Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπομπονιέρες και προσκλητήρια (κείμενα ευχες φωτο)


BIZELI

Recommended Posts

Παιδιά ψάχονοντας στο Internet βρήκα και αυτήν εδώ που έχει τρομερά πράγματα. Βέβαια σίγουρα θα είναι ακριβά γιατί είναι χειροποίητα αλλά αξίζει μια ματιά για ιδέες:

http://www.amazing.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα παρακάτω κείμενα τα είχα μαζέψει από site όταν έψαχαν κειμενο για την δική μας βάπτιση. Τελικά κατέληξσα σε αυτό που έχω με bold γράμματα.

Κάποια είναι για αγοράκια, κάποια για κοριτσάκια, κάποια τροποποιούνται. Τα βάζω όλα ώστε να διαλέξεις εάν σου αρέσει κάποιο από αυτά

 

 

Θα χαρούμε πολύ να σας έχουμε κοντά μας

στη βάφτιση του γιου μας

που θα γίνει το Σάββατο 3 Μαΐου 2003

και ώρα 6.00 μ.μ.

στον Ιερό Ναό Αγίου Κωνσταντίνου και Ελένης

στη Γλυφάδα.

 

Οι γονείς

 

Ο νονός

 

Η Παρουσία σας

στη βάπτιση του γιού μας που θα γίνει

την Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου 2004

στις 12 το μεσημέρι

στον Ιερό Ναό Παμμεγίστων Ταξιαρχών

(Παλαιός) Περιστερίου

θα μας δώσει ιδιαίτερη χαρά.

 

Χρύσανθος & Αλέκα Κ

 

Νονά θα είναι

Η Μαρία Μ

 

 

 

 

Θα είναι ιδιαίτερη χαρά

η παρουσία σας στη βάπτιση του υιού μας

το Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2003

στις 6 μ.μ.

στον Ιερό Ναό Προφήτη Ηλία

Παγκρατίου.

 

Οι γονείς

 

Ο νονός

 

Σας προσκαλούμε στη βάπτιση του γιού μας

που θα γίνει την Κυριακή

2 Ιουνίου 2004 ώρα 7 μ.μ.

στον Ιερό Ναό του Αγίου Γεωργίου

Π. Ηρακλείου.

 

Οι γονείς:

 

Οι νονοί:

 

 

Βαφτίζουμε το γιό μας

Θα σας περιμένουμε μαζί με τη νονά

...................................................

στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου Κηφισιάς.

την Κυριακή 11 Μαΐου 2003

στις 12 το Μεσημέρι.

Η συμμετοχή σας στο Μυστήριο και τη χαρά μας

θα είναι μεγάλη τιμή για μας.

...............................................................

 

Αμέσως μετά το Μυστήριο θα ακολουθήσει γεύμα

στο εστιατόριο "ΒΕΡΓΟΣ" Λεωφ. Δροσιάς-Σταμάτας 67.

Παρακαλούμε επιβεβαιώστε την παρουσία σας

έως 25 Απριλίου στα τηλέφωνα:

 

 

Θα χαρούμε πολύ να σας δούμε

στη βάπτιση του γιού μας

που θα γίνει την Παρασκευή

26 Δεκεμβρίου 2003

και ώρα 11 π.μ.

στον Ιερό Ναό Αγίων Θεοδώρων

Μαγούλας.

 

Οι γονείς:

 

Η νονές:

 

 

Είμαι τόσο δα μικρούλης

αλλά είμαι ζωηρούλης

κι΄ αν στην κολυμπήθρα κλάψω

υπομονή... θα ησυχάσω.

 

Ο νονός μου θα μου δώσει

ένα όνομα γλυκό

δεν θα σας το πω

το κρατάω μυστικό.

 

Σας περιμένω την Κυριακή

12 Μαϊου 2004, ώρα 5 μ.μ.

στον Ιερό Ναό Αγίου Ανδρέα

Λαμπρινής.

 

Ο νονός μου:

 

Οι γονείς μου:

 

 

 

Ένα θερμό φιλάκι

και χίλια ευχαριστώ

που θα με τιμήσετε

στο πρώτο κοσμικό

γεγονός της ζωής μου.

 

Την Κυριακή 25 Απριλίου 2004

στις 11 το πρωΐ

στον Ιερό Ναό Ζωοδόχου Πηγής

Καλογρέζας.

 

Η νονά μου:

 

Οι γονείς μου:

 

Όλοι εσείς που μ΄αγαπάτε

ευκαιρία θα ζητάτε

τσιτσιδούλη να με δείτε

για να ευχαριστηθείτε.

 

Προσοχή!!!

η βουτιά δεν θα επαναληφθεί

γι΄αυτό ελάτε όλοι στα βαφτίσια μου

την Κυριακή 8 Σεπτεμβρίου

στις 12 το μεσημέρι

στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου

Ν. Κόσμος.

 

Ο νονός μου:

 

Οι γονείς μου:

 

Στα βαφτίσια μου να ρθείτε

θα χαρώ πολύ - πολύ

δεν θα κλάψω θα το δείτε

θάμαι φρόνιμο παιδί.

 

Την Κυριακή 26 Μαΐου 2002 ώρα 11 π.μ.

στον Ιερό Ναό Ζωοδόχου Πηγής

Άνω Καλαμάκι.

 

Η νονά μου:

 

Οι γονείς μου:

 

΄Ηρθε η ώρα μου κι΄εγώ

όνομα ν΄ αποκτήσω

μη μου ζητάτε να το πω

δεν θα το μαρτυρήσω.

 

Αν σας αρέσει το στριπ-τιζ

ιδού η ευκαιρία

θα δείτε όλη τη σκηνή

χωρίς λογοκρισία.

 

Την Κυριακή 25 Απριλίου 2004

ώρα 12 το μεσημέρι

στον Ιερό του Αγίου Ελευθερίου

Αχαρνών.

 

Η νονά μου

 

Οι γονείς μου

 

Είμαι ένα μωράκι

που δεν έχω ονοματάκι.

Έχω έξυπνα ματάκια

και πολυ γλυκά χειλάκια.

 

Όλοι μπέμπη με φωνάζουν

και πολύ με νευριάζουν.

Μου΄πανε θα με βαπτίσουν

όνομα θα μου χαρίσουν.

 

Η βάπτισή μου θα γίνει την Κυριακή

7 Σεπτεμβρίου 2003 και ώρα 11 το πρωΐ

στον Άγιο Νικόλαο Αχαρνών.

 

Οι νονοί μου:

 

Οι γονείς μου:

 

Μετά τη βάπτιση σας περιμένουμε στην Ταβέρνα

“Ο ΠΑΡΝΩΝ”

Τρώων 5, Μπουρνάζι, τηλ. 210 5740052

 

Είμαι αντράκι ζόρικο

θα πάρω μηχανάκι

κι αν θα αποκτήσω όνομα

θα βρω και γκομενάκι.

 

Όλα τ΄ αστέρια του ουρανού

κοιτούν την ομορφιά μου

και όλοι οι Στάρ του Σινεμά

τα χάνουνε μπροστά μου.

 

Και σαν τα χρόνια θα διαβούν

δεν θα΄μαι πια μωρούλι

και θα φωνάζουν όλες τους

“Ο ........ το μανούλι”.

 

Την Κυριακή 7 Σεπτεμβρίου 2003

και ώρα 11.00 π.μ. στον Ιερό Ναό

Αγίου Νικολάου Καισαριανής.

 

Οι νονοί μου:

 

Οι γονείς μου:

 

Είμαι ένα αγοράκι

όμορφο και καστανό

αποφάσισα λιγάκι

να βουτήξω στο νερό.

 

Ο νονός μου θα μου δώσει

ένα όνομα γλυκό

δεν το μαρτυράω όμως

γιατί τόχω μυστικό.

 

Η Βάπτισή μου θα γίνει το Σάββατο

13 Σεπτεμβρίου, ώρα 11 το πρωΐ

στόν Άγιο Ιωάννη Ρέντη.

 

Ο νονός μου:

 

Οι γονείς μου:

 

Μέρα χαράς, μέρα γιορτής

ήταν η γέννησή μου

κι άλλη χαρά μα και γιορτή

θάναι η βάφτισή μου.

Φίλους γνωστούς και συγγενείς

όλους σας περιμένω.

 

Το Σάββατο 30 Αυγούστου 2003

και ώρα 7:00 μ.μ.

στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως Θεοτόκου

Καισαριανής (Παναγίτσα).

 

Οι γονείς μου:

 

Ο νονός μου:

 

Μ’ ένα φιλάκι τρυφερό

όλους εσάς σας προσκαλώ

να ρθήτε στη χαρά μου

απ την καλή μου τη νονά

θα ακούσετε το όνομά μου.

 

Την Κυριακή 8 Σεπτεμβρίου 2004

ώρα 12:00 το μεσημέρι

στον Ιερό Ναό Αγίας Παρασκευής

στην Αγία Παρασκευή.

 

Η νονά μου:

 

Οι γονείς μου:

 

Οι γονείς μου και εγώ θα χαρούμε πολύ

αν έρθετε στη βάπτισή μου

που θα γίνει την Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου

στις 11 το πρωΐ

στον Ιερό Ναό Αγίας Άννας

στο Χαλάνδρι.

 

Οι γονείς μου:

 

Οι νονοί μου:

 

Σας καλώ στη βάφτισή μου

που θα γίνει

την Κυριακή 26 Μαΐου 2002

και ώρα 12 το μεσημέρι στον Ιερό Ναό

του Αγίου Φανουρίου

στον Καρελά του Κορωπίου.

 

Η νονά μου

 

Οι γονείς μου

 

Μετά τη βάπτιση σας περιμένω

στον Καρελά Κορωπίου

στην Ταβέρνα “ΦΩΛΙΑ”

επί της Λεωφόρου Κορωπίου.

 

 

Κωνσταντίνος

 

Αυτό θα είναι το όνομά μου

που θα μου δώσει ο νονός μου

και θα χαρώ πολυ - πολύ

που θα σας δω να είστε εκεί.

 

Την Κυριακή 12 Μαϊου 2004

ώρα 5 μ.μ

στον Ιερό Ναό Αγίου Ανδρέα

Λαμπρινής.

 

Ο νονός μου:

 

Οι γονείς μου

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ όμορφο ποιήμα που βρήκα εγώ για βάφτιση και θα το χρησιμοποιήσω είναι το εξής:

 

Η μαμά μου, μου’ πε χθες

πως μεγάλωσα λιγάκι,

και πως έφτασε ο καιρός

να μην είμαι πια μωράκι.

 

Κι ο μπαμπάς μου’ πε χθες

να διαλέξω ονοματάκι,

και αποφάσισα πως θέλω

να με λέτε Δεσποινάκι.

 

Κι αφού βρήκα και νονά

απ' το χέρι να με πάρει,

τα καλά μου θα φορέσω

για την ώρα την μεγάλη.

 

Σας καλώ λοιπόν να ‘ρθείτε

την χαρά να μοιραστείτε,

κι άμα κλάψω και λιγάκι

είναι που 'μαι κοριτσάκι.

 

Και απο κάτω γράφεις εκκλησία, κέντρο, κλπ

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω δεν εκανα τα κλασσικα.το προσκλητηριο ηταν ενα κουτι με σοκολατακια και μεσα ειχε ενα ριζοχαρτο που ελεγε τα σχετικα.ολο το κουτι περιτεχνα δεμενα με κορδελα λαχανι μπλε(οπως και ολη η βαπτιση )

μπαλονια λιγα .στα παιδια εκανα τερστιους κωνους απο χαρτονι (λαχανι μπλε)και εβαλα μεσα ζαχαρωτα γλυφιτζουρια κτλ΄.τραπεζι welcome με ζαχαρωτα και διαφορα τρελα μεσα σε γυαλινα βαζα.κλόουν και ταχυδακτυλουργος εκαναν show και μοιρασαν δωρακια στα παιδια και αφησαν και τους γονεις στην ησυχια τους για να φανε.στο τελος εσκασε ενε τεραστιο μπαλονι που ειχε μεσα κερματα σοκολατενια .ζαχαρο ανεβασαν τα παιδια........α..ξεχασα σε μεγαλο καβαλετο φωτογραφια του παιδιου στολισμενη

εκανα πολλα αλλα σου αναφερω τα βασικα...

απλα να ξερεις οτι η βαφτιση μπορει να εχει θεμα πχ πινοκιο,κοκκινοσκουφιτσα αναλογα η να εχει χρωμα ..αυτα θα κερδισουν τις εντυπωσεις..

Link to comment
Share on other sites

demi υπέροχα όλα αυτά αλλά μου ακούγονται λίγο ακριβά.Ας πούμε το προσκλητήριο που μου λες(το κουτί με τα σοκολατάκια) πόσο σου πήγε το ένα???γιατί έχω να δώσω 120 προσκλητήρια. Αν έχεις τιμές και πληροφορίες για τα μαγαζιά κάνε μου πμ :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμείς δεν είχαμε τα κλασικά ποιηματάκια. Τυπώσαμε προσκλήσεις με το baby sylvestro να προσπαθεί να γράψει κάτι και γύρω του τσαλακωμένα χαρτιά(από internet σκιτσο) και γράφαμε περίπου τα παρακάτω

"Δεν ήξερα πως να σας το γράψω, και επειδή είμαι πολύ άντρας για να γράφω ποιηματάκια, σας το λέω όσο πιο απλά γίνεται. Ελάτε το Σάββατο 27 Απριλίου στην Αγ. Φωτεινή. Βαφτίζομαι! Θα με ονομάσει Γιάννη ο νονός μου ο Νίκος. Μετά ελάτε για φαγητό στην " Αυλή"."

 

 

Κάπως έτσι...λιτά και καταννοητά, γιατί κάπως έτσι είναι και ο γιος μας...

 

Υ.Γ. Είχαμε και μέσα μια φωτογραφία του παιδιού κοντινή να ξεπετάγεται σαν μέσα από το χαρτί..

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της αποψης το προσκλητήριο να είναι γραμμένο από εμάς και έτσι αυτοσχεδίασα το προσκλητήριο του γάμου μου και της βάφτισης του γιού μου που έγιναν μαζί. Ούτως ή άλλως στο εμπόριο δεν μπόρεσα να βρώ κατι ουτε καν συμπαθητικό που να εμπεριέχει και τα δυο γεγονότα. Παραθέτω το κείμενο ως ιδέα για όσες φίλες - φίλους κάνουν και τα δύο μαζί:

 

Αγάπη είναι....

Η μαμά και ο μπαμπάς να παντρεύονται για δεύτερη φορά και να αισθάνονται το ίδιο ερωτευμένοι..

 

Ευτυχία είναι......

Να έχουν και μένα δίπλα τους επίτιμο καλεσμένο και πρωταγωνιστή αφού αμέσως μετά θα ακολουθήσει το ιερό μυστήριο της Βάφτισης μου...

 

Τιμή είναι....

Να σας έχουμε δίπλα μας σ'αυτή την μέρα γιορτής για την οικογένεια μας..

 

Κουμπάροι και Ανάδοχοι είναι...

___________

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαινει ακριβα για τον εξης λογο.ολα τα ζαχαρωτα κτλ θα τα παρεις απο καταστηματα τυπου ΜΑΚΡΟ (ειμαι απο Θεσσαλονικη..δεν ξερω τι αντιστοιχο υπαρχει στην Αθηνα )Με 50 ευρω γεμισα τους κωνους που εφτιαξα εγω απο χαρτονι.

ο κλοουν κλπ 120 ευρω για 2.30 ωρες

το προσκλητηριο σοκολατα (υπαρχει και αυτη η μορφη και οχι κουτι)κανει 1.20 ενω το κουτι 1.40 και ηταν τα μονα ακριβα που ειχα κανει.παντως τα προσκλητηρια τους ειχαν μεινει αξεχαστα και οσοι βαφτιζουν μου παιρνουν τηλ και ρωτανε.

μπομπονιερες τις εκανα μονη μου.αναλογα με τι θεμα τις βαφτισης η το χρωμα παιρνεις και τεραστια γλυφιτζουρια η πως τα λενε μωρε τα φουρφουρια που βαζουμε διακοσμητικα οταν φυσαει και αυτα γυρνανε??????κατι τετοιο.αν ησουν Θεσσαλονικη θα σε ειχα τακτοποιησει στο πι και φι και πολυ φθηνα.Απο Αθηνα δεν ξερω.... :oops:

Παντως εμενα δεν μου αρεσει η φωτογραφια προσκλητηριο γιατι μετα πετανε την φατσουλα του παιδιου μου στα σκουπιδια και δεν μου αρεσει η ιδεα........

Link to comment
Share on other sites

Το προσκλητήριο της κόρης μου είχε το παρακάτω κειμενάκι:

Είμαι ένα κοριτσάκι όμορφο και ζωηρό,

τ ονομα που θα αποκτήσω το κρατάω μυστικό,

Σας καλώ λοιπόν να ρθειτε να με δείτε στο νερό,

κι αμα κλάψω και λιγάκι συγχωριστε με γι αυτό.

Ραντεβού .............

Η βάπτιση είχε θέμα ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ! Μέσα στο καταχείμωνο οι πεταλούδες έδωσαν μια άλλη νότα στην παγωμένη ατμόσφαιρα!

 

Το προσκλητήριο του γιου μου έγραφε:

Σ ονειρευτήκαμε, σε περιμέναμε, σε υποδεχθήκαμε, σ αγαπήσαμε..... Και να που τώρα επιλέγουμε για σένα ένα όνομα....... Την κτλ

Το χρώμα μας ήταν μπλέ και γαλάζιο και είχαμε αρκουδάκια.

 

Στα παιδάκια είχα δώσει μπαλόνια πάνω σε καλαμάκια που έγραφαν το όνομα του νεοφώτιστου και χωνάκια με καραμέλες και ζαχαρωτα - αντι για μπομπονιέρες- που τα χάρηκαν ιδιαίτερα!

Στολισμός εξωτερικού χώρου με μπαλόνια αλλά διακριτικά. Δηλ μόνο στα κάγκελα της εκκλησίας και δεμένα επάνω όχι να πετάνε , που μετά τα πήραν και αυτα τα παιδάκια.

Φροντίστε ο φωτογραφος να ειναι εγκαιρως στην εκκλησία και να πατε και εσεις νωρίτερα για να βγάλετε φωτογραφίες που θέλετε γιατί μετα το μωρό ειναι πιθανότερο να κοιμηθεί και να μην μπορείτε να βγάλετε φωτογραφίες.

Και να ειναι και καλός φωτογράφος γιατί αυτο είναι τελικά που μένει!

Α και οι μανουλες να είναι όμορφες ,περιποιημενες και δροσερές.

Ειμαι υπερ στο να φορέσουν κατι σε φουστα ή φόρεμα και όχι μαύρο! Τα παιδια μας βαπτιζουμε βρε κοριτσια ας ειμαστε χαρούμενες.

Όποια βαπτιζει και ειναι απο Θεσσαλονική μπορώ να την βοηθήσω και σε βιοτεχνιες και σε διαφορα μαγαζια γιατί τα έχω πρόσφατα στην μνημη μου.

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το προσκλητήριο της κόρης μου είχε το παρακάτω κειμενάκι:

Είμαι ένα κοριτσάκι όμορφο και ζωηρό,

τ ονομα που θα αποκτήσω το κρατάω μυστικό,

Σας καλώ λοιπόν να ρθειτε να με δείτε στο νερό,

κι αμα κλάψω και λιγάκι συγχωριστε με γι αυτό.

Ραντεβού .............

Η βάπτιση είχε θέμα ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ! Μέσα στο καταχείμωνο οι πεταλούδες έδωσαν μια άλλη νότα στην παγωμένη ατμόσφαιρα!

 

Το προσκλητήριο του γιου μου έγραφε:

Σ ονειρευτήκαμε, σε περιμέναμε, σε υποδεχθήκαμε, σ αγαπήσαμε..... Και να που τώρα επιλέγουμε για σένα ένα όνομα....... Την κτλ

Το χρώμα μας ήταν μπλέ και γαλάζιο και είχαμε αρκουδάκια.

 

Στα παιδάκια είχα δώσει μπαλόνια πάνω σε καλαμάκια που έγραφαν το όνομα του νεοφώτιστου και χωνάκια με καραμέλες και ζαχαρωτα - αντι για μπομπονιέρες- που τα χάρηκαν ιδιαίτερα!

Στολισμός εξωτερικού χώρου με μπαλόνια αλλά διακριτικά. Δηλ μόνο στα κάγκελα της εκκλησίας και δεμένα επάνω όχι να πετάνε , που μετά τα πήραν και αυτα τα παιδάκια.

Φροντίστε ο φωτογραφος να ειναι εγκαιρως στην εκκλησία και να πατε και εσεις νωρίτερα για να βγάλετε φωτογραφίες που θέλετε γιατί μετα το μωρό ειναι πιθανότερο να κοιμηθεί και να μην μπορείτε να βγάλετε φωτογραφίες.

Και να ειναι και καλός φωτογράφος γιατί αυτο είναι τελικά που μένει!

Α και οι μανουλες να είναι όμορφες ,περιποιημενες και δροσερές.

Ειμαι υπερ στο να φορέσουν κατι σε φουστα ή φόρεμα και όχι μαύρο! Τα παιδια μας βαπτιζουμε βρε κοριτσια ας ειμαστε χαρούμενες.

Όποια βαπτιζει και ειναι απο Θεσσαλονική μπορώ να την βοηθήσω και σε βιοτεχνιες και σε διαφορα μαγαζια γιατί τα έχω πρόσφατα στην μνημη μου.

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το προσκλητηριο σοκολατα (υπαρχει και αυτη η μορφη και οχι κουτι)κανει 1.20 ενω το κουτι 1.40 και ηταν τα μονα ακριβα που ειχα κανει

 

Demi από πού προμηθεύτηκες τα προσκλητήρια αυτά; Μένω Θεσσαλονίκη και θα ήθελα να ρίξω μια ματιά :

s-age.pngs-age.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σας ευχαριστώ όλες!

demi θα κινηθώ ανάλογα...έχει μια φίλη μου μαγαζί με ειδη δώρων οπότε μπορούμε να πάρουμε χονδρική κουτάκια και κορδέλες και κάτι κρεμαστό και θα τις φτιάξουμε εμείς.Σκέφτηκα επίσης να κόψω τετράγωνα χαρτονάκια και να γράφω πάνω το όνομα της και μα το κρεμάσω απ'εκω από τη μπουμπουνιέρα με κορδελάκι!!! Πολύ ωραία η ιδέα για τους κώνους...θα το κάνω!!!έχει ζαχαρωτά και καραμελάκια και το dia!

 

πάντως για το θέμα της ηλικίας που λέτε, όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά. Και ο ανηψιός μου βαφτίστηκε 6 μηνών και ούτε κιχ δεν έκανε! Αν με έπαιρνε από θέμα καιρού θα το είχα κάνει και εγώ!!Γιατι μεγαλύτερα ταλαιπωρούνται περισσότερο νομίζω!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...

και εγω μονη μου φτιαχνω τα προσκλητηρια πολυ δουλεια :shock:

υπαρχουν αρκετες σελιδες που εχουν κειμενα βαπτισης, εγω εκανα μηξη απο 2.Αμα Βαλεις στο google κειμενα βαπτισης θα βρεις αρκετα.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια παράγγειλα χτες στα προσκλητήρια, είναι λίγο τσουχτερούλια 1,90/τεμ. (χειροποίητα με μια εκπληκτική νεραίδα) και έχω 120 προσκλητήρια.

Ξέρει καμιά να μου πει επειδή θα φτιάξω εγώ με μια φίλη μου τις μπουμπουνιέρες πόσες να κάνω?

επίσης πόσα μαρτυρικά θα χρειαστούν?

 

ΥΓ.ΣΟΦΙΑ είδα χτες προσκλητήριο για γάμο και βάπτιση μαζί!!!καταπληκτικό σου λέω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ήταν 2πτυχο λευκό χαρτόνι και άνοιγε σαν κάρτα .Στο εξώφυλλο ήταν ζωγραφισμένη σε μορφή σκίτσου από παιδί, μια μαμά και ένας μπαμπάς που ήταν αγκαλιά και κράταγαν μια ανθοδέσμη.Από πάνω τους έπεφτε σε ριζόχαρτο ένα μωράκι σκιτσάκι και αυτό. ήταν τρομερό σου λέω και με φοβερό κείμενο που δεν θυμάμαι τώρα να σου πω, γιατί η μνήμη μου δεν είναι και στα καλύτερα της αυτή την εποχή! :D

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια παράγγειλα χτες στα προσκλητήρια, είναι λίγο τσουχτερούλια 1,90/τεμ. (χειροποίητα με μια εκπληκτική νεραίδα) και έχω 120 προσκλητήρια.

Ξέρει καμιά να μου πει επειδή θα φτιάξω εγώ με μια φίλη μου τις μπουμπουνιέρες πόσες να κάνω?

επίσης πόσα μαρτυρικά θα χρειαστούν?

 

ΥΓ.ΣΟΦΙΑ είδα χτες προσκλητήριο για γάμο και βάπτιση μαζί!!!καταπληκτικό σου λέω!

 

 

Γεια σου μπιζελι..στο περιπου να κανεις καμια 20αρια παραπανω για να σου μεινουν και εσενα αναμνηστικες, για να μην ξεμεινεις στην εκκλησια, και για να δωσεις σε καποιους που δεν ηρθανε , η εσυ δεν ηθελες να καλεσεις αλλα εχεις υποχρεωση.Τα μαρτυρικα πρεπει να ειναι τοσα οσα οι καλεσμενοι σου.

 

Υ.Γ. τα κουφετα απ' οτι εχω ακουσει πρεπει να εχουν μονο αριθμο, δεν ξερω αν το ηξερες.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΔΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ NEWMAN

Θησέως 10 Σύνταγμα τηλ.: 2103228180

 

Εκεί βρήκα σχεδόν όλα τα κουτάκια που κυκλοφορούν για μπομπονιέρες όπως και πλέξιγκλας κουτιά και κυλίνδρους, κομμένα τούλια και κορδέλες αλλά και διάφορα πραγματάκια για να κρεμάσεις στις μπομπονιέρες.

 

Να έχεις υπόψιν σου ότι επειδή είναι κατάστημα χονδρικής είναι ανοικτά μέχρι τις 4:00 (δεν ξέρω για Σάββατο αν ανοίγουν).

 

Ενδ. τιμή για τα κουτιά 0,55 λ. και για τα πλέξιγκλας 0,90 λ. Κουφέτα του Χατζηγιάννη μπορείς να πάρεις απο τον Παπαδόπουλο Ευαγγελιστρίας 22 τηλ.: 2103223916.

 

(Για τα τούλια έχω μια ένσταση στη τιμή γιατί μπορείς να πάρεις με το μέτρο απο καταστήματα που έχουν υφάσματα και να σου έρθουν ακόμα πιο φθηνά).

 

Αν πάλι θέλεις να κάνεις χειροποίητες μπομπονιέρες με μπουκαλάκια βάζοντας μέσα λίγο διακοσμητικό χρωματιστό χαλίκι, λίγο τούλι ή δίχτυ και κουφέτα χρωματιστά τα μπουκαλάκια μπορείς να τα βρείς στον Κιουρτζόγλου Ευρυπίδου 47 τηλ. 210 3215981. Το χαλίκι το προμηθεύεσαι απο Praktiker ή άλλα αντίστοιχα καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

τίποτα καλέ !

 

Α και κάτι άλλο. Πριν αγοράσεις τα υλικά, να πάρεις τις τιμές για αυτό που σε ενδιαφέρει να κάνεις και να κάνεις μετά στο σπίτι σου ένα κοστολόγιο για να δεις αν σε συμφέρει τελικά. Έχε σαν μέτρο σύγκρισης την τιμή μιας έτοιμης μπομπονιέρας που έχεις δει και θα την επέλεγες για τη βάφτισή σας.

 

Όσα περισσότερα κομμάτια χρειάζεσαι τόσο περισσότερο σε συμφέρει να τις κάνεις μόνη σου (βλέπεις εσύ δεν θα πληρωθείς για τον κόπο σου !!!)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kαλημέρες :D:D Ξεκίνησε η φάμπρικα της μπουμπουνιέρας στο σπίτι μου

:lol::lol:

Πήγαμε χτες και πήραμε κουτάκια (ροζ+άσπρα) και από 4 χρώματα (φούξια-ροζ-σιέλ-φυστικι) λεπτής κορδέλας σατέν (3 χλστ), φούξια τούλι (όλα από ένα στο Περιστέρι κοντά στον Κηφισσό, οπότε αν θέλει κάποια ας μου πμ) και κουφέτα από ζαχαροπλαστείο!!! Κάναμε δείγμα με μία φίλη μου και βγαίνει υπέροχη....

Βαζουμε κουφετάκι στο φούξια τουλι και κλείνουμε το κουτί με τις 4 διαφορετικές κορδέλες. Έφτιαξα με τα χεράκια μου μικρά καρτελάκια 2x5 περίπου (από ειδικό χαρτί ριζόχαρτο που πήρα από τον "ΠΕΡΡΑΚΗ" στα Πετράλωνα) και πήρα περλέ στυλό και έγραψα το όνομα της, του άνοιξα τρύπα με το περφορατερ και το πέρασαμε σε μία από τις κορδελίτσες.Σήμερα θα πάμε στο κέντρο να πάρουμε και κάτι σε γούρι να κρεμάσουμε πάνω. Μέχρι στιγμής χωρίς το γούρι μας πήγαν 150 ? και άντε να πάει 200 ? με τα γούρια (για 200 μπομπουνιέρες). Αντίστοιχη έξω σε μαγαζί έκανε 1,90 ? η μία!!!Δηλαδή θα πλήρωναμε τα διπλά λεφτά. Όποια έχει χρόνο και διάθεση ας το κάνει γιατί πραγματικά μας γδύνουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

demi πήρα και ριζόχαρτα χοντρά και έφτιαξα κώνους(σαν χωνάκια) , θα πάρω και καραμελογλυγίτζουρα από dia ή lidl να τα γεμίσω για να τα δίνω στα μπουμπουκάκια.

 

Είναι πολύ ωραίο να κάνεις τόσο χαρούμενα πράγματα και αγχολυτικό, δεν το συζητάω!!! :D

Link to comment
Share on other sites

εγώ κορίτσια έπαθα το άλλο, πριν απο κανένα μήνα πήγα και έκλεισα με την νονά τα ρούχα της βάφτισης και εκεί είδα και κάτι ώραιες πορσελάνινες μπουμπουνιέρες σε σχήμα πιπίλας και κουδουνίστρας ιβουάρ με ρόζ όπως είναι το χρώμα της βάφτισης. μου λέει λοιπόν αυτή στο μαγαζί ότι έχουν 1,60 η μια και για μένα τις αφήνει 1,50. Δεν της έκλεισα (ευτυχώς) και μετά απο μια εβδομάδα τις βρήκε η νονά σε ένα άλλο μαγαζί ολόιδιες η πιπίλα 1 ευρώ και η κουδουνίστρα 0,90. Τρελάθηκα, φυσικά και θα πάω στο μαγαζί αυτό και ας νομίζει η άλλη ότι θα με γελάσει...

Πάντως οι τιμές στις μπουμπουνιέρες και στα προσκλητήρια είναι απαράδεκτες...και δεν τους κοστίζει τίποτα να τα φτιάξουν..για τόσο χαζούς μας έχουν.

Επίσης επειδή στο προσκλητήριο θα έχω φωτογραφία..πήγα εχτές στο φωτογραφείο και μου είπε ότι για να μου φτιάξει την φωτογραφία σε πλαίσιο και με τα λόγια που τα έχω ήδη κοστίζει η μια 15 ευρώ, ενώ αν της την πάω έτοιμη με πλαίσιο και λόγια κοστίζει 0,25 η εκτύπωση το κομμάτι...οπότε βρήκα ένα πρόγραμμα στο internet frame studio λέγεται και με τον άντρα μου φτιάξαμε το πλαίσιο και την φωτογραφία και θα της την πάω...άκου εκεί 15 ευρώ... :shock:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...