Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταινιες μετρησης ζαχαρου


Recommended Posts

Κοριτσια τι γινεται με τις ταινιες μετρησεις ζαχαρου? Πληρωνω συνεχεια 50αρικα! Ρωτησα τον γυναικολογο αν γραφονται αυτα και μου ειπε οτι δεν εχει ακουσει κατι. Εσεις τι κανετε? Σας τα γραφει γυναικολογος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εαν είσαι ασφαλισμένη στο δημόσιο (ΟΠΑΔ) όλα τα αναλώσιμα γράφονται απλά θέλει μια διαδικασία...

Εάν έχεις παρουσιάσει διαβήτη κύησης πρέπει να κάνεις τα εξής:

-> κλείνεις ραντεβού με διαβητολόγο δημόσιου νοσοκομείου ώστε να πάρεις μια γνωμάτευση στην οποία θα αναφέρεται πως έχεις διαβήτη κύησης και θα γράφονται αναλυτικά τα αναλώσιμα τα οποία χρειάζεσαι (ταίνιες μέτρησης, σκαρφιστήρες, βελόνες για την πένα αν χρειάζεσαι και ινσουλίνη κ.λπ.)

->γράφεις στο γιατρό σου (γυναικολόγο ή παθολόγο) τα αναλώσιμα στο βιβλιάριο υγείας - όχι στο συνταγολόγιο

->αγοράζεις από το φαρμακείο τα αναλώσιμα καταβάλοντας ολόκληρο το ποσό και παίρνεις τιμολόγιο (στο οποίο θα θα κολλήσεις και τα barcodes από τις συσκευασίες)

->προσκομίζεις στον ΟΠΑΔ το τιμολόγιο και αντίγραφο της ιατρικής γνωμάτευσης και κάνεις αίτηση να σου επιστραφούν τα χρήματα που πλήρωσες για τα αναλώσιμα.

 

Δε γνωρίζω τι ισχύει για τα υπόλοιπα ταμεία αλλά υποθέτω πως λίγο πολύ τα ίδια θα ισχύουν.

*

Link to comment
Share on other sites

πραγματι πανακριβες οι ταινιες

εγω τις αγοραζω 35 ευρω το κουτακι που εχει 50

αν σκεφτεις οτι μετραω 6-7 φορες τη μερα καταλαβαινεις

εχω ασφαλεια δημοσιου αλλα δε μπορω να τις γραψω γιατι δεν κανω ινσουλινη

δηλαδη πρεπει να φτασω να κανω ινσουλινη για να τις γραψω:mad:

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις ικα είναι δωρεάν αν κάνεις ινσουλίνη ή πληρώνεις 25% συμμετοχή

αν δεν κάνεις (εξαρτάται από το γιατρό που θα σου τις γράψει)

δικαιούμαστε 2 πακέτα των 50 το μήνα

 

απλά πρέπει να σου τις γράψει γιατρός του ΙΚΑ

και αν δεν τον ξέρεις ζητάει χαρτί απο ενδοκρινολόγο νοσοκομείου

που να βεβαιώνει ότι πάσχεις από διαβήτη κύησης όχι ιδιωτικό γιατρό

 

γενικότερα θέλει τρέξιμο

επίσης κάθε φορά ο καθένας μου λέει και κάτι διαφορετικό

άλλες φορές μου ζητάνε να πάρω έξτρα υπογραφές από προϊσταμένους

και ελεγκτές...μια φορά μου δικαιολόγησαν όλο το ποσό...

μια φορά έδειξα μόνο την εξέταση με την καμπύλη γλυκόζης

για να μου τις γράψει

 

αλλές φορές μου είπαν να τα πλήρωσω όλα

και μετά να πάω στις παροχές του ΙΚΑ

όπου πήγα και τα πήρα όλα πίσω αλλα στήθηκα στην ουρά

 

κάθε φορά και κάτι καινούριο

ανάλογα που θα πέσεις...

 

αλλιώς 35 ευρώ το πακετάκι....

εμένα κάνουν 39 αυτές που παίρνω

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην πρώτη εγκυμοσύνη που έκανα ινσουλίνες, μου είχε γράψει ο ενδοκρινολόγος μία βεβαίωση ότι θα κάνω ενέσεις και είχε υπολογίσει πόσες ταινίες και όλα τα υπόλοιπα που θα χρειαζόμουν μηνιαίως. Είχε βάλει και λίγες παραπάνω. Με αυτή τη βεβαίωση πήγαινα μία φορά το μήνα στον γυναικολόγο του ΙΚΑ και μου έγραφε αυτά που θα χρειαζόμουν.

Τότε δεν είχα ταλαιπωρηθεί καθόλου, πλέον όμως νομίζω ότι γενικά έχει αλλάξει λίγο η διαδικασία, αλλά δε νομίζω να μη σου τις γράψουν.

Ζήτα καλύτερα κι εσύ μία τέτοια βεβαίωση και με αυτήν ξεκίνησε τη διαδικασία.

 

Ελπίζω να σε βοηθήσα :D

6Oeqp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα στην εγκυμοσυνη μου με τα γραφαν ολα στο ικα...

ειναι οντως πανακριβες και δε συμφερει,αλλα τι να κανεις...

τι ταμειο εχεις;

θα πρεπε να σε ενημερωσει ο γιατρος σου.

Link to comment
Share on other sites

και μενα μου τις εγραψαν στο Ικα και ακομα δεν κανω ινσουλινη, και μαλιστα νομιζω οτι το κουτακι εχει 100 μεσα ! Δεν ειμαι σιγουρη ! Παντως ζητησαμε να μας γραψει 2 και μας τα εγραψε !!!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
πραγματι πανακριβες οι ταινιες

εγω τις αγοραζω 35 ευρω το κουτακι που εχει 50

αν σκεφτεις οτι μετραω 6-7 φορες τη μερα καταλαβαινεις

εχω ασφαλεια δημοσιου αλλα δε μπορω να τις γραψω γιατι δεν κανω ινσουλινη

δηλαδη πρεπει να φτασω να κανω ινσουλινη για να τις γραψω:mad:

 

Απαράδεκτο!

 

Εγώ είμαι στον ΟΠΑΔ(δημόσιο), δεν κάνω ινσουλίνη και μου τις θεωρούν κανονικά!! Κάνω την δαπάνη και παίρνω τα χρήματα πίσω(το πότε άγνωστο βέβαια!)

Για ξαναρώτα!:mad:

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το 2008 που ήμουν εγώ έγκυος και είχα ζάχαρο εν μου έγραφαν τις ταινίες. Μου ζήτησαν χαρτί από την ενδοκρινολόγο αλλά παρόλα αυτά μόνο μια φορά μου γράψαν 2 κουτιά μετά από φωνές και καβγάδες. Ήθελα 8 ταινίες τη μέρα και τα 2 κουτιά δεν μου φτάναν ούτε για μισό μήνα. Την δεύτερη φορά που πήγα να τις γράψω στο ΙΚΑ μου είπε ο γιατρός ότι δεν μπορεί να τις γράψει και ότι δεν πειράζει αυτό το μήνα να μην αγοράσω μία φούστα για μένα αλλά τις ταινίες. Ακούστε απάντηση που μου έδωσε ο ανθρωπος!!! Από τότε δεν ξαναπήγα. Ελπίζω τώρα να έχουν αλλάξει τα πράγματα και να τις γράφει το ΙΚΑ γιατί άμα θα ξαναμείνω έγκυος θα πρέπει να μετριέμαι από την πρώτη μέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια και καλη υπομονη!

 

εμενα στο ικα μου ειχαν πει πως πρεπει να κανω ινσουλινη (ο γυναικολογος) για να μου γραψουν ταινιες για τις μετρησεις...πηγα λοιπον στην διαβητολογο του αλεξανδρας, μου εγραψε ιατρικη γνωματευση για διαβητη κυησης και πως χρειαζομαι μετρησεις μεχρι το τελος της εγκυμοσυνης και μετα πηγα σε παθολογο/διαβητολογο του ικα, εκει μου εγραψε 2 κουτια ταινιες και 1 κουτι σκαρφηστηρες (αυτα δικαιουμαστε καθε μηνα) αλλα πληρωσα 25% συμμετοχη στο φαρμακειο...απτο τιποτα καλα ειναι.

 

απλα το καλυτερο ειναι να κλεινετε και ραντεβου καθε φορα που τελειωνεται γιατι..ικα ειναι αυτο...να μη μας κοιταν και με μισο ματι οι υπολοιποι ασφαλισμενοι (τοχω βιωσει κι αυτο...μα να μη σεβονται την κατασταση μας...)

 

καλη συνεχεια και με το καλο τα μωρακια μας!

a0542f1a75.png

 

ηρθες θησαυρε μου κι αλλαξες τη ζωη μας!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια να σας ενημερωσω οτι ο καθενας λεει τα δικα του....πηγα σημερα σε ενα φαρμακειο και μου λεει πρεπει να πληρωσεις 25% συμμετοχη και λεω ευχαριστω αλλα μου ειπαν οτι τα δικαιουμαι χωρις συμμετοχη και πηγα αλλου και τα πηρα και δεν μου ειπαν κουβεντα....δοκιμαστε το γιατι μου φαινεται οτι εκμεταλλευονται την αγνοια μας σε κατι τετοια 8εματα και κερδιζουν χρηματα εις βαρος μας...

gKlgp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πηγα προχτες στο κεντρο μανας κ παιδου στο ΙΚΑ, μου τις εγραψε ο γυναικολογος χωρίς πρόβλημα (ουτε καν μου ζητησαν χαρτι, παρόλο που ειχα απο ιδιωτη ενδοκρινολογο), και παρόλο που εγραφε 0% συμμετοχη, στο φαρμακείο πλήρωσα 25% γιατι λεει θεωρείται αναλώσιμο, μονο τα φαρμακα εχουν 0%...

Ldp5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως που ειμαι ΟΑΕΕ (πρωην ΤΑΕ-ΤΕΒΕ) μου τις γραφει η παθολογος συνταγη και τις παιρνω κατευθειαν απο το φαρμακειο.

και εγω το ιδιο ταμειο εχω(ΟΑΕΕ), μου τις γραφει η ενδοκρινολογος απο την αρχη της κυησης 2 κουτια και 2 σκαρφιστηρες απο 50 τεμαχια το καθε κουτι πηγαινω φαρμακειο εκει τις πληρωνω κανονικα μου κοβει χειρογραφη αποδειξη και παω μετα στο ταμειο της περιοχης μου και μου δινουν επιταγη με ολο το ποσο καθε μηνα.μετα στην τραπεζα για εξαργυρωση.ειναι λιγο χρονοβορα η διαδικασια αλλα 0% συμμετοχη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω κοριτσια εχω ικα κ κανω ινσουλινη. λοιπον τις ινσουλινες τις παιρνω δωρεαν οσα κουτια χρειαζομαι (κανω γυρω στις 65 μοναδες τη μερα) κ ταινιες 2 το μηνα (οι οποιες βεβαια δεν φτανουν γιατι κανω 6 μετρησεις την μερα) κ πληρωνω το 25%.

Μπορεις ομως νομιζω να κανεις ενσταση οτι λογω πολλων μοναδων να σου χορηγησουν κι αλλες ταινειες.. το προβλημα ειναι οτι ζουμε στην ελλαδα κ ωσπου να βγει η αποφαση της ενστασης θα εχουμε γεννησει!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ είμαι ασφαλισμένη στον ΟΠΑΔ ο διαβητολογος μου έγραψε τις ταινίες στο βιβλιάριο, πήγα στο ταμείο μου κ μου τις θεώρησαν αλλά όταν πήγα να καταθέσω το τιμολόγιο για να πάρω κάποια στιγμή τα χρήματα πίσω, μου είπαν ότι δεν έχει νόημα να τα καταθέσω γιατί ο ΟΠΑΔ δεν τις χορηγεί πια.Να επικοινωνήσω σε κανα τρίμηνο ξανά μήπως κι έχει αλλάξει κάτι μου είπαν.Ξέρετε κάτι εσείς για αυτό;

XkK0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...