Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΙΤΣΕΣ ΣΤΗΝ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ!!!!!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.

Διανύω τον έκτο μήνα της εγκυμοσύνης μου και μέχρι τώρα έχω αντιμετωπίσει πολλά από τα δυσάρεστα συμπτώματα της εγκυμοσύνης: αποκόλληση στον τρίτο μηνα, εμετοί, παλινδρόμηση.Αυτό όμως που με απασχολεί τελευταία είναι ότι έχω βγάλει κάποιες ελίτσες στην ευαίσθητη περιοχή που με ενοχλούν αρκετά.Είναι εξωτερικά, δεν μου επιτρέπουν να ξυριστώ, καθότι σε μια απόπειρα τραυμάτισα καποιες και είδα αίμα.......Πέθανα από το φόβο μου!

Επίσης κάποιες απ[ο αυτές μου δημιουργόυν φαγούρα!

Αν κάποια κοπέλα μπορεί να νε βοηθήσει την παρακαλώ να το κάνει............

Σας ευχαριστώ κορίτσια και με το καλό τα μωράκια μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σοφία μου έτσι όπως τα περιγράφεις ειναι πιθανό να είναι κονδυλώματα εξωτερικά. Αν τα δει ο γιατρός σου ή καποιος δερματολόγος θα καταλάβει αμέσως. Προς το παρόν μην τα τραυματίζεις. Πάντως δεν ακούγεται κάτι να είναι ανησυχητικό.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα σκεφτεί κι εγώ για κονδυλώματα γιατί είχα παλιότερα, αλλά ο γιατρός μου που τα είδε δεν μου είπε κάτι!Τώρα ανησυχώ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα κι εγω στην εγκυμοσυνη ελιτσες παντου, αλλα και εκει. Μαλιστα κι εγω ειχα τραυματισει καποια και μου το ειπε και η κοπελα που μου κανει αποτριχωση. Δεν εχουν φυγει δυστυχως...

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοφια μου μαλλον κονδυλωματα:( Ενταξει συχνο και βασανιστικο φαινομενο.Πηγαινε και στον γιατρουλη μπας υπαρχει καμια θεραπεια που να σηκωνει στην εγκυμοσυνη αλλα χλωμο.Παλιοτερα που ειχα την υποψια και ρωτησα τον γιατρο μου μου ειπε οτι αν ειναι σε εξαρση στην εγκυμοσυνη απλα παιρνουν το μωρακι με καισαρικη οταν ερθει η ωρα.Αυτην την ταπεινη εμπειρια εχω.Ας ελπισουμε πως δεν ειναι τιποτα.

Καλη εγκυμοσυνη ευχομαι κ με το καλο το μπεμπε σου;)

pEJHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να είναι κονδυλώματα και οχι απλες ελίτσες ? Πως τα ξεχωρίζεις ?

Στην εγκυμοσύνη εβγαλα και εγω πολλες ελίτσες παντού και 2 εκεί . Αλλα δεν το εψαξα παραπάνω .

wa__74__022M00000g41MDAxMzk0Mmh8MjA3OTYxMGhhfA.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στην εγκυμοσύνη βγάζουμε συνήθως κάτι μικρές ελίτσες, στο χρώμα του δέρματος, τα θηλώματα. Αυτά -όσο αθώα κι αν φαινονται- προκαλούνται από ιό, τον ίδιο που ευθυνεται για τα κονδυλώματα και τις μυρμηγκές.

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα βγάλει αρκετά θηλώματα, πήγα στον δερματολόγο και έκανα καυτηρίαση, είχα και μια μυρμηγκιά στο αυτί... εκεί εμαθα ότι κατ΄ουσίαν είναι το ίδιο...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είναι και κιρσοί. Είχα κι εγώ στην εγκυμοσύνη και μάλιστα τους τραυμάτισα, αλλά συνεχίζω να έχω και τώρα! Δες κι εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59618

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ ΤΑ ΕΙΔΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ!ΟΤΑΝ ΞΑΝΑΠΑΩ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΞΑΝΑΠΩ.ΑΝΗΣΥΧΗΣΑ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν 4 χρονια ειχα κολλησει κονδυλωματα και αυτο μου πηρε σχεδον 2 χρονια για να τα θεραπευσω με λειζερ και θεραπεια με καυστικες κρεμες :(:(

Μου ειχε πει μαλιστ τοτε η γυναικολογος μου οτι αν ξαναβγουν και εγω μεινω εγκυος τοτε το μωρο το περνουν με καισαρικη για να μηνε ρθει σ επαφη με την εκει περιοχη και με αυτα.

Λοιπον οταν εμεινα εγκυος την ξαναρωτησα κ μου ειπε..εχουν περασει ηδη 2 χρονια απο τοτε και ειδες και απο τις εξετασεις που κανουμε ανα 6μηνο οτι εισαι καθαρη μην ανησυχεις λοιπον

Κι ετσι ηρεμησα

Ελατε ομως που κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου φετος εβγαζα κατι αλλα σπυρακια κι εκει και σ ολο το κορμι μου κι αρχιζα να σαλταιρνω :(:(:(

αποτελεσμα οτι ηταν θυλωματα και μου ειπε στον 6ο μηνα να παω ν ακανω λειζερ να τα βγαλουμε...και μονο στην ιδεα οτι θα μου κανανε λειζερ και μαλιστα ξυπνια σχεδον σ ολο το κορμι μου τρελαθηκα και τ αφησα ετσι...απλα οποτε τ αγγιζα επλενα τα χερια μου για να μην τα μεταφερω εγω ελα ομως που αυτα πηγαινανε απ εδω κι απο εκει :twisted::twisted::twisted:

 

Τωρα εχω ενα μεγαλο θυλωμα στην αμασχαλη που ακοιυμπαει το σουτιεν και με πεθαινει στουσ πονους και κοκκινιζει και κατι μικρα που τα πιανω που κ που σε διαφορα σημεια του κορμιου μου αλλα δεν φαινονται πρεπει να τα ψιλαφισεις...εχω κι στην ευαισθητη περιοχη ...Τωρα καποια στιγμη θα παρω την αποφαση θα νοσηλευτω για 2 μερες και θα τα κανω .....

 

Παντως τα κονδυλωματα απο πειρα και την μεγαλη ταλαιπωρια που τραβηξα 2 χρονια και παρα τριχα να πετρωνε ο τραχηλος μου ειναι το χειροτερο που μπορει να συμβει :(:(:(

 

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινή κατανοώ την κακή σου εμπειρία αλλά κατά τη γνώμη μου κακώς το έχεις αφήσει τόσο πολύ το θέμα. "Θηλώματα" είναι ενας πολυ γενικός όρος που χρησιμοποιούν οι γιατροί, από την στιγμή που σε πονάει και σε ενοχλεί καλύτερα να τα βγάλεις. Δερματολόγο είδες γι'αυτά;

Βεβαια αν σε παρακολουθεί γιατρός σαφέστατα θα ξέρει καλύτερα. Αυτό επίσης που ξερω από την πικρή μου πείρα είναι ότι "ελίτσες" στο χρώμα του δερματος ή και πιο σκούρες ακόμα και πιο ανοιχτές καμμια φορά είναι γενετικά κονδυλώματα (παντα εννοείται αν εντοπιζονται εξω απο τον κολπο και περιπρωκτικά). Σε περίπτωση που υπαρχουν εξω γίνεται απαραίτητα κολποσκόπιση και στον τράχηλο αν υπαρχουν εσωτερικά.

Σοφία μου ομως για να σε καθησυχασω, αυτά που φαίνονται είναι τα λιγότερο επικίνδυνα (αν όντως ειναι κονδυλωματα αυτά που έχεις).

Εγω εχω προσβληθεί με τον τυπο 6 και 11 των κονδυλωμάτων που κανουν κυριως εξωτερικα και ελαφρες βλαβες στον τραχηλο και επειδή η καθε μια μας ειναι διαφορετική καλό ειναι να βρουμε 2-3 γιατρούς εμπιστοσύνης (μιλαω ως παθουσα) για να μας καθορίζουν πορεία...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να κανω μια ερωτηση μιας και τυχαια μπικα στο θεμα!!εγω και η αδελφη μου βγαλαμε της μαυρες ελιτσες αλλα εγω παλια ειχα μηρμηγκιες και κρεατοελιτσες που ακομη εχω στο χρομα του δερματος..και ξερετε τι προσεξα οτι οταν γενιθηκε η κορη μου και επλενα συνεχως τα χερια μου με ντετολ πριν την πιασω οι 2 μηρμηγκιες που ειχα εφυγαν τελιος αλλα τωρα για της ελιτσες που λετε θηλωματα δεν εχω συναντηση ανθρωπο νπου να μην εχει!!!στην ευαισθητη περιοχη δεν εχω αλλα προσεξα οτι εχεο ο συζηγος 3 με 4 μια στο μπουτι εσωτερικα και 2 στην ηβη??λετε να ειναι τιποτα??

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...