Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ειχα μια συναντηση με ενα ποντικι. :-(


elenik

Recommended Posts

Χθες καθως χαζολογαγα τα προηγουμενα επεισοδια της Λιτσας στο youtube (κολημα ειναι αυτο :mrgreen:) ακουω ενα χριτσανισμα στο γραφειο.

Ωχ λεω ...κατσαριδα . Σκυβω με απολυτη ησυχια το κεφαλι να δω προς τα που θα την κανω με ελαφρα μεχρι να δρασει η απολυμανση και τι να δω....

Ενα μικρο ποντικακι (μπρρρρρρρ) . Το κοιταω, με κοιταει και παγωνω. Να ουρλιαξω... κοιμουνται τα παιδια..... παω να ξυπνησω τον συζυγο ο οποιος μου λεει "και τι να κανω τετοια ωρα. Αστο αυριο " :evil::evil:

Εβγαλα τα παντα εξω , σφραγισα την πορτα μην παει μεσα στο υπολοιπο σπιτι και εψαχνα. Αφαντο . Ε ενταξει σε γραφειο ...πολυς χωρος να κρυφτει.

 

Πισω ολοι εχουνε κηπους και ειχαμε και μια κατεδαφιση προσφατα που σημαινει οτι εχουμε δει εξω να γυρνανε. Αλλα μεσα.....

 

Τι θα κανω? Εχω φρικαρει τελειως.

Γαριδακια αποκλειονται λογω των παιδιων. Ο συζυγος πηγε πρωι πρωι να παρει αυτα με τις κολες αλλα δεν μου φτανει.

Θελω κατι δραστικο.

 

Εχετε ακουσει καθολου γι αυτα με τις υπερηθρες κλπ? Κανουν δουλεια?

 

ΥΓ. Ωραιο δωρο γεννεθλιων το ποντικι. Μου εκανε την μερα μου σκατα :(:(

 

Θελω να φυγειιιιιιιιιιιιιιιιιιιι.:-(:sad::-( Για πειτε ... πως??

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να το υιοθετήσεις :D Είναι πολύ γλυκά τα ποντικάκια :rolleyes:

 

(με μισεί τώρα!)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Να το υιοθετήσεις :D Είναι πολύ γλυκά τα ποντικάκια :rolleyes:

 

(με μισεί τώρα!)

 

Ομολογω οτι ηταν μικρο και γλυκητατο :mrgreen: αλλα αρνουμαι να το φιλοξενησω. :?:lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω δεν θα το σκοτωνα παντως,παρε μια φακα και οταν το πιασεις το αφηνεις εξω να βρει την υπολοιπη οικογενεια :)

http://www.e-pestcontrol.gr/view_product.php?productid

αυτο λες? Λεει πρεπει να παω 650 μετρα μακρια να το αφησω.

Θα το παω και βολτα δλδ?

 

Ρε αν δεν ειχα παιδια θα ειχα σκορπισει παντου ποντικοφαρμακο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Elenik!

Kι εγω πριν αρκετους μηνες που ηταν και το μωρο μου μολις 4 μηνων ειχα μια παρομοια συναντηση με ποντικακι μεσα στο σπιτι μου!!!!! Συγκεκριμενα το ειδα ...μεσα στην κατσαρολα μου !!!! Επαθα σοκ, ημουν και μονη ...

Τελικα αγορασαμε αυτην την κολλα που λες και πιαστηκε το ποντικακι. Οχι αμεσως αλλα μεσα σε ενα 24ωρο ή λιγο παραπανω.

Το θεμα ειναι οτι ..το σκοτωσαμε. Εγω νομιζα οτι απλα θα κολλησει αλλα αυτη η κολλα τα αφηνει στο τοπο. Την κολλα την βαλαμε σε πολλα σημεια το σπιτιου και αυτο πιαστηκε στον παγκο της κουζινας (εκει που το ειδα δλδ την 1η φορα)

Απο τοτε ολο λεω οτι θα παρω γατα στην αυλη...αλλα δεν το καναμε ακομα.

Καλη επιτυχια !

Link to comment
Share on other sites

σου νοικιαζω ενα απο τα γατια μου...

 

εμεις ζουμε εξοχη...

 

χωρις γατες, θα ξυπνησουμε καμια μερα χωρις αυτια... (αγαπημενος μεζες των ποντικιων)

 

ολα τα σπιτια εδω, εχουν υιοθετησει απο 5-6 γατονια...

 

η κορη μου πρωτα νιαουρισε, και μετα μιλησε...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οταν ειχα γατα (μικρη) περναγανε μπροστα της και τα κοιταγε απλα :roll::roll:

Αντιθετα ο σκυλος της απεναντι δεν αφηνει να περασει τιποτα .

Μηπως ειναι μυθος τελικα αυτο με την γατα και το ποντικι? :lol::lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Elenik!

Kι εγω πριν αρκετους μηνες που ηταν και το μωρο μου μολις 4 μηνων ειχα μια παρομοια συναντηση με ποντικακι μεσα στο σπιτι μου!!!!! Συγκεκριμενα το ειδα ...μεσα στην κατσαρολα μου !!!! Επαθα σοκ, ημουν και μονη ...

Τελικα αγορασαμε αυτην την κολλα που λες και πιαστηκε το ποντικακι. Οχι αμεσως αλλα μεσα σε ενα 24ωρο ή λιγο παραπανω.

Το θεμα ειναι οτι ..το σκοτωσαμε. Εγω νομιζα οτι απλα θα κολλησει αλλα αυτη η κολλα τα αφηνει στο τοπο. Την κολλα την βαλαμε σε πολλα σημεια το σπιτιου και αυτο πιαστηκε στον παγκο της κουζινας (εκει που το ειδα δλδ την 1η φορα)

Απο τοτε ολο λεω οτι θα παρω γατα στην αυλη...αλλα δεν το καναμε ακομα.

Καλη επιτυχια !

 

Αχ να και ενας ανθρωπος που με νοιωθει (κακιές οι υπολοιπες που παιζετε με τον πονο μου :lol:)

Απλα εγω δεν μπορω να το βαλω παντου γιατι ο Γιαννης ειναι σε μια φαση εξερευνησης και ....

Η κολα τα σκοτωνει? Ουτε εγω το ηξερα αλλα δεν με χαλαει καθολου :wink: Θελω να φυγει.

 

Εχω κλειδωσει το γραφειο, εχω βαλει κολα, και ειμαι σε αναμονη. Αντε καλο μου.... πιασου να τελειωνουμε :|

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα σε όλους και σε όλες σήμερα λοιπόν εντοπίσαμε στην κουζίνα ακαθαρισιες ποντικου ο οποίος μάλλον μπήκε απο το μπαλκόνι, κλείσαμε την πόρτα τράβηξε ο άντρας μου ψυγείο κουζίνα κτλ αλλα τίποτα, εγω... Να πεθάνω, δεν μπορώ ούτε ζωγραφιστα να τα δω πόσο μάλλον στο ΣΠΙΤΙ μου,τελικά το είδα και ευτυχώς ήμουν στο σαλόνι καθότι η κουζίνα είναι ξεχωριστή, το θέμα είναι ότι στην κουζίνα επικρατεί ένας πανικός γιατί μόλις καταλάβαμε ότι κάτι συμβαίνει την έκανα με ελαφρά και το ερώτημα μου είναι το εξής: πως το εξολοθρευουμε; Βάλαμε κολλά αλλα ούτε που πλησίασε, θέλω να σκοτωθεί και όχι να περιμένω γιατί έχω και δυο παιδάκια και δεν μπορώ να ζω μ΄αυτο τον μπελά,υπάρχουν άραγε γραφεία που κάνουν αυτη τη δουλεια και Κυριακή εξυπηρετούν; Μένω θεσσαλονίκη αν κάποιος/α γνωρίζει κάτι ας το μοιραστεί μαζί μου, υποφερω!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις στην δουλεια είχαμε βαλει αυτο με την κολλα και τσουπ το πιασαμε!! Πριν βαζαμε κατι σαν τροφη και τζίφος,τωρα εταιρεια δεν νομιζω να κανει αυτη την δουλεια και αν σου βαλει κατι επικυνδυνο για τα μωρα σου? μαλλον καλυτερα με κολλα..

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παρε φάκα....η καλητερη και πιο αμμεση λυση.

Βαλε τυρακι γραβιερα που ειναι σκληρο και εχει και εντονη μυρωδια και βαλε την φακα στο σημειο που ειδες τις ακαθαρσίες(πανε παντα απο τον ιδιο δρομο).

Το αλλο πρωι θα το βρεις μέσα !!!!!!

Σου μιλαω εκ πειρας.......

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το χαρτόνι με την κόλα ήταν κουνημενο αλλα τζιφος Τώρα όσον αφορά τη φάκα που να πρωτοβαλω δεν ξέρω καθώς οι ακαθαρισιες ήταν παντού πίσω απο το ψυγείο πάνω στον πάγκο κάτω στο πάτωμα, ουφ αηδιαζω και μόνο που το λέω, που μπορεί να κρύβεται το ατιμο!!! Δεν θέλω απλά να το διωξω θέλω να σκοτωθεί γιατί όπως μας είπε και ένας κτηνίατρος αυτα τι κάνουν: τα στέλνει η μάνα σε διάφορα σημεία και αν γυρίσουν στη φωλιά σημαίνει ότι όλα είναι οκ οπότε ξαναγυρνουν για να φάνε αν όμως δεν γυρίσουν σημαίνει ότι το συγκεκριμένο δεν τα κατάφερε οπότε δεν ξαναστελνει άλλο γιατί θα έχει την ίδια τύχη. Είναι πολυ έξυπνα τα άτιμα η όπως έλεγε η γιαγιά μου γραμματιζουμενα

Link to comment
Share on other sites

Βαλε φακα και θα με θυμηθεις...στην κολλα αν ειναι πολυ μικρο δεν θα κολλησει και αν ειναι πολυ μεφαλο θα ...ξέκολλησει....

Σου λεω εχω πείρα.....παντα στην φακα πιανονται

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

οταν ημουν εγκυος ανακαλυψαμε ενα ποντικι στο σπιτι!!!βαλαμε φαρμακο παντου και το εφαγε ολο!!πηγε και ψωφησε πισω απο το ψυγειο πανω στο μοτερ!μια βρωμα αλλο πραμα καρβουνο ειχε γινει.μετα ανακαλυψαμε πως ειχε παρεα!και το επιασε η αδερφη μου με μια σκουπα και το εκανε να!!!!βρηκαμε και απο που μπαινανε κλεισαμε τη τρυπα και δε ξαναειδαμε!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η πολυκατοικία είναι 15χρονων και όχι δεν έχει γίνει απεντομωση η κάτι τέτοιο ανάλογο γιατί θέλει λεφτά και μάλλον δεν τους αρέσει ιδιαίτερα η ιδέα,αν ήταν δικό μου το σπιτι θα το έκανα αλλα μένω σε ενοίκιο και δεν μπορώ να επωμιστω μονη μου τα έξοδα για κάτι τέτοιο, δεν ξέρω με το Υγειονομικο τι γίνεται, λοιπόν τα νεότερα είναι ότι φάκα δεν πήρα καθότι Κυριακή και μας έδωσε ένας γείτονας ένα φάρμακο που το λένε καρύδι είναι ροζ και μοιάζει με γαριδακια,Βάλαμε 5 φύγαμε απο το ΣΠΙΤΙ για να έχει ησυχία και όταν γυρίσαμε έλειπαν τα τρία, αυτο λέει ότι προκαλεί εσωτερική αιμοραγια και όταν ψωφανε δεν μυρίζουν , Βάλαμε και αλλα 3 για σιγουριά και αν αύριο δεν δούμε κάτι ύποπτο ξεκινάμε την ανίχνευση, το θέμα είναι ότι αν δεν βρεθεί πίσω απο το ψυγείο όπως υποπτευομαστε πως θα το βρούμε!!! Μπλιαχ

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα έχει μπει αρουραίος !!! στο σπίτι μου μια φορά και άλλη μία ήταν έξω απο την πόρτα μου μέσα στα σκουπιδια.... αν το σπίτι ειναι στην εξοχη και τριγύρω υπάρχουν οικόπεδα και παλιες μονοκατοικίες, δυστυχώς και αρουραιοι υπάρχουν και ιπταμενες κατσαριδες υπάρχουν....

 

Ενα βράδυ άκουγα κάποιο ήχο έχω απο την πόρτα μου και ο σκύλος γρύλιζε.... καθε φορά που πλησίαζα την πόρτα να αφουγκραστώ, ο ήχος σταματούσε και μετά πάλι απο την αρχη.... στο τέλος πήρα ένα λαμπατεράκι που θα χρησίμευε και σαν "όπλο" για να το φέρω στο κεφάλι όποιου ήταν απέξω και ανοίγοντας σιγά σιγά την πόρτα, ο σκύλος εντόπισε κατι μέσα στα σκουπίδια.... καθόμουν και κοίταζα με το λιγο φως που είχα (δεν φόραγα και τους φακους μου) και ξαφνικά είδα ενα μικρούυυυλι ματάκι να ανοιγοκλείνει καθε φορά που έσκυβα..... :eek: ακολούθησα η γκαβή, την πορεία του ματιου και κατέληξα σε μια τεράστια ουρά !!!!!

Πως κρατήθηκα να μην στριγγλίσω.........Σαν την τρελή 4 το πρωί παίρνω τα σκουπίδια και άρχισα και έτρεχα στον δρόμο με τις πυτζάμες για να βρω τον κάδο να το πετάξω.....

 

Και άλλη μια φορά, μετά απο το πάρτυ του γιου μου όπου είχα ανοιχτά όλες τις μπαλκονόπορτες και πάλι ο σκύλος εντόπισε το τέρας μέσα σε μια σακούλα δώρου.........έκλεισα τον σκύλο και το ποντίκι μαζί μεσα στο υπνοδωμάτιο και φώναξα έναν κύριο στην πολυκατοικία που είχε απεριόριστη εμπειρία με τα ποντικια και όλα τα σιχαμένα και με το μεταλλικό κονταρι της σκούπας.........το έκοψε στα δύο μεσα στο δωμάτιο μουυυυυυυ!!!!!!!!!

Να μην σας περιγράψω βέβαια σε τι κατάσταση άφησε τις ντουλάπες που ήταν δίπλα στο φονικό.... :mad::mad:

 

Απο τότε με το που σουρουπώνει δεν υπάρχει τίποτα ανοιχτό και αν είναι καλοκαίρι, κατεβαζω τις σήτες απο το πρωι..... Πλεον, ούτε να αερίσω το σπίτι μου δεν μπορώ.....:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...