Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιτραπέζιο πλυντήριο πιάτων.


Recommended Posts

Καλησπέρα. Επειδή έχω σιχαθεί το πλύσιμο των πιάτων, βλέπω άπλυτα και με πιάνει το στομάχι μου, κι δεν υπάρχει χώρος για μεγάλο πλυντήριο, αποφασίσαμε να πάρουμε ένα μικρό επιτραπέζιο. Αξίζει όμως τον κόπο? Χωράει τίποτα ή θα πρέπει να βάζω 10 φορές την ημέρα πλυντήριο. Έχει κάποια μανούλα τέτοιο πλυντήριο? Πόσα πιάτα και ποτήρια χωράει περίπου? Και αν έχει κάποιος τι μάρκα να προτιμήσω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να σου πω την αληθεια για επιτραπεζιο δεν ξερω αλλα εχω ενα 45αρι(αρκετα μικρο) εντιχοισμενο.

μα δυο παιδια και καθημερινο μαγειρεμα,βαζω πλυντηριο καθε βραδυ.

η αληθεια ειναι οτι τις κατσαρολες τις πλενω στο χερι.

παντως χωραει αρκετα πιατοποτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις πειρςμε στο εξοχικο - ειχαμε και παλια αλλα χαλασε. Το επιτραπεζιο σιγουρα δεν χωραει κατσαρολες και τετοια. Νομιζω οτι συνηθως χωρανε τεσσερα σερβιτσια αλλα εμεις στην εξοχη το βαζαμε 1-2 φορες την μερα (βασικα επισκεψεις, καφεδες, μπολακια κτλ) οταν ειχαμε κοσμο (2 σαββατοκυριακα ειχαμε μαζευτει γυρω στα 15 ατομα) το βαλαμε απειρες φορες αλλα αντιστοιχα θα συμαινε οτι καποιος θα επρεπε να ειναι συνεχεια στο νεροχυτη. Το μεγαλο το βαζουμε στο σπιτι 3 φορες την εβδομαδα (3 μεγαλοι και 2 παιδια) πχ τα σαββατοκυριακο που τρωμε μεσημερι βραδυ σπιτι θα μπει οπωσδηποτε 1 φορα (χωρις κατσαρολικα)

Εμεις εχουμε παρει το carrad γιατι ψαχναμε πολυ φθηνο και πολυ μικρο,,

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!εκτος του οτι δεν χωραει πολλα μεσα δεν συμφερει και οικονομικα!η αδερφη μου εχει ενα μικρο και το βαζει 2-3 φορες τη μερα!!(εχει 2 παιδια).εμεις πηραμε ενα 45αρι εντοιχιζομενο zannusi που ηταν απο τα πιο οικονομικα αλλα ειναι καλης ποιοτητας στα πληντυρια πιατων,και επειδη ειμαστε δυο μας το βαζω καθε 4-5 μερες...αν ερθουν τιποτα κοσμος για φαι οκ γεμιζει γρηγοροτερα!παντως στη θεση σου δεν θα επαιρνα τετοιο μικρο!δες αν υπαρχει μεγαλυτερο επιτραπεζιο αν δεν εχεις δυνατοτητα για εντοιχισμενο!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα αυτο της AEG, ειναι απ τα μεγαλυτερα στην κατηγορια του, αν δεις στο σαιτ τα χαρακτηριστικά του χωραει 6 σερβίτσια, εγω εβαζα και την κατσαρολα μεσα (με λίγα ψιλοπραγματα εννοείται, οχι 6 σερβιτσια και την κατσαρολα!), το ειχα στο προηγουμενο σπιτι που νοικιάζαμε, μια χαρα μας βολεψε (ήμασταν 3 ακομα, εγω ο συζυγος και ο γιος μου, μπεμπης τοτε). Τωρα που μετακομίσαμε στο δικό μας σπίτι εχω κι εγω 45", αλλά αναπολώ το παλιο πλυντηριάκι μου (δεν ειχαμε χωρο στον παγκο, το εχω και καθεται και το λυπαμαι).

Η δική μου άποψη, απο το να πλενεις πιάτα στο χερι, σιγουρα καλυτερα να παρεις επιτραπεζιο πλυντήριο πιάτων.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει χώρος στην κουζίνα για πλυντήριο πιάτων, αλλά έχουμε βάλει αυτό των ρούχων, γιατί το μπάνιο μου είναι πολύ μικρό. Βέβαια τώρα το μετάνιωσα, αλλά είναι πολλά τα έξοδα για να χαλάσουμε το έπιπλο στο μπάνιο για να μπει το πλυντήριο. Οπότε το μικρό πλυντήριο πιάτων είναι μονόδρομος. Αυτό που θέλω πιο πολύ είναι να γλιτώνω λίγη ώρα με τα παιδιά μου. Γιατί μου φαίνεται αυτό που θα θυμούνται από την μαμά τους, θα είναι μια πλάτη γυρισμένη μπροστά στον νεροχύτη.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει χώρος στην κουζίνα για πλυντήριο πιάτων, αλλά έχουμε βάλει αυτό των ρούχων, γιατί το μπάνιο μου είναι πολύ μικρό. Βέβαια τώρα το μετάνιωσα, αλλά είναι πολλά τα έξοδα για να χαλάσουμε το έπιπλο στο μπάνιο για να μπει το πλυντήριο. Οπότε το μικρό πλυντήριο πιάτων είναι μονόδρομος. Αυτό που θέλω πιο πολύ είναι να γλιτώνω λίγη ώρα με τα παιδιά μου. Γιατί μου φαίνεται αυτό που θα θυμούνται από την μαμά τους, θα είναι μια πλάτη γυρισμένη μπροστά στον νεροχύτη.

ε τοτε μην το σκεφτεσαι και πολυ!οπως και να εχει χρονο θα γλιτωνεις....

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια οταν λεει "6 σερβιτσια" τι θελει να πει;;;"

να σου πω το δικο μου χωραει 24 πιατα και η θηκη των ποτηριων παιρνει γυρω στα 15 ποτηρια-κουπες...στην ουσια ενα ολοκληρο σερβιτσιο απο 12 μεγαλα 12 μικρα πιατα και τα αντιστοιχα ποτηρια....παντως σε πολλα μαγαζια σερβιτσιο θεωρηται η εξαδα δηλαδη 6 μεγαλα 6μικρα πιατα και τα ποτηρια τους....δεν ξερω ποιο ειναι το σωστο

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Το δικό μου που είναι επιτραπέζιο και λέει έξι σερβίτσια, χωράει,

6 βαθι'α, 6 ρηχά και 6 φρούτου΄ή αλλιώς 18 πιάτα ότι μεγεθους και αν είναι, ποτήρια έξι ψηλά και έξι χαμηλά ( τα δικά μου τα χαμηλά δεν ταχωράει, αλλά βάζω ανάμεσα στα ψηλά με τα πιάτα και χωράει άλλα έξι σίγουρα. τέσσερις κούπες και ανάλογα μπορεί να βάλω και κανένα έξτρα μπωλ ή ποτήρι. φυσικά δεν μου χωράει τις κατσαρόλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα,

Το δικό μου που είναι επιτραπέζιο και λέει έξι σερβίτσια, χωράει,

6 βαθι'α, 6 ρηχά και 6 φρούτου΄ή αλλιώς 18 πιάτα ότι μεγεθους και αν είναι, ποτήρια έξι ψηλά και έξι χαμηλά ( τα δικά μου τα χαμηλά δεν ταχωράει, αλλά βάζω ανάμεσα στα ψηλά με τα πιάτα και χωράει άλλα έξι σίγουρα. τέσσερις κούπες και ανάλογα μπορεί να βάλω και κανένα έξτρα μπωλ ή ποτήρι. φυσικά δεν μου χωράει τις κατσαρόλες

εμενα χωραει κατσαρολες-πιρεξ αλλα με λιγα πιατα μεσα....γιαύτο τα πλενω στο χερι...

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...