Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σου maridoula!!!Λοιπόν εγώ το μόνο πειραματισμό που έχω κάνει με την tefal είναι να τηγανίσω μελιτζάνες για ιμάμ που μια χαρά τις έκανε. Τίποτα άλλο όμως! Βέβαια η φριτέζα συνοδεύεται από ένα βιβλιο με συνταγές του Μαμαλάκη, εγώ όμως δεν έχω κάνει καμία.

και πως σου εγιναν οι μελιτζανες?οι πατατες καλες γινονται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και πως σου εγιναν οι μελιτζανες?οι πατατες καλες γινονται?

Μια χαρά έγιναν και οι μελιτζάνες και οι πατάτες πολύ καλές.Αν έχεις συνηθίσει να τρως τις πατάτες τηγανισμένες στο τηγάνι και με ελαιόλαδο μπορεί να μην σου αρέσουν. Εμείς τηγανίζουμε μόνο με σπορέλαιο που είναι πιο ελαφρύ και έχουν πολύ μικρή διαφορά. Πάντως για τα πιτσιρίκια που τρελαίνονται για πατάτες είναι το καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω την έχω. Νοστιμότατες πατάτες και υγεινές. Το μόνο αρνητικο ο χρόνος που είναι μιση ώρα. Αλλα καθαρες δουλειες, υγεινά και οικονομικά. Για τα παιδια ότι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συμφωνω οτι οι πατατες ειναι πολυ νοστιμες και η οικονομια στο λαδι κ στο ηλεκτρικο ειναι αναλογως πολυ μεγαλη. Προσωπικα την εχω χρησιμοποιησει και σαν φουρνακι και κυριως εξυπηρετει για μαγειρεμα λιγων ατομων. Ψηστε και θα με θυμηθειτε

1. πατατες πιο χοντροκομμενες απο τις τηγανιτες με λαδι αλατι σκορδο ριγανη θυμαρι μουσταρδα

2. διαιτητικοτατο κοτοπουλο στηθος ή γαλοπουλα με μπαχαρικα πιπεριες η και μανιταρια πατατες-και δεν θα το ξαναφατε βραστο ποτε ξανα!!!

3. μπιφτεκια -χωρις ομως τον αναδευτηρα για να μην λιωσουν

4. συκωτι-σε λιγοτερο απο 10 λεπτα

5. ψαρι φετα ή και ολοκληρο με λιγο αλευρι

6. ψητα λαχανικα π.χ. καροτα, καλαμποκι,πιπεριες μανιταρια.πρασο, κρεμμυδι κολοκυθακια, μπροκολα. σκορδο (βαλτε τα εξι πρωτα αρχικα κ μετα απο κανα 5 λεπτο και τα υπολοιπα) και ανακατεψτε τα με βρασμενο ρυζι-τελειο! Θα μοσχομυρισει η κουζινα σας και θα γλειφετε και τα δαχτυλα σας-ιδιως αν ειστε απογονοι του zhao han mao zhe tung και λατρευετε το ρυζι οσο κι εγω!!!

7. βρασμενα ζυμαρικα με κρεμα γαλακτος και τυρια

8. λουκανικα με κοκκινη σαλτσα κετσαπ πιπεριες

9. χοιρινο με πατατες και μυρωδικα

10. κολοκυθακια -καλυτερα κομμενα σαν χοντροκομμενες πατατες για τηγανι και οχι σε λεπτες φετες

 

.....και αλλα πολλα που θα εμπνευστειτε αναλογα με τη διατροφη και τα γουστα σας.

Δεν προκειται για φριτεζα ουτε για ψηστιερα, εμεις για να μην την μπερδευουμε με την ψηστιερα την εχουμε βγαλει ΄'μαμαλιέρα' - απο τον Μαμαλακη!!!!

Προσθετω ενα βασικο πλεονεκτημα οτι καθαριζεται πανευκολα γιατι ο καδος ειναι αντικολλητικο σκευος τεφαλ και μπορει και ενας λιγοτερο εμπειρος μαγειρας αν του υποδειξεις το χρονο ψησιματος πανω -κατω να φτιαξει ενα κανονικο φαγητιο η ενα σνακ χωρις το φοβο του τηγανιου ή του φουρνου.

Αυτα τα ολιγα,

καλα μαγειρεματα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ταμ μπιφτέκια πως τα ψήνετε και πόση ώρα? Ή τα κεφτεδάκια που θέλω να φτιάξω? Και τα γυρνάμε ανα τακτικά χρονικά διαστήματα όπως στον φούρνο ή όχι?

Βοηθήστε με κορίτσια λίγο με τους χρόνους και με κάποιες συνταγές γιατί μου την έκανε δώρο η αδελφή μου εχθές και θέλω πολύ να την χρησιμοποιήσω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το κοιτούσα και εγώ γιατί δεν αντέχω την λαδίλα στο τηγάνι άλλα έτσι όπως τα λέτε βρε κορίτσια την ίδια δουλειά κάνει και ένα ρομπότ φουρνάκι και αυτό κάνει γύρω στα 50 ευρά :D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

λοιπόν μέχρι στιγμής έχω τηγανίσει άπειρες πατάτες..... μα απειρες. Καθόλου κούραση, γρήγορα. Μέχρι να ζεστάνεις το φαγητό, να στρώσεις τραπέζι να πλύνεις και να αλλάξεις το παιδί οι πατάτες γίνονται σε 30' αν ο κάδος είναι μισός και 45' αν τον έχεις γεμίσει μέχρι πάνω.

Επίσης έχω κάνει και κολοκυθάκια τηγανιτά.

Τι να πω κορίτσια το καλύτερο δώρο που μου έχουν κάνει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...