Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καθαρισμος στρώματος


Recommended Posts

Γεια σας...Έχει γεμίσει το στρώμα του γιου μου με γάλατα, είναι κατακίτρινο. Δεν ξέρω τι να κάνω...να βάλω χλωρίνη? Πώς να το καθαρίσω? Φοβάμαι ότι θα εμφανισθούν ένα σωρό μικρόβια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν το κάλυμμα έχει φερμουάρ και βγαίνει τότε να το πλύνεις. Χλωρίνη για το στρώμα καλύτερα να την αποφύγεις θα έλεγα. Αντισηπτικό είναι το κοινό πράσινο σαπούνι (π.χ. "αρκάδι" ) καθώς και ο ατμός αν διαθέτεις ατμοκαθαριστή. Επίσης ο ήλιος σκοτώνει τα μικρόβια γιαυτό και λιάζουμε (και αερίζουμε βέβαια) τα στρωσίδια μας, έχει ακτινοβολία -γ.

Link to comment
Share on other sites

Aφού το καθαρίσεις , φρόντισε να πάρεις ένα υπόστρωμα για να το στρώνεις από πάνω.Πάρε καλύτερα δύο για να τα αλλάζεις κιόλας.¨Ετσι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Έχω πάρει για όλα τα κρεβάτια από το Γαλαξία και δεν ιδρώνεις από το πλαστικό που έχει από κάτω και έχω σωθεί με αυτά.Το ίδιο και για τα μαξιλάρια.

Την καλημέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Aφού το καθαρίσεις , φρόντισε να πάρεις ένα υπόστρωμα για να το στρώνεις από πάνω.Πάρε καλύτερα δύο για να τα αλλάζεις κιόλας.¨Ετσι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Έχω πάρει για όλα τα κρεβάτια από το Γαλαξία και δεν ιδρώνεις από το πλαστικό που έχει από κάτω και έχω σωθεί με αυτά.Το ίδιο και για τα μαξιλάρια.

Την καλημέρα μου.

Υποστρώματα εννοείς αυτά που πωλούνται για τους ηλικιωμένους? Βρήκα τέτοια στα σούπερ μάρκετ αλλά είναι μικρά και πρέπει να βάλεις πολλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υποστρώματα εννοείς αυτά που πωλούνται για τους ηλικιωμένους? Βρήκα τέτοια στα σούπερ μάρκετ αλλά είναι μικρά και πρέπει να βάλεις πολλά.

Εαν πας σε καταστήματα κουρτινών και λευκών ειδών θα βρεις υποστρώματα αδιάβροχα. Και εγώ έσω σωθεί πραγματικά με αυτά. Αγκαλιάζουν όλο το στρώμα.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Εαν πας σε καταστήματα κουρτινών και λευκών ειδών θα βρεις υποστρώματα αδιάβροχα. Και εγώ έσω σωθεί πραγματικά με αυτά. Αγκαλιάζουν όλο το στρώμα.

 

Ναι , και έχουνε και λάστιχο γύρω γύρω.Και παρόλο που από κάτω είναι πλαστικό ,δεν ιδρώνεις.Τα έχω χειμώνα καλοκαίρι και δεν έχω πρόβλημα κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι , και έχουνε και λάστιχο γύρω γύρω.Και παρόλο που από κάτω είναι πλαστικό ,δεν ιδρώνεις.Τα έχω χειμώνα καλοκαίρι και δεν έχω πρόβλημα κανένα.

 

Και εγώ το ίδιο, δεν τα βγάζω καθόλου. Το πλαστικό που έχουν από κάτω είναι τόσο λεπτό όσο η μεμβράνη που χρησιμοποιούμε για τα φαγητά. Άσε που όταν τα βγάζω για τίναγμα τα στρώματα δεν έχουν ίχνος σκόνης (σε αντίθεση με το δικό μου που βγάζει:shock: .... κάθε 2 μήνες τα τινάζω). Απλά κάθε βδομάδα που τα αλλάζω σεντόνια αφήνω το στρώμα χωρίς το επίστρωμα και τα κλινοσκεπάσματα από το πρωί ως το βράδυ να αεριστεί. Τουλάχιστον έτσι λένε, ότι δεν κάνει να τα χρησιμοποιούμε γιατί το στρώμα δεν αερίζεται. Εγώ πάντως πιστεύω ότι έτσι αποκτά και λιγότερο αριθμό από ακάρεα αφού δεν σκονίζεται.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Χθές η κόρη μου στον ύπνο της έκανε εμμετό, τόσο πολύ που πότησε και το στρώμα. Σήμερα το καθαρισα με βρεγμένο πανί και ντετολ όμως πάλι μου μύριζε έπειτα έβαλα σκόνη πληντυρίου και καθάρισα πάλι μου μυρίζει. Τι να κάνω πως καθαρίζουν τα στρώματα απο εμμετο? Να σημειώσω πως τέτοια κατάσταση και εμμετό δεν έχω ξανα δει στη ζωή μου και περίεργη μυρωδιά! Απο το πρωϊ ξημερώματα καθαρίζω όλο το σπίτι γιατί τώρα ατ πάντα μου μυρίζουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Χθές η κόρη μου στον ύπνο της έκανε εμμετό, τόσο πολύ που πότησε και το στρώμα. Σήμερα το καθαρισα με βρεγμένο πανί και ντετολ όμως πάλι μου μύριζε έπειτα έβαλα σκόνη πληντυρίου και καθάρισα πάλι μου μυρίζει. Τι να κάνω πως καθαρίζουν τα στρώματα απο εμμετο? Να σημειώσω πως τέτοια κατάσταση και εμμετό δεν έχω ξανα δει στη ζωή μου και περίεργη μυρωδιά! Απο το πρωϊ ξημερώματα καθαρίζω όλο το σπίτι γιατί τώρα ατ πάντα μου μυρίζουν!!!

 

Μια καλή λύση είναι να βγάλεις το στρώμα στο μπαλκόνι να εκτεθεί στον ήλιο που σβήνει όλες τις μυρωδιές...Μια άλλη λύση είναι η μαγειρική σόδα που σβήνει επίσης...Εγώ για εμετό σε στρώμα έχω χρησιμοποιήσει με μεγάλη επιτυχία αζαξ για τα τζάμια, το ψεκάζεις, το κάνεις με το σφουγγαράκι, δεν το ξεπλένεις και σε εμένα τουλάχιστον δεν μύριζε καθόλου μετά....

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είχα δει σε αυτή την εκπομπή με τις αγγλίδες που καθαρίζουν σπίτια το εξής: ρίχνεις μαγειρική σόδα στο στρώμα σε όλη την επιφάνεια του, την αφήνεις κανα δυο ώρες και μετά τη ρουφάς με την ηλεκτρική..ο βρωμιάρης άγγλος πάντως του οποίου το σπίτι καθάριζαν, έμεινε έκπληκτος με το αποτέλεσμα , ότι δηλαδή ξεβρώμισε το στρώμα του..και μιλάμε για μπίχλα έτσι, όχι για έναν αθώο παιδικό εμετό

Link to comment
Share on other sites

Γέλασα πολύ! με την απάντηση σου. Θα το κάνω!!! Οικολογικό και εύκολο. Όμως θα αερίσω πρώτα και στον ήλιο το στρώμα όπως μου είπε η άλλη κοπέλα! Χίλια ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια εγώ γενικά σκεφτόμουν πως να καθαρίσω το στρώμα και το δικό μου και της κόρης μου. Είδα και κάτι εκπομπές που δείχνουν με τον καιρό πόσοι μικροργανισμοί αναπτύσσονται μέσα στο στρώμα κι όταν το σκεφτώ ανακατεύομαι! Εκτός από την έκθεση του στρώματος στον ήλιο (το οποίο λόγω βαρους δεν είναι και το πιο εύκολο πραγμα για να κάνεις), μπορείς να κάνεις κάτι άλλο;

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

2 φορές λερώθηκε το στρώμα....με ούρα...γιατί δεν είχε προλάβει να στεγνώσει το υπόστρωμα...πρέπει να πάρω άλλο ένα να συναλλάζω..

το καθάρισα αλλά έχει κάνει μπαλώματα....μπορούν να φύγουν τα μπαλώματα λεκέδων από το στρώμα...?ξέρει καμία?ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...