Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΠΛΑΚΑΣ ΣΙΔΕΡΟΥ


neogenitaki

Recommended Posts

Κορίτσια σώστε με!!!Θέλω τα φώτα σας παρακαλώ!!!!!Πως μπορώ να καθαρίσω την πλάκα του σιδερου μου η οποία έχει πιάσει μαυρίλες και καφετίλες;;; Τελευταία όταν σιδερώνω κολλάει κι όλας κι αυτό αρχίζει να με νευριάζει!!!!Υπάρχει τρόπος να την καθαρίσω και να την γυαλίσω και μόλις πάω να σιδερώσω να μην βγαίνει η μαυρίλα από τις τρυπούλες της πλάκας στα ρούχα;;;;Να σημειώσω ότι δεν είναι απλό σίδερο.Είναι το σύστημα σιδερώματος tefal με boiler (γεννήτρια ατμού).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μάλλον έποιασε άλατα και πολλά κιόλας.

δεν έβαζες αποσταγμένο νερό?

στο φυλλάδιο θα πρέπει να λεει πως το καθαρίζεις

διαφορετικά ή θα βάλεις λευκό ξύδι με νερό και θα πατάς συνέχεια τον ατμό να φύγουν οι μαυρίλες ή θα πρέπει να βγάλεις την πλάκα απο κάτω αν βγάίνει και να την καθαρίσεις ή να πάρει οδοντογλυφλυδα και καρφίτσα για να ξεβουλήσεις τις τρυπούλες ή αν δεν περύχουν όλα τα παραπάνω να αγοράσεις νέο σίδερο..

Link to comment
Share on other sites

είναι απ τα συστήματα σιδερώματος που δεν παίρνουν απεσταγμένο νερό αλλά νερό βρύσης.όσο για τα άλατα,συγκεντρωνονται σε ένα σημείο και ξεβιδώνοντας ένα εργαλείο φεύγουν πολύ γρήγορα.Άρα δεν τίθεται τέτοιο θέμα διότι το καθαρίζω σχεδόν κάθε μήνα.Μέσα στον κάδο νερού δεν επιτρέπεται να μπαίνει τίποτα άλλο παρά μόνο νερο βρύσης.Αν βάλω ξύδι ή οτιδήποτε άλλο υπάρχει κίνδυνος έκκρηξης λόγω της πίεσης που αναπτύσει το σύστημα σιδερώματος.

Link to comment
Share on other sites

οχ...

κατάλαβα..

μήπως είναι σκουριά???

δεν ξέρω αυτά τα καφέ ή αλλάτα ή σκουριά μου φένεται..

για να μην γίνει ζημιά μήπως να φωνάξεις κάποιον ειδικό ???

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μεναααα!!!!Σου παραθετω 2 σελιδες με τροπους καθαρισμου!Και οι 2 εχουν σα βαση βεβαια το ξυδι!!Δε νομιζω οτι μπορει να προκαλεσει εκρηξη!Το λεει αυτο στις οδηγιες?Ειδαλλως,μπορεις να παρεις ενα τηλεφωνο στη εταιρια και να ρωτησεις!:)

 

http://www.womenonly.gr/article.asp?catid=17400&subid=2&pubid=7820736

http://fe-mail.gr/pages/posts/decoration/decoration4294.php

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο σουπερ μαρκετ υπαρχει ειδικο υγρο για το σιδερο που το βαζεις στην πλακα του σιδερου κ το τριβης με ενα πανακι και γινετε ολοκαινουριο αλλα δεν θυμαμαι την ονομασια του θα ψαξω μηπως το εχω στο ντουλαπ κ θα σου πω

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
στο σουπερ μαρκετ υπαρχει ειδικο υγρο για το σιδερο που το βαζεις στην πλακα του σιδερου κ το τριβης με ενα πανακι και γινετε ολοκαινουριο αλλα δεν θυμαμαι την ονομασια του θα ψαξω μηπως το εχω στο ντουλαπ κ θα σου πω

 

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!Λιν μήπως βρήκες την ονομασία του υγρού τελικά;;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!Λιν μήπως βρήκες την ονομασία του υγρού τελικά;;;

 

Εχω το ίδιο ακριβώς σύστημα και παθαίνω κι εγώ καμιά φορά αυτό το πρόβλημα. Βάζω cif σε μαλακό πανί και καθαρίζω την πλάκα από κάτω. Γενικά βγαίνουν. Πρόκειται για μαυρίλες που έχουν προέλθει από σιδέρωμα κάποιων ρούχων σε υψηλότερη θερμοκρασία από την κανονική τους. Και μετά κολλάει σε όλα τα υφάσματα! Το ξέρω. Βάλε cif και λίγο ξυδόνερο. Με μπατονέτα τις τρυπούλες και μετά καλό ξέβγαλμα. Οταν το βάλεις μπροστά ρίξε ατμό μερικές φορές στη σιδερώστρα(όχι σε ρούχα) να καθαρίσει καλά. Μη χρησιμοποίησεις υγρό για πλάκα σίδερου. Γράφει ότι δεν επιτρέπεται!

Link to comment
Share on other sites

Για τα άλατα δεν γνωρίζω αλλά για την πλάκα θα πάρεις καθαρό οινόπνευμα με ένα βαμβάκι και θα τρίψεις τα σημεία που είναι βρώμικα πάντα σε κρύο σίδερο.

Link to comment
Share on other sites

Για τα άλατα δεν γνωρίζω αλλά για την πλάκα θα πάρεις καθαρό οινόπνευμα με ένα βαμβάκι και θα τρίψεις τα σημεία που είναι βρώμικα πάντα σε κρύο σίδερο.

 

Αλατα έτσι κι αλλιως δεν μαζευει διότι έχει ειδικό αφαλατωτή.Θα δοκιμάσω κι αυτό με το οινοπνευμα.Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω το ίδιο ακριβώς σύστημα και παθαίνω κι εγώ καμιά φορά αυτό το πρόβλημα. Βάζω cif σε μαλακό πανί και καθαρίζω την πλάκα από κάτω. Γενικά βγαίνουν. Πρόκειται για μαυρίλες που έχουν προέλθει από σιδέρωμα κάποιων ρούχων σε υψηλότερη θερμοκρασία από την κανονική τους. Και μετά κολλάει σε όλα τα υφάσματα! Το ξέρω. Βάλε cif και λίγο ξυδόνερο. Με μπατονέτα τις τρυπούλες και μετά καλό ξέβγαλμα. Οταν το βάλεις μπροστά ρίξε ατμό μερικές φορές στη σιδερώστρα(όχι σε ρούχα) να καθαρίσει καλά. Μη χρησιμοποίησεις υγρό για πλάκα σίδερου. Γράφει ότι δεν επιτρέπεται!

 

Ευχαριστώ!!!!Ακριβώς όπως τα λες είναι!!!!Μαυρίλες από το σιδέρωμα ρούχων σε υψηλές θερμοκρασίες.cif ανακατεμένο με νερόξυδο δηλαδή;;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!!!Ακριβώς όπως τα λες είναι!!!!Μαυρίλες από το σιδέρωμα ρούχων σε υψηλές θερμοκρασίες.cif ανακατεμένο με νερόξυδο δηλαδή;;;

 

βάλε το cif μόνο του και μετά ό,τι δεν έχει καθαρίσει δοκίμασε το λευκό ξύδι. Τις τρυπούλες με μπατονέτα αλλά πρόσεξε να βγει μετά. Κάνε τσαφ τσαφ πολλές φορές και ξανά ξεπλυνέτο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!Λιν μήπως βρήκες την ονομασία του υγρού τελικά;;;

 

 

berill-s ειναι για την πλακα ηλεκτρικου σιδερου, το αγορασα απο το σουπερ-μαρκετ.

 

συγνωμη που καθυστερησα να σου απαντησω.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια το berill-s δεν το έχει ο σκλαβενίτης που είναι κοντά μου.Μου πήρε η φίλη μου από την singer ένα που είναι σαν κραγιον και αποτελείται από κεράκι σκληρό.Το εφαρμόζεις σε ζεστό σίδερο κι εξαφανίζονται όλα!!!!!!!!!

Αυτό με το cif δεν πρόλαβα να το εφαρμόσω.

Λιν εσύ το berill-s απο ποιο σουπερ μαρκετ το προμηθεύτηκες;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν και πολύ καιρό μετά, επαναφέρω την ερώτηση της neogenitaki...Εχω και εγω γεννητρια ατμού της tefal αλλά το παλιότερο μοντέλο που δεν έχει το anti-calc συστημα. Το δικό μου είχε ενα σωλήνα με τον οποίο συνδέεις το μποιλερ με τη βρύση και ανοίγοντας τη βρύση ξεπλένονται θεωρητικά τα άλατα (πρακτικά όμως δεν νομίχω οτι είναι αποτελεσματικό αυτό γιατι οι τρυπύλες της πλάκας εέχουν φτάσει στη μισή τους διατομή απο το βούλωμα). Επομένως ξέρει μήπως καμία κοπέλα πως να το καθαρίσω ή αν πρέπει να το πάω καπου για service? το θέμα είναι θα έχει αποτέλεσμα το service ή μήπως να κάνω τίποτα μονη μου και όσο πάει ? Ξέρετε πόσο κοστίζει το service?

Το τζιτζικάκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν και πολύ καιρό μετά, επαναφέρω την ερώτηση της neogenitaki...Εχω και εγω γεννητρια ατμού της tefal αλλά το παλιότερο μοντέλο που δεν έχει το anti-calc συστημα. Το δικό μου είχε ενα σωλήνα με τον οποίο συνδέεις το μποιλερ με τη βρύση και ανοίγοντας τη βρύση ξεπλένονται θεωρητικά τα άλατα (πρακτικά όμως δεν νομίχω οτι είναι αποτελεσματικό αυτό γιατι οι τρυπύλες της πλάκας εέχουν φτάσει στη μισή τους διατομή απο το βούλωμα). Επομένως ξέρει μήπως καμία κοπέλα πως να το καθαρίσω ή αν πρέπει να το πάω καπου για service? το θέμα είναι θα έχει αποτέλεσμα το service ή μήπως να κάνω τίποτα μονη μου και όσο πάει ? Ξέρετε πόσο κοστίζει το service?

κανονικα πρεπει να το πας για service...καλυτερα να σου το κανουνε σωστα!εγω εχω της singer μας την εφεραν δωρο στο γαμο...δεν εχει χρειαστει ακομα καθαρισμα αλλα επειδη ειχα ρωτησει ποσο περιπου κοστιζει για να ξερω,μου ειχαν πει γυρω στα 30ευρω...μπορεις να ρωτησεις στο καταστημα που την ειχες αγορασει και θα σε παραπεμψουν αυτοι που εχει service στη περιοχη σου και ποσο κανει...παντως δεν πρεπει να ειναι και πολυ ακριβα...

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

κανονικα πρεπει να το πας για service...καλυτερα να σου το κανουνε σωστα!εγω εχω της singer μας την εφεραν δωρο στο γαμο...δεν εχει χρειαστει ακομα καθαρισμα αλλα επειδη ειχα ρωτησει ποσο περιπου κοστιζει για να ξερω,μου ειχαν πει γυρω στα 30ευρω...μπορεις να ρωτησεις στο καταστημα που την ειχες αγορασει και θα σε παραπεμψουν αυτοι που εχει service στη περιοχη σου και ποσο κανει...παντως δεν πρεπει να ειναι και πολυ ακριβα...

 

πήρα τηλ την εταιρία και μου είπε ότι δεν χρειάζεται.Μετά τον καθαρισμό που έκανα μόνη μου δουλεύει μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...