Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

λαθος διαγνωση στο β επιπεδου


Recommended Posts

γεια σε ολους.ειμαι νεο μελος και αναγκαστηκα να γραφτω λογω της τελευταιας μου περιπετειας οταν πηγα να κανω τον υπερηχο β επιπεδου.ποσο χερομαι που ολα τελειωσαν και καθομαι εδω απλως και τα διηγουμαι.πηγα στην πατρα στην σοφια παπαιωαννου οπου διεγνωσαν συνδρομο dandy walker στο μωρακι μου και αρχισε ο γολγοθας.μεινετε μακρυα απο αυτο το ιατρειο.ξοδεψα 1000 ευρω σε επαναληπτικα β επιπεδου και αμνιοπαρακεντηση που την εκανα μονο και μονο για να μου φυγει η εννοια μετα απ οτι μου ειπαν στην πατρα γιατι στην αθηνα οσοι ιατροι με ειδαν γελουσαν με την διαγνωση που εκαναν στην πατρα γιατι εβλεπαν πεντακαθαρα οτι το αγορακι μου ειναι υγειεστατο....να μην σχολιασω τι περασα και το κλαμα που εριξα και η αγωνια.οι ανθρωποι εκει στην πατρα ειναι για πεταμα....μακρυα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σε ολους.ειμαι νεο μελος και αναγκαστηκα να γραφτω λογω της τελευταιας μου περιπετειας οταν πηγα να κανω τον υπερηχο β επιπεδου.ποσο χερομαι που ολα τελειωσαν και καθομαι εδω απλως και τα διηγουμαι.πηγα στην πατρα στην σοφια παπαιωαννου οπου διεγνωσαν συνδρομο dandy walker στο μωρακι μου και αρχισε ο γολγοθας.μεινετε μακρυα απο αυτο το ιατρειο.ξοδεψα 1000 ευρω σε επαναληπτικα β επιπεδου και αμνιοπαρακεντηση που την εκανα μονο και μονο για να μου φυγει η εννοια μετα απ οτι μου ειπαν στην πατρα γιατι στην αθηνα οσοι ιατροι με ειδαν γελουσαν με την διαγνωση που εκαναν στην πατρα γιατι εβλεπαν πεντακαθαρα οτι το αγορακι μου ειναι υγειεστατο....να μην σχολιασω τι περασα και το κλαμα που εριξα και η αγωνια.οι ανθρωποι εκει στην πατρα ειναι για πεταμα....μακρυα....

 

Τί να πω πια!!! Φαντάζομαι την απελπισϊα και την αγωνία σου όλες εκείνες τις μέρες!

Ευτυχώς πέρασαν όλα καλά, τώρα σκέψου μόνο τα όμορφα που έρχονται! Με το καλό το αγοράκι σου και μόνο με χαρούμενα νέα;)

Link to comment
Share on other sites

τι λες τώρα?πέρασες τέτοια αγωνία?πωπω!φαντάζομαι!όταν ακούω τέτοια πράγματα αρρωσταίνω και γω η ίδια!ηρέμησε τώρα και όλα θα πάνε πολύ πολύ καλά!η ώρα η καλή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν είναι δυνατόν! Πω πωωωωω! Πολύ σοβαρό λάθος! Αν είναι δυνατόν! Και μάλιστα η συγκεκριμένη θεωρείται κορυφή στον τομέα της, με πιστοποιήσεις!

Σου το τεκμηρίωσαν πως το έβγαλαν αυτό το συμπέρασμα;;; Τί είδαν δηλαδή στο παιδί; Το σύνδρομο αυτό πρέπει να είναι αρκετά σπάνιο ... δεν το έχω ξαναακούσει!

Και εγώ στην Παπαιωάννου έχω κλείσει ραντεβού την επόμενη εβδομάδα για Β' Επιπέδου ... λόγω καλής φήμης της! Αλλά κοίτα να δεις τελικά που δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη σε κανέναν!

Σου τον έκανε τον υπέρηχο η ίδια ή ο Αναγνωστόπουλος??? Κάπως έτσι μου τον είπαν ...

GqAdp2.png
Link to comment
Share on other sites

o αναγνωστοπουλος μου την εκανε την εξεταση στο ιατρειο της.στο κεφαλι του εμβρυου υπαρχει ενα ανοιγμα στο πισω μερος το λενε παρεγκεφαλιδικη δεξαμενη αυτος ειπε οτι βλεπει ανοιγμα μεγαλυτερο του φυσιολογικου δηλαδη διαταση δεξαμενης απο 8mm που ειναι το φυσιολογικο το βρηκε 10.3mm και αυτο ειπε παραπεμπει σε αυτο το συνδρομο.οσοι με μετρησαν παντος στην αθηνα 8 το βρηκαν και μαλιστα μου εξηγησαν οτι για να υπαρξει τετοιο συνδρομο επρεπε να λειπει και ολοκληρη η παρεγκεφαλιτιδα εκτος απο τη διαταση.ενα κομματι που ειναι σαν κοκαλακι μαλακο και μου το εδειξαν ηταν εκει!!!!!!.που το ξεθαψε αυτο το συνδρομο δεν εχω καταλαβει ουτε εγω.ουτε ο γυναικολογος μου το θυμοταν οτι υπαρχει.και με εστειλε και για μαγνητικη εγκεφαλου στο εμβρυο ο κυριος αναγνωστοπουλος εκτος απο την αμνιοπαρακεντηση που δεν γινονται αυτα τα πραγματα μου ειπε ο γυναικολογος μου.ολα σε μενα!!!μακαρι να σου παει καλα η εξεταση..τι να πω μπορει να ετυχε σε μενα,αλλα να ξερεις ψαξτο το οτιδηποτε συμβει εκει.καλη συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

Μετα σου λεει γιατροι αντε να μην πω την ελλαδα μου μεσα το παιδακι ειναι υγιεστατο μονο την αγωνια και ο αγχος που επωμιστηκες φτανει τελοσπαντων αφου τωρα ολα καλα ενταξει σου ευχομαι ολα να πανε καλα.....

Link to comment
Share on other sites

Καλά,doom μου, απίστευτο αυτό που έζησες! Φαντάσου ότι γιατρός δεν είμαι αλλά είχα διαβάσει για το συγκεκριμένο σύνδρομο και ξέρω ότι όπως τα περιγράφεις έχει πολύ έντονες ενδείξεις στην παρεγκεφαλίδα! Μήπως τα έκαναν όλα αυτά για να σου πάρουν λεφτά από την αμνιοπαρακέντηση! Έλεος βρε παιδί μου!! Πώς φοβίζουν έτσι τις μανούλες!!

Με το καλό το παιδάκι σου!!

Link to comment
Share on other sites

τελικα μαλλον κατι τετοιο επαιξε ολα για τα λεφτα αλλα δεν του εδωσα τη χαρα να μου κανει την παρακεντηση να τα παρει αυτος.οι αλλοι στην αθηνα δεν θελανε να την κανουν καν αλλα αν σου μπει η ιδεα και η ενοια καλυτερα να το κανεις για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο μεχρι το τελος.σας ευχαριστω ολες για τις ευχες σας και να προσεχετε...τα ματια σας 14 που λενε.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά, είναι πολύ πιθανόν να έγινε για τα λεφτά αλλά το Dandy-Walkers έχει πολλά πολλά σημάδια για να σου κάνουν διάγνωση κι όλας μόνο απο αυτό. Είναι αρκετά σπάνιο σύνδρομο που έχει όμως πολλές δυσλειτουργίες. Δεν είμαι γιατρός, αλλά έχω δουλέψει με παιδάκι με Dandy-Walkers και πιστεύω οτι τα προβλήματα που εμφανίζει αυτό το σύνδρομο δεν περιορίζονται μόνο στην παρεγκεφαλίδα για να στηριχτεί κάποιος και να σου πει με σιγουριά κι όλας οτι έχει το σύνδρομο.

 

Άσε που οι εξετάσεις αυτές (Αυχενική-Β' επιπέδου κλπ) είναι ενδεικτικές και οχι διαγνωστικές. Μόνο οι παρεμβατικές εξετάσεις είναι διαγνωστικές όπως η αμνιο που εξετάζεται ο καρυότυπος του μωρού χωρίς περιθώρια αμφισβήτησης!

 

Η βλακεία είναι ότι μπήκες σε μια δυσάρεστη διαδικασία χωρίς λόγο και ταλαιπωρήθηκες απο την ανευθυνότητα κάποιων "ειδικών". Γι αυτό πρέπει πάντα να το ψάχνουμε κορίτσια, ποτέ να μην εμπιστευόμαστε τυφλά κάποιον γιατι και απατεώνες να μην είναι, μπορεί να κάνουν λάθος!!

 

Καλή τύχη και καλή συνέχεια! Με το καλό το μωρούλι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

o αναγνωστοπουλος μου την εκανε την εξεταση στο ιατρειο της.στο κεφαλι του εμβρυου υπαρχει ενα ανοιγμα στο πισω μερος το λενε παρεγκεφαλιδικη δεξαμενη αυτος ειπε οτι βλεπει ανοιγμα μεγαλυτερο του φυσιολογικου δηλαδη διαταση δεξαμενης απο 8mm που ειναι το φυσιολογικο το βρηκε 10.3mm και αυτο ειπε παραπεμπει σε αυτο το συνδρομο.οσοι με μετρησαν παντος στην αθηνα 8 το βρηκαν και μαλιστα μου εξηγησαν οτι για να υπαρξει τετοιο συνδρομο επρεπε να λειπει και ολοκληρη η παρεγκεφαλιτιδα εκτος απο τη διαταση.ενα κομματι που ειναι σαν κοκαλακι μαλακο και μου το εδειξαν ηταν εκει!!!!!!.που το ξεθαψε αυτο το συνδρομο δεν εχω καταλαβει ουτε εγω.ουτε ο γυναικολογος μου το θυμοταν οτι υπαρχει.και με εστειλε και για μαγνητικη εγκεφαλου στο εμβρυο ο κυριος αναγνωστοπουλος εκτος απο την αμνιοπαρακεντηση που δεν γινονται αυτα τα πραγματα μου ειπε ο γυναικολογος μου.ολα σε μενα!!!μακαρι να σου παει καλα η εξεταση..τι να πω μπορει να ετυχε σε μενα,αλλα να ξερεις ψαξτο το οτιδηποτε συμβει εκει.καλη συνεχεια....

 

Μάλιστααααα! Και εμένα ο Αναγνωστόπουλος θα μου την κάνει μάλλον γιατί η Παπαιωάννου από όσο ξέρω δεν έχει γυρίσει ακόμα! Είχα που είχα το άγχος για την εξέταση έτσι κι αλλιώς, τώρα έχω και μια αμφιβολία για την αξιοπιστία των μετρήσεων και των συμπερασμάτων του κ. Αναγνωστόπουλου!

Μα καλά και αυτή η Παπαιωάννου, αφήνει πίσω της κάποιον που της αμαυρώνει τη φήμη της;;;

Το άγχος και η στεναχώρια ... αυτά δεν ξεπληρώνονται με τίποτα ... με τίποτα! Αχ καλή μου boom, τί πέρασες κοριτσάκι μου; Και τελείως άδικα! Ξέχνα το τώρα, κοίτα να χαρείς το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου και με το καλό να υποδεχτείς το μπεμπάκι σου! :wink:

GqAdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δε πειραζει να χαιρεσαι που το παιδακι σου τελικα ειναι υγιεστατο και ξοδεψες μονο 1000 ευρω και μια στεναχωρια.εχω περασει παρομοια περιπτωση ευτυχωσ και μασ δεν ηταν τιποτα δοξα τω θεο ηματσαν τυχεροι. και χαλαλι η αγωνια και τα κλαματα.,αλλεσ μαμαδεσ δεν εοναι τοσο τυχερες. 8 μηνεσ δεν ηξερα αν θα γεννηθει το παιδι μου ολο αιμοραγιεσ ειχα και συν αυτο ο γιατροσ ειδε κατι στο κεφαλι του παιδιου αλλη αγωνια και αυτη.ευτυχωσ η κορη μου ηθελε να γεννηθει και γεννηθηκε υγιεστατη και ολα τα αλλα ασ ξεχαστουν δε θελω να θυμαμαι τιποτα απολα αυτα.απλα το οτι ειμαστε τυχερεσ.

Link to comment
Share on other sites

το κακο ειναι οτι ημουν μια χαρα και τωρα φοβαμαι με το παραμικρο τσιμπιματακι η πονακι.καλα που μετα την αμνιοπαρακεντηση ειχα συνεχως την εντυπωση οτι σπασανε τα νερα.καρδιακη εχω γινει που δεν σκεφτομουν ποτε τιποτα κακο.εσυ sofia78 πηγες για την εξεταση?τι εγινε?ολα καλα?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι κοριτσια; εχω ακουσει οτι μετα απο το πρωτο σου παιδι (και ενω εγκυμονεις στο δευτερο) στη β επιπεδου εξεταση ολοι οι γιατροι λενε οτι κατι βρισκουν!!! ειναι τυχαιο ή το κανουν για την αμνιοπαρακεντιση που πληρωνεις περισσοτερα; εχω ακουσει αρκετες κοπελες φιλες μου να τους το λενε αυτο; τυχαίο;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η αληθεια ειναι οτι τωρα στο δευτερο παιδακι μου συνεβει αυτο το χαλι στο πρωτο μου η β επιπεδου ηταν τελεια.πρωτη φορα το ακουω αυτο που λες να βρησκουν κατι στο δευτερο..ποιος ξερει τι γινετε?????????

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...
On 9/4/2011 at 10:09 ΠΜ, doom είπε:

o αναγνωστοπουλος μου την εκανε την εξεταση στο ιατρειο της.στο κεφαλι του εμβρυου υπαρχει ενα ανοιγμα στο πισω μερος το λενε παρεγκεφαλιδικη δεξαμενη αυτος ειπε οτι βλεπει ανοιγμα μεγαλυτερο του φυσιολογικου δηλαδη διαταση δεξαμενης απο 8mm που ειναι το φυσιολογικο το βρηκε 10.3mm και αυτο ειπε παραπεμπει σε αυτο το συνδρομο.οσοι με μετρησαν παντος στην αθηνα 8 το βρηκαν και μαλιστα μου εξηγησαν οτι για να υπαρξει τετοιο συνδρομο επρεπε να λειπει και ολοκληρη η παρεγκεφαλιτιδα εκτος απο τη διαταση.ενα κομματι που ειναι σαν κοκαλακι μαλακο και μου το εδειξαν ηταν εκει!!!!!!.που το ξεθαψε αυτο το συνδρομο δεν εχω καταλαβει ουτε εγω.ουτε ο γυναικολογος μου το θυμοταν οτι υπαρχει.και με εστειλε και για μαγνητικη εγκεφαλου στο εμβρυο ο κυριος αναγνωστοπουλος εκτος απο την αμνιοπαρακεντηση που δεν γινονται αυτα τα πραγματα μου ειπε ο γυναικολογος μου.ολα σε μενα!!!μακαρι να σου παει καλα η εξεταση..τι να πω μπορει να ετυχε σε μενα,αλλα να ξερεις ψαξτο το οτιδηποτε συμβει εκει.καλη συνεχεια....

Σε παρακαλω ποιος αναγνωστοπουλος ο ευαγγελος?γιατι εχουμε ενα παρόμοιο θεμα κ κοντευουμαι να τρελαθουμε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...