Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ


antu

Recommended Posts

ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΗΔΗ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 40 η ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΜΑ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΕΩΣ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΕ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΕΦΗΜΕΡΕΥΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ. ΤΙ ΘΑ ΠΟΥΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ!!! ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ, ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΟΥΝ... ΜΗΠΩΣ ΚΑΜΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ? ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΕΝΑΣ ΠΑΝΙΚΟΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γενικά από το τέλος της 40ης έως το τέλος της 42ης εβδομάδας, υπάρχει πιο στενή παρακολούθηση. Μετά την 42η εβδομάδα η εγκυμοσύνη θεωρειται ότι είναι σε παράταση και παρακολουθειται ακόμη πιο στενά.

 

Δεν συντρέχει λόγος πανικού.

 

Αν μπορείς θα ήθελα να μάθω το καθεστώς παρακολούθησης στο δημόσιο νοσοκομείο (κλείνεις ραντεβού με τον ίδιο γιατρό κάθε φορά; και πώς κανονίζεται ο τοκετός; κλπ διαδικαστικά).

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΗΔΗ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 40 η ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΜΑ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΕΩΣ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΕ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΕΦΗΜΕΡΕΥΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ. ΤΙ ΘΑ ΠΟΥΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ!!! ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ, ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΟΥΝ... ΜΗΠΩΣ ΚΑΜΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ? ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΕΝΑΣ ΠΑΝΙΚΟΣ!!!!

εδώ στην Ξάνθη δεν υπάρχει ιδιωτική κλινική οπότε όλες οι κοπέλες πηγαίνουμε στο δημόσιο νοσοκομείο... άλλωστε εκ του αποτελέσματος είμαι πολύ ευχαριστημένη.... Γέννησα και εγώ την 10η μέρα της παράτασης μου. Απο την επόμενη ημέρα της ΠΗΤ μου, πήγαινα μέρα παρα μέρα στο νοσοκομείο και έλεγχαν το μωρό με καρδιοτοκογράφο (καλά δεν το λέω) καθώς και την διαστολή... Όλα πήγαιναν ρολόι επομένως την τελευταία μέρα της παράτασης μπήκα να γεννήσω με τεχνιτούς πόνους (καθώς δεν είχα καθόλου διαστολή). Επομένως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Πρόκειται για μία διαδικασία η οποία είναι και ευχάριστη θα έλεγα γιατί έβλεπα το μωράκι μου και έμενα ήσυχη ότι όλα πάνε καλά.

 

 

aglaia:Αν μπορείς θα ήθελα να μάθω το καθεστώς παρακολούθησης στο δημόσιο νοσοκομείο (κλείνεις ραντεβού με τον ίδιο γιατρό κάθε φορά; και πώς κανονίζεται ο τοκετός; κλπ διαδικαστικά).

 

απο τον 6ο μήνα με παρακολουθούσε ένας συγκεκριμένος γιατρός τον οποία είχα επιλέξει εγώ... Μου άνοιξε καρτέλα στον υπολογιστή η οποία μάλιστα ήταν πλήρως ενημερωμένη για την κατάσταση μου (είχα κάνει εξετάσεις μέχρι και είμαι αλλεργική σε νάρκωση). Το κακό όμως είναι ότι γεννάς με τον γιατρό ο οποίος έχει ευημερία την μέρα εκείνη... Εγώ λόγω των συνθηκών γέννησα ουσιαστικά με ραντεβού (καθώς έφτασα στο τέλος της παράτασης) Πήγα λοιπόν στο νοσοκομείο, έκανα εισαγωγή, μου έβαλαν τα χάπια (τεχνιτούς πόνους) και ξεκίνησε η διαδικασία του τοκετού... Το team που με ξεγέννησε ήταν καταπληκτικό... Οι μαίες με χάιδευαν και μου συμπεριφέρονταν ιδιαίτερα καλά...

Βέβαια δεν έχεις επιλογή δωματίου και επίσης το νοσοκομείο δεν είναι εξοπλισμένο με μπιμπερό, ρούχα μωρού, σκεπάσματα, και όλα αυτά... Όταν δηλαδή πήγα να γεννήσω κουβάλησα απο το σπίτι μου τα πάντα αποστειρωτές, σεντόνια για το μωρό, γάλατα, και ότι μπορείς να φανταστείς.

Κάτι άλλο που νομίζω πως πρέπει να αναφέρω είναι ότι στο δημόσιο νοσοκομείο πληρώνεις 300€ αν γεννήσεις φυσιολογικά και τίποτα αν γεννήσεις με καισαρική (η καισαρική θεωρείται εγχείρηση και την καλύπτει το ταμείο σου)

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο εδώ (Μυτιλήνη). Είχα επιλέξει έναν γιατρό, στον οποίο πήγαινα κάθε μήνα με τις εξετάσεις μου. Ακουγε το μωρό, έβλεπε τις εξετάσεις, μου έδινε κάποιες συμβουλές, έλυνε απορίες. Οταν έσπασαν τα νερά μου, τον πήρα τηλ (Σαββάτο 6 το πρωϊ) και όταν πήγα στο νοσοκομείο ήταν ήδη εκεί (βέβαια πήρε και το δωράκι του, καθότι παραδόπιστος). Τον επέξελα γιατί είχε μεγάλη εμπειρία και ήταν συνεπής προς την παρουσία του στον τοκετό (άλλοι γιατροί λένε ότι θα είναι παρόντες, αλλά δεν παρουσιάζονται τελικά).

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΑΓΧΩΘΕΙ ΑΦΟΥ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΣΕ ΚΛΙΝΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.

ΑΓΛΑΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ 4 ΜΗΝΑ ΕΚΛΕΙΝΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΕΚΕΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΠΩΣ Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΜΟΝΟ ΜΕ 8,5Ο ΕΥΡΩ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ. ΠΟΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΥΠΕΡΗΧΟ. ΠΡΩΤΟΝ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΜΕΤΡΑΝΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ, ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΒΑΖΟΥΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΑΝ ΠΟΤΕ ΣΟΥ ΣΥΜΒΕΙ Η' ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΕΦΗΜΕΡΕΥΟΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΤΡΙΤΟΝ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΒΑΛΑΝΕ ΣΕ ΚΑΡΔΙΟΤΟΚΟΓΡΑΦΟ ΠΑΡΟΛΟΥ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟ 4 ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΝΟΣΗΛΕΥΘΗΚΑ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΚΑΙ ΕΠΕΡΝΑ ΧΑΠΙΑ. ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΨΥΧΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΟΤΙ ΤΗΝ 28 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΕΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΡΕΖΟΥΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΕΦΗΜΕΡΕΥΕΙ. ΚΑΘΕ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΙΧΟΙΖΕΙ ΜΟΝΟ 3 ΕΥΡΩ. ΠΑΡΟΛΟΥ ΑΥΤΑ ΕΓΩ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟΝ 9 ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΣΕ ΚΛΙΝΙΚΗ. ΟΤΑΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ (ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΙ ΠΡΙΝ) ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΗΝΗ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ. ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΞΕΚΡΕΜΑΣΤΗ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια και εγώ σε δημόσιο και συγκεκριμμένα στο Νοσοκομείο Ναυπλίου θα γεννήσω! Έχω συγκεκριμένο γιατρό που με παρακολουθεί κάθε φορά! το μόνο απροσδόκητο που μπορεί να συμβεί είναι όταν θα έρθει εκείνη η ώρα αν δεν εφημερεύει θα πάω να γεννήσω στο Νοσοκομείο του Άργους! Ο γιατρός μου είναι λογικό οτι δεν θα είναι στην γέννα αν τελικά τα πράγματα έρθουν έτσι, όμως θα είναι μαζί μου η μαία μου! Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: Εχω και εγώ ρέζους αρνητικό και είμαι 28 1/2 εβδομάδων. Την ένεση όμως μάλλον θα μου την κάνουν μετά την γέννα δεν μου εχουν πεί κατι για τώρα! Και ραντεβού έχω πάλι στην 31 εβδομάδα! Αν κάποια γνωρίζει ενημερώστε με σας παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟΝ 9 ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΣΕ ΚΛΙΝΙΚΗ.
Να ξεγεννάει φυσιολογικά ο γιατρός αυτός δεν έμαθε?
Link to comment
Share on other sites

Ελα κι εσυ τωρα...... λες και δεν ξερεις.........

 

Να σας πω παντως οτι μια εποχη που εκατσα στο Παιδων για κανα μηνα λογω της Χριστιαννας, τα ασθενοφορα ερχονταν το ενα πισω απο το αλλο με νεογεννητα που ειχαν προβλημα απο τα ..... ξενοδοχεια τυπου ΙΑΣΟ κ.λ.π.

Οπως επεισεις και με μαμαδες που ειχαν προβλημα τις πηγαιναν στο Αλεξανδρας, αλλα αυτο το ξερω απο δευτερο χερι....

Link to comment
Share on other sites

SD κι εγώ έχω ρέζους αρνητικό και είχα κάνει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή μία ή δύο ενέσεις (είναι και το αλτσχάιμερ και δεν μπορώ να θυμηθώ με βεβαιότητα), σίγουρα μία την 28η εβδομάδα. Μετά τη γέννα αν το ρέζους του μωρού είναι θετικό (διαφορετικό δηλ. από το δικό σου) σου κάνουν άλλη μία ένεση για να μην έχεις πρόβλημα σε τυχόν επόμενη εγκυμοσύνη. Απ' ό,τι θυμάμαι μου είχε πει ο γιατρός μου ότι τις ενέσεις στην εγκυμοσύνη τις κάναμε απλά για να είμαστε περισσότερο καλυμμένοι. Ρώτα όμως και το γιατρό σου οπωσδήποτε.

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΝΕΣΗ ΣΤΗΝ 13 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΦΟΒΟΝΤΟΥΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΩ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΗ COMBUS ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΡΕΖΟΥΣ ΑΛΛΑ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ. ILΟNKA ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΞΕΓΕΝΝΑΝΕ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΜΕ ΚΑΙΣΣΑΡΙΚΗ. ΣΕ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΤΡΥΠΑΚΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΟΔΑ, ΟΤΙ ΧΑΝΕΙ ΣΦΥΓΜΟΥΣ, ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΔΕΜΕΝΟ.. ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ, ΘΥΡΟΕΙΔΗ, ΙΝΙΜΥΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ. ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ? ΕΞΑΛΛΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΕΚΕΙ. ΤΩΡΑ ΑΝ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ Η ΟΧΙ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΛΟ ΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΝΕΣΗ ΣΤΗΝ 13 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΦΟΒΟΝΤΟΥΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΩ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΗ COMBUS ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΡΕΖΟΥΣ ΑΛΛΑ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ. ILΟNKA ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΞΕΓΕΝΝΑΝΕ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΜΕ ΚΑΙΣΣΑΡΙΚΗ. ΣΕ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΤΡΥΠΑΚΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΟΔΑ, ΟΤΙ ΧΑΝΕΙ ΣΦΥΓΜΟΥΣ, ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΔΕΜΕΝΟ.. ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ, ΘΥΡΟΕΙΔΗ, ΙΝΙΜΥΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ. ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ? ΕΞΑΛΛΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΕΚΕΙ. ΤΩΡΑ ΑΝ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ Η ΟΧΙ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΛΟ ΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.

το ρέζους του άντρα σου φυσικά είναι θετικό, έτσι δεν είναι;

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κι εγω μια απο τις περιπτωσεις του Ιασω που λογω σοβαροτατου προβληματος στην εγκυμοσυνη μου προτειναν να κανω εισαγωγη (500 ευρω τη μερα) Δεν μπορουσα να επωμιστω τετοιο οικονομικό βαρος μιας και αποδειχθηκε οτι η νοσηλεια ηταν του ενος μηνος και κατι...(καντε τον πολλαπλασιασμο... )

Πηγα λοιπον στο Αλεξανδρα, βρηκα εναν γιατρο, μου εκανε εισαγωγη και με παρακολουθουσε μεχρι τελους. (με κοιτουσε και αυτος αλλα και ενας καθηγητης πασιγνωστος). Φυσικα δεν πληρωσα τιποτα. εκτος απ' το πατροπαραδοτο δωρακι στο γιατρο το οποιο σημειωτεον δεν μου το ζητησε.

Αντου μου μιας και ειναι ετσι η κατασταση θα σου προτεινα να πιασεις εναν γιατρο (καποιος θα σου εκανε κλικ απ' οσους σε ειδαν) και να του ζητησεις να σε αναλαβει.Πες του οτι θελεις να σε ξεγεννησει αυτος και γενικα να σε θεσει υπ' ευθυνη του. Ετσι θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Ειναι απαραδεκτο και ψυχολογικά επιβαρυντικό στην κατασταση σου να νιωθεις ξεκρεμμαστη.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αρνητικο ρεζους ειχα και εκανα καθε τοσο αυτη την εξεταση εμμεσο coumbs (καπως ετσι τη λεγανε....) και ηταν ολα οκ.Οποτε μου εκαναν την ενεση μολις γεννησα

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.png

Μάλλον εισασταν τυχεροί και εσύ και το παιδάκι σου! Μου έχουν πει οτι σε περίπτωση που η μήτέρα και το παιδί ανταλλάξουν έστω και μια μικρή ποσότητα αίματος (που αυτό είναι πιθανό να συμβεί κατά την γέννα, αλλά και ποιο πριν, εξού και η εξέταση Coomps) η μητέρα έχει πρόβλημα με τη περάτωση επόμενης εγκυμοσύνης και το μωρό με το αιματάκι του! Ποιό πρίν η εξέταση είναι για το άν η μητέρα έχει παθει αιμόλυση!

Link to comment
Share on other sites

εγώ μέχρι τώρα θεωρούσα ότι είχα Β ρέζους θετικό αλλά τελικά τώρα έμαθα ότι έχω αρνητικό! στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν είχα πρόβλημα (ευτυχώς) και όταν γέννησα μου έκαναν μια ένεση. Τώρα μου ζήτησε ο γιατρός να κάνω αυτή την εξέταση coumbs.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με παρακολουθει συγκεκριμενος γιατρος στο πανεπιστημιακο στην Αλεξανδρουπολη.Δεν τιθεται θεμα εφημεριας του νοσοκομειου αφου δεν υπαρχει αλλο νοσοκομειο στην Αλεξανδρουπολη, το θεμα ειναι οτι ακουσα οτι αν οταν παω να γεννησω δεν ειναι εκει ο γιατρος μου ή δεν εφημερευει απαγορευεται να ερθει να με ξεγεννησει. Γνωριζεται κατι τετοιο? Ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω οτι θα εχω αλλο γιατρο. :?:?:?

dev055pp___.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

vickoula εύχομαι να σου πάνε όλα καλά. Καλύτερα θα ήταν να ρωτήσεις τον γιατρό σου.

 

Εγώ μπήκα στον μήνα μου και περιμένω. Θέλω να ρωτήσω αν κάποια έχει εμπειρία από γέννα στο Ιπποκράτειο (Θεσσαλονίκη) γιατί σκέφτομαι να γεννήσω σε όποιο εφημερεύει (Ιπποκράτειο ή Παπαγεωργιου)

η δική σας εμπειρία θα μου φανει χρήσιμη. ευχαριστώ.

Καλώς ήρθες μωρό μου!!!!!!!!!

babas+mama

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΗΣ 21 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΦΗΜΕΡΕΥΕ. ΕΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΜΑ ΑΥΤΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ. ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΟΤΑΝ Η ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΕΦΤΑΣΕ 7 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΒΡΙΣΙΜΟ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ 4.5 ΒΑΘΜΟΥΣ ΜΥΩΠΙΑΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΑΣΧΗΜΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΩ ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. Η Β ΚΛΙΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΕΙΧΕ ΚΑΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΙΕΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΕ ΒΑΛΟΥΝ ΣΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΕ ΔΙΛΙΝΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΑ ΕΞΤΡΑ (ΕΧΩ ΙΚΑ) ΜΟΝΟ 330 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΨΥΓΕΙΟ ΚΑΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

.png

Μάλλον εισασταν τυχεροί και εσύ και το παιδάκι σου! Μου έχουν πει οτι σε περίπτωση που η μήτέρα και το παιδί ανταλλάξουν έστω και μια μικρή ποσότητα αίματος (που αυτό είναι πιθανό να συμβεί κατά την γέννα, αλλά και ποιο πριν, εξού και η εξέταση Coomps) η μητέρα έχει πρόβλημα με τη περάτωση επόμενης εγκυμοσύνης και το μωρό με το αιματάκι του! Ποιό πρίν η εξέταση είναι για το άν η μητέρα έχει παθει αιμόλυση!

 

Τώρα είδα το θέμα αυτό και είναι κάτι για το οποίο θα ήθελα να ενημερώσω όλες τις κοπέλες που έχουν ρέζους αρνητικό για την δική μου εμπειρία! Εγώ ανήκω στην παραπάνω κατηγορία ! Αρκετά χρόνια πρίν και δεν το λέω με καμάρι ντρέπομαι πολύ γι΄αυτό :oops: αναγκάστηκα να κάνω 2 εκτρώσεις απανωτά. Από την πρώτη φορά ( και ενώ εγώ ήξερα το ρέζους μου ) κανείς δεν φρόντισε να με ρωτήσει τι ρέζους έχω και φυσικά κανείς δεν με ενημέρωσε για τυχόν προβλήματα που μπορούσα να έχω σε μελλοντική εγκυμοσύνη !

'Οταν έφτασε η στιγμή να μείνω έγκυος στο παιδάκι μου , έκανα την έμμεσο coombs και βγήκε θετική !!!!

Η γιατρός που με παρακολουθούσε τότε πανικοβλήθηκε και μπορώ να πω ψιλοεξαφανίστηκε ( δεν μπορούσα να την βρω πουθενά ) μάλλον δεν θα της είχε ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο.

Μέχρι την 25 εβδομάδα περίπου παρακολουθούσαμε το μωρό με υπέρηχους κάθε εβδομάδα και με συνεχής εξετάσεις coombs συγκεκριμένα στο Λητώ.

 

Ξαφνικά μου ανακοινώνουν ότι το μωρό έχει πάθει σοβαρή αιμόλυση και πρέπει να αρχίσουμε ενδομεταγγίσεις !! Οι επιλογές μου ή στην Αγγλία ή στο Αλεξάνδρα . Φυσικά η Αγγλία ήταν απαγορευτική και έτσι πήγα στο Αλεξάνδρα όπου με ανέλαβε ένας γιατρός (καλή του ώρα θα τον μνημονεύω μια ζωή )! Μετά από 2 μήνες περίπου και με συνεχής ενδομεταγγίσεις στο μωρό γέννησα στην 36 εβδομάδα ένα παιδάκι 2480 το οποίο καμμία σχέση δεν έχει τώρα με το ταλαιπωρημένο εμβρύο που είδαν οι γιατροί όταν γεννήθηκε .

 

Η ένεση δεν έγινε ποτέ γιατί αυτή η ένεση πρέπει να γίνει μέσα σε 72 ώρες από την στιγμή που θα γεννήσεις , αποβάλεις κάνεις έκτρωση κτλ. Στην δική μου περίπτωση είχαν περάσει 13 χρόνια !!

Και έτσι και στην επόμενη εγκυμοσύνη θα περάσω τα ίδια ! Δεν το βάζω κάτω όμως , βλέποντας το παιδάκι μου που είναι γερό και με την βοήθεια του Θεού και του γιατρού και την δική μου θέληση θα το προσπαθήσω πάλι !

 

Τα ανέφερα όλα αυτά για να επιστήσω την προσοχή και σε άλλες κοπέλες που δεν έχουν γίνει ακόμα μανούλες , πως μπορεί το λάθος και η αδιαφορία ένός γιατρού να σου στερήσουν την μεγαλύτερη χαρά που μπορεί να νιώσει μια γυναίκα !

Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις το δημοσιο νοσοκομειο εχει μειονεκτηματα αλλα μπορεις να κανεις το εξης...

βρες εναν γιατρο που ειναι στο παπαγεωργιου και πηγαινε στο ιατρειο του.ξεκαθαρισε του οτι θα ηθελες να γεννησεις στο Παπαγεωργιου .επισης πες του οτι ολες οι εξετασεις θα γινουν στο νοσοκομειο .

μια φιλη γεννησε ετσι στο παπαγεωργιου πληρωσε βεβαια τον γιατρο αλλα στο νοσοκομειο τπτ.την εβαλε με προκληση μια μερα που ειχε εφημερεια οποτε ολα οκ.

θα συμφωνησω για την επισκληριδιο που δεν σου κανουν στα νοσοκομεια γιατι χωρις να θελω να σε πανικοβαλω αφηνουν της γυναικες και κοιλοπονανε χωρις να δινουν σημασια καμμια.ετυχε οταν εκανα πρακτικη να δω γυναικα να υποφερει ως και 28 ωρες και ειχα παθει σοκ.

Απο τοτε ειχα αποφασισει να κανω καισαρικη οταν ερθει η ωρα μου.(επιλογη μου)

Link to comment
Share on other sites

το ειχα ψαξει και εγω να βρω γιατρο στο παπαγεωργιου αλλα αμα σπασουν τα νερα σου νωριτερα ή σε πιασουν οι πονοι και δεν εφημερευει δεν μπορει να σε ξεγεννησει. Να φανταστεισ οτι εγω εκανα 11 ωρεσ να γεννησω και επειδη επρεπε να τελειωνω ως τις 3 το μεσημερι μου εβαλαν ορο στο φουλ και γεννησα τελικα 2.30 η ωρα. Ειχε τελειωσει η εφημερια τους και δεν μπορουσαν να περιμενουν

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστω πολυ για τια απαντησεις σας, αλλά τώρα ψιλοτρόμαξα :?:?

δηλαδη μπορει να με εχουν με τις ωρες να ποναω και αμα δουν οτι τελειωνει η εφημερια τους τοτε θα τους πιασουν οι φουριες? κι αμα αργησω πολυ μπορει να μου κανουν καισαρικη μονο και μονο για να τελειωσουν στην ωρα τους χωρις αυτο να ειναι απαραιτητο? :x:x

δεν γινεται να τους πω απο την αρχη πως ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ :?::?:

Τελευταια ερωτηση γιατι σας εχω ζαλησει :) μπορω να ζητητσω να εχω το μωρό μου ολη την ωρα μαζι μου γιατι θελω μονο εγω να το θηλασω και να μην του δινουν αλλο γαλα?

Καλώς ήρθες μωρό μου!!!!!!!!!

babas+mama

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...