιμοποιείται περισσότερο από 2 φορές την εβδομάδα, λόγω του tea tree oil, ενώ αυτό με το χαμομήλι και την πρόπολη είναι για κάθε μέρα.

 

πάντως εγώ προτιμώ σαπούνι με καλέντουλα - δυστυχώς όμως δεν βγαίνει από καμία εταιρεία και έτσι χρησιμοποιώ σκέτο πράσινο σαπούνι

 

και σε περίπτωση φαγούρα, ενοχλήσης κλπ βάζω κρέμα καλέντουλας της apivita

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω με προτροπη του γιατρου μου, χρησιμοποιω πάντα και μόνο νερο. Και στις 2 εγκυμοσυνες μου το ιδιο. Ειμαι 37 χρονων και εγω παθει μία ουρολοιμωξη στα 18, και μια μυκητιαση στα 30. Δεν ειχα δηλαδη και πολλα προβληματα. Νομιζω οτι όλα, επηρεαζουν τη φυσικη αμυνα και χλωριδα της περιοχης.

Link to comment
Share on other sites

οτι λεει η κανινα και η ευδοκια ισχυει!! η σωστη περιποιηση της ευαισθητης περιοχης δεν εχει να κανει με τα σαπουνια αλλα εχει να κανει με το καθημερινο πλυσιμο με νερακι καλο στεγνωμα της περιοχης αλλαγη εσωρουχου και οχι σερβιετακι! εγω ετσι κανω και δεν εχω ποτε προβλημα...εννοειτε οτι σαπουνιζομαι κανονικα με αυτο που κανω και το μπανιο μου!! θυμαμαι την αδερφη μου τωρα και γελαω γιατι αυτη ειχε παρει το κολπικο της bedatine δεν ξερω αν το ξερετε...και εκανε πλυσεις αν εχετε το θεο σας καθε μερα!! και της λεω εισαι εντελως τρελη! θα το καταστρεψεις παιδακι μου το πραμα σου!! τελος παντων εγω ετσι κανω αλλα δεν μπορω να ξερω επισης σε ειδικες περιπτωσεις τι μπορει να χρειαζετε...!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πλενόμουν για μια 15ετία με το βρεφικό σαπούνι της προδέρμ, αλλά μετά από λίγο καιρό,όταν άλλαξαν κάπως το σχήμα του σαπουνιού, άρχισε να με τσούζει και το σταμάτησα. Προφανώς αλλάξανε τα συστατικά του. Έτσι αποφάσισα να δοκιμάσω, κατόπιν προτροπής μιας φίλης, το απλό σαπουνάκι με χαμομήλι από το φαρμακείο, αλλά κορίτσια ένιωθα πάλι τσούξιμο και το σταμάτησα αμέσως!

Εδώ και λίγα χρόνια χρησιμοποιώ το αφρόλουτρο της Τζόνσον και Τζόνσον που ανήκει στη σειρά προϊόντων για τα νεογέννητα(συσκευασία κίτρινου χρώματος) και δεν έχω κανένα πρόβλημα!

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της γνώμης ότι πρέπει να προτιμάμε τα φυσικά προϊόντα! Προσωπικά χρησιμοποιώ πράσινο σαπούνι αλλά μπορείτε σε έκτακτες περιπτώσεις να κάνετε πλύση με χαμομίλη για να απαλαίνει η περιοχή.

Τα πολύ επεξεργασμένα σαπούνια δεν τα θέλω.. Αφου μπορούμε να βρίσκουμε φυσικά προϊόντα θα είναι καλύτερο να χρησιμοποιούμε αυτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρησιμοποιούσα σαπούνι FISSAN, αλλά το άλλαξα εδώ και καιρό για τη παλιά, καλή και σίγουρη επιλογή του φυσικού πράσινου σαπουνιού. Για να έχω το κεφάλι μου και το "κουτάκι" μου ήσυχο! (σαν διαφήμιση ακούστηκε αυτό!!!)

JX77p2.png
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω το intim-aid της frezyderm εξαιρετικο αλλα απο οτι μου ειπαν δεν ειναι για καθημερινη χρηση.Για καθημερινη χρηση της apivita χαμομηλι-προπολη,επισης εξαιρετικο.Ρώτησε και για τα δυο γυναικολογο και εμπειρο φαρμακοποιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τιποτα απολυτως. Δεν μου προτεινε κατι οποτε με οτι πλενομουν και πριν. Αν και για να πω την αληθεια θα ηθελα καποιο αντισηπτικο αλλα δεν ξερω ποσο εχουν κιολας και δεν το κοιταξα.

vpCFp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα, κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, χρησιμοποιώ το fissan mamma intimate. Πριν χρησιμοποιούσα κάθε φορά κ άλλη μάρκα χωρίς να έχω καταλήξει. Το τελευταίο ήταν το lactacyd.

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια, βλέπω ότι το θέμα είναι παλιό αλλά το πέτυχα σε μια σχετική αναζήτηση στο google καθώς έψαχνα διάφορα λόγω μιας δερματίτιδας που έπαθα στην περιοχή, οπότε σκέφτηκα να σας γράψω τι μου είπε ο γυναικολόγος και ο δερματολόγος, μιας που τα έμαθα πρόσφατα!

 

Λοιπόν, σε καμία περίπτωση αφρόλουτρο και καλό θα είναι να αποφεύγουμε και τα υγρά σαπούνια ευαίσθητης περιοχής, αυτά που έχουν ονόματα ίδια με τις σερβιέτες (δεν τα γράφω γιατί δεν ξέρω μήπως θεωρείται δυσφήμιση).

Μου συνέστησαν ή σαπούνι χαμομηλιού (υπάρχουν διάφορα) ή αυτό το υγρό το Aveeno Intim http://www.healingpowerpharmacy.gr/kallintika/frontida-somatos/eiaisthiti-perioxi/Aveeno-Intim-250-ml

 

Επίσης έβαζα πολλές φορές ενυδατική κρέμα όποτε ξυριζόμουν στην περιοχή και ίσως επέδρασε αρνητικά, ίσως ήταν μια από τις αιτίες της δερματίτιδας. Όσο έβαζα μια απλή nivea δεν είχα πρόβλημα αλλά όταν έβαλα μια εντελώς καλλυντική (από αυτές που μυρίζουν φρούτα, καραμέλες κλπ) τότε περίπου παρουσιάστηκε το πρόβλημα. Επίσης είχα χρησιμοποιήσει μια φορά διαφορετικό αφρό ξυρίσματος από αυτόν που είχα συνήθως, οπότε ίσως σχετίζεται και με αυτό που έγραψε μια κοπέλα ότι αν αλλάζουμε τα προϊόντα που χρησιμοποιούμε διαταράσσουμε το pH. Η δερματολόγος μου είπε πως όσο λιγότερα βάζουμε στην περιοχή τόσο το καλύτερο (ίσως δεν χρειαζόταν και καθόλου ενυδατική δηλαδή)

 

Και βέβαια άλλο ένα επικίνδυνο πράγμα είναι τα συνθετικά εσώρουχα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να γράψω πως δεν είμαι έγκυος και όλα αυτά δεν είναι για την περίοδο της εγκυμοσύνης αλλά γενικά (δεν είχα δει σε ποια ενότητα είναι το θέμα)

Καλημέρα!!

 

Και εγώ χρησιμοποιούσα πάντα για το πλύσιμο και κρεμούλες μετά το ξύρισμα στην ευαίσθητη περιοχή και πριν μείνω έγκυος. Συνήθως πλενόμουν με ήπια αντισυπτικά 3 φορές την εβδομάδα και τις υπόλοιπες με νερό. Μετά το ξύρισμα χρησιμοποιούσα αντιβιωτική κρεμούλα τις δύο πρώτες μέρες μετά το πλύσιμο (fucidin) και φυσικά μία κρεμούλα που είχα πάρει από το φαρμακείο και δεν θυμάμαι πως λέγεται. Αυτά μου τα είχε προτείνει ο δερματολόγος. Αλλά νομίζω ότι οι απλές ενυδατικές δεν είναι και τόσο καλές για την ευαίσθητη περιοχή λογω του διαφορετικού ph. Γνώμη μου ρώτα στο φαρμακείο και θα σε κατατοπίσουν!!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντα πλενομουν στην ευαισθητη περιοχη μονο με νερακι.ποτε δεν εβαλα αφρολουτρα ή ειδικα σκευασματα για την περιοχη και μεχρι τωρα που ειμαι 31 χρονων δεν ειχα ποτε μυκητες κτλ.μια ξαδερφη μου που χρησιμοποιουσε συνεχεια αφρολουτρα κτλ ειχε και εχει συνεχεια προβληματα και της ειπε ο γυναικολογος οτι εχει καταστρεψει το ph της περιοχης και γι αυτο εχει τοσο συχνα θεματα(βεβαια το ειχε παρακανει,μπορει να επλενε την περιοχη 6- 7 φορες μεσα στην μερα).απλα πιστευω οτι ολα θελουν προσοχη.οσο για μετα το ξυρισμα εγω βαζω μια απλη ενυδατικη.και οταν εμεινα εγγυος ετσι συνεχισα να κανω και δεν αλλαξα συνηθειες

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι πολλοί προτείνουν μόνο νερό και που και που χαμομήλι. Εγώ χρησιμοποιώ το Lactacyd για το οποίο ενώ ο φαρμακοποιός μου είπε πως μπορώ να πλένομαι κάθε μέρα, η γυναικολόγος μου μου είπε να το χρησιμοποιώ κάθε 2 βδομάδες μόνο εξωτερικά. Φυσικά ακούω τη γυναικολόγο μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...