Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κλαίει με τις φωτογραφίες μας!


Recommended Posts

Ο μικρός μου, 20 μηνών, όποτε βλέπει άλμπουμ με φωτογραφίες που έχουν εμένα ή τον μπαμπά του, τις κοιτάει παραξενεμένος και μετά από λίγο κλαίει γοερά!

Δεν τον πειράζει να βλέπει φωτογραφίες άλλων ή δικές του, αλλά αν είναι ο μπαμπάς και η μαμά κλαίει με παράπονο.Χθες ,για πρώτη φορά, είδε σε μια φωτογραφία το αγαπημένο του κουκλάκι και πάλι τον πείραξε!:shock:

Η παιδίατρος μας είπε,οτι μπορεί να του φαίνεται παράξενο όταν βλέπει τον μπαμπά και την μαμά "κλεισμένους" μέσα στην φωτογραφία γιατί μας θέλει κοντά του!

Σας έχει συμβεί? Το έχετε ξανακούσει?

Τι είναι αυτό τώρα?!!! :confused:

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προσωπικά δε μου έχει τύχει αλλά συνέβηκε στη κολλητή μου. Η μικρή της όταν τους έβλεπε στις φωτογραφίες έκλαιγε. Πάρε την φωτογραφική σου (αν έχεις ψηφιακή ακόμα καλύτερα) και εξήγησε του πως λειτουργεί!! Κάντο με πολύ παιχνιδιάρικο τρόπο όμως και με ιδιαίτερα έντονο λόγο και παραλλαγές στη φωνή σου. Δεν μπορούν ακόμα να καταλάβουν πως γίνεται ενώ η μαμά είναι δίπλα μου να είναι και εκει!! και ίσως φοβάται με το μυαλουδάκι του μήπως του φύγεις... περνάει πάντως μην αγχώνεσαι!! Θα σου πώ το εξής για να γελάσεις! ενώ ήμουν ξανθιά...μια καλή μέρα γίνομαι καστανή σκούρη!! ο μικρός όχι απλά με κοίταζε περίεργα... δεν με πλησίαζε καν!! δεν ερχόταν στην αγκαλιά μου για ώωωωωωρα!! Ταράχτηκα τόσο που έψαξα τα πάντα!!τελικά ήταν απόλυτα φυσιολογικό!!

Link to comment
Share on other sites

zwaki28, το σκέφτηκα αυτό που λες και το εχω προσπαθήσει με το κινητό.Πότε του φαίνεται ενδιαφέρον , πότε τον ενοχλεί ακόμα και που με βλέπει μέσα από την οθόνη! Αυτό με τα μαλλιά..,σου λέει τι έπαθε το κεφάλι της μαμάς!:lol:

andigo, και ο δικός μου με το άλμπουμ του γάμου τα έβαλε και τώρα του φταίνε και κάτι φωτό που έχω στο ψυγείο!

Περίεργη αντίδραση πάντως......

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν την εχω ξανακουσει την αντιδραση οποτε δεν ξερω. Η δικια μου παντως απο πολυ νωρις εδειξε να καταλαβαινει τι ειναι φωτο και μαλιστα μου ζηταγε να την παρω φωτο και μετα μου ελεγε 'να με δω'......τι να σου πω. Ισως να μην εχει ΄καταλαβει' ακριβως τι ειναι φωτογραφια. Μιας και τον αγχωνει μην τους τις δειχνεις. Εγω αυτο θα εκανα.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλημέρα..

Απο χθες είμαι πολύ στενοχωρημένη!

Έφυγα για καμιά ώρα και άφησα τη μικρή στη μαμά μου (στο σπίτι μου , όχι στο δικό της).

Όταν γύρισα , βρήκα τη μικρή πρησμένη απ' το κλάμα και τη μάνα μου αλαφιασμένη.Ρωτάω τί έγινε και μου λέει οτι ,ενώ βλέπανε ζουζούνια και η μικρη χόρευε και ζητούσε διάφορα τραγουδάκια (πάτα-χαρωπά , πάπα-παπάκια κλπ...) ,

καταλάθος πατήθηκε ένα νανούρισμα που έλεγε "νάνι-νάνι".Το παιδί άρχισε να κλαίει ασταμάτητα και μάλιστα , όταν το σταματούσε η μαμά μου , έκλαιγε ακόμα περισσότερο για να το ξαναβάλει.Σαν να ήθελε να το ακούει για να κλαίει.

Ακόμα και όταν κρύψαμε το τάμπλετ το έψαχνε και έλεγε "νάνι".

Η αλήθεια είναι οτι ,όταν την κοιμίζω , της λέω και κανένα τραγουδάκι.Και αυτό το "νάνι-νάνι" το λέω συχνά!Γιατί ,όμως , έκλαιγε έτσι χθες;;

 

 

Επίσης , δεν είναι η πρώτη φορά που κλαίει με τραγουδάκι και ειδικά νανούρισμα.

Απο μωρό που ήταν , της έλεγα ένα συγκεκριμένο ,όχι απαραίτητα για να κοιμηθεί (έτσι κι αλλιώς κοιμάται με στήθος ανέκαθεν).Είναι περίπου 6 μήνες που το ακούει και κλαίει με παράπονο.Είτε ακούει και τα λόγια ,ή μόνο τη μουσική!

Μιλάμε κλάμα ,όχι αστεία!

 

Γιατί το κάνει αυτό μανουλες;Βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα..

Απο χθες είμαι πολύ στενοχωρημένη!

Έφυγα για καμιά ώρα και άφησα τη μικρή στη μαμά μου (στο σπίτι μου , όχι στο δικό της).

Όταν γύρισα , βρήκα τη μικρή πρησμένη απ' το κλάμα και τη μάνα μου αλαφιασμένη.Ρωτάω τί έγινε και μου λέει οτι ,ενώ βλέπανε ζουζούνια και η μικρη χόρευε και ζητούσε διάφορα τραγουδάκια (πάτα-χαρωπά , πάπα-παπάκια κλπ...) ,

καταλάθος πατήθηκε ένα νανούρισμα που έλεγε "νάνι-νάνι".Το παιδί άρχισε να κλαίει ασταμάτητα και μάλιστα , όταν το σταματούσε η μαμά μου , έκλαιγε ακόμα περισσότερο για να το ξαναβάλει.Σαν να ήθελε να το ακούει για να κλαίει.

Ακόμα και όταν κρύψαμε το τάμπλετ το έψαχνε και έλεγε "νάνι".

Η αλήθεια είναι οτι ,όταν την κοιμίζω , της λέω και κανένα τραγουδάκι.Και αυτό το "νάνι-νάνι" το λέω συχνά!Γιατί ,όμως , έκλαιγε έτσι χθες;;

 

 

Επίσης , δεν είναι η πρώτη φορά που κλαίει με τραγουδάκι και ειδικά νανούρισμα.

Απο μωρό που ήταν , της έλεγα ένα συγκεκριμένο ,όχι απαραίτητα για να κοιμηθεί (έτσι κι αλλιώς κοιμάται με στήθος ανέκαθεν).Είναι περίπου 6 μήνες που το ακούει και κλαίει με παράπονο.Είτε ακούει και τα λόγια ,ή μόνο τη μουσική!

Μιλάμε κλάμα ,όχι αστεία!

 

Γιατί το κάνει αυτό μανουλες;Βοήθεια!

 

 

Καλημέρα Χαρούλα!

 

Μην ανησυχείς βρε, νταλκά είχε το παιδί.

Άκουγε ένα τραγούδι βαριά συναισθηματικό κι έκλαιγε για το μεγάλο της έρωτα - εσένα.

Αν δεν ήταν φυσιολογική αυτή η ιστορία, θα ήταν στην ανεργία από Πλούταρχος μέχρι Scorpions :rolleyes:!

 

Αν είναι εκείνο το "νάνι νάνι κοιμήσου γλυκά - η μανούλα είναι κοντά, σε παίρνει αγκαλιά", μας έχει συμβεί ακριβώς το ίδιο.

Όταν ήταν 2.5 χρονών, γυρνάω από τη δουλειά μια μέρα και βρίσκω το έλα να δεις στο σπίτι. Την κρατούσε η μαμά μου και της έφερε δώρο η αδερφή μου αυτό το CD. Το ακούνε, ωραία και καλά, χαρές και τραγούδια, και όταν φτάνει σε αυτό το συγκεκριμένο, να μην μπορούν να την κάνουν καλά. Μόνο που εμένα ήταν πιο σαφής, το κλάμα συνοδευόταν και από τσιρίδα "Φέρτε μου τη μαμάααααααα μουουουου".

 

Μη στεναχωριέσαι, είναι απόλυτα φυσιολογικό. Ούτε σημαίνει να μην ξαναβγείς από το σπίτι:-D.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ έκανε και μένα η κόρη μου με το νανούρισμα "νανι νανι καλό μωράκι νάνι νάι κοιμήσου γλυκά" πλάνταζε στο κλάμα μιλάμε....

τόσο γλυκό και τόσο καημένο ταυτόχρονα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αλλά πολλά μωράκια-παιδάκια κλαίνε με μελωδίες... Όταν ήμουν μικρή έκλαιγα με μαύρο δάκρυ με οποιαδήποτε μουσική κουρδιστού παιχνιδιού (ξέρετε, αυτά που κάνουν γκλιν-γκλιν, που κρέμονταν πάνω από κούνιες, τα καρουζέλ κλπ)... Απίστευτη μελαγχολία. Και κυρίως με αυτά τα τρία:

,
και
(στις "κουρδιστές" εκδοχές τους όμως)

Δεν ξέρω με τι τα είχα συνδυάσει στο μυαλό μου, ακόμα όμως όταν τα ακούω μελαγχολώ γιατί μου έρχεται η εικόνα μου να είμαι μικρή και να κλαίω... Απορώ γιατί τα λένε νανουρίσματα, αφού τελικά τα μωρά αντί να ηρεμούν κλαίνε! Ίσως σημαίνει πάντως ότι τα παιδάκια σας έχουν αυξημένη μουσική αίσθηση και αντιλαμβάνονται έντονα τη συναισθηματική έκφραση των μελωδιών! Να τα πάτε να μάθουν μουσική! :D

Link to comment
Share on other sites

Scratée , δεν υπάρχει η πιτσιρίκα στο βίντεο!

Τύφλα να 'χει ο Βασιλάκης Καΐλας!

 

Little lamp , λες να έχει μουσική φλέβα το βλαστάρι μου;

Τώρα που το λές , ναί όντως , πού και πού αρπάζει μια κορίνα και την κάνει μικρόφωνο.Άσε ο χορός!Του χρόνου είναι για το dwts!:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...