Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ιδεες για μπουφε παιδικού πάρτυ


Recommended Posts

κατι σε νυστισιμο αλμυρο τι προτεινετε??? παρεπιπτοντως θα τα κανουμε σε μια καφετερια τα γενεθλια γιατι εχουμε και εμεις περιπου 50 ατομα και στο σπιτι δεν χωρανε ουτε τα 25 !!

YQzpp2.png

Το αγγελουδακι μας !!!!!!

aLLhp2.png

 

Τα μωρακια μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 176
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω θα σου ελεγα και κοτομπουκιες αλλα αφου θες νηστισμο θα σκεφτουμε.

 

σπανακοπιτακια νηστισιμα, χωρις αυγο και τυρι, αλλα πρεπει να τα κανεις μονη σου γιατι του μαρκετ εινια με τυρι.

 

ελιοψωμακια ατομικα, ελιοπιτακια ατομικα, ταχινοπιτακια ατομικα αλλα αυτα εινια γλυκα, (λογικα ομως αυτα μπορεις και να τα παραγγειλεις στο φουρνο. επισης σκεφτηκα οτι και τα σπανακοπιτακια μπορεις να τα παραγγειλεις στο φουρνο). αλλα και εσυ παιρνεις σφολιατακια, τα γεμιζεις και ψηνεις και τελος.

 

αφου θα εχεις και πιτσα και λουκανοπιτακια και τυροπιτακια νομιζω οτι θα εισαι ενταξει. αλλα καταλαβα οτι θες ιδεες για τα αλμυρα για να φανε οσοι νηστευουν.

 

μπορεις να κανεις και σαλατα με φακη και ντοματα και αγγουρακι, και επισης μπορεις να κανεις και πιτσα νηστισιμη, δηλαδη μονο με τα λαχανικα και ελιες και χωρις τυρια και αλλαντικα για οσους νηστευουν.

Link to comment
Share on other sites

το νηστισιμο που κανω και τρελενονται οσοι νηστευουν η ειναι vegeterian ειναι μπουκιες με σογια. παρε τα κεμπαπ σογιας βρασε τ αμε πιπερια γι να κοψουντην εντονη μυρωδια της σογιας και περνα τα απο το γκριλ για να ξεροψηθουν. τυλιξετα σε αραβικη με κετσαπ μουσταρδα ντοματα! μπελλαλιδικα αλλα αξιζουν! μπορεις επισης να κανεις μια μακαρονοσαλατα με ζυμαρικα και μια σακουλα αναμεικτα λαχανικα και μια βινεγκρετ απο πανω η το κλασικο μαρουλι-ντακος τριμενος με σως λαδι-μελι-μπαλσαμικο. επισης δεν θε ειναι δυσκολο να βρεις το νηστισιμο τυρι να κανεις τοστακια. (στην γειτονια μου τουλαχιστον το εχουν) η να κανεις τοστ με τονο (σε αυτη τη νηστεια επιτρεπεται το ψαρι τα σ/κ μεχρι του αγ. σπυριδωνα). καλα η σαλατα με τη φακη που σου ειπαν φοβερη!! και μπορεις να κανεις και ντοματοκεφτεδες (εχει στο γοογλε μια γελοια συνατγη με τρεις ντοματα ψιλοκομμενς κ στραγγιγμενες, ενα κρεμμυδι, μια μυτια μεπικιν, αλευρι 3κ, σουπας η και παραπανω αν χρειαστει, δυοσμο και αλατι. τα ανακατευεις κ τηγανι. στην ιδια λογικη κανω και κολοκυθοκεφτεδες κ ρεβυθοκεφτεδες. φαντασια να υπαρχει...

να τη χαιρεστε τη μικρη κ με το καλο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικα θα τα κανουμε τα γενεθλια στο σπιτι για οικονομικους λογους, θα εχουμε 15 παιδακια και 30 μεγαλους αν ερθουν ολοι!!!!

θα κανω μια τουρτα πορτοκαλι και θα την διακοσμησω σαν ρολοι (απο το βιβλιο της βεφας)

και μια τυραμισου με παντεσπανι και θα την στολισω σαν καπελο γενεθλιων!

μετα θα κανω μια δουκισσα( κορμος κατσαρολας) και θα αγκαρεψω την πεθερα μου να κανει κανταιφι για νηστισιμο, φτανουν αυτα για τοσα ατομα???? θα κανω και αλμυρα αλλα απο γλυκα εννοω αν φτανουν

YQzpp2.png

Το αγγελουδακι μας !!!!!!

aLLhp2.png

 

Τα μωρακια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα νομιζω οτι φτανουν. αλλα φτανουν εφοσον εινια σε μεγεθος σαν 1,5-2 κιλα ζαχαροπλαστειου. δεν ξερω αν καταλαβες. να εινια στη μεσαια φορμα του κεικ φτιαγμενα σαν μεγεθος. κανταιφι μπορει να φτιαξει η πεθερα ενα μεγαλο πυρεξ η ταψι και μια χαρα.

 

 

 

να ρωτησω κατι ασχετο; τη διακοσμηση πως θα την κανεις; ακουγεται πολυ πολυ ωραια. εγω νομιζω οτι στη διακοσμηση ειμαι αχρηστη:oops::oops::oops: και οτι η διακοσμηση εινια πολυ δυσκλο να γινει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ρολοι το κανω με χρωματιστη τρουφα και batonetes (αλμθρα μπισκοτακια) και κανα 2-4 ζαχαρωτα ειναι πολυ ευκολο!!!

το καπελο θα το κανω με smarties και η τρουφα χρωματιστη η θα χρωματισω ινδοκαρυδο με χρωματα ζαχαροπλαστικης

μην νομιζεις οτι ειμαι κανας ειδικος !!! απλα πραγματα κανω και εγω!! δεν το κατεχω και εγω πολυ!!!

YQzpp2.png

Το αγγελουδακι μας !!!!!!

aLLhp2.png

 

Τα μωρακια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

http://imageshack.us/photo/my-images/42/pa300035.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/43/pb180007.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/15/pb180002.jpg/

 

αυτα τα καναμε περυσι! βεβαια το καπελο ειναι με ζαχαροπαστα και την εκανε μια φιλη μου!!! πιανουν τα χερια της πολυυυυυυυ!!

YQzpp2.png

Το αγγελουδακι μας !!!!!!

aLLhp2.png

 

Τα μωρακια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

ηταν ολα πολυ πολυ ομορφα. μπραβο σας.

 

της φιλης σου οντως πιανουν πολυ τα χερρια της.

 

θα δοκιμασω και εγω αυτο με το ρολοι. μπορεις να βαλεις και καπρις αντι για μπατονετες.

 

απο αρμυρα τελικα τι θα κανεις; εγω θα σου ελεγα μια και εισαι και αρκετα εγκυουλα να ψησεις και μερικα κατεψυγμενα παντως:wink:.

 

με το καλο το παρτυ σας και το νεο σας μωρακι.

Link to comment
Share on other sites

απο αλμυρα ειπα να κανω 3-4 πιτσες και 2 λουκανικοπιτες σε σφολιατα (και αυτο απο το βιβλιο της βεφας το ειδα !!)

 

και μετα ειπα να αγορασω μια ετοιμη νηστισιμη μανιταροπιτα να ψησω και φυσικα θα εχω στην καταψυξη λουκανοπιτακια/τυροπιτακια/σπανακοπιτακια και αν δω οτι ολα τελειωνουν γρηγορα θα αρχισω να ψηνω απο αυτα μιας και θα ειμαι σπιτι!!

YQzpp2.png

Το αγγελουδακι μας !!!!!!

aLLhp2.png

 

Τα μωρακια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

η προταση μου για μπουφε ειναι η εξης!!!! :)

2djcj89.jpg

2znvg5i.jpg

λοιπον τα μεζεδακια μου ηταν

χοιρινο ψητο με πιπεριες

σνιτσελ γεμιστο ρολο πικαντικο ρολο με κιμα

τορτγες ρολο

μακαρονοσαλατα

σαλατα μεξικανα

πιπεριες γεμιστες κλαμπ σαντουιτς κοτομπουκιες τυροπιτακια

λουκανικοπιτακια

κεφτεδακια

μπουκιτσα κοτοπουλου με τυρι κ μπεικον .

ΑΥΤΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το Σάββατο είναι τα πρώτα γενέθλια του μικρού μου..καταλαβαίνετε άγχος να κάνω τα καλύτερα!Μέχρι στιγμής έχω σκεφτεί αυτά

http://mamas-party.com/2012/07/06/%CF%80%CE%AF%CF%84%CF%83%CE%B1-%CE%B2%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BC-%CE%B2%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BC/

http://mamas-party.com/2012/04/27/sticks-all-inclusive/

 

Ξυλάκια με κεφτεδάκια & πατατούλες προσωπάκι σκέφτομαι.Και ίσως κάποια πίτα?Καμία άλλη ιδέα?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

εμείς τον ιούνιο που είχε γενέθλια ο μικρός, λόγω αποχής από τα γαλ/κα φτάξαμε κολοκυθοπιτάκια, κιμαδοπιτάκια, μηλοπιτάκια, κέκάκια τ'υπου μάφιν μ εμπανάνα, κάτι μπουκίτσες σοκολατένιες που δεν θυμάμαι πως το λέεν, γαρίδες με σως και η τούρτα ήταν παγωτό με κρέμα από ινδοκα΄ρυδο και σοκολάτα υγείας

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

χτες καναμε το παρτυ γενεθλιων για τα 3 της μικρης κελλυς..ολα υπεροχα..στο μπουφε ειχα:κοτοσαλατα,σαλατα του σεφ,χωριατικη

τυροπιτακια γκουρου

πεινιρλακια

πιτσα

χαμπουργκερακια

μπομπα

τορτιγια με γαλοπουλα κα τυρι

κρακερακια με τυρι φετα και πιπερια φλωρινης

ολα ηταν απο 20-25 κομματια..ολοι μαζι ειμασταν 25 ατομα..ολα εφτασαν και περισεψαν..και ολοι μου ειπαν οτι ηταν ευχαριστημενοι..η τουρτα δε ηταν η εκπληξη που την εκανα με γευση σοκολατα μπανανα και αρεσε σε ολους..μολις μπορεσω θα βαλω και φωτογραφιες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Γεια σας φίλοι μου!! Το Σάββατο γινόμαστε 4! Λοιπόν λέω να φτιάξω εγώ την τούρτα με τον σπιντερμαβ κ μπισκοτάκια κανέλλας κομμένα σε κουπατ με σχήματα κ από πάνω να βάλω χρατιστο Γκάτσο κ να τα βάλω μέσα σε σακουλάκι με κορδςλθτσα. Τώρα για φαγητά. Θα ήμαστε 10 παιδάκια και 20 μεγάλοι Σκέφτομαι να ψήσω σουβλάκια.Να φτιάξω τυροπιτακια (είναι πανεύκολη συνταγή κ είναι κρίμα να φάμε καταψυγμενα-όχι ότι θα πάθουμε κάτι αν φάμε χαχα-) κεφτεδάκια να φτιάξω πιτσακια και μπομπα (αυτο πως θα το κάνω δεν ξέρω? Απλά τοστ είναι????) Μακαρονοσαλατα κ απλή ανάμεικτη. Τι λέτε είναι καλά? Άλλη ιδέα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας φίλοι μου!! Το Σάββατο γινόμαστε 4! Λοιπόν λέω να φτιάξω εγώ την τούρτα με τον σπιντερμαβ κ μπισκοτάκια κανέλλας κομμένα σε κουπατ με σχήματα κ από πάνω να βάλω χρατιστο Γκάτσο κ να τα βάλω μέσα σε σακουλάκι με κορδςλθτσα. Τώρα για φαγητά. Θα ήμαστε 10 παιδάκια και 20 μεγάλοι Σκέφτομαι να ψήσω σουβλάκια.Να φτιάξω τυροπιτακια (είναι πανεύκολη συνταγή κ είναι κρίμα να φάμε καταψυγμενα-όχι ότι θα πάθουμε κάτι αν φάμε χαχα-) κεφτεδάκια να φτιάξω πιτσακια και μπομπα (αυτο πως θα το κάνω δεν ξέρω? Απλά τοστ είναι????) Μακαρονοσαλατα κ απλή ανάμεικτη. Τι λέτε είναι καλά? Άλλη ιδέα??[/quote

 

Να σου ζήσει !!

για την μπόμπα θα σου πω.

εγώ παίρνω από τον σκλαβενίτη. Ανοίγεις την συσκευασία. Κόβεις 2 μεγάααλα κομμάτια αλουμινόχαρτο κ τα βάζεις χιαστί.

κ από πάνω ξεκινάς ψωμί - βούτυρο - ζαμπόν τυρί (πχ) κ το πλακώνεις με άλλη μία φέτα ψωμί. Ένα κανονικό τοστ δηλαδή, απλά έχει στρογγυλεμένες άκρες. Το κόβεις στα 4 κ το βάζεις πάνω στο αλουμινόχαρτο.

Μετά φτιάχνεις άλλο ένα ίδιο, το κόβεις αυτό στα 4, κ το βάζεις πάνω στο πρώτο, ιδανικά να μην είναι στην ίδια σειρά τα κοψίματα (δεν ξέρω αν σου έδωσα να καταλάβεις, για να είναι καλύτερα μοιρασμένο το βάρος κ ο όγκος της μπόμπας). Μετά συνεχίζεις μέχρι τέλους. Σηκώνεις τα αλουμινόχαρτα κ σκεπάζεις την μπόμπα.

Εγώ πάντα κάνω μία με βούτυρο - τυρί τοστ - μορταδέλα (επειδή έχει στρογγυλό σχήμα κ "κάθεται" καλύτερα) κ άλλη μία με τονοσαλάτα.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρόκειται για μικράκια, εγώ θα σου πρότεινα να τα κάνεις λίγο πιο παιχνιδιάρικα...πχ αντί της κλασσικής μπόμπας με το αλουμινόχαρτο, φτιάξε την μπόμπα κάμπια κ αντί για κλασσικά κεφτεδάκια φτιάξε τον κεφτεδοσκαντζόχοιρο...επίσης, πολύ χαριτωμενα είναι κ τα ψωμάκια angry birds...αν τα γκουγκλάρεις θα καταλαβεις τι εννοώ...ειναι πολυ πολυ εύκολο να τα φτιαξεις κ πολυ εντυπωσιακά...χρόνια σας πολλά κ να περάσετε όμορφα...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

annoulen

Με το αλουμινοχαρτο κραταει το σχημα και διατηρειται μαλακο το ψωμι ?

 

Μπορουμε να το κανουμε το διο με τα υλικα του κλαμπ σαντουιτς?

 

Εγώ προσωπικά το βάζω για το σχήμα αλλά τώρα που το λές, σίγουρα διατηρείται κ μαλακό το ψωμί. Το αλουμινόχαρτο το κατεβάζεις σιγά σιγά, όσο τρώγεται η μπόμπα.

 

Εγώ τις μπόμπες τις φτιάχνω πάντοτε από την προηγούμενη ημέρα κ τις βάζω ψυγείο. SOS SOS SOS αν τις κάνετε με γέμιση τονοσαλάτα, να μην έχει η τονοσαλάτα πολλά υγρά γιατί παπαριάζει. Αν κ το ψωμί μπόμπα του Σκλαβενίτη "κρατάει" αρκετά (θεωρείται διαφήμιση αυτό τώρα? - δεν ξέρω).

 

Για αυτό που με ρωτάς για τα υλικά του κλαμπ σάντουιτς, δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Τις μπόμπες πάντα τις βάζω σε πάρτυ γιατί είναι αρκετά μεγάλες σε ποσότητα κ δεν πιάνουν πολύ χώρο στο τραπέζι (το παίρνουν στο ύψος :wink:) οπότε μπορείς να βάλεις αρκετές άλλες πιατέλες.

Link to comment
Share on other sites

κ να προσθέσω ότι μπορείτε να βάλετε πρώτα μεμβράνη κ ύστερα αλουμινόχαρτο - το ξέχασα αυτό - είναι πιο μπελαλίδικο αλλα είναι καλύτερα να μην έρχεται σε επαφή κατευθείαν η μπόμπα με το αλουμινόχαρτο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα αν χρειαστείτε κοπέλα με πολυ μεγαλη εμπειρια σε παιδικα παρτυ για fcae painting είμαιο στη διαθεσλη σας.Οση ωρα θέλετε και διαρκεί το πάρτυ face painting σε ολα τα παιδακια...

Αγγελικη

6942925236

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Αν και ο γιος μου έχει γενέθλια τέλος Δεκεμβριου  άρχισα να σκέφτομαι το πάρτυ του και συγκεκριμένα το μενού. Δεν έχω πολύ χρόνο για μπελατζιδικα φαγητα. Εχετε να μου προτείνετε κάποιο finger food εκτος των κλασσικών (πιτσες, τυροπιτακια, λουκανικοπιτακια)? 

@balletina  έχεις τίποτα υπόψη σου ή είναι νωρίς ακόμα? :)

Link to comment
Share on other sites

Για τα πρώτα γενέθλια του γιου μου ήθελα να έχω σπιτικά finger foods κι όσο γίνεται πιο υγιεινά. Λίγα πράγματα κι ευκολοφάγωτα για όλους. Οπότε είχαμε: 

 

σπιτικά τυροπιτάκια-

σπανακοτυροπιτάκια,

μπόμπες με τυρί-γαλοπούλα-ντομάτα,

τύπου μπέργκερς με τυρί-κοτόπουλο-ντομάτα-μαρούλι,

στικς λαχανικών με τυράκια και κριτσίνια

Σπιτική λεμονάδα με καστανή ζάχαρη

Χυμοί διάφοροι

κι αναψυκτικά ψιλοκρυμμένα

 

 

Βέβαια δεν χαμπάριασαν τα πεθερικά μου και φέρανε γεμιστά λουκανικάκια με τυρί τα οποία φύγανε και πρώτα βεβαίως βεβαίως! :mrgreen:

Δε βαριέσαι!

 

Κάτι άλλο που ήθελα να κάνω αλλά το φοβήθηκα γιατί οι μικροί μας καλεσμένοι ήταν πολύ μικροί, ήταν σουβλάκι με κεφτεδάκι-τυράκι-ντοματίνι ή τυράκι-ελίτσα-αγγούρι. Υπάρχουν ένα σωρό συνδυασμοί. Αν έχεις όρεξη μπορείς να παίξεις με την εμφάνιση κάποιων πιάτων. Εγώ έκανα κάποια παρόμοια με αυτά:

 

 Αποτέλεσμα εικόνας για κεφτεδακια σκαντζοχοιροςsuntagi-taramosalata.jpg

 

 

Αποτέλεσμα εικόνας για κουπ πατ για τοστ

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο σπιτικα τυροπιτακια,κεφτεδακια που μπορεις να κανεις την προετοιμασια απο προηγουμενη μερα,κοτομπουκιες κ να κανεις εσυ το παναρισμα,αλμυρα κεκακι,ρολα με αραβικη πιτα κ μεσα κασερι-μαρουλι-σως γιαουρτι,κριτσινια,τα λαχανικα μπορεις να τα κανεις μεγαλα κομματια κ ας μην τα βαλεις σε σουβλακι,στικ πιπεριας,καροτου,αγγουρι,ντοματινια,μινι μοτσαρελα,κ σως πεστο η χουμους.μακαρονοσαλατα,πατατες η κ με αλλα λαχανικα ογκρατεν στο φουρνο.τα τελευταια δυο γινονται κ σε μικρα ατομικα φορμακια για να ειναι πιο ευκολα διαχειρισιμα σε μπουφε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...