Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΡΑ & ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΡΑΣΙ


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια !!!

 

Εχθες πηγα στον γιατρο μου και ειδε τις εξετασεις μου .

Ψηλο φρικαρε και μαζι της και εγω με τις φωνες που μου εβαλε .

Λοιπον, εχω χαμηλο αιματοκριτη ειναι στα 30 και μου ειπε να τρωω ενα κομματακι κουβερτουρα την ημερα και να πινω ενα ποτηρακι κοκκινο κρασι μια φορα την βδομαδα!

 

Μια συγγενης μου που επεις ειναι και αυτη εγγυος με διαφορα 3 βδομαδες , ζει στην αμερικη και της ειπα αυτα που μου ειπε ο γιατρος μου .

Με τρομαξε γιατι μου ειπε οτι εκει αυτα τα απαγορευουν !

 

Δεν ξερω τι να κανω ????????? :oops: :oops: :oops:

 

Πειτε μου την γνωμη σας !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είμαι στη 19η εβδομάδα. Κι εγώ έχω χαμηλό αιματοκρίτη(30,1) και ο γιατρός μου μου αύξησε το σίδηρο(legofer) από 2 σε 3 την ημέρα. Για τι κρασί και την κουβερτούρα,δυστυχώς δεν ξέρω κάτι για να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

το κρασι κανει στανταρ! ειναι απο τα ποτα που γενικα επιτρεποντε που και που. κανα ποτηρακι βεβαια... οχι πολυ.εγω μαλιστα επινα καμια φορα γιατι με βοηθουσε καιστι καουρες. τωρα η κουβετρουρα γιατι να μη κανει?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου;

Άμα έχεις άκουσέ τον.... Οι απόψεις πάντα ποικίλουν και κάθε γιατρός έχει δική του πολιτική.

 

Εχω εμπιστοσυνη αλλα ειναι η πρωτη μου εγγυμοσυνη και ανησυχο μην κανω κατι κακο και βλαψει την μπεμπουλα μου :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το κρασι κανει στανταρ! ειναι απο τα ποτα που γενικα επιτρεποντε που και που. κανα ποτηρακι βεβαια... οχι πολυ.εγω μαλιστα επινα καμια φορα γιατι με βοηθουσε καιστι καουρες. τωρα η κουβετρουρα γιατι να μη κανει?[/QUO

 

Γιατι εχει περισσοτερη καφεϊνη :?:???: :?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η μαυροδαφνη ειναι πιο καλη για την αναιμια...

Αν πινεις ενα ποτηρακι του κρασιου μια φορα την εβδομαδα πιθανοτατα δεν θα βλαψει.. Πχ εδω στο Βελγιο η μπυρα και η σοκολατα κανουν καλο! Με μετρο βεβαια. Επειδη ομως το μετρο του καθενως ειναι διαφορετικο στο οινοπνευμα ειναι πιο ευκολο για τους γιατρους να συστηνουν την αποχη. (Γιατι για καποιες το ενα ποτηρακι του κρασιου την εβδομαδα μπορει να γινει ενα μπου καλι την ημερα..)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου;

Άμα έχεις άκουσέ τον.... Οι απόψεις πάντα ποικίλουν και κάθε γιατρός έχει δική του πολιτική.

 

Συμφωνώ κι εγώ. Επίσης, καλύτερα να μην ακούς τι σου λενε δεξιά και αριστερά γιατί σε αγχώνουν και σε μπερδεύουν. Αν αγχώνεσαι όμως τόσο πολύ με τα συγκεκριμένα που σου συνέστησε συζήτησέ το με το γιατρό σου μήπως μπορεί να σου δώσει κάποια άλλη εναλλακτική.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ποτό υπάρχουν δύο σχολές: Η Αμερικανική που λέει ότι το αλκοόλ ούτε να το μυρίζεις δεν πρέπει, και η Ευρωπαική που θεωρεί οτι ένα ποτηράκι κρασί ή μπύρα μετά το τέλος του πρώτου τριμήνου μια στο τόσο είναι ευεργητικά και μάλιστα η μπύρα είναι και πλούσια σε βιταμίνες και θρεπτικά συστατικά. Εννοείται ότι καθαρό αποσταγμένο αλκοόλ απαγορεύεται για ροπάλου σε κάθε περίπτωση. Γνώμη μου να ακολουθήσεις την συμβουλή του γιατρού, αλλά αν δεν νιώθεις άνετα να πίνεις κρασάκι πες του να σου προτείνει κάτι άλλο.

Στην Αμερική και η σοκολάτα είναι απαγορευμένη???? Εδώ στην Αγγλία που είμαι μου έχουν πει χίλια δυο να αποφεύγω αλλά για σοκολάτα δεν έχω ακούσει τίποτα. Και από καμια μπύρα με μέτρο δεν υπάρχει πρόβλημα. Γενικώς αν δείς τα Guidelines τα Αμερικάνικα είναι πολύ πιο συντηρητικά από τα Ελληνικά/Ευρωπαικά.

foxfoxard20110920_-6_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι όλες οι σχολές δεν τα έβγαλαν από το κεφάλι τους και η κάθε άποψη είναι απόφθεγμα πολλών μελετών.Όμως υπάρχει και μία τρίτη άποψη...αυτή της λογικής την οποία ακολουθώ και η οποία λέει...

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΜΕΤΡΟ.Η εγκυμοσύνη δεν είναι μία κατάσταση αρρώστιας ούτε πόνου,είναι μία φυσιολογική κατάσταση και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται. Χωρίς καταχρήσεις και υπερβολές , σίγουρα χωρίς τσιγάρο και βαρύ αλκοόλ , αλλά με μέτρο , αγάπη και φροντίδα προς το έμβρυο και τον οργανισμό της εγκύου γιατί όσο και αν αυτή η περίοδος φαίνεται "αλόκοτη" είναι μία φάση απόλιτα φυσιολογική και για τους δύο. Ούτε ένα ποτηράκι κρασί θα βλάψει , ούτε λίγη μπύρα ,ούτε λίγος καφές ή τσάι. Όλα τα έχει η φύση καλώς καμωμένα και εμείς απλά πρέπει να την αφουγκραστούμε.;)

πολύ καλημέρα σε όλες μας! ;);)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα και απο μενα..

εχω και εγω χαμηλο αιματοκριτη 30 και παιρνω δυο αμπουλες σιδηρου την ημερα.

και εμενα δεν μου εχει απαγορεψει το κρασι αλλα μονο με μετρο.

για την σοκολατα δεν μου εχει πει τιποτα αλλα γιατι να πειραζει, ειδικα η κουβερτουρα δεν εχει και τοσες θερμιδες.

Να ακουσεις τον γιατρο σου θα σου ελεγα αν φυσικα τον εμπιστευεσαι..

καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου!!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω εμπιστοσυνη αλλα ειναι η πρωτη μου εγγυμοσυνη και ανησυχο μην κανω κατι κακο και βλαψει την μπεμπουλα μου :(

Άκουσέ τον τότε. Δε νομίζω να έλεγε κάτι το οποίο να έβλαπτε το μπεμπάκι σου. Στο κάτω-κάτω η κουβερτούρα είναι σοκολάτα, δεν έχω ακούσει να απαγορεύεται στην εγκυμοσύνη!

Ε και λίγο κόκκινο κρασάκι σίγουρα δε κάνει κακό! Μέτρον άριστον....;)

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

κουβερτούρα είναι το μόνο γλυκό που τρώω σςτην εγκυμοσύνη ενα δυό κοματάκια όταν με πιάνει έντονη επιθυμία για γλυκό

Το κόκκινο γλυκό κρασί βοηθάει στην καλύτερη απορρόφηση του σιδήρου κι εμένα μου το σύστησε η γιατρός και η μαία μου, ένα σφινοπότηρο όμως όι ένα ποτήρι κρασί...

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια θα τρελαθώ .

Κι εγώ αιματοκρίτη 29 έχω, αλλά ούτε κουβερτούρες, ούτε κρασάκια, ούτε χαπάκια μου δώσε ο γιατρός μου.

Του πα ότι τα χάπια/ αμπούλες δεν τα μπορώ γιατί με πειράζουν κι ο άνθρωπος ούτε είπε τίποτα.

Μόνο ο δικός μου είναι τόσο χαλαρός;

Όσο για τη σοκολάτα, μετά από 3 εγκυμοσύνες 1η φορά ακούω οτι δεν επιτρέπεται. Τόσο άσχετη είμαι;;; :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσο για τη σοκολάτα, μετά από 3 εγκυμοσύνες 1η φορά ακούω οτι δεν επιτρέπεται. Τόσο άσχετη είμαι;;; :oops:

 

Αν όντως δεν κάνει, θα έπρεπε να μας το λένε πρίν μείνουμε, να μην σου πω ακομα και να το γράφει στο κουτί με τα αντισυλληπτικά ( " Αν δεν τα πάρετε, δεν θα μπορέιτε να φάτε σοκολάτα για 9 μήνες...") εγώ δεν ξέρω αν μπορώ να αντέξω 9 μήνες χωρίς σοκολάτα, τώρα μου το λέτε???

foxfoxard20110920_-6_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Αν όντως δεν κάνει, θα έπρεπε να μας το λένε πρίν μείνουμε, να μην σου πω ακομα και να το γράφει στο κουτί με τα αντισυλληπτικά ( " Αν δεν τα πάρετε, δεν θα μπορέιτε να φάτε σοκολάτα για 9 μήνες...") εγώ δεν ξέρω αν μπορώ να αντέξω 9 μήνες χωρίς σοκολάτα, τώρα μου το λέτε???

 

Συμφωνώ και επαυξάνω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...