Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με πλυντήριο...μπορεί και όχι


pascal13

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω αγοράσει εδώ και 10 μήνες ένα πλυντήριο και είμαι ακόμα εντός εγγύησης. Και θέλω να παραθέσω αυτό που κάνει αν το κάνει σε όλους σας.

 

Είναι 8 κιλών samsung και βάζω το πρόγραμμα των 66λεπτών. Τις περισσότερες φορές τελειώνει η πλύση χωρίς να υπάρχει πρόβλημα. Γεμίζω τον κάδο σχεδόν μέχρι πάνω και αφήνω λίγο κενό στην κορυφή του κάδου. Μια φορά τα ζήγησα και ήταν περίππου 5 κιλά.

 

Μερικές φορές όμως, 1)η πλύση δεν τελειώνει, κολλάει ο κάδος και γυρίζει συνέχεια χωρίς τέλος μέχρι να το βγάλω απ την πρίζα και να βγάλω ρούχα έξω.

 

Και κάποιος άλλες φορές ανάβει η ένδειξη UE (το κοίταξα στο manual σημαίνει ανισσοβαρές-ανισσόροπο φορτίο.)

 

Όλα αυτά συμβαίνουν γιατι χρησιμοποιώ το καθημερινό πρόγραμμα 66 λεπτών που είναι μόνο για 3 κιλά; Δικαιολογούνται αυτά; Δηλαδή αν δεν είναι 3 κιλά και είναι 5 (το πολύ) θα πρέπει να συμβαίνουν αυτά;

 

Να επικοινωνήσω με την εγγύηση; Ή τα ίδια γίνονται σε όλα τα πλυντήρια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κανονικά δεν πρέπει να ξεπερνάμε το όριο που θέτει το πρόγραμμα γιατί επιβαρύνεις το μηχάνημα και είναι πιθανό να σου χαλάσει. Βέβαια εγώ το 5κιλο miele μου,το υπερφορτώνω συνέχεια και δεν μου κάνει τέτοια τερτίπια που περιγράφεις. Καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με την εταιρία,αλλά αν τους πεις ότι το υπερφορτώνεις φοβάμαι μήπως δεν σε καλύψουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα πλυντήρια είναι για όσο φορτίο λένε. Και μάλιστα, από ό,τι γνωρίζω, το φορτίο υπολογίζεται με τα ρούχα βρεμένα. Δηλαδή αν βάλεις 5 κιλά στεγνά, βρεμένα θα είναι 7 ή και παραπάνω.

 

Άρα όχι απλά το υπερφορτώνεις, αλλά ακόμα περισσότερο.....\

 

Δοκίμασε με πολύ λιγότερα ρούχα, και δες αν παρουσιάζει το ίδιο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Τα πλυντήρια είναι για όσο φορτίο λένε. Και μάλιστα, από ό,τι γνωρίζω, το φορτίο υπολογίζεται με τα ρούχα βρεμένα. Δηλαδή αν βάλεις 5 κιλά στεγνά, βρεμένα θα είναι 7 ή και παραπάνω.

 

Άρα όχι απλά το υπερφορτώνεις, αλλά ακόμα περισσότερο.....\

 

Δοκίμασε με πολύ λιγότερα ρούχα, και δες αν παρουσιάζει το ίδιο θέμα

 

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις. Πάντως κάνεις λάθος, όταν λένε τα πλυντήρια π.χ. 7 κιλά εννούν στεγνά και όχι βρεμμένα. Και απ ότι είδα στο βιβλίο χρήσης που ισχύει σε όλα πλυντήρια, τα πολλά κιλά είναι για τα βαμβακερά.

 

πχ. στο δικό μου αντέχει 8 κιλά βαμβακερά

3 κιλα συνθετικά

2 κιλά μάλινα. Και όλα σε διαφορετικά προγράμματα. Και αυτό γιατί μαζεύουν διαφορετικό νερό.

 

Ελπίζω να μην του έχω κάνει καμια ζημιά 10 μήνες που το δουλεύω έτσι. Κάνει ένα θόρυβο σαν τρίξιμο στον κάδο που δεν έκανε όταν σπαματάει απο περιστροφές.

 

Το κανονικό πρόγραμμα είναι 2 ώρες και 15 λεπτά. Το βαριέμαι γιατί είναι πολύ αργό και υπερβολικό.

Link to comment
Share on other sites

Και έτσι να είναι όπως το λες (το ήξερα διαφορετικά, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος) μόνη σου λες ότι το πρόγραμμα είναι για 3 και βάζεις 5......

 

Το υπερφορτώνεις.......

 

Δοκίμασε με πολύ λιγότερα κιλά. Σου παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα; Αν ναι, φώναξε το σέρβις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Καλησπέρα. Έχω αγοράσει εδώ και 10 μήνες ένα πλυντήριο και είμαι ακόμα εντός εγγύησης. Και θέλω να παραθέσω αυτό που κάνει αν το κάνει σε όλους σας.

 

Είναι 8 κιλών samsung και βάζω το πρόγραμμα των 66λεπτών. Τις περισσότερες φορές τελειώνει η πλύση χωρίς να υπάρχει πρόβλημα. Γεμίζω τον κάδο σχεδόν μέχρι πάνω και αφήνω λίγο κενό στην κορυφή του κάδου. Μια φορά τα ζήγησα και ήταν περίππου 5 κιλά.

 

Μερικές φορές όμως, 1)η πλύση δεν τελειώνει, κολλάει ο κάδος και γυρίζει συνέχεια χωρίς τέλος μέχρι να το βγάλω απ την πρίζα και να βγάλω ρούχα έξω.

 

Και κάποιος άλλες φορές ανάβει η ένδειξη UE (το κοίταξα στο manual σημαίνει ανισσοβαρές-ανισσόροπο φορτίο.)

 

Όλα αυτά συμβαίνουν γιατι χρησιμοποιώ το καθημερινό πρόγραμμα 66 λεπτών που είναι μόνο για 3 κιλά; Δικαιολογούνται αυτά; Δηλαδή αν δεν είναι 3 κιλά και είναι 5 (το πολύ) θα πρέπει να συμβαίνουν αυτά;

 

Να επικοινωνήσω με την εγγύηση; Ή τα ίδια γίνονται σε όλα τα πλυντήρια;

κανονικα πρεπει να βαζεις στο αντιστοιχο προγραμμα το αντιστοιχο φορτιο...ουτως η αλλως δεν πλενονται ολα τα ρουχα στο ιδιο προγραμμα..και στους ιδιους βαθμους....και καλυτερα να ειναι λιγο λιγοτερα τα ρουχα παρα να ειναι μπιμπα!!!!!το δικο μας πλυντηριο σε καθε προγραμμα εχει και επιλογη χρονου και στροφων ειναι της aeg...εσενα μονο αυτο το προγραμμα εχει??για ψαξτο λιγακι γιατι θα το καταστρεψεις το πλυντηριο...και τα ρουχα σου!!!!!κανονικα δεν πρεπει να κανει τετοια σε τοσο συντομο διαστημα.προφανως δεν το χειριζεσαι σωστα!εκτος κιαν σου βγηκε ελατωματικο...

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...