Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι διατροφικές σας συνήθειες...


vickoulina

Recommended Posts

Μετά απο παταγώδεις αποτυχίες να ακολουθησω διατολόγια τύπου ΠΡΩΙ: δυο φρυγανιες κ μια φετα μιλνερ ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ: ενα μηλο ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ:120 γρ κοτοπουλο βραστο 70 γρ πατατα βραστη δυο κουπες μαρουλι κτλ ξερετε τι εννοω αποφασισα να βελτιωσω τις γενικες διατροφικες μου συνηθειες γιατι αλλιώς δε με κοβω να χανω ούτε γραμμάριο.

 

Το θέμα ειναι οτι δεν ξερω τι να κάνω άλλο και που κάνω λάθος και είμαι ετσι όπως είμαι.

Δεν τρώω ζάχαρη, στον καφέ βάζω υποκατάστατο.

Δεν τρωω γλυκά.

Δεν τρωω πιτόγυρα και πίτσες. Αν παραγγείλουμε παίρνω δυο σουβλάκια σκέτα.

Δεν τηγανίζω τίποτα.

Δεν τρωω ψωμί σχεδόν καθόλου.

Πεινάω όλη την ώρα.

 

Όσες γυναίκες λοιπόν είστε λεπτές παρακαλώ τα φώτα σας. Κάθε πότε τρώτε και τι? Όταν πεινάτε τι τρώτε ή τι κάνετε για να μην το σκέφτεστε?(παίζει κατι τέτοιο?)

 

Εχω φτάσει 15 κιλά πάνω απο το σωστό βάρος τωρα μετα το γάμο μου. Πριν παντρευτώ είχα 5-7 κιλακια πανω απ το κανονικο.

 

Θέλω να τα χασω επιτελους.

 

Δεν ειναι και το καλύτερο μου η γυμναστική αλλα θα κάνω με το ζόρι.

Τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μετά απο παταγώδεις αποτυχίες να ακολουθησω διατολόγια τύπου ΠΡΩΙ: δυο φρυγανιες κ μια φετα μιλνερ ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ: ενα μηλο ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ:120 γρ κοτοπουλο βραστο 70 γρ πατατα βραστη δυο κουπες μαρουλι κτλ ξερετε τι εννοω αποφασισα να βελτιωσω τις γενικες διατροφικες μου συνηθειες γιατι αλλιώς δε με κοβω να χανω ούτε γραμμάριο.

 

Το θέμα ειναι οτι δεν ξερω τι να κάνω άλλο και που κάνω λάθος και είμαι ετσι όπως είμαι.

Δεν τρώω ζάχαρη, στον καφέ βάζω υποκατάστατο.

Δεν τρωω γλυκά.

Δεν τρωω πιτόγυρα και πίτσες. Αν παραγγείλουμε παίρνω δυο σουβλάκια σκέτα.

Δεν τηγανίζω τίποτα.

Δεν τρωω ψωμί σχεδόν καθόλου.

Πεινάω όλη την ώρα.

 

Όσες γυναίκες λοιπόν είστε λεπτές παρακαλώ τα φώτα σας. Κάθε πότε τρώτε και τι? Όταν πεινάτε τι τρώτε ή τι κάνετε για να μην το σκέφτεστε?(παίζει κατι τέτοιο?)

 

Εχω φτάσει 15 κιλά πάνω απο το σωστό βάρος τωρα μετα το γάμο μου. Πριν παντρευτώ είχα 5-7 κιλακια πανω απ το κανονικο.

 

Θέλω να τα χασω επιτελους.

 

Δεν ειναι και το καλύτερο μου η γυμναστική αλλα θα κάνω με το ζόρι.

Τι προτείνετε?

 

Πόσο σε νοιώθω!!!! Και εγω μια απο τα ίδια είμαι. Εγω δεν χάνω πάντως αν δεν αυξήσω τη σωματική δραστηριότητα. Εν ολίγις, πρέπει να κάνεις κάποιου είδους γυμναστική. Εγω επειδη πλέον με τα παιδίά δεν μπορώ να πάω γυμναστηριο, τώρα το καλοκαίρι φροντίζω όσο μπορώ να γυμναστώ όταν πάω στη θάλασσα (πάω σχεδον κάθε μέρα). Ισως εσυ μπορείς να πας για περπάτημα ή για ποδήλατο. Βρες τι θα σε βολέψει.

 

Νομίζω πως αν γυμναστεις, θα ενεργοποιηθεί ο μεταβολισμός σου και με προσεγμένη διατροφή και 5 μικρά γεύματα τη μέρα (βασικό αυτό) θα χάσεις.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

H υπερβολική (εγώ) θα πει δεν τσεκάρεις μία το θυρεοειδή σου; Έτσι να μας βρίσκεται μια απάντηση ότι όλα είναι ΟΚ.

 

Επίσης πόσες φορές την ημέρα τρως; Δοκίμασε να τρως τρία κανονικά γεύματα και δύο σνακ και θα πάρεις μπρος. Επίσης καλύτερα να βάλεις μια κουταλιά ζάχαρη (καστανή) στον καφέ και να κόψεις την κρυμμένη (ψωμιά, αλλαντικά, δημητριακά πρωινού, φρουτοποτά, επιδόρπια γιαουρτιού κτλ). Βάλε τα ολικής άλεσης στη διατροφή σου και πίνε και νεράκι.

 

Όσο για γυμναστική, προς το παρόν κολύμπα και περπάτα ή ακόμη καλύτερα χόρεψε με τον καλό σου, για να μην πω το άλλο (:oops:)

 

Τέλειο για να σε δροσίζει, να σου κόβει λίγο την όρεξη και να βοηθά το πεπτικό σου είναι το αριάνι (παραδοσιακό γιαούρτι αραιωμένο με νερό, λίγο αλάτι προαιρετικά, πιπέρι και φρέσκο δυόσμο).

 

Έμεινα έγκυος 60 κιλά, γέννησα 74 και τώρα 20 μήνες μετά είμαι 54. Χωρίς δίαιτα. Απλά άλλαξα αυτά που τρώω.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Έμεινα έγκυος 60 κιλά, γέννησα 74 και τώρα 20 μήνες μετά είμαι 54. Χωρίς δίαιτα. Απλά άλλαξα αυτά που τρώω.

 

πλακα κανεις??????θελω και εγωωωωωω....μπου χου χου:cry::cry::cry::cry:

τα ιδια κιλα και εγω αλλα εχω κολλισει στα 64.....γεννησα πριν 7 μηνες,θηλαζω την ζουζουνα μου και ΠΕΙΝΑΩ συνεχεια....αλλα συνεχεια ομως!!!!θελω να τα χασω και δεν μπορω.......

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Άμα πεινάς τρώγε. Φρέσκα φρούτα και σαλάτες, όσπρια, δημητριακά ολικής άλεσης, ελαιόλαδο, παραδοσιακό γιαούρτι. Κατάργησε οποιαδήποτε τροφή σε σακουλάκι (εκτός από τις έτοιμες πλυμμένες σαλάτες γιατί πού χρόνος η μαναααααα; ) περιόρισε αλάτι και λιπαρα. Πίνε όσο περισσότερο νερό μπορείς.

 

Α και φυσικά συνέχισε να θηλάζεις. Τη διαφορά θα τη δεις κοντά στο χρόνο. όταν αρχίσει τις στερεές, τρώγε τα ίδια με το μωρό και όταν θα αρχίσει να μπουσουλάει και να περπατάει μοιραία ξεκινάς τη γυμναστική... Είναι όλα μελετημένα.......

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πλακα κανεις??????θελω και εγωωωωωω....μπου χου χου:cry::cry::cry::cry:

τα ιδια κιλα και εγω αλλα εχω κολλισει στα 64.....γεννησα πριν 7 μηνες,θηλαζω την ζουζουνα μου και ΠΕΙΝΑΩ συνεχεια....αλλα συνεχεια ομως!!!!θελω να τα χασω και δεν μπορω.......

 

Αχ, πολύ δύσκολο να χάσεις κιλά όσο είσαι σπίτι και είσαι δίπλα στο φαγητό. Άδειασε τουλάχιστον ψυγείο και ντουλάπια από παχυντικά φαγητά να μην είναι συνέχεια το μυαλό σου εκεί. Εκμεταλλεύσου το θηλασμό αλλά εγώ έκανα 2 χρόνια για να χάσω τα κιλά και αφού γύρισα στη δουλειά. Εγώ τα έχασα και τα διατήρησα αφού έβγαλα το φαγητό από το μυαλό μου. Λόγω πολλής δουλειάς δεν προλάβαινα να φάω και συνήθισα. Τα διαιτολόγια δεν μου έκαναν τίποτα γιατί σκέφτεσαι συνέχεια τι θα φας και αισθάνεσαι στέρηση που είναι το χειρότερό μου. Βασικά τρώω μετά τις 3:00 που είμαι σπίτι, πιο πριν κανένα σνακ, υπολογίζω μέχρι 500 θερμίδες (από κουλούρι, τυρόπιτα μέχρι σοκολάτα) αλλά μπορεί όχι και κάθε μέρα. Σπίτι τρώμε υγιεινά οπότε δεν έχω το μυαλό μου στο φαγητό, δηλ. αν θες κάτι γλυκό έχει μόνο φρούτα ή το πολύ μιλκσέικ όπου χτυπάμε στο μπλέντερ φρούτα, γάλα πλήρες και παγάκια (και λίγη ζάχαρη). Αν θες κάτι αλμυρό έχει μόνο φέτα. Έξω τρώμε τα πάντα. Το μυστικό είναι πολλή δουλειά να μην σκέφτεσαι το φαγητό και άδειο ψυγείο, ντουλάπια.

Link to comment
Share on other sites

Το μυστικό είναι πολλή δουλειά να μην σκέφτεσαι το φαγητό και άδειο ψυγείο, ντουλάπια.

Αυτό κάνω και εγώ....

Οχι ότι είμαι αδύνατη, αλλά τουλάχιστον δεν είμαι και υπερβολικά παχουλή.:oops:

Οταν έχω πολύ δουλειά, μπορεί να κάτσω νηστικιά όλη μέρα. Τώρα το καλοκαιράκι, δυστυχώς τωρα παίρνω τα κιλά. Τώρα που κανονικά θα έπρεπε να αδυνατίσω...:rolleyes:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νηστικιά όλη μέρα δεν το έχω κάνει. Βασικά δεν πιέζω τον εαυτό μου καθόλου, αν σκεφτώ ότι πεινάω, τρώω, δεν αντιστέκομαι, αλλά λόγω δουλειάς δεν το σκέφτομαι. Δηλ. δεν έχω ώρα όπως με τη διατροφή, πρωινό στις 7:00, μετά φρούτο στις 10:00, μεσημεριανό στις 1:00, κοκ. Αν το έκανα με την ώρα θα το σκεφτόμουνα συνέχεια και αν φάω ένα φρούτο στις 10:00 τι να μου κάνει; Μετά θα θέλω και κάτι άλλο. Είναι να μην αρχίσεις να μασάς. Για μένα αυτό με την καθορισμένη ώρα θα ήταν βασανιστικό.

 

Το καλοκαίρι που τα παιδάκια μου πάνε κατασκήνωση ή στις γιαγιάδες βρίσκω ευκαιρία να κάνω ωμοφαγία στο σπίτι (και κραιπάλη στις πιο συχνές καλοκαιρινές εξόδους :oops:). Ξεκουράζομαι και από το μαγείρεμα. Από γυμναστική από Μάϊο και μετά κάνω τσάπινγκ :rolleyes: (και όμως υπάρχει αυτή η λέξη) .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...