Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επταθέσια ... και άνω αυτοκίνητα για πολύτεκνους


Recommended Posts

Καλημέρα!

Αναζητούμε αυτοκίνητο 7θέσιο, μιας και αυξηθήκαμε ως οικογένεια και είμαστε πλέον 6μελής!

 

Φαντάζομαι αρκετοί πολύτεκνοι βρίσκονται κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα στην ίδια αναζήτηση.

 

Λοιπόν είδα πως κάθε μάρκα αυτοκινήτου παρέχει και από ένα μοντέλο που βγαίνει σε 7θέσια έκδοση.

 

Ήθελα να ρωτήσω μήπως έχει δει κανείς από κοντά ή αν έχει δική του εμπειρία από τα: Nissan Qashqai+2, Renault Espace, Ford S-Max, Opel Zafira. Υπάρχει κάποιο 7θέσιο που να έχει και αποθηκευτικό χώρο... ή η μόνη λύση είναι η μπαγαζιέρα οροφής;

 

Επίσης πόσο είναι περίπου το τέλος ταξινόμισης;;

 

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Alcyon καλημέρα,

Πριν από ένα 2μήνο περίπου είχα ασχοληθεί αρκετά με αυτό το θέμα.

Είχα δει σχεδόν όλα τα αυτοκίνητα: Nissan Qashqai+2, Ford S-Max, Opel Zafira, Seat Altea, Corolla verso. Το Renault και Citroen δεν τα είδα.

Δυστυχώς, όταν χρησιμοποιείς τη 7θέσια διάταξη, δεν υπάρχει αποθηκευτικός χώρος. Αν όμως χρειάζεσαι 4 θέσεις, χρησιμοποιείς 1 κάθισμα από την τελευταία σειρά και έτσι έχεις λίγο παραπάνω χώρο για αποσκευές.

Από αυτά που είδα, μόνο ένα αυτοκίνητο είχε 3 isofix, στα καθίσματα πίσω από τον οδηγό (δεν θυμάμαι ποιο ήταν).

Επίσης, στο Opel Zafira είναι πιο εύκολο να ανοίξεις και να κλείσεις τα πίσω πίσω καθίσματα.

Καλό είναι να προσέξετε και το θέμα των αερόσακων. Δεν έχουν όλα τον ίδιο αριθμό.

Εγώ είχα πάρει όλα τα στοιχεία (τεχνικά, ασφάλειας, εγγυήσεις,…) από το autotriti, τα έβαλα σ’ ένα *.xls file και έκανα σύγκριση μεταξύ τους. Δυστυχώς δεν κράτησα τα αρχεία.

Το τέλος ταξινόμησης νομίζω ότι σχετίζεται με τα κυβικά. Οπότε δεν ξέρω τι γίνεται. Το θέμα είναι ότι επειδή λόγω αυτού κινήθηκε η αγορά αυτόν το μήνα, οι εταιρείες έκοψαν τις εκπτώσεις και κάνουν μόνο τη μείωση του τέλους ταξινόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Ως πολύτεκνοι εκπίπτουμε από το τέλος ταξινόμισης. Για αυτό ρώτησα... Βρίσκω τιμές στο ιντερνετ οι οποίες περιλαμβάνουν ΦΠΑ + Τέλος Ταξινόμισης.

 

isofix = ???

Είμαι ασχετούλααααα..... ;)

 

Οι εντυπώσεις σου τελικά από όσα είδες ή όποια αγορά έκανες.... ποια είναι;;;

 

εντιτ: Αααα επίσης έχω κοιτάξει ήδη τα χαρακτηριστικά ασφαλείας από το EuroNCAP και έχει μια πολύ καλή και αναλυτική έκθεση από γερμανικό site για όλα σχεδόν τα μοντέλα και για πολλούς παράγοντες. Πιστεύω πως θα κινηθώ κάπου σε αυτά που γράφω παραπάνω... Έχω βέβαια ακόμα πολύ ψάξιμο να κάνω...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

isofix = ???

 

..είναι το σύστημα αγκύρωσης του παιδικού καθίσματος με το κάθισμα του αυτοκινήτου… (γιατί εγώ το ήξερα, ???)

Ψάξαμε τα 7θέσια, γιατί είναι μαζεμένα αυτοκίνητα, μπορείς να κινηθείς με άνεση στη πόλη και κάνεις και τα ταξίδια σου άνετα. Από τα 7θέσια είχαμε αποφασίσει το Zafira.

Όμως επειδή έχουμε 2 ζωύφια, τελικά καταλήξαμε στο Avensis station wagon, για να λύσουμε το θέμα των αποσκευών. Φορτώνουμε τα πάντα και έξω απ’ τη πόρτα. Βέβαια, μέσα στη πόλη είναι θέμα!

Να το ψάξεις το θέμα αρκετά και να μιλήσεις με πολλούς αντιπρόσωπους ακόμα και της ίδιας εταιρείας. Υπάρχουν διαφορές στις τιμές, εκπτώσεις, δώρα,…

Το αυτοκίνητο που τελικά πήραμε, ΔΕΝ ήταν ακριβότερο με τα άλλα που ψάχναμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

toyota estima hybrid ....

γιατί.... γιατί.... ΓΙΑΤΙΙΙΙ να κυκλοφορεί ΜΟΝΟ στην Ιαπωνία;;;; Εεεεε;;;

7θεσιο, με το μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο (σε σχέση με τα άλλα του είδους του), ΥΒΡΙΔΙΚΟ ...... Αχχχχχ αχχχχ βάχχχ

 

Εντάξει... έχει λίγο γιαπωνέζικο στυλάκι παραπάνω... αλλά..... αχχχχχχ

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε το S-Max, έχει αρκετά μεγάλο πορτ-μπαγκάζ, ακόμα και με το ένα κάθισμα κλειστό και ο χώρος στην τρίτη σειρά καθισμάτων είναι αξιοπρεπής. Κάθομαι συχνά πίσω και είμαι άνετα. Είναι δυνατό αυτοκίνητο, αθόρυβο, δεν καίει πολύ για 2000 κυβικά και μας έχει ευχαριστήσει πολύ. Κάντου ένα τεστ-ντράιβ, ίσως αρέσει και σε σας.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε αυτό θα καταλήξουμε... Το έχουμε "σταμπάρει" από την αρχή που έπεσε στην αντίληψή μας. Ένα θετικό σημείο πολύ σημαντικό είναι το θέμα της ασφάλειας... Σύμφωνα με την EuroNCAP... είναι δεύτερο από θέμα ασφάλειας μετά το Nissan Quashqai+2, με μικρές διαφορές. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι... πόσο χωράει το πορτ-μπαγκάζ όταν είναι όλα τα καθίσματα ανοιχτά. Επίσης... μπορεί να καθήσει ένας ενήλικος στην 3η σειρά; Δηλαδή ... μπορει να κάνει ταξίδι της τάξης των 4-6 ωρών;

 

Αν και θα προτιμούσα ένα γύρω στα 1800cc λόγω τελών κυκλοφορίας.

 

Και μια ερώτηση ακόμα...

Στην τρίτη σειρά καθισμάτων οι επιβάτες παθαίνουν ναυτία περισσότερο;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε πιάνει ναυτία, στην τρίτη θέση θα είσαι χειρότερα. Δεν έχει παράθυρα πίσω.

Οι πίσω θέσεις είναι ενηλίκων, άσε που το ρυθμίζεις, αν μπροστά είναι τα καρεκλάκια, τις φέρνεις πιο κοντά στην πρώτη σειρά και πίσω κάθονται άνετα μεγάλοι. Κάθομαι πολλές φορές πίσω.

Είναι σχεδόν 2000 κυβικά, άρα ανήκει στην προηγούμενη κατηγορία, αυτό χρειάζεσαι. Νομίζω το βγάζει περισσότερα και όχι λιγότερα. Τα αξίζει τα λεφτά του, πίστεψέ με. Μας βγήκε περίπου 21.000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ford Galaxy.....

7 θέσιο... με extra αποθηκευτικό χώρο ακόμα και με τα 7 καθίσματα ανοικτά.

 

Τι έχετε να πείτε; Any comments??

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς το ίδιο όριο έχουμε...

Το βλέπω στο ιντερνετ με τιμές 29-32000. Αλλά μαζί με τέλος ταξινόμισης. Φαντάζομαι χωρίς αυτό θα είναι καλύτερη η τιμή.... και πιο κοντά. Αν δεν τα φτάσει... ίσως κοιτάξουμε κάποιο μεταχειρισμένο (από Γερμανία ίσως...?) Θα δούμε.....

 

Το δύσκολο σε μας είναι να πάμε να το δούμε από κοντά.... Ξέρεις με τα παιδιά.... πρέπει πρώτα να κάνουμε αίτηση ελευθέρου χρόνου στα πιτσιρίκια μας .... και όοοοταν εγκριθεί το αίτημά μας... κι αν δεν είναι άρρωστα..... κτλ κτλ.... Αλλά.. στην ανάγκη θα τα πάρω όλα μαζί, να κάνουμε κανονικό .... τεστ drive... :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Το δύσκολο σε μας είναι να πάμε να το δούμε από κοντά.... Ξέρεις με τα παιδιά.... πρέπει πρώτα να κάνουμε αίτηση ελευθέρου χρόνου στα πιτσιρίκια μας πρώτα .... και όοοοταν εγκριθεί το αίτημά μας... κι αν δεν είναι άρρωστα..... κτλ κτλ.... Αλλά.. στην ανάγκη θα τα πάρω όλα μαζί, να κάνουμε κανονικό .... τεστ drive... :lol:

 

Αχ! βρε alcyon και εμείς τα ίδια είχαμε. Ένα απόγευμα τη εβδομάδα, έμεναν με τις γιαγιάδες και εμείς γυρνούσαμε πανικόβλητοι (λόγω ώρας) στις αντιπροσωπείες.

Πάντως, να διαπραγματευτείτε πολύ την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς (με 3 παιδιά) απορρίψαμε αρχικά το Zafira, το οποίο με ανοιχτά τα πίσω καθίσματα δεν έχει χώρο όπως λέτε.

 

Το θεωρούμε βασικότατο να μπορούμε να κουβαλάμε 4 ποδήλατα και μπαγάζια στις διακοπές, και να έχουμε και χώρο για 1-2 άτομα ακόμη παρέα ή από το σόϊ αν τύχει.

Επίσης, είδαμε πως είναι πολύ πρακτικές οι συρόμενες πόρτες πίσω για να έχεις εύκολη πρόσβαση για να δένεις παιδάκια και να βάζεις/βγάζεις πράματα χωρίς να τρώς την πόρτα στην πλάτη.

Οπότε είδαμε το Ford Galaxy και το Peugeot 807 που είναι σ'αυτήν την κατηγορία και είναι όμορφα αμάξια, έπαιρνε ο καλός μου το μεγάλο μας γιό και πηγαίναν στις εκθέσεις και τα έβλεπαν.

Όμως οι τιμές των αυτοκινήτων αυτών μας οδήγησαν τελικά στην καλύτερη για μας λύση που είναι βανάκι!!!!!!!

Πήραμε λοιπόν το Opel Vivaro (26000) με 8 θέσεις και άπειρο χώρο, μπορείς να περάσεις από τις μπροστινές θέσεις στη μεσαία σειρά όρθιος, να δέσεις τα παιδιά, να φυσήξεις μύτες κλπ. :lol: και με τις 8 θέσεις σε χρήση έχεις 3 ποδήλατα πίσω (προς το παρόν) με την εταζέρα στη θέση της. Το ξέρω, είναι φορτηγό, αλλά και στην Κυψέλη που κυκλοφορούμε μια χαρά μας πάει.

Βέβαια είχαμε πάρει και γκαράζ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Εμείς καταλήξαμε στο s-max.Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι και από χώρο (νομίζω ότι έχει το μεγαλύτερο χώρο στην κατηγορία του), και από οδηγική άνεση. . Ταξιδέψαμε Θεσσαλονίκη -Ραφήνα άνετα κι επίσης έβγαλα και καποιες ώρες στην τρίτη σειρά περιμένοντας την αναχώριση του πλοίου για Tήνο με την μικρή μου να κοιμάται πάνω μου. Πριν από μένα καθόταν η 18χρονη κόρη μου χωρίς κανένα παράπονο για στρίμωγμα. Έχει χώρο για πολλές αποσκευές και με τις τρεις σειρές καθισμάτων ανοιχτές.

Είχαμε μαζί μας καρότσι για ενός έτους μωρό ,παρκοκρέββατο, και ό,τι άλλο μπορει να χρειάζονται 3 ακόμα έφηβοι και δυο ενηλικες. Όμως επειδή τα στάνταρ του καθενός μπορεί να διαφέρουν ένα test drive θα έλυνε πολλές απορίες. Κι επίσης απευθυνθείτε σε πολλες αντιπροσωπείες γιατί κάθε μια μπορεί να έχει διαφορετικές προσφορές

[line_flow3_beg_minie_time_1191038400_text_3420e6f9effdebe5f220e3dfede1ed20e720e1eddcf3e120eceff52ec720ece9eaf1fcf4e5f1e720e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις πηραμε το toyota land cruiser, εννεα θεσεις εχει και μεγαλο πορτ μπαγκαζ, για διπλο καροτσι συν τα πραγματα, πολυ ανετο. Μεταχειρισμενο 2 χρονων αλλα σε αριστη κατασταση, δεν το μετανιωσαμε...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

alcyon αν κ δεν ειμαι πολυτεκνη εμεις πηραμε το Mitsubish το outlander ειναι 7θεσιο εχει απιστευτους χωρους,το κλεισαμε αμεσως μετα το τεστ ντριβ,πηραμε την πλουσια εκδοση κ το πηραμε 26.600 οποτε εσεις θα το παρετε πολυ πιο φτηνα,πηγαινε να το δειτε οπωσδηποτε πριν καταληξετε

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι τιμές που δίνουν οι αντιπροσωπείες στα φυλλάδια (από τις ιστοσελίδες τους) είναι ενδεικτικές;; Το Outlander νομίζω πάαααειιιι ψηλάααααα. Δε θυμάμαι πόσο, αλλά το είχαμε απορρίψει από τα πρώτα λόγω τιμής.

Θα κάνουμε μια βόλτα στη Ford (πότε άραγε;;; Μεσημέρια δέχονται;;) για να δούμε από κοντά... και να ρωτήσουμε τιμές.

 

Αλήθεια..... βενζίνη ή diesel ?? Ισχύει η απαγόρευση για Θεσσαλονίκη και Αθήνα; Αν ναι σε ποιες περιοχές; Μόνο δακτύλιο; Μόνο δήμο Αθηναίων ...; Γενικότερα; Ευρύτερη Αττική; Τι παίζει;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε στη Ford.... το S-Max... ΜΜμμμΜΜΜμμμ!! (νοστιμούλιιι) Αλλά δεν είχαν το Galaxy. Ήθελα να δω τη διαφορά στην τρίτη σειρά καθισμάτων..... και στο πορτ-παγκάζ.

 

Καλά... ΤΟ γέλιο... σκάσαμε μύτη στην αντιπροσωπεία.. με όλα τα πιτσιρίκια! :lol:

Λέμε μάλιστα να κάνουμε test drive ....οικογενειακώς... Θέλω να δω πώς είναι να κάθεσαι 3η σειρά.

 

Οι απορίες τώρα είναι οι εξής......

1. Η ναυτία της 3ης σειράς οφείλεται στο πού βρίσκονται τα καθίσματα ως προς τον άξονα περιστροφής του αυτοκινήτου.... Έχει διαφορά όμως το "μισό" παράθυρο από το "ολόκληρο" στο να βελτιωθεί αυτή;;

 

2. Πετρέλαιο ή ... βενζίνη;

Πηγαίνουμε Αθήνα για περίπου 30-40 μέρες το χρόνο.... υπάρχει πρόβλημα; Κι αν σε πιάσουν.... υπάρχει περίπτωση να "δικαιωθείς" επειδή το αυτοκίνητο είναι φιλικό στο περιβάλλον;

Υπάρχει διαφορά πραγματικά στις εκπομπές CO2, καθώς και στην κατανάλωση. Η οικολογική μου συνείδηση λέει... πετρέλαιο... δαγκωτό! Αυτοί "εκεί ψηλά".... θα το καταλάβουν πώς είναι καλύτερο για το περιβάλλον μας;;;

(Κρίμα που δεν έχει υβριδικά 7θέσια ακόμα.... :-( :sad: :-( )

 

Εσείς κορίτσια τι λέτε;;;

 

Καλέεεεεεε μπαμπάδες του φόρουμ.... ΠΟΥ ΕΙΣΤΕΕΕΕΕΕ??????

Μα κανένας μπαμπάς....?!?!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

εμεις το πηραμε με βενζινη γιατι απαγορευεται στην Αθηνα με πετρελαιο,στα σιτε πολλων εταιριων εχουν τις παλιες τιμες ακομα,γι αυτο πηγαινε να ρωτησεις αξιζει τον κοπο,εγω στην τιμη που σου ειπα πηραμε την πλουσια εκδοση συν τα δερματινα καθισματα,

κ το καλυτερο που εχει αυτο το αμαξι ειναι οτι εχει μικρο ψυγειακη,εμενα κ με ενθουσιασε το γεγονος να βαζω γιαουρετακια κ φαγητα μεσα χωρις το αγχος να μην χαλασουν.

κ φανταζομαι οτι εσας θα σας βγει ακομα πιο φτηνα γιατι εχετε 100% εκπτωση στο τελος ταξινομησης

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο εμένα . Είμαι ΝΕΟΣ στο site και ειναι η 1η φορά που επικοινωνώ. Ανήκω στουε 3τεκνους κι εγώ !!!

Επειδή οι ΔΙΑΚΟΠΕΣ φέτος θα είναι διαφορετικές με 3 παιδιά , εχει κάποιος/α να προτείνει μέρος ή και διαμονή κάπου με χώρο για τα μικρά κια πολλές ..παροχές ???

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες... αλλά μάλλον βρίσκεσαι σε λάθος θέμα.. ;)

Δοκίμασε τα http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=911220#post911220

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=34605

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=36609

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40724

και πολλά άλλα... που θα βρεις εδώ τριγύρω.. :)

 

 

 

Προς το παρόν έχουμε δει το S-max και το Zafira. Αλλά το πρώτο μου φαίνεται πολύ πιο άνετο! Και η διαφορά πρέπει να είναι γύρω στα 2000-3000.

 

Επίσης αν κατάλαβα καλά η απαλλαγή από το τέλος ταξινόμισης πρέπει να φτάνει περίπου στα 4500 euro για τα 2000cc.

 

Κάτι ακόμα... αν δηλαδή έρθουμε επίσκεψη για λίγες μέρες στην Αθήνα (και εφόσον πάρουμε πετρελαιοκίνητο).... υπάρχει πρόβλημα; Δηλαδή.... οι άλλοι πολίτες της Ευρωπαϊκής Ένωσης... δεν μπορούν να δουν... ακρόπολη λόγω... diesel;; :roll:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα πολυτεκνες μανουλες,πηραμε το opel zafira διοτι σε λιγο θα ειμαστε κι εμεις πολυτεκνοι.:lol::lol:Εσεις σαν πιο παλιες ξερετε αν οι πολυτεκνοι πληρωνουν χαμηλοτερο σημα;

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

Για το τέλος κυκλοφορίας νομίζω πως δεν υπάρχει κάποια απαλλαγή.

 

Τελικά σας είπα; Δε σας είπα! Ford S-Max πήραμε. Κουκλί!! :) :) :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...