Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως ετοιμάζετε το γάλα σε ταξιδι με αυτοκίνητο?


Recommended Posts

Θα ταξιδέψουμε με την κορούλα μου που είναι 6 μηνών για πρώτη φορά. Το ταξιδι διαρκεί περίπου 6 ώρες. Πως θα φτιάξω το γάλα της και γενικά τι πρέπει να εχω για να το προετοιμασω κατα τη διάρκεια του ταξιδιού? Εχω αγχωθεί. ΄Οποια συμβουλή χρήσιμη . Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα! μην αχγωνεσαι,πολλοι τροποι υπαρχουν!

κατ αρχην 6 μηνων εχετε κοψει λογικα την αποστειρωση? αν οχι εκτος απο τα αποστειρωμενα μπουλκαλια που θα εχεις απο το σπιτι να ξερεις οτι υπαρχουν κ ετοιμα αποστειρωμενα μιας χρησεως. αλλη ευκολια για να μην μετρας μεζουρες εκεινη την ωρα να εφοδιαστεις μπωλακι μετρητη κ να εχεις ετοιμες τις μεριδουλες. εγω εκανα το εξης ειχα παρει απο τα mothercare εναν θερμο με μεγαλο καπακι σαν δοχειο μπεν μαρι χρησιμευε,εβαζα στο θερμο το βραστο νερο κ ενα μπουκαλι με κρυο επιτραπεζιο νερο ΟΧΙ μεταλλικο. τα εβαζα λιγο απο το ενα κ λιγο απο το αλλο κ μετα για να πετυχω την σωστη θερμοκρασια εβαζα το νερο απο το μπουκαλι στο καπακι του θερμος κ βουλιαζα μεσα το μπιμπερο δοκιμαζοντας το.αν δεν το επινε ολο με την μια εβαζα παλι στο καπακι ζεστο νερο κ το διατηρουσα για λιγο. υπαρχουν κ ειδικα θερμαντηρες μπιμπερο αυτοκινητου αλλα τα θεωρω ακριβα κ αχρηστα. ο θερμος περιπου10 ευρω ειχε κ μας ειχε βολεψει παρα πολυ σε ολες τις βολτες μας.

ελπιζω να βοηθησα

κανε μια αναζητηση στα καταστηματα απως λητω k Mothercare στις ενοτητες ταξιδευοντας με το μωρο να παρεις ιδεες

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε κάνει ταξίδι 9 ωρών οδικώς με τη μικρή 6,5 μηνών.

Προσέξαμε να φύγουμε ξημερώματα που το μωρό κοιμάται. Απλά όταν ειστε έτοιμοι θα το πάρεις αγκαλίτσα απ' την κούνια, θα το δέσεις στο κάθισμα του, θα το σκεπάσεις και θα ξεκινήσετε.

Θα έχεις καυτό φουλ νεράκι στο μπιμπερό, σε ειδική ισοθερμική θήκη (1,5 ευρώ από τζάμπο) ή εναλλακτικά σε θερμός. Ετσι το νεράκι για 5 ώρες θα μείνει ζεστό. Μία μεζούρα με το γάλα του την οποία θα αναμίξεις με το νεράκι όταν το μωρούλι ξυπνήσει (μπορεί να συνεχίσει να κοιμάται και τις 6 ώρες - νανουρίζονται στο αμάξι!!!). Προϋπόθεση να σταματήσετε όμως για τάϊσμα. ΟΧΙ ΔΕΜΕΝΟ, μη σου πνιγεί.

Μία φρουτόκρεμα βαζάκι έτοιμη είναι πολύ καλή λύση για ένα γεύμα σε περίπτωση καθυστέρησης. Και ίσως και 2-3 μιράντα μπισκοτάκια για παν ενδεχόμενο.

6 μηνών είναι μια χαρά ηλικία για τέτοια, μην το φοβάσαι! Καλό ταξίδι!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! μην αχγωνεσαι,πολλοι τροποι υπαρχουν!

κατ αρχην 6 μηνων εχετε κοψει λογικα την αποστειρωση? αν οχι εκτος απο τα αποστειρωμενα μπουλκαλια που θα εχεις απο το σπιτι να ξερεις οτι υπαρχουν κ ετοιμα αποστειρωμενα μιας χρησεως. αλλη ευκολια για να μην μετρας μεζουρες εκεινη την ωρα να εφοδιαστεις μπωλακι μετρητη κ να εχεις ετοιμες τις μεριδουλες. εγω εκανα το εξης ειχα παρει απο τα mothercare εναν θερμο με μεγαλο καπακι σαν δοχειο μπεν μαρι χρησιμευε,εβαζα στο θερμο το βραστο νερο κ ενα μπουκαλι με κρυο επιτραπεζιο νερο ΟΧΙ μεταλλικο. τα εβαζα λιγο απο το ενα κ λιγο απο το αλλο κ μετα για να πετυχω την σωστη θερμοκρασια εβαζα το νερο απο το μπουκαλι στο καπακι του θερμος κ βουλιαζα μεσα το μπιμπερο δοκιμαζοντας το.αν δεν το επινε ολο με την μια εβαζα παλι στο καπακι ζεστο νερο κ το διατηρουσα για λιγο. υπαρχουν κ ειδικα θερμαντηρες μπιμπερο αυτοκινητου αλλα τα θεωρω ακριβα κ αχρηστα. ο θερμος περιπου10 ευρω ειχε κ μας ειχε βολεψει παρα πολυ σε ολες τις βολτες μας.

ελπιζω να βοηθησα

κανε μια αναζητηση στα καταστηματα απως λητω k Mothercare στις ενοτητες ταξιδευοντας με το μωρο να παρεις ιδεες

 

αυτον τον θερμο λεω.

http://www.zamoetobebe.com/article.php?ArticleID=305

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

θα βαλεις σε ενα θερμος ζεστο νερο,επειτα θα παρεις δοσομετρητες για το γαλα(βρισκεις ακομα κ στα jumbo) κ θα εχεις ετοιμες τις δοσεις,τελος αν νομιζεις οτι θα χρειαστει να κρυωσεις το γαλα παρε μαζι σου νερο με παγο κ ενα ποτηρακι για να βαλεις μεσα το κρυο νερο κ να τοποθετησεις για λιγο το μπιμπερο.εχω ταξιδεψει με την κορη μου που ηταν 4 μηνων ταξιδι των ιδιων ωρων κ το εχω ζησει ακριβως!προσπαθησε να μην εχεις αγχος,συνηθως το αυτοκινητο τα νανουριζει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...