Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γυμνοσάλιαγκες στο ντουλάπι


yotasam

Recommended Posts

Έχω φρίξει και απελπιστεί.

Εδώ και καιρό βρίσκω γυμνοσάλιαγκες στο ντουλάπι της κουζίνας με τα αλεύρια.

Έχω βγάλει όλα τα πράγματα έξω και καθαρίσει το ντουλάπι. Έχω όλα τα τρόφιμα μέσα σε μπωλ και σφραγισμένα. Έχω πετάξει στάχτη μέσα στο ντουλάπι. Και πάλι τους βλέπω να περιφέρονται μέσα στο ντουλάπι. Και παντού σάλια...μπλιαχ.

Εχθές το βράδυ βρήκα 2 έξω από το ντουλάπι να περιφέρονται. Σημείωση ότι το ντουλάπι δεν έχει τρύπα πουθενά. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπαίνουν μέσα. Είναι και τεράστιοι. Το δε χαλί της κουζίνας γυαλίζει ...από τα σάλια.

 

Καμιά ιδέα τι να κάνω;;; Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

Δεν θέλω να απολυμάνω με χημικά την κουζίνα γιατί δεν θεωρώ ασφαλές να βάλω φαγωσιμα μετά μέσα.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θυμάμαι ότι η γιαγιά μου τους έριχνε πολύ αλάτι και τους σκότωνε (όχι κι ο καλύτερος θάνατος, έτσι δεν είναι; ) αλλά δεν ξέρω να σου πω κάτι για το πώς μπορείς να το προλάβεις :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν έχω ιδέα αλλά στο παλιό σπίτι που έμενα εμφανιζόντουσαν στο μπάνιο πότε πότε. Καθάριζα τους τοίχους και το πάτωμα μόνο με χλωρίνη και σταμάτησαν. Αλλο όμως τα ντουλάπια της κουζίνας...Πρέπει να το ψάξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω προσωπικά, σε κουζίνα. Εμείς έχουμε στον κήπο. Τέτοια ζώα χρειάζονται αρκετή υγρασία για να επιζήσουν. Μήπως έχετε καμιά διαρροή κρυφή; Αλλά και τι να κάνεις για αυτό, θα μου πεις...

 

Από πού μπαίνουν στα ντουλάπια; Από κάπου έρχονται, που έχουν γεννήσει αυγά. Πού να είναι αυτό; Μέσα στο ντουλάπι, δύσκολο, θα πρέπει να υπήρχαν συνθήκες υγρασίας και τροφής. Αν έχεις καθαρίσει τώρα, λογικά δεν θα ξαναέρχονταν από τον ίδιο το χώρο του ντουλαπιού. Ίσως από κάπου αλλού κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω ξανακούσει παρόμοιο...Τα σαλιγκάρια (γενικά και στον κήπο μου)τα καταπολεμούμε με κυπελάκια γεμισμένα μπίρα.Το σαλιγκάρι πέφτει μέσα γιατί το τραβάει το αλκοολ και κλαψ...

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν υπάρχει αποχέτευση που βγαίνει στον κήπο μπορεί να μπαίνουν από εκεί, βάλε καπάκια στα σιφόνια. Για να εμποδίσεις σαλιγκάρια στον κήπο βάζεις θρυμματισμένα τσόφλια αυγών.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα από πού μπαίνουν. Στα ντουλάπια δεν υπάρχει καμιά τρύπα και έψαξα εξονυχιστικά για αυγά και φωλιές.

 

Δεν κατάλαβα το τελευταίο σχόλιο για την αποχέτευση στον κήπο. Μου ξεκαθαρίζεις λίγο πώς ακριβώς το εννοείς;;

 

Οι τελευταίοι γυμνοσάλιαγκες που είδα ήταν τεράστιοι και στο πάτωμα ακριβώς μπροστά από το ντουλάπι.

Η αλήθεια είναι ότι πριν τους ανακαλύψω, τα αλεύρια ήταν χύμα στο ντουλάπι (εννοώ τα καινούρια που δεν είχα ακόμη ανοίξει). Τώρα τα έχω και αυτά μέσα σε μπωλ και δεν μπορώ να καταλάβω αν ακόμη έρχονται οι -σάλιαγκες ή όχι (πριν το καταλάβαινα αυτό από τις τρύπες στα χαρτιά των αλευριών).

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω ξανακούσει παρόμοιο...Τα σαλιγκάρια (γενικά και στον κήπο μου)τα καταπολεμούμε με κυπελάκια γεμισμένα μπίρα.Το σαλιγκάρι πέφτει μέσα γιατί το τραβάει το αλκοολ και κλαψ...

 

Αυτό ίσως το δοκιμάσω για να ελέγξω αν είναι ακόμη στο ντουλάπι. Το πρόβλημα είναι ότι τα κυπελάκια στο τα θάβεις στο χώμα ώστε να είναι στο ίδιο επίπεδο με τη γη. Στο ντουλάπι αυτό δεν μπορεί να γίνει, οπότε πώς θα μπαίνουν μέσα, πηδώντας;;

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα το τελευταίο σχόλιο για την αποχέτευση στον κήπο. Μου ξεκαθαρίζεις λίγο πώς ακριβώς το εννοείς;;

Είχα βρει γυμνοσάλιαγκα στη ντουζιέρα στο εξοχικό. Έβγαινε απο το σιφόνι γιατί ο σωλήνας της ντουζιέρας καταλήγει στον κήπο. Είχε βρει είσοδο από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Είχα βρει γυμνοσάλιαγκα στη ντουζιέρα στο εξοχικό. Έβγαινε απο το σιφόνι γιατί ο σωλήνας της ντουζιέρας καταλήγει στον κήπο. Είχε βρει είσοδο από εκεί.

 

Ενδιαφέρον, ποτέ δεν σκέφτηκα ότι μπορεί να έρχονται από εκεί. Μάλλον θα κλείνω τις τρύπες του νεροχύτη το βράδυ. Σε ευχαριστώ πολύ.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...