Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υγρασία στον τοίχο


mamavasia

Recommended Posts

κ εγω το ιδιο προβλημα εχω!το σπιτι μας ειναι καινουργιο, 2 ετων και εχουμε πολυ υγρασια!η μια γωνια στο υπνοδωματιο μας εχει μαυρισει!!!θα ρωτησω κ εγω γι αυτο το υγρο που λετε πιο πανω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτά τα θέματα με την υγρασία είναι αρκετά σοβαρά.

1. Δεν είναι φυσιολογικό να υπάρχει υγρασία στην εσωτερική μεριά διπλών κουφωμάτων, ιδίως αν είναι και θερμοδιακοπτόμενα, εκτός και αν ειναι ελλατωματικά

2. Δεν είναι φυσιολογικό να υδρώνει ο τοίχος εσωτερικά. Αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι δεν είναι σωστή η θερμομόνωση του τοίχου (αν μιλάμε για εξωτερικό τοίχο). Αν μιλάμε για εσωτερικό τοίχο τότε μπορεί να είναι και κάποια διαρροή

3. Ένα σπίτι στεγνώνει περίπου σε 2 έτη, αλλά δεν είναι λογικό το να υδρώνει ένας τοίχος επειδή στεγνώνει.

 

Αυτά τα πράγματα δεν θεραπεύονται απλά με βάψιμο

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα.Εγω δεν εχω προβλημα με την υγρασια αλλα το ακουω απο πολλους και στην πολυκατοικια που μενω.Απαγορευεται το στεγνωμα ρουχων μεσα στο σπιτι ειτε σε απλωστρα ειτε πανω στο καλοριφερ,πρεπει οπωσδηποτε το σπιτι να αεριζεται καθημερινα και για αρκετη ωρα ειδικα οι κρεβατοκαμαρες(καλυτερα να μπει λιγη σκονη παρα να ειναι μεσα στο σπιτι η μουχλα και η ραδιενεργεια),οταν αεριζω φροντιζω να τραβηξω και να αερισω και τις κουρτινες.Οταν μαγειρευω δουλευει παντα ο απορροφητηρας και βαζω και ενα παραθυρο στην ανακλιση.Κανω μπανιο με κλειστη την πορτα και οταν τελειωσω ανοιγω διαπλατα το παραθυρακι για τουλαχιστον 1 ωρα.Επειδη η μουχλα περπαταει φροντιζω να την καθαρισω μολις τη δω.Σε ενα καθαρο σφουγγαρι βαζω αδιαλυτη χλωρινη την καθαριζω και το σκουπιζω με στεγνο πανι οχι βρεγμενο.Αλλα πανω απο ολα αερισμα.Το καλυτερο ειναι το πρωι για περισσοτερη ωρα αλλα και λιγο το απογευμα εστω και με ανακλιση.Ελπιζω να βοηθησα.Φιλια

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα θέματα με την υγρασία είναι αρκετά σοβαρά.

1. Δεν είναι φυσιολογικό να υπάρχει υγρασία στην εσωτερική μεριά διπλών κουφωμάτων, ιδίως αν είναι και θερμοδιακοπτόμενα, εκτός και αν ειναι ελλατωματικά

2. Δεν είναι φυσιολογικό να υδρώνει ο τοίχος εσωτερικά. Αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι δεν είναι σωστή η θερμομόνωση του τοίχου (αν μιλάμε για εξωτερικό τοίχο). Αν μιλάμε για εσωτερικό τοίχο τότε μπορεί να είναι και κάποια διαρροή

3. Ένα σπίτι στεγνώνει περίπου σε 2 έτη, αλλά δεν είναι λογικό το να υδρώνει ένας τοίχος επειδή στεγνώνει.

 

Αυτά τα πράγματα δεν θεραπεύονται απλά με βάψιμο

 

Εγώ μένω στο ισόγειο της πολυκατοικίας και οι τοιχοι που ιδρώνουν κάθε που ανάβω καλοριφέρ είναι αυτοί που είναι μπροστά στο δρόμο,διπλα στην μπαλκονόπορτά μου(η οπόια είναι αλουμίνιο),και ένας που δίπλα του έχει μια γειτονική αυλή.Και ειδικά στον ένα τοίχο στην γωνία που μαυρίζει,είναι δίπλα το καλοριφέρ,φαντάσου να μην ήταν!!!Σε ποιά λοιπόν κατηγορία απο αυτές λες οτι υπάγομαι;Πάντως και οι άλλοι δύο όροφοι που υπάρχουν εχουν τετοιο πρόβλημα.Μένω σε νησί και έχουμε πολύ υγρασία εδώ,κι όταν βρέχει αρκετές μερες στη σειρά τα πράγματα είναι χειρότερα.Υποτίθεται οτι οι τοίχοι είναι βαμμένοι με καλά υλικά και έχουν τις απαιτούμενες μονώσεις, μιας και το σπίτι προοριζόταν για ιδιοκατοίκηση.Τα άλλα δωμάτια γιατί δεν έχουν θέμα;Και με τί¨"θεραπέυονται τα πράγματα;;":confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μένω στο ισόγειο της πολυκατοικίας και οι τοιχοι που ιδρώνουν κάθε που ανάβω καλοριφέρ είναι αυτοί που είναι μπροστά στο δρόμο,διπλα στην μπαλκονόπορτά μου(η οπόια είναι αλουμίνιο),και ένας που δίπλα του έχει μια γειτονική αυλή.Και ειδικά στον ένα τοίχο στην γωνία που μαυρίζει,είναι δίπλα το καλοριφέρ,φαντάσου να μην ήταν!!!Σε ποιά λοιπόν κατηγορία απο αυτές λες οτι υπάγομαι;Πάντως και οι άλλοι δύο όροφοι που υπάρχουν εχουν τετοιο πρόβλημα.Μένω σε νησί και έχουμε πολύ υγρασία εδώ,κι όταν βρέχει αρκετές μερες στη σειρά τα πράγματα είναι χειρότερα.Υποτίθεται οτι οι τοίχοι είναι βαμμένοι με καλά υλικά και έχουν τις απαιτούμενες μονώσεις, μιας και το σπίτι προοριζόταν για ιδιοκατοίκηση.Τα άλλα δωμάτια γιατί δεν έχουν θέμα;Και με τί¨"θεραπέυονται τα πράγματα;;":confused:

 

Κοίτα, δεν μπορώ να σου απαντήσω συγκεκριμένα.

Θεωρώ ότι δεν έχει θερμομόνωση το σπίτι, οπότε θα έπρεπε να μπει κάτι σαν το σύστημα KELYFOS της Polykem.

Ειλικρινά δεν έχω δει ποτέ τοίχο να υδρώνει, ούτε σε νέο σπίτι ούτε σε παλιό. Αυτό σημαίνει ότι έχει πολλή υγρασία ο τοίχος.

 

Το ελάχιστο που μπορείς να κάνεις είναι να βαφεί εξωτερικά το σπίτι με πολύ καλό χρώμα (πχ το vivecryl thermoelastic ) της ΒΙΒΕΧΡΩΜ

 

Ότι σου λέω είναι αυτό που θα έκανα, έχοντας τη διαίσθηση του προβλήματος ώς μηχανικός. Εννοείται ότι μπορεί τελικά στην περίπτωσή σου να μην δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα, δεν μπορώ να σου απαντήσω συγκεκριμένα.

Θεωρώ ότι δεν έχει θερμομόνωση το σπίτι, οπότε θα έπρεπε να μπει κάτι σαν το σύστημα KELYFOS της Polykem.

Ειλικρινά δεν έχω δει ποτέ τοίχο να υδρώνει, ούτε σε νέο σπίτι ούτε σε παλιό. Αυτό σημαίνει ότι έχει πολλή υγρασία ο τοίχος.

 

Το ελάχιστο που μπορείς να κάνεις είναι να βαφεί εξωτερικά το σπίτι με πολύ καλό χρώμα (πχ το vivecryl thermoelastic ) της ΒΙΒΕΧΡΩΜ

 

Ότι σου λέω είναι αυτό που θα έκανα, έχοντας τη διαίσθηση του προβλήματος ώς μηχανικός. Εννοείται ότι μπορεί τελικά στην περίπτωσή σου να μην δουλέψει.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!μάλλον παμε για βάψιμο λοιπόν!Αυτό το συστημα για την θερμομόνωση τί είναι ακριβώς,και παίρνει να μπει τώρα;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!μάλλον παμε για βάψιμο λοιπόν!Αυτό το συστημα για την θερμομόνωση τί είναι ακριβώς,και παίρνει να μπει τώρα;;;

 

μπες στο site http://www.kelyfos.eu (ή gr) για να το δεις. Δεν είναι κάτι το εύκολο.

 

Το εξωτερικό βάψιμο είναι το 1ο βήμα. Να ξέρεις όμως πως τα αποτελέσματα δεν θα είναι άμεσα, θα πρέπει να περιμένεις του χρόνου το χειμώνα για να δεις αν υπάρχει βελτίωση, γιατί ακόμη και αν η βαφή στεγανοποιήσει τον τοίχο, θα πρέπει αυτός να στεγνώσεις κιόλλας

Link to comment
Share on other sites

μπες στο site www.kelyfos.eu (ή gr) για να το δεις. Δεν είναι κάτι το εύκολο.

 

Το εξωτερικό βάψιμο είναι το 1ο βήμα. Να ξέρεις όμως πως τα αποτελέσματα δεν θα είναι άμεσα, θα πρέπει να περιμένεις του χρόνου το χειμώνα για να δεις αν υπάρχει βελτίωση, γιατί ακόμη και αν η βαφή στεγανοποιήσει τον τοίχο, θα πρέπει αυτός να στεγνώσεις κιόλλας

 

 

Κατάλαβα..

θα το βάψουμε αν είναι το καλοκαίρι,γιατί τώρα με τις βροχές δεν λεει..

όσο για το άλλο σύστημα,φαίνεται πολύ ενδιαφέρον,αλλα τα οικονομικά μας δεν είναι για τέτοια,αυτη τη στιγμή δυστυχώς..:(

Ευχαριστώ για την βοήθεια και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα.Εγω δεν εχω προβλημα με την υγρασια αλλα το ακουω απο πολλους και στην πολυκατοικια που μενω.Απαγορευεται το στεγνωμα ρουχων μεσα στο σπιτι ειτε σε απλωστρα ειτε πανω στο καλοριφερ,πρεπει οπωσδηποτε το σπιτι να αεριζεται καθημερινα και για αρκετη ωρα ειδικα οι κρεβατοκαμαρες(καλυτερα να μπει λιγη σκονη παρα να ειναι μεσα στο σπιτι η μουχλα και η ραδιενεργεια),οταν αεριζω φροντιζω να τραβηξω και να αερισω και τις κουρτινες.Οταν μαγειρευω δουλευει παντα ο απορροφητηρας και βαζω και ενα παραθυρο στην ανακλιση.Κανω μπανιο με κλειστη την πορτα και οταν τελειωσω ανοιγω διαπλατα το παραθυρακι για τουλαχιστον 1 ωρα.Επειδη η μουχλα περπαταει φροντιζω να την καθαρισω μολις τη δω.Σε ενα καθαρο σφουγγαρι βαζω αδιαλυτη χλωρινη την καθαριζω και το σκουπιζω με στεγνο πανι οχι βρεγμενο.Αλλα πανω απο ολα αερισμα.Το καλυτερο ειναι το πρωι για περισσοτερη ωρα αλλα και λιγο το απογευμα εστω και με ανακλιση.Ελπιζω να βοηθησα.Φιλια
Και πολυ προσοχη στο σφουγγαρισμα:lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως ειπώθηκε και παραπάνω εάν το σπίτι είναι καινούργιο και η μόνωση καλή, το πρόβλημα λύνεται με καλό καθημερινό αερισμό.

Να προσθέσω σε όσα ειπώθηκαν για τη μόνωση ότι καλύτερα που λέει ο λόγος να μην υπάρχει καθόλου μόνωση παρά να είναι όλοι οι τοίχοι μονωμένοι εκτός από κάποιο τμήμα. Είναι βέβαιο ότι εκεί θα βγάλει υγρασία και αυτό συνήθως συμβαίνει σε τμήματα από μπετόν (δοκάρια, πλάκες κλπ)που είναι πιο συχνές οι αβλεψίες στη μόνωση.

Όσο για την απορία γιατί όταν ανάβει το καλοριφέρ επειδεινώνεται το πρόβλημα, αυτό συμβαίνει γιατί με την άνοδο της θερμοκρασίας οι υδρατμοί συμπυκώνονται πάνω σε κάθε παγωμένη επιφάνεια (τζάμια ή αμόνωτο τοίχο). Είναι το ίδιο φαινόμενο που συμβαίνει όταν βγάζουμε το κουτί του αναψυκτικού από το ψυγείο και όσο περισσότερη ζέστη έχει στο περιβάλλον τόσο περισσότερο υγρασία μαζεύεται στην επιφάνειά του.

Link to comment
Share on other sites

λογω της διαφορας θερμοτρασιας των εσωτερικων και των εξωτερικων τοιχων ολη η υγρασια του σπιτιου μαζευετε στους εξωτερικους τοιχους και στα παραθιρα δηλαδη στα σημεια που υπαρχει η διαφορα θερμοκρασιας μεσα και εξω απο το σπιτι.Μποριτε να μομωσετε τους τοιχους [χρονοβορα και πολιδαπανη διαδικασια...]η να βαψετε το σπιτι εσωτερικα με χρωματα που δεν επιτρεπου να αναπτιχτουν μηκιτες η υγρασια θα υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κι εγώ σε υποβρύχιο ζω!!! Να φανταστείτε, τις προάλλες κόπηκε το νερό κι εγώ δεν ανησύχησα καθόλου γιατί έχω απόθεμα στα τζάμια!!!

 

Εδώ και τρεις μέρες προμηθεύτηκα ένα κουτάκι με άλατα το οποίο υποτίθεται ότι τραβάει την πλεονάζουσα υγρασία, το κότσαρα σε μια γωνία του σαλονιού που τρέχει ποτάμι και ωωωω θαύμα!!! ο τοίχος στέγνωσε!!! τα τζάμια το ίδιο!!! τώρα για τους μήκυτες δεν ξέρω γιατί τους καθάρισα πρόσφατα και αναμένω να δω αν θα ξαναεμφανισθούν. Θα σας ενημερώσω αν σιγουτευτώ.

Link to comment
Share on other sites

τι αλατα ειναι αυτα απλο αλατι η κατι αλλο και απο που το παιρνεις Καιγομαι sos

 

Είναι άλατα/ κρύσταλλοι σε ένα κουτάκι που μοιάζει με τάπερ και το αγοράζεις από χρωματοπωλείο. Το συγκεκριμένο που πήρα, καλύπτει χώρο 50τμ., διαρκεί από 2 έως 4 μήνες (ανάλογα με την υγρασία που έχει ο χώρος) και κοστίζει περίπου 9 ευρώ. Θα πρέπει να το τοποθετήσεις κάπου που να μην έχουν πρόσβαση πιτσιρίκια. γιατί δεν είναι αγνό αλάτι, αλλά χημικό. Αρχικά μου είχαν πει για κάτι κουβαδάκια με σιλικόνη (και η σιλικόνη απορροφά υγρασία) και αυτά έψαχνα, αλλά βρήκα αυτό. Το έχω εδώ και 4 μέρες και είμαι πολύ ευχαριστημένη, αλλά επιφυλλάσομαι γιατί έχει αλλάξει και ο καιρός :?. Πάντως, η αλήθεια είναι ότι έχω να δω τα παράθυρα στεγνά από τέλη οκτωβρίου.

 

Γενικώς, και το απλό αλάτι απορροφά την υγρασία, αλλά τί να κάνεις; Να γεμίσεις αλάτι το σπίτι; Μπορείς όμως να βάλεις αλάτι σε ποτηράκια και να τα βάλεις σε ντουλάπια. Φαντάζομαι ότι θα κάνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως ειπώθηκε και παραπάνω εάν το σπίτι είναι καινούργιο και η μόνωση καλή, το πρόβλημα λύνεται με καλό καθημερινό αερισμό.

Να προσθέσω σε όσα ειπώθηκαν για τη μόνωση ότι καλύτερα που λέει ο λόγος να μην υπάρχει καθόλου μόνωση παρά να είναι όλοι οι τοίχοι μονωμένοι εκτός από κάποιο τμήμα. Είναι βέβαιο ότι εκεί θα βγάλει υγρασία και αυτό συνήθως συμβαίνει σε τμήματα από μπετόν (δοκάρια, πλάκες κλπ)που είναι πιο συχνές οι αβλεψίες στη μόνωση.

Όσο για την απορία γιατί όταν ανάβει το καλοριφέρ επειδεινώνεται το πρόβλημα, αυτό συμβαίνει γιατί με την άνοδο της θερμοκρασίας οι υδρατμοί συμπυκώνονται πάνω σε κάθε παγωμένη επιφάνεια (τζάμια ή αμόνωτο τοίχο). Είναι το ίδιο φαινόμενο που συμβαίνει όταν βγάζουμε το κουτί του αναψυκτικού από το ψυγείο και όσο περισσότερη ζέστη έχει στο περιβάλλον τόσο περισσότερο υγρασία μαζεύεται στην επιφάνειά του.

 

Κατάλαβα! τελικά το σπίτι μας είναι μονωμένο ρώτησα τον πατέρα μου που τα είχε αναλλάβει τότε και το επιβεβαίωσε.

και μέσα οι τοιχοι λέει έιναι βαμμενοι με πολύ καλά υλικά,οπότε μάλλον αυτό που λες θα ισχύει..

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλατα/ κρύσταλλοι σε ένα κουτάκι που μοιάζει με τάπερ και το αγοράζεις από χρωματοπωλείο. Το συγκεκριμένο που πήρα, καλύπτει χώρο 50τμ., διαρκεί από 2 έως 4 μήνες (ανάλογα με την υγρασία που έχει ο χώρος) και κοστίζει περίπου 9 ευρώ. Θα πρέπει να το τοποθετήσεις κάπου που να μην έχουν πρόσβαση πιτσιρίκια. γιατί δεν είναι αγνό αλάτι, αλλά χημικό. Αρχικά μου είχαν πει για κάτι κουβαδάκια με σιλικόνη (και η σιλικόνη απορροφά υγρασία) και αυτά έψαχνα, αλλά βρήκα αυτό. Το έχω εδώ και 4 μέρες και είμαι πολύ ευχαριστημένη, αλλά επιφυλλάσομαι γιατί έχει αλλάξει και ο καιρός :?. Πάντως, η αλήθεια είναι ότι έχω να δω τα παράθυρα στεγνά από τέλη οκτωβρίου.

 

Γενικώς, και το απλό αλάτι απορροφά την υγρασία, αλλά τί να κάνεις; Να γεμίσεις αλάτι το σπίτι; Μπορείς όμως να βάλεις αλάτι σε ποτηράκια και να τα βάλεις σε ντουλάπια. Φαντάζομαι ότι θα κάνει δουλειά.

 

Θα΄πάω να πάρω κι εγώ.είναι ακίνδυνο όμως να το εισπνέουν μωρά;μπορεί να είναι βλακεία ερώτηση,αλλα μένουμε σε μικρό σπίτι με μωρό παιδί ,μην δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Θα΄πάω να πάρω κι εγώ.είναι ακίνδυνο όμως να το εισπνέουν μωρά;μπορεί να είναι βλακεία ερώτηση,αλλα μένουμε σε μικρό σπίτι με μωρό παιδί ,μην δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα..

 

Πραγματικά θα σε γελάσω...Οι οδηγίες προφύλαξης λένε ότι όταν πιάσεις τα άλατα (που βρίσκονται σε ένα σακουλάκι) πρέπει μετά να πλύνεις πολύ καλά τα χέρια για να αποφύγεις τυχόν ερεθισμούς στα μάτια. Από τη μία τα άλατα απορροφούν και δεν εκπέμπουν, αλλά από την άλλη πρόκειται για χημεία :confused:

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει τύχει να μαζεύει υγρασία κολώνα του σπιτιού?Και τί εννοώ το σπίτι το αγοράσαμε πριν 8 χρόνια αλλά το πρόβλημα εμφανίστηκε από τον πρώτο κιόλας χρόνο.Στο καθιστικό στην κολώνα που είναι δίπλα στην μπαλκονόπορτα φαίνεται σαν να έχει σκάσει το χρώμα.Τότε επειδή δεν είχε κάνει βάψιμο της προκοπής αναγκαστήκαμε να το ξαναβάψουμε και πέταξε το χρώμα στο συγκεκριμένο σημείο με αποτέλεσμα να το τρίψουμε και να το περάσουμε με αστάρι και μετά με χρώμα από πέρσι όμως το πρόβλημα επανήλθε και τώρα φαίνεται σαν να έχει σκάσει το χρώμα.Το πρόβλημα εστιάζεται κυρίως από το πάτωμα μέχρι την μέση της κολώνας.Επίσης στο παιδικό δωμάτιο που είναι δίπλα στο καθιστικό υπάρχει περιμετρικά μία ρωγμή στον σοφά κοντά στο ταβάνι 30 εκ.απο το ταβανι,ο άντρας μου λέει ότι και καλά είναι το σημείο που ξεκινάνε τα τούβλα και για αυτό φαίνεται αυτή η ρωγμή.Μα είναι δυνατόν.Εχω απελπιστεί και μετανιώσει που πήραμε το συγκεκριμένο σπίτι και ένα σωρό λεφτά ρίξαμε και καλή δουλειά δεν έγινε.Πείτε μου την γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει τύχει να μαζεύει υγρασία κολώνα του σπιτιού?Και τί εννοώ το σπίτι το αγοράσαμε πριν 8 χρόνια αλλά το πρόβλημα εμφανίστηκε από τον πρώτο κιόλας χρόνο.Στο καθιστικό στην κολώνα που είναι δίπλα στην μπαλκονόπορτα φαίνεται σαν να έχει σκάσει το χρώμα.Τότε επειδή δεν είχε κάνει βάψιμο της προκοπής αναγκαστήκαμε να το ξαναβάψουμε και πέταξε το χρώμα στο συγκεκριμένο σημείο με αποτέλεσμα να το τρίψουμε και να το περάσουμε με αστάρι και μετά με χρώμα από πέρσι όμως το πρόβλημα επανήλθε και τώρα φαίνεται σαν να έχει σκάσει το χρώμα.Το πρόβλημα εστιάζεται κυρίως από το πάτωμα μέχρι την μέση της κολώνας.Επίσης στο παιδικό δωμάτιο που είναι δίπλα στο καθιστικό υπάρχει περιμετρικά μία ρωγμή στον σοφά κοντά στο ταβάνι 30 εκ.απο το ταβανι,ο άντρας μου λέει ότι και καλά είναι το σημείο που ξεκινάνε τα τούβλα και για αυτό φαίνεται αυτή η ρωγμή.Μα είναι δυνατόν.Εχω απελπιστεί και μετανιώσει που πήραμε το συγκεκριμένο σπίτι και ένα σωρό λεφτά ρίξαμε και καλή δουλειά δεν έγινε.Πείτε μου την γνώμη σας.

 

 

1. μπορεί η κολώνα να μην έχει εξωτερική θερμομόνωση (πολύ πιθανό)

2. πρέπει να αποκλείσετε το ενδεχόμενο να περνάει κάποια σωλήνα από εκεί (από το πάτωμα, και βγάζει υγρασία στην κολώνα αν έχει σπάσει η σωλήνα κάπου

3. Αν θέλετε να κάνετε εσωτερικά στεγάνωση, η κολώνα πρέπει πρώτα να αλιφτεί με υλικό όπως το aquamat της ΙΣΟΜΑΤ, και μετά κλασσικά αστάρι, αλλά για χρώμα το καλύτερο θα ήταν να βάλετε ακρυλικό και όχι πλαστικό.

 

Η ρωγμή είναι στο σημείο μεταξύ τούβλου και δοκού. Για να εξαλειφθεί θα πρέπει να σκαφτεί λίγο γύρω γύρω, να το του βάλετε λίγο durocret, υαλόπλεγμα, στοκάρισμα και βάψιμο. Η δουλειά αυτή βέβαια θα σου κάνει το δωμάτιο χάλια. Πρέπει να μαζέψεις έπιπλα κτλ

Link to comment
Share on other sites

πάντως όσοι σκέφτεστε την αγορά αφυγραντήρα (οι καλοί ξεκινούν από τα 300? περίπου), τσεκάρετε πρώτα τα aircondition σας αν έχουν λειτουργία αφύγρανσης.

Εμάς μας βοηθούν τα lg που έχουμε - έχουν αφύγρανση αλλά και καθαρισμό αέρα.. βοηθούν πολύ στο βρογχικό πρόβλημα του μικρού

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ - ΜΟΥΧΛΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.

ΕΙΜΑΙ ΙΔΑΙΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΜΩΡΟ 10 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΑΠΝΟΗΣ. ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΥΦΩΜΑΤΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ (ΛΟΓΩ ΥΔΡΑΤΜΩΜ ΠΟΥ ΜΑΖΕΥΕΤΑΙ ΣΤΑ ΤΖΑΜΙΑ-ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ) ΕΧΕΙ ΜΑΖΕΥΤΕΙ ΜΟΥΧΛΑ ΜΕ ΜΑΥΡΑ ΣΤΙΓΜΑΤΑ ΣΑΝ ΤΟ ΡΟΚΦΟΡ ΤΥΡΙ....ΔΗΛΑΔΗ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΟΥΡΤΙΝΑΣ.....ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΩΜΑΤΙΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ..ΣΤΟ ΔΕ ΣΑΛΟΝΙ ΣΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ ΤΟΥ ΤΟΙΧΟΥ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΕΩΣ ΚΑΤΩ ΕΜΦΑΝΙΣΤΙΚΕ ΜΟΥΧΛΑ ΜΠΛΕ ΜΕ ΜΑΥΡΑ ΣΤΙΓΜΑΤΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΧΟΣ. ΕΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΟΛΑ ΜΕ ΧΛΩΡΙΝΗ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΣΤΙΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ, ΜΕΡΙΚΑ ΤΑ ΕΞΥΣΑ ΜΕ ΜΑΧΑΙΡΑΚΙ .......ΕΠΕΙΤΑ ΤΑ ΕΒΑΨΑ ΜΕ ΠΙΝΕΛΟ ΧΡΩΜΑ ΑΠΛΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΑ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΞΑΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΑΦΗΝΩ ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΛΕΙΠΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΑΠΛΩΝΩ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΖΩ ΣΠΙΤΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΑΝΑΒΩ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ.....ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ? ΛΕΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Π.Χ ΑΣΘΑΜΟΣ? ΒΟΗΘΕΙΑ ...ΥΠΟΨΙΝ Η ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΑΜΕ(ΕΝΟΙΚΙΟ?)

Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, επανέρχομαι με νεότερα για το τάπερ με τα άλατα.

 

Τελικά, στα δύσκολα δεν άντεξε. Με το πρόβλημα του μύκητα δεν είδα κάποια βελτίωση, ενώ με την προχθεσινή πτώση θερμοκρασίας πάλι κολυμπούσαμε εδω μέσα :-(:-(:-(

 

Ξόδεψα όλο το βράδυ ψάχνοντας στο νετ για κάποια λύση και βρήκα το εξής ΘΕΡΜΟΓΡΑΦΙΑ! Από ό,τι κατάλαβα πρόκειται για θερμικό hi-tech έλεγχο απώλειας και διαφοράς θέρμανσης, εντοπισμού διαρροών στα υδραυλικά και γενικώς νερού στους τοίχους κ.λπ. Γνωρίζει κανείς κατί;;; Ακούγεται καλό, αλλά και ακριβό :( HELPPP!!! Βαρέθηκα να κολυμπώ χειμωνιάτικα και να παλεύω με τους μύκητες!!!:twisted:

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΥΓΡΑΣΙΑ ΕΩΣ ΜΟΥΧΛΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΝΤΟΥΛΑΠΑ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΥΧΟΙΣΜΕΝΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΒΑΨΟΥΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΠΙΟ ΠΑΝΩ

Τα σημαντικότερα πλάσματα για μας χρειάζονται το πιο πολυπόθητο αγαθό της ζωής μας.Το χρόνο μας.

http://www.facebook.com/home.php?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...