Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φραγμένος πόρος - Άσπρο σημάδι στη θηλή


Recommended Posts

κορίτσια τη βοήθεια σας..έχω 5 μήνες που σταμάτησα το θηλασμό (θήλαζα αποκλειστικά την κόρη μου 1 χρόνο) και έχω λίγο καιρό που παρατήρησα άσπρα σπυράκια στις θηλές και γυρω γυρω (ιδίως στο ένα που έβγαζε πάντα περισσότερο γάλα).Δεν πονάνε καθόλου,δεν έχω καμία ενόχληση.Είναι σαν και αυτά που λέτε φραγμένοι πόροι,αλλά έχω σταματήσει να θηλάζω,πως θα φύγουν;να ανησυχώ;να πάω στον γιατρό;

[img]http://lb4m.lilypie.com/9e1Dp2.png[/img]
[img]http://lb2m.lilypie.com/aMfRp2.png[/img]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 218
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 25 δημοσιεύσεις

  • Jen.

    Jen. 19 δημοσιεύσεις

  • Pipi

    Pipi 14 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 11 δημοσιεύσεις

  • 5 months later...

Καλησπέρα!

Η μπέμπα μου κοντεύει να γίνει 7 μηνών και θηλάζουμε.

Πριν από ένα μήνα περίπου, μπορεί και παραπάνω, κοιμήθηκε 10 ώρες τη νύχτα χωρίς να ξυπνήσει για γάλα. Το πρωί -με πήρε κι εμένα ο ύπνος- το αριστερό στήθος μου ήταν πολύ γεμάτο και πονούσε. Εκείνη τη μέρα ξεκινούσα θηλασμό με αυτό το στήθος και ξεπρήστηκε. Παρατήρησα όμως ότι, παρόλο που το στήθος ήταν μαλακό, πονούσε πολύ η θηλή στην αρχή του θηλασμού για πολλές μέρες. Δεν είχα προσέξει τίποτα άλλο.... Μετά από 10 μέρες ο πόνος υποχώρησε. Κάποιες φορές μόνο νιώθω ακόμα λίγες σουβλιές στην αριστερή θηλή, αλλά όχι κάτι φοβερό.

 

Πριν από λίγες μέρες λοιπόν πρόσεξα στην αριστερή θηλή μου ένα άσπρο σημαδάκι και τρόμαξα. Το έψαξα και η περιγραφή του φραγμένου πόρου ταιριάζει πολύ και στη δική μου περίπτωση, μόνο που δεν πονάει πια. Και ήθελα να ρωτήσω:

1) Μήπως είναι βλαβερό για το μωρό να καταπιεί γάλα που έχει μείνει στον πόρο για ένα μήνα; Είναι ασφαλές; Δεν αλλοιώνεται;

2) Αφού δεν με ενοχλεί, μήπως να μην το ενοχλήσω κι εγώ; Θα μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα αν απλώς το αγνοήσω;

 

Ευχαριστώ! :)

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 11 months later...

Ο κόσμος αποθηλάζει και εγώ ένα χρόνο σχεδόν μετά παθαίνω ακόμη φράξιμο στους αδένες!!!Ήδη άρχισα να πονάω ,το σημείο ενώ πριν ήτανε μαλακό και πόνουσε τώρα σκλήρυνε και ο μιρκός αρνείται να θηλάσει καθότι έχει και άποψη πλέον!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα, αφού αποθήλασα άρχισε να με πονάει λίγο και ένα βραδάκι μετά το ντουζ τα πίεσα σαν σπυράκια και άνοιξαν (3 άσπρα τέτοια είχα). Εβγαλαν γάλα συμπυκνωμένο και αίμα μετά. 1-2 σταγόνες συνολικά, έτσι; μη φανταστείτε πολύ. Εβαλα λίγο οινόπνευμα και τέλος, δεν με ξαναενόχλησαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ήθελα αν θα μπορούσατε να με βοηθήσετε σε έναν προβληματισμό μου. Όταν θήλαζα την πρώτη μου κόρη, δε θυμάμαι σε ποιο μήνα, σίγουρα όμως πριν χρονίσει, εμφάνισα ένα σημάδι στην άκρη της μιας θηλής, σαν εξόγκωμα, σα φουσκάλα μικρή, ασπρουλή.Για την ακρίβεια σαν όψη δέρματος δε διαφέρει από την υπόλοιπη θηλή, σα να είναι όμως πιο υπερηψωμένη και πιο ανοιχτόχρωμη, ας πούμε σαν το χρωμα του δέρματος (όχι της θηλής,) αλλά λίγο πιο σκούρο. Είπα κι εγώ θα είναι κανένας αποφραγμένος πόρος,

και περίμενα να φύγει με το θηλασμό. Εν τω μεταξύ ούτε πόνος ούτε τίποτα. Πήγε ενάμιση χρονών η μικρή, έμεινα έγκυος, την αποθήλασα, αυτό εκεί. Δεν έφευγε. Και φυσικά υπάρχει ακόμα. Από ένα σημείο και μετά είχα σταματήσει να δίνω σημασία, γιατί σκεφτηκα ότι αφού δε φεύγει, δεν πονάει, δε δημιουργεί καποιο πρόβλημα, θα είναι κάποια αλλοίωση του δερματος της θηλής λόγω του θηλασμού. Έλα όμως που κοντεύω να γεννήσω, σε τρεις βδομαδες, και εδώ και πολύ καιρό με έχει πιάσει ο φόβος, μην τυχόν, είναι τίποτα άλλο ή υπάρχει τίποτα υγρό από μέσα (αν και δείχνει κούφιο, δηλαδή ότι δεν υπάρχει τίποτα μεσα) , και το πιει το δεύτερο μωρό και μου πάθει τίποτα!! Έχει τύχει σε καμιά σας αυτό; Ή μήπως έχετε ακούσει κάτι σχετικό; Πρέπει να ανησυχώ;

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα, είμαι μητέρα ενος μωρου 46 ημερων. Εδώ και μια βδομάδα εχω βγάλει στο επάνω μέρος του δεξιού στήθους προς το ντεκολτέ ενα εξόγκωμα 5 δαχτυλα πλάτος και περιπου το ίδιο ισως λίγο μεγαλύτερο μήκος. Από αυτό το στήθος έχω υπερπαραγωγή γάλακτος. Το εξόγκωμα πονάει όταν το ακουμπάω και με ενοχλεί γενικά. Κανω μαλαξεις και βάζω ζέστες κομπρεσες, φύλλα από άσπρο λάχανο, μεχρι και υπερηχους εκανα σε φυσιοθεραπευτηριο και πριν απο 4 μέρες ξεκίνησα ceclor αλλά δεν έχει καμία διαφορά, σήμερα έκανα δέκατα! Άρχισα να αντλω με θήλαστρο και ενδιάμεσα των θηλασμων γιατι πριζοταν υπερβολικά και πονούσε. τί μπορείτε να με συμβουλεψετε να κάνω; έχω φοβηθεί πολυ μηπως χρειαστει χειρουργείο. Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και χρόνια πολλά!

 

Το υπερηχογράφημα τι έλεγε; Ποια ήταν η διάγνωση; Αν μιλούσε για απόστημα, ίσως χρειαστεί να μπει παροχέτευση, δηλαδή σωληνακι που βγάζει το πύον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχες μαστίτιδα;

 

Οπωσδήποτε σε γιατρό αύριο κιόλας!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Σήμερα έκανα υπερηχογραφημα είναι 6,4 x 5,5 x 3,5 cm στο άνω εσω τεταρτημοριο του δεξιου μαστου. Ο γιατρός μου μου είπε να συνεχίσω την αντιβίωση, είμαι στην 7 μερα, και να τον παρω Δευτέρα και βλέπουμε. Ειναι αποστημα και μεγαλο αρκετα, μετα απο τοσες μερες αντιβίωση δεν εχει μειωθει καθολου, τι νομίζετε;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Σήμερα έκανα υπερηχογραφημα είναι 6,4 x 5,5 x 3,5 cm στο άνω εσω τεταρτημοριο του δεξιου μαστου. Ο γιατρός μου μου είπε να συνεχίσω την αντιβίωση, είμαι στην 7 μερα, και να τον παρω Δευτέρα και βλέπουμε. Ειναι αποστημα και μεγαλο αρκετα, μετα απο τοσες μερες αντιβίωση δεν εχει μειωθει καθολου, τι νομίζετε;

 

Μπορεί να εχεις βελτίωση μέχρι τη Δευτέρα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα πάρει χαμπάρι το μήνυμά σου, eleni_g!

 

Τα αποστήματα έχουν το κακό ότι δεν τα πιάνει εύκολα η αντιβίωση από το στόμα (γιατί δεν μπορεί να διαπεράσει το τοίχωμά τους). Γι'αυτό, συχνά, χρειάζονται παροχέτευση ή και διάνοιξη. Και τα δύο είναι διαδικασίες ρουτίνας για ένα χειρουργό. Μακάρι εσύ να μη χρειαστείς τίποτα, φυσικά! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ειμαι στην 10 μέρα αντιβίωσης και το αποστημα παραμενει... μήπως ξέρει κάποια κοπέλα, αν χρειαστεί διάνοιξη η παρακέντηση αν μπορεί να συνεχιστει ο θηλασμός μετά; επίσης η διάνοιξη πως ακριβως γίνεται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η διάνοιξη γίνεται με μία τομή, πάνω στο απόστημα. Εννοείται ότι προηγείται τοπική αναισθησία.

 

Εφόσον το απόστημα είναι μακριά από τη θηλή, δεν επηρεάζεται ο θηλασμός.

 

Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ειμαι στην 10 μέρα αντιβίωσης και το αποστημα παραμενει... μήπως ξέρει κάποια κοπέλα, αν χρειαστεί διάνοιξη η παρακέντηση αν μπορεί να συνεχιστει ο θηλασμός μετά; επίσης η διάνοιξη πως ακριβως γίνεται;

 

Αν μετά τη διάνοιξη και την παρακέντηση η τομή-πληγή δεν ακουμπά το στόμα του μωρού ο θηλασμός δεν επηρεάζεται. Αν η πληγή ακουμπά απλά το σώμα του μωρού ή το πρόσωπο θα την καλύπτεις με αποστειρωμένες γάζες την ώρα που θηλαζει. Αν ακουμπάει το στόμα τότε δε θα θηλάζεις απο αυτό το στήθος.

Αν κι αν πραγματικά αν το γαλα σου μυρίζει άσχημα ή εχει πύον τότε δε θα θηλασεις.

 

Ίδανικα θα ηταν καλό να γίνει αναρρόφηση και καλλιέργεια του υγρού ώστε να γίνει αντιβιογραμμα. Μπορεί η αντιβίωση να μην ειναι κατάλληλη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Σημερα μου τραβηξαν με μια σύριγγα το υγρο και δεν ειχε πύον, ηταν γάλα καπως πιο πηχτό. Εστειλε δειγμα για καλλιέργεια, αλλά ακομα δεν μου ειπαν κατι. Μου έδωσε augmentin και να το παρακολουθουμε. Πιστεύει οτι μάλλον θα ξανά γεμίσει.... πιστεύετε οτι μπορεινα γλιτωσω την διάνοιξη;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...