Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΑΚΟΙ ΕΠΑΦΗΣ...


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Πρέπει να πάω πρώτα οφθαλμίατρο ή μπορώ απευθείας στον οπτικό?

αν εχεις καιρο να τσεκαρεις τη μυωπια σου καλυτερα να πας....οι φακοι παντα δινουν αλλη αισθηση της ορασης σε σχεση με τα γυαλια!

αν παλι εισαι σιγουρη μπορεις να πας και κατευθειαν στον οπτικο!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πάω πρώτα οφθαλμίατρο ή μπορώ απευθείας στον οπτικό?

 

αν εχεις καιρό να μετρήσεις την μυωπία σου, πρέπει να πας σε οφθαλμίατρο και συγχρόνως αυτος θα σου προτείνει τι φακους μπορεις να πάρεις.... εξαρτάται πόσο θα τους φοράς... π.χ. καθημερινά ? ολη μέρα ? εξαρτάται τι φακούς "σηκώνει" το μάτι σου...

εγώ άρχισα με ετήσιους πριν παρα πολλά χρόνια, έπαθα χοντρή ζημιά κάποια στιγμή και μετά απο καιρό πήγα στους μηνιαίους μαλακους... νομίζω βέβαια οτι μηνιαιοι και σκληροί δεν υφίσταται...

πλεον παίρνω αυτους, όποιας εταιρείας μπορώ να βρω με 10 ευρώ για ενα μήνα... αμα φοράς και γυαλάκια δεν νομίζω ότι χρειάζεται να χρεωθείς με μεγάλο ποσο και φακους για πολύ καιρό...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω και εγώ ετήσιους φόραγα παλιά. Να ρωτήσω τι χοντρή ζημιά έπαθες? Εμένα για ένα διάστημα μου προκάλεσαν επεφυκίτιδα (αν το λέω σωστά) αλλεργία και τους σταμάτησα. Τώρα προσανατολίζομαι στους ημερήσιους, δεν θέλω να τους φοράω από το πρωί μέχρι το βράδυ, απλά όταν βγαίνω έξω ή όταν έχω όρεξη γενικά. Βαρέθηκα τον εαυτό μου με τα γυαλιά. Ποιά η γνώμη σας για τους ημερήσιους?

Link to comment
Share on other sites

Φοράω φακούς καμία 20ετία από την οποία τα τελευταία 10 χρόνια ημερήσιους. Τους προτίνω ανεπιφύλακτα. Δεν έχουν καμία σχέση ακόμα και με τους μηνιαίους. Καταρχήν δεν έχεις υγρά καθαρισμού που ερεθίζουν τα μάτια. Δεύτερον κάθε μέρα έχεις ένα φρέσκο ολοκάθαρο ζευγάρι. Αν πέσουν, γρατσουνιστούν, τους νιώσεις ξερούς απλά τους βγάζεις και βάζεις καινούργιους. Από πρακτική πλευρά είναι ασυναγώνιστοι. Έχεις ένα ζευγάρι στην τσάντα σου και ότι και να συμβεί (αυτή η τραγική στιγμή που έτριψες τα μάτια σου και έφυγε ο φακός και δεν τον βρίσκεις) τους αλλάζεις.

Επίσης πλέον το κόστος τους έχει μειωθεί σημαντικά, σου προτίνω private lable φακούς από μεγάλα καταστήματα οπτικών που κοστίζουν περίπου 35 ευρώ τον μήνα.

Υπάρχουν διάφορες ποιότητες, με σιλικόνη, με μεγαλύτερο ποσοστό νερού κτλ. Σου προτίνω να ζητήσεις δείγματα και να δεις ποιός σου ταιριάζει καλύτερα.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω και εγώ ετήσιους φόραγα παλιά. Να ρωτήσω τι χοντρή ζημιά έπαθες? Εμένα για ένα διάστημα μου προκάλεσαν επεφυκίτιδα (αν το λέω σωστά) αλλεργία και τους σταμάτησα. Τώρα προσανατολίζομαι στους ημερήσιους, δεν θέλω να τους φοράω από το πρωί μέχρι το βράδυ, απλά όταν βγαίνω έξω ή όταν έχω όρεξη γενικά. Βαρέθηκα τον εαυτό μου με τα γυαλιά. Ποιά η γνώμη σας για τους ημερήσιους?

 

η επιπεφυκίτιδα είναι αλλεργία όντως, κάτι που μπορει να σου εμφανιστει την άνοιξη είτε φοράς φακούς είτε όχι... δεν φταινε οι φακοί.... απλά μολύνονται και αυτοί και βγαίνουν άχρηστοι μετά...

εγώ παρουσίασα κερατίτιδα... έβλεπα κάτι άσπρες τελίτσες στην κόρη του ματιού μου και πονούσα πολύ... όπως μου το εξήγησε τοτε ο οφθαλμιατρος ήταν ουλή-τρυπούλα στον κερατοϊδή...θα έχανα την ορασή μου... και έφταιγε ότι κάτι δεν έκανα καλά στον καθαρισμό των φακών με αποτέλεσμα να γεμίσουν μικρόβια...εκανα αρκετο καιρό θεραπεια και γι΄αυτο δεν επιτρεπόταν να βάλω φακους...

 

Ημερήσιους δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ και αν θυμάμαι καλά δεν με συνέφερε οικονομικά σε συγκριση με τους μηνιαίους... γιατι με 10 ευρώ για ενα μήνα, εσένα θα σου κρατήσουν για πολύ περισσότερο καιρό, εφόσον θέλεις να τους φοράς μία στο τοσο... και αν κάτι δεν σε βολεύει εχεις χάσει μόνο 10 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Φοράω φακούς καμία 20ετία από την οποία τα τελευταία 10 χρόνια ημερήσιους. Τους προτίνω ανεπιφύλακτα. Δεν έχουν καμία σχέση ακόμα και με τους μηνιαίους. Καταρχήν δεν έχεις υγρά καθαρισμού που ερεθίζουν τα μάτια. Δεύτερον κάθε μέρα έχεις ένα φρέσκο ολοκάθαρο ζευγάρι. Αν πέσουν, γρατσουνιστούν, τους νιώσεις ξερούς απλά τους βγάζεις και βάζεις καινούργιους. Από πρακτική πλευρά είναι ασυναγώνιστοι. Έχεις ένα ζευγάρι στην τσάντα σου και ότι και να συμβεί (αυτή η τραγική στιγμή που έτριψες τα μάτια σου και έφυγε ο φακός και δεν τον βρίσκεις) τους αλλάζεις.

Επίσης πλέον το κόστος τους έχει μειωθεί σημαντικά, σου προτίνω private lable φακούς από μεγάλα καταστήματα οπτικών που κοστίζουν περίπου 35 ευρώ τον μήνα.

Υπάρχουν διάφορες ποιότητες, με σιλικόνη, με μεγαλύτερο ποσοστό νερού κτλ. Σου προτίνω να ζητήσεις δείγματα και να δεις ποιός σου ταιριάζει καλύτερα.

 

 

Δείγματα να ζητήσω από το κατάστημα οπτικών?

Και έχω και μια άλλη απορία ρε κορίτσια. Η μυωπία μου διαφοροποιείται στα δύο μάτια, 4 στο ένα και 4,25 στο άλλο. Γίνεται ειδική παραγγελία? Η θα χρειαστεί να πάρω δύο κουτιά?

Link to comment
Share on other sites

Με τόση μικρή διαφορά στα δύο μάτια, δεν χρειάζεσαι διαφορετικους φακούς... ή το 4.00 θα πάρεις και για τα δύο ή το 4.25... και πάλι ο οφθαλμίατρος θα σου πει... αλλά και δύο διαφορετικά να θελήσεις, επειδή οι μηνιαίοι που τουλάχιστον γνωρίζω, δίνονται ενας-ενας καλύπτεις και τους δύο βαθμους μυωπίας...

Προφανώς πήγες σε οφθαλμίατρο για να γνωρίζεις τους βαθμους σου... δεν σου εξήγησε τίποτα ?

Link to comment
Share on other sites

Οφθαλμίατρο έχω να πάω κάτι χρόνια, οι βαθμοί που λέω είναι από τότε. Απλά αναρωτιόμουνα αν πρέπει να πάρω διαφορετικά κουτιά αφού διαφοροποιείται η μυωπία μου. Και έλεγα να προσπεράσω το στάδιο του οφθαλμίατρου και να πάω κατευθείαν σε οπτικό αλλά μάλλον θα πάω να με δεί, ίσως μετά την γέννα άλλαξαν και οι βαθμοί μου. Και το κουφό είναι ότι παρατήρησα ότι κοντά τα βλέπω θολά, κάτι σαν πρεσβυωπία. Αυτό ακριβώς μετά την γέννα, από το πολύ σφίξιμο?? Δεν ξέρω. Πάντως μου είπε μια φίλη μου ότι αν έχεις πρεσβυωπία δεν μπορείς να φορέσεις φακούς.. Δεν ξέρω, εμφανίζεται η πρεσβυωπία στα 37???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οφθαλμίατρο έχω να πάω κάτι χρόνια, οι βαθμοί που λέω είναι από τότε. Απλά αναρωτιόμουνα αν πρέπει να πάρω διαφορετικά κουτιά αφού διαφοροποιείται η μυωπία μου. Και έλεγα να προσπεράσω το στάδιο του οφθαλμίατρου και να πάω κατευθείαν σε οπτικό αλλά μάλλον θα πάω να με δεί, ίσως μετά την γέννα άλλαξαν και οι βαθμοί μου. Και το κουφό είναι ότι παρατήρησα ότι κοντά τα βλέπω θολά, κάτι σαν πρεσβυωπία. Αυτό ακριβώς μετά την γέννα, από το πολύ σφίξιμο?? Δεν ξέρω. Πάντως μου είπε μια φίλη μου ότι αν έχεις πρεσβυωπία δεν μπορείς να φορέσεις φακούς.. Δεν ξέρω, εμφανίζεται η πρεσβυωπία στα 37???

 

μόλις γύρισα απο οφθαλμιατρο....

καταρχήν, αυτό που είπε η φίλη σου δεν ισχύει... πέραν του οτι υπάρχουν τα πολυεστιακά γυαλιά, υπάρχουν και πολυεστιακοί φακοί επαφης...αλλά, οι μυωπικοί συνηθίζουν να φορούν τα γυαλιά πρεσβυωπίας πάνω απο τους φακούς μυωπίας !

και ναι, μπορείς να εμφανίσεις πρεσβυωπία σ΄αυτή τη ηλικία.... βέβαια οι μυωπικοί συνηθίζεται να αργουν αρκετά να παρουσιάσουν πρεσβυωπία π.χ. απο τα 45 και μετά.... φίλη μου απέκτησε πρεσβυωπία γύρω στα 37-38 αλλά βέβαια μακρυά έβλεπε καλά...

 

τώρα σχετικά με την επίσκεψη στον οφθαλμίατρο... και εγώ είχα παρα πολλά χρόνια να πάω και τελικά εκτος του οτι ανακάλυψα πως μεγάλωσε λιγο η μυωπία μου (στα γεράματα!), διαμορφώθηκε μεγαλύτερη διαφορά σε κάθε μάτι,(οπότε δεν μπορώ να φοράω φακούς ίδιου βαθμου και για τα δυο μάτια) απέκτησα και αστιγματισμό....! οπότε η επιλογή φακων επαφής διαφοροποιείται πολύ.... δυστυχώς πολύ πιο ακριβοί....

γι΄αυτο σου λεω να επισκεφτεις πρώτα οφθαλμίατρο για να δεις τι επιλογές θα έχεις στον οπτικό....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια επαναφέρω το θέμα. Πήγα στον οφθαλμίατρο τελικά (τα κατάφερα επιτέλους) και το κουφό είναι ότι η μυωπία μου μειώθηκε! Εξαιτίας της γέννας? Ιδέα δεν έχω. Για αυτό δεν έβλεπα καλά. Τα καινούργια δεδομένα είναι 3,50 στο ένα και 2,75 στο άλλο. Πάω λοιπόν σήμερα μια βόλτα στα οπτικά. Υπάρχουν ημερήσιοι της johnsons και της ciba vision με 60ευρώ το ζευγάρι και μηνιαίοι με 10 ευρώ το ζευγάρι. Και εκεί που αποφασίζω να πάρω τους ημερήσιους, κολλάω στο θέμα της καμπυλότητας. Μου έλεγε ο οπτικός ότι οι ημερήσιοι βγαίνουν στάνταρντ με καμπυλότητα 8,7 και η δική μου είναι 7,87. Αυτός επέμενε ότι θα μου κάνει αλλά μήπως θα μου είναι βάρκα και θα μου πέσει? Ξέρετε αν υπάρχουν ημερήσιοι που να μπορείς να κάνεις παραγγελία την καμπυλότητα που έχεις? Στους μηνιαίους μου είπε ότι γίνεται. Δεν ξέρω αν είναι εξτρα το κόστος. Για βοηθήστε λίγο ρε κορίτσια να ξεμπλοκάρω. Εσείς επιλέγετε καμπυλότητα στους φακούς σας?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...