Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΜΗΜΑ ΑΠΟΒΟΛΩΝ ΝΟΣ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ κ απαραίτητες εξετάσεις


Guest andro2

Recommended Posts

αν και τώρα έχω μια κόρη 3ετών και δεν το μετανιώνω που πήγα σε αυτό το γιατρό γιατί βρήκε το πρόβλημα και δεν έκανα εμβόλια, θα συμφωνήσω πως ο συγκεκριμένος από ότι διαβάζω εδώ μέσα σε κάποιες γράφει εξετάσεις σε κάποιες λέει να πάνε σε συνεργαζόμενα ιατρεία που προφανώς παίρνει προμήθεια. Κάποιες τις βλέπει στο νοσοκομείο, κάποιες στο ιατρείο του με 90 και πάνω την επίσκεψη και χωρίς απόδειξη. Ζήτησα και μου είπε είναι άλλη τιμή. Και το άλλο σπαστικό είναι ότι δεν έχει αρχείο αλλά κάτι μπακαλόχαρτα (ίσως για να μην υπάρχουν ίχνη!) και κάθε φορά που πήγαινα ήθελε και μια ώρα να τα βρει. Και φυσικά δεν ήταν ποτέ σωστός στην ώρα του ραντεβού και ήμουνα σε δύσκολη κύηση μετά από 2παλίδρομες και όταν περίμενα με τις ώρες εκεί νευρίαζα γιατί ο γιατρός μου είχε πει στο κρεβάτι.

 

Να σου ζησει το κοριτσακι και με το καλο ενα δευτερο!Εμενα γνωστή μου που πήγαινε σε αυτόν τον γιατρο κατάφερε και εκανε δυο παιδακια μετα απο δυο αποβολες.Ενταξει επιστήμονας ειναι αλλα πατάει πανω σε αυτο και εκμεταλλευεται!Να φανταστείς την προτελευταια φορα που πηγα μου πηρε 90 και πηγα στην μαία του και της ειπα οτι ειναι πολλα γιατι στην γνωστή μου έπαιρνε 50 απο την πρωτη της εγκυμοσυνη!Και μου λεει Ενταξει τόσα πτυχία εχει ειναι επιστημονας!Δεν μιλάω η χαζή!Ξαναπηγα την τελευταια φορα και πιάνω τον γιατρο και του λέω τα 90 ειναι πολλα και μου απαντάει γιατι 90 ,70 που εισαι εγκυος και η μαία άρχισε να κιτρινίζει,πετάχτηκε και λεει οτι μου χρέωσε ενα Τεστ Παπ που ειχα κανει στο προηγούμενο ραντεβού και κατι τετοια!Ο γιατρός την κατάλαβε οτι έφαγε το 20 αρικακι και της ειπε βέβαια οτι δεν εχω κανει Τεστ Παπ και το εκανε γαργάρα!Καλα καλα λεει 70 απο την επομενη!Φυσικα και δεν υπήρξε επόμενη!Μια φορα πηγα στο Αλεξανδρας για υπερηχο που μου ανακοίνωσε οτι δεν παει καλα το κυημα μπροστα σε 20 ατομα στην αίθουσα αναμονης γιατι να μην ξέρουν ολοι οτι θα αποβαλλω!Να μην το μάθει ο κόσμος όλος που σιγουρα οι άνθρωποι δεν ενδιαφερθηκαν αλλα ετσι στην ψυχρα μπαπ,τελος δεν παει καλα χίλια τα εκατο μου λεει.Ελα μου ειπε την αλλη βδομάδα για αποξεση γιατι καρδια δεν θα ακούσεις!Κλαμα εγω!Αν και καρδια άκουσα στον αλλο γιατρο που πηγα και συναισθητικα με στήριξε παρα πολυ!Τι να πω!Καποιοι γιατροί γινονται καθαρά απο ψώνιο και πανω απο ολα για τα λεφτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να σου ζησει το κοριτσακι και με το καλο ενα δευτερο!Εμενα γνωστή μου που πήγαινε σε αυτόν τον γιατρο κατάφερε και εκανε δυο παιδακια μετα απο δυο αποβολες.Ενταξει επιστήμονας ειναι αλλα πατάει πανω σε αυτο και εκμεταλλευεται!Να φανταστείς την προτελευταια φορα που πηγα μου πηρε 90 και πηγα στην μαία του και της ειπα οτι ειναι πολλα γιατι στην γνωστή μου έπαιρνε 50 απο την πρωτη της εγκυμοσυνη!Και μου λεει Ενταξει τόσα πτυχία εχει ειναι επιστημονας!Δεν μιλάω η χαζή!Ξαναπηγα την τελευταια φορα και πιάνω τον γιατρο και του λέω τα 90 ειναι πολλα και μου απαντάει γιατι 90 ,70 που εισαι εγκυος και η μαία άρχισε να κιτρινίζει,πετάχτηκε και λεει οτι μου χρέωσε ενα Τεστ Παπ που ειχα κανει στο προηγούμενο ραντεβού και κατι τετοια!Ο γιατρός την κατάλαβε οτι έφαγε το 20 αρικακι και της ειπε βέβαια οτι δεν εχω κανει Τεστ Παπ και το εκανε γαργάρα!Καλα καλα λεει 70 απο την επομενη!Φυσικα και δεν υπήρξε επόμενη!Μια φορα πηγα στο Αλεξανδρας για υπερηχο που μου ανακοίνωσε οτι δεν παει καλα το κυημα μπροστα σε 20 ατομα στην αίθουσα αναμονης γιατι να μην ξέρουν ολοι οτι θα αποβαλλω!Να μην το μάθει ο κόσμος όλος που σιγουρα οι άνθρωποι δεν ενδιαφερθηκαν αλλα ετσι στην ψυχρα μπαπ,τελος δεν παει καλα χίλια τα εκατο μου λεει.Ελα μου ειπε την αλλη βδομάδα για αποξεση γιατι καρδια δεν θα ακούσεις!Κλαμα εγω!Αν και καρδια άκουσα στον αλλο γιατρο που πηγα και συναισθητικα με στήριξε παρα πολυ!Τι να πω!Καποιοι γιατροί γινονται καθαρά απο ψώνιο και πανω απο ολα για τα λεφτα!

 

Οι τρόποι του και του γιατρού και της μαίας είναι πολύ χάλια. Την πρώτη φορά που πήγα μετά από δύο παλίδρομες μόνη μου γιατί δε μένουμε Αθήνα και ο άντρας μου είχε χάσει πολλές μέρες δουλειάς από τις παλίδρομες, παραλίγο να μη φτάσω στο ΚΤΕΛ. Μου είπε ότι θα μπορούσα να έχω και πολύ ψυχρά και υποθετικά και είχα μείνει.

Τη δεύτερη φορά με τον άντρα μου ευτυχώς μας είπε ότι με αυτές τις εξετάσεις θρομβοφιλίας απορεί που δεν έχω πάθει έμφραγμα (έκανα χρήση αντισυλληπτικών παλιοτερα) και ότι το μωρό αν μείνω έγκυος μπορεί να έχει διάφορα. Και λέω στον άντρα μου να μην κάνουμε παιδιά τότε!

Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι μου υπολόγιζε σωστά τη δόση της ηπαρίνης και όλα πήγαν καλά (είχα άλλο γιατρό στο Αλεξάνδρα και με παρακολουθούσε και αυτός με είχε στείλει στο Δρακάκη).

Βέβαια σε επόμενη κύηση δεν ξέρω τι θα κάνω γιατί δεν μου άρεσε η αντιμετώπιση και πλέον ξέρω ποιο είναι το πρόβλημα και μάλλον θα προτιμήσω αιματολόγο και δεύτερον με ενοχλούσε που δεν μπορούσε και καλά να με δει στο νοσοκομείο και αναγκαζόμουν να πληρώνω 90?.

Το ιατρείο του μου έκανε και λίγο παράνομο γιατί δεν είχε ούτε ταμπέλα.

Link to comment
Share on other sites

αν και έχω εντελώς διαφορετική γνώμη για τον γιατρό ήθελα απλά να παρέμβω για να πω ότι οι πανεπιστημιακοί γιατροί επιτρέπεται να έχουν ιδιωτικό ιατρείο αλλά χωρίς ταμπέλα. οι γιατροί του ΕΣΥ απαγορεύεται να έχουν ιδιωτικό ιατρείο.

Link to comment
Share on other sites

αν και έχω εντελώς διαφορετική γνώμη για τον γιατρό ήθελα απλά να παρέμβω για να πω ότι οι πανεπιστημιακοί γιατροί επιτρέπεται να έχουν ιδιωτικό ιατρείο αλλά χωρίς ταμπέλα. οι γιατροί του ΕΣΥ απαγορεύεται να έχουν ιδιωτικό ιατρείο.

Δεν το γνώριζα, αλλά γιατί χωρίς ταμπέλα; Αν επιτρέπεται γιατί να μην είναι φανερό;

Όσο για τη γνώμη μου αφορά τον τρόπο αντιμετώπισης μου και τα χρήματα χωρίς απόδειξη (γιατί αυτό είναι παράνομο, λέγεται φοροδιαφυγή) και όχι τις ιατρικές του γνώσεις τις οποίες εμπιστεύτηκα και το είπα από την αρχή πως δεν το μετάνιωσα γιατί έχω την κούκλα μου.

Επίσης αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως γίνεται η επιλογή ποιες θα βλέπει στο νοσοκομείο και ποιες στο ιατρείο του; Δηλαδή ποιες θα πληρώνουν και ποιες όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνώριζα, αλλά γιατί χωρίς ταμπέλα; Αν επιτρέπεται γιατί να μην είναι φανερό;

Όσο για τη γνώμη μου αφορά τον τρόπο αντιμετώπισης μου και τα χρήματα χωρίς απόδειξη (γιατί αυτό είναι παράνομο, λέγεται φοροδιαφυγή) και όχι τις ιατρικές του γνώσεις τις οποίες εμπιστεύτηκα και το είπα από την αρχή πως δεν το μετάνιωσα γιατί έχω την κούκλα μου.

Επίσης αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως γίνεται η επιλογή ποιες θα βλέπει στο νοσοκομείο και ποιες στο ιατρείο του; Δηλαδή ποιες θα πληρώνουν και ποιες όχι;

 

φανερό είναι το ιατρείο αλλά δεν επιτρέπεται να κάνουν διαφήμιση. κάποια στιγμή είχαν σκεφτεί και να τους απαγορεύσουν να έχουν ιδιωτικά ιατρεία (εφόσον πληρώνονται από το Πανεπιστήμιο) αλλά το πήραν πίσω.

 

προσωπικά, είχα πάει στο νοσοκομείο και με έβλεπε εκεί (εκεί να δεις αναμονή). εκεί έκανα τις εξετάσεις και τη θεραπεία. τυχαία έμαθα ότι κάνει και γέννες κι ότι έχει ιδιωτικό ιατρείο. και του ζήτησα, αν μείνω έγκυος να με αναλάβει. κι έτσι κι έγινε. μετά πλήρωνα 50 ευρώ (χωρίς απόδειξη) για κάθε ραντεβού, εφόσον ήταν πια ο γυναικολόγος μου. γέννησα μαζί του στο ΜΗΤΕΡΑ με μια εξαιρετική μαία, φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φανερό είναι το ιατρείο αλλά δεν επιτρέπεται να κάνουν διαφήμιση. κάποια στιγμή είχαν σκεφτεί και να τους απαγορεύσουν να έχουν ιδιωτικά ιατρεία (εφόσον πληρώνονται από το Πανεπιστήμιο) αλλά το πήραν πίσω.

 

προσωπικά, είχα πάει στο νοσοκομείο και με έβλεπε εκεί (εκεί να δεις αναμονή). εκεί έκανα τις εξετάσεις και τη θεραπεία. τυχαία έμαθα ότι κάνει και γέννες κι ότι έχει ιδιωτικό ιατρείο. και του ζήτησα, αν μείνω έγκυος να με αναλάβει. κι έτσι κι έγινε. μετά πλήρωνα 50 ευρώ (χωρίς απόδειξη) για κάθε ραντεβού, εφόσον ήταν πια ο γυναικολόγος μου. γέννησα μαζί του στο ΜΗΤΕΡΑ με μια εξαιρετική μαία, φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο.

 

Δεν επιτρέπεται να κάνουν διαφήμιση αλλά τους αφήνουν να τα παίρνουν χωρίς απόδειξη αλλά εμένα και εσένα μας φορολογούν κανονικά! Ξέρω θα μου πεις το αποτέλεσμα μετράει που είναι το παιδάκι μου και δεν το αλλάζω με τίποτα, αλλά σε αυτό πατάνε.

Οπότε οι πανεπιστημιακοί μπορούν να έχουν ιατρείο και να πηγαίνουν και σε όποιο νοσοκομείο θέλουν; Η μαία δεν ήταν αυτή που έχει στο ιατρείο του;

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιτρέπεται να κάνουν διαφήμιση αλλά τους αφήνουν να τα παίρνουν χωρίς απόδειξη αλλά εμένα και εσένα μας φορολογούν κανονικά! Ξέρω θα μου πεις το αποτέλεσμα μετράει που είναι το παιδάκι μου και δεν το αλλάζω με τίποτα, αλλά σε αυτό πατάνε.

Οπότε οι πανεπιστημιακοί μπορούν να έχουν ιατρείο και να πηγαίνουν και σε όποιο νοσοκομείο θέλουν; Η μαία δεν ήταν αυτή που έχει στο ιατρείο του;

Απόδειξη πρέπει να κόβουν, άσχετα αν όλοι προσπαθούν να το αποφύγουν.

Μπορούν να ξεγεννούν στο νοσοκομείο που είναι διορισμένοι και σε οποίο ιδιωτικό συνεργάζονται. Στο ΜΗΤΕΡΑ έχει άλλη μαία που είναι υπέρ του φυσικού τοκετού και φανατικη του θηλασμου. Αυτή που έχει στο ιατρείο του εργαζόταν στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω γιατρο τον ΔΡακακη πληρωνω καθε επισκεψη κ κανω υπομονη γιατι γι αυτο το αποτελεσμα ζω αλλα τα χρηματα ειναι παρα πολλα κ επειδη εχω δυσκολη εγκυμοσυνη πηγαινω καθε 2 εβδομαδες. 90 ευρω ειναι πολλα ειδικα για μια εγκυο που θελει στενη παρακολουθηση. Οσο για την μαια του στο ιατρειο απαραδεκτη αλλα δεν μιλαω γιατι ειμαι σε φαση που δε μπορω να κανω διαφορετικα.

Link to comment
Share on other sites

taptap γιατι πιεζεσαι τοσο κ δεν αλλαζεις γιατρο?υπαρχουν κ αλλοι καλοι γιατροι με πολυ προσιτες τιμες.κανει κακο κ στην τσεπη σου κ στην ψυχη σου.δυστυχως μεσα στος δυσκολες στιγμες που ζουμε εκτος απο καλους επιστημονες που προσπαθουν να μας βοηθησουν η αλλου ειδους ειδικοτητες οπως η μαια που αναφερεις υπαρχουν κ κακοι ανθρωποι με μαυρη ψυχη που μας φαιρονται σαν σκουπιδια.πρεπει ομως να αντιδρουμε.εγω στη δυσκολη πορεια των καθεξιν αποβολων γνωρισα εξαιρετικους επιστημονες κ ανθρωπους.μεταξυ αυτων δυο απατεωνες.την χεοροτερη εμπειρια μου ομως την εζησα σημερα με μια μικροβιολογο.μπορει να ειναι καλη στη δουλεια της αλλα ειναι ταυτοχρονα στιγνη εκμεταλευτρια δραχμοφωνιας κ απανθρωπη.ενω πηγα με το χαρτι του εοπυυ να κανω συγκεκριμενη εξεταση,κ ειχα ε συμφωνισει να προχωρησει σε μια δευτερη εκτος εοπυυ ηθελε οπωσδηποτε να προχωρησει κ σε αλλες εξετασεις στις οποιες ειχα βρεθει αρνητικη τον προηγουμενο μηνα σε πολυ καλο εργαστηριο με το προσχημα οτι το αποτελεσμα ειναι αναξιοπιστο.εγω φυσικα αρνηθηκα.αρχισε να ουρλιαζει ανεξελεγκτα λργοντας μου οτι οι εξετασεις που καλυπτει ο εοπυυ ειναι αναξιοπιστες,με απειλησε οτι η αιτια δεν θα βρεθει κ παλι θα αποβαλλω κ στο τελος μου ειπε οτι αν δεν δεχτω να πληρωσω τα τριακοσια ευρω που μου ζηταει δεν θα με αναλαβει καθολου.ξερει οτι η εξεταση που πρεπει να κανω γινεται σε ελαχιστα κεντρα κ μαλιστα σωστα κ με απειλει.τωρα κραταει το βιολογικο μου υλικο κ τη συνταγη του εοπυυ κ δεν ξερω καν αν θα την πραγματοποιησει.εννοειται οτι την δευτερη εξεταση δεν θα την κανω εκει.μου ελεγε συνεχεια ποσο μοναδικη ειναι.κ σαν να μην εφτανε αυτο απο τη μερα που την ειδοποιησα οτι θα παω κ της ειπα με ποιους γιατρους ειμαι,επειδη αυτοι πράγματι ειναι απο τους πιο διακεκριμενους φροντισε να τους τηλεφωνησει σε καθεναν προσωπικα για να αυτιδιαφημισθει.οταν την συναντησα ειχε κανει τετοια ερευνα για αυτους με καθε ανατριχιαστικη λεπτομερεια ακομα κ για την προσωπικη τους ζωη που ανατριχιασα.αν αρνηθει να κανει την εξεταση του εοπυυ για την οποια μου κραταει το βιολογικο υλικο θελω να κανω καταγγελεια στον ιατρικο συλλογο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως οσες γυναικες αντιμετωπιζουν προβληματα πολλες απο αυτες αναγκαζοντε να σκυβουν κυριολεκτικα το κεφαλι. Ετσι νιωθω πως κανω κ εγω με το γιατρο μου που ειναι παντα αυστηρος σε βαθμο που τρεμω να του μιλησω αλλα ποιος γιατρος θα με αναλαμβανε 25 εβδομαδων με ενα τετοιο ιστορικο στη πλατη μου.οι περισσοτεροι μεγαλλογιατροι μπορει να εχουν γνωσεις αλλα απο ανθρωπια δεν εχω δει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

taptap μου καταρχήν ευχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα να έχεις και εσύ το μωράκι σου αγκαλιά!

Κατά δέυτερον δεν είχα νιώσει τόσο άσχημα με σένα γιατί δεν είχα αυτόν γιατρό αλλά μόνο για τη θρομβοφιλία με παρακολουθούσε οπότε δεν τον έβλεπα τόσο συχνά. Καταλαβαίνω πως και για σένα θα είναι δύσκολο να τον αφήσεις τώρα γιατί σκέπτεσαι πως αφού πάνε όλα καλά να κάνω υπομονή, απλά νομίζω ότι πρέπει να του πεις ότι έρχομαι τόσο συχνά δεν είχα υπολογίσει το κόστος και είναι πολλά και δεν έχω να δίνω κάθε φορά και βλέπεις τι θα σου πει.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλημέρα κορίτσια,

Δυστυχώς έμαθα στην 11η εβδομάδα ότι έχω παλινδρόμη κύηση και μάλιστα ότι το έμβρυο σταμάτησε την ανάπτυξη του στην 8η εβδομάδα. Έχω κανονίσει για αποξεση στο Αλεξάνδρας και έχω αγχωθεί με την διαδικασία. Ο γιατρός μου την έκανε σε ιδιωτική κλινική και επειδή γενικά δεν μου άρεσε η αντιμετώπιση του, αποφάσισα να το κάνω σε δημόσιο νοσοκομείο. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: μετά από πόσον καιρό πρέπει να πάω σε γυναικολόγο για να ελεγξει ότι όλα πήγαν καλά; Τι πρέπει να περιμένω μετά την απόξεση; Κάποια παρενέργεια; 

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σε όλους.εχω 2 εξωσωματικος με θετικό αποτέλεσμα και αποβολή στην 7η βδομάδα και μια φυσιολογική κύηση πάλι με αποβολή σε 7 βδομάδα. Η μόνη εξέταση που δεν κάναμε ήταν η επικτυτη θρομβοφιλια και ο καρυωτιπος ζευγους. Και έχω κάνει και μια αφαιρεση θυροειδη. Αν βρεθεί πρόβλημα στον καρυωτιπο δεν μπορεί ένα ζευγάρι να τεκνοποιησει ποτέ; έχει συμβεί σε κάποια; ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...