Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δινουμε Χθεσινο Φαγητο?


marian

Recommended Posts

Ηθελα να ρωτησω αν μπορω να δινω στο 8 μηνων μωρο μου απο το χτεσινο φαγητο του εαν δεν το εχει φαει ολο και εφοσον το εχω φυλαξει στο ψυγειο ή μηπως χανει τις θρεπτικες του αξιες και πρεπει να του φτιαχνω καθε μερα φρεσκο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πραγματικα δεν ειναι οτι βαριεμαι να του φτιαχνω καθε μερα απλα λυπαμαι να το πεταω , καμια φορα το τρωω και εγω αλλα αν χανει τις βιταμινες του προτιμω να μην του το δινω.

Οι υπολοιπες μανουλες τι κανετε?Το ιδιο εχει πει και σε σας ο παιδιατρος?

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο.μαλιστα την δευτερη μερα μερικες φορες το εμπλουτιζω δηλαδη αν κανω κοτοπουλο με λαχανικα την πρωτη μερα της το δινω ετσι την δευτερη βαζω και αστρακι ή φιδε ή ντοματα αν το εχω κανει σκετο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηθελα να ρωτησω αν μπορω να δινω στο 8 μηνων μωρο μου απο το χτεσινο φαγητο του εαν δεν το εχει φαει ολο και εφοσον το εχω φυλαξει στο ψυγειο ή μηπως χανει τις θρεπτικες του αξιες και πρεπει να του φτιαχνω καθε μερα φρεσκο?

 

αν το φαγητό που φυλάς είναι αλεσμένο, μην το δίνεις στο μωρό. αν είανι ολόκληρο, μπορείς και τρίτη μέρα να το δώσεις.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο.μαλιστα την δευτερη μερα μερικες φορες το εμπλουτιζω δηλαδη αν κανω κοτοπουλο με λαχανικα την πρωτη μερα της το δινω ετσι την δευτερη βαζω και αστρακι ή φιδε ή ντοματα αν το εχω κανει σκετο

 

Aκριβώς το ίδιο έκανα και εγώ. έτσι και αλλιώς ο παιδίατρος μου είχε πει μαγείρεμα για 2 μέρες..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η παιδίατρος μου έχει πει για δυό μέρες, όπως κι έκανα μέχρι πρόσφατα. Τώρα τελευταία τι μ'εχει πιάσει και του κάνω φαγητό κάθε μέρα, έτσι για να μην τρώει το ίδιο!! Αυτό που κάνω όμως, επίσης τελευταία, είναι να βράζω πχ μισό κιλό κρέας ή κοτόπουλο, το χωρίζω σε μεριδούλες, το βάζω σε ταπεράκια και στην κατάψυξη. Οπότε έτσι το φαγητό, ναι μεν το κάνω κάθε μέρα, αλλά αν είναι βρασμένο το κρέας μου παίρνει λίγη ώρα!! Ρώτησα πρώτα φυσικά την παιδίατρο και μου είπε ότι είναι ok!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συνήθως μέρα παρά μέρα μαγειρεύουν όλες οι μαμάδες που ξέρω..όχι όμως από το ίδιο φαγητό που έχεις βάλει μέσα κουτάλι να του δώσεις..το χωρίζεις εξαρχής στα δύο και όσο φάει από αυτό κάθε μέρα..το υπόλοιπο το πετάς...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

για 2 μέρες του μαγείρευα κι εγώ, απλά τώρα με τη ζέστη προσοχή σε ό,τι έχει μέσα ζυμαρικό γιατί χαλάει εύκολα. το μοιράζεις στα δύο και το κατσαρολάκι στο ψυγείο

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω φτιαχνω για 3-4 μέρες και βάζω τα 2 βαζάκια στο ψυγείο και τα αλλα 2 στην καταψυξη. Τα βγάζω 24 ωρες πριν για αποψυξη οπως κάνουμε και με το μητρικό γαλα...προς το παρόν επιβιωνει το μωρό :)

Link to comment
Share on other sites

εγω θα αρχισω να δινω φαγητο σε κανα μηνα η και νωριτερα αν ολα πανε καλα με τη φρουτοκρεμα και ετσι οπως το σκεφτομαι μαλλον ειναι λογικο και ακινδυνο να μαγειρευω τα κρεατα καθε 2μερες και να τα φυλαω χωρισμενα σε μεριδες στη συντηρηση και τα λαχανικα καθημερινα γιατι ειναι πιο ευαισθητα στο να χανουν τις θρεπτικες αξιες τους..

 

μια χαρα ειμασταν με τον μητρικο θηλασμο..αντε τωρα πισω στα κατσαρολια!! χιχιχι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ βράζω το κρέας ανά δυο ημέρες και κρατώ ένα κομματάκι κρέας και λίγο ζουμάκι για την επόμενη στο ψυγείο

Καθημερινά βάζω διαφορετικά λαχανικά για περισσότερη ποικιλία δεν μου το διευκρίνισε ο γιατρός ούτε νομίζω ότι χάνονται θρεπτικά συστατικά απλά δεν θέλω να του δίνω μπαγιατεμένο φαί…….

 

Εξάλλου ούτε εμείς τρώμε φαΐ δεύτερης μέρα στο σπίτι μας .

Γιατί να δώσω στο μωρό ..?

Φυσικά θα κάνεις αυτό που θεωρείς καλύτερο για το παιδάκι σου και αν έχεις χρόνο να βράζεις κάθε μέρα……..

 

ΦΙΛΙΚΑ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΛΕΥΤΕΡΑΚΙ

.....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για 2 μέρες μαγειρεύω...

Τα λαχανικά καλύτερα να τα βράζεις την συγκεκριμένη μέρα που θα τα φάει...

Το πιό εύκολο είναι αυτό που ειπανε κ οι άλλες μαμάδες. Βράζεις κρέας ή κοτόπουλο κ μπορείς να το κρατάς στο ψυγείο ή την κατάψυξη κ καθημερινά να βράζεις λαχανικά ή ζυμαρικό κ να προσθέτεις μέσα το κρέας ή το κοτόπουλο.

Να θυμάσαι όμως ότι δεν κρατάμε αλεσμένο φαγητό για να το δώσουμε στο μωρό την επόμενη μέρα. Θα είναι χαλασμένο την επομένη.Αλέθεις όσο θα φάει εκείνη την στιγμή και αυτό που θα περισσέψει κ θα είναι κομμάτια ολόκληρα το βάζεις ψυγείο κ το αλέθεις την επόμενη μέρα. Ότι αλεσμένο περισσέψει, το τρώς εσύ ή το πετάς.

Link to comment
Share on other sites

Το πιό εύκολο είναι αυτό που ειπανε κ οι άλλες μαμάδες. Βράζεις κρέας ή κοτόπουλο κ μπορείς να το κρατάς στο ψυγείο ή την κατάψυξη κ καθημερινά να βράζεις λαχανικά ή ζυμαρικό κ να προσθέτεις μέσα το κρέας ή το κοτόπουλο.

 

Αυτό..αλλά δεν ξεχνάμε να κρατάμε και το ζωμό από το κρεατάκι;)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το αλεσμένο φαγητό, έχει την τάση να αλοιώνετε πιο εύκολα και ειδικά το καλοκαίρι.

Κοινώς, παίζει να έχει χαλάσει κ να μην το καταλάβουμε κ να το δώσουμε στα μωρά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...