Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕ ΔΕΚΑΤΑ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ 4 ΜΗΝΩΝ.ΕΔΩ Κ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΔΕΚΑΤΑ. 37,1 Η' 37,4.ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ.ΕΙΝΑΙ ΗΡΕΜΗ ΤΡΩΕΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΛΑ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ.ΚΑΝΑΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΥΡΩΝ Κ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΑΝ ΤΙΠΟΤΑ!!ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ 4 ΜΗΝΩΝ.ΕΔΩ Κ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΔΕΚΑΤΑ. 37,1 Η' 37,4.ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ.ΕΙΝΑΙ ΗΡΕΜΗ ΤΡΩΕΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΛΑ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ.ΚΑΝΑΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΥΡΩΝ Κ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΑΝ ΤΙΠΟΤΑ!!ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ...

 

Καλησπερα καλη μου και περαστικα στη μικρουλα σου.

 

Το επαθα την προηγουμενη βδομαδα που ο μπεμπουλης μου ειχε γκρινια χωρις εμφανη λογο και του εβαλα θερμομετρο. Ειδα δεκατα και εγω. Σε καθε μετρηση το ιδιο - τη νυχτα του εβαζα συνεχως το ιδιο.

 

Τρελλαθηκα απο τη στεναχωρια μου σαν καινουρια μανουλα. Μολις ξημερωσε πηρα την παιδιατρο και με ρωτησε τι θερμομετρο χρησιμοποιω. Της ειπα οτι εχω αυτο που μετραει απο μακρια με υπερυθρη και μου ειπε οτι ειναι πιο αξιοπιστο το κανονικο θερμομετρο.

 

Τελικα ο μπεμπουλης δεν ειχε πυρετο, το θερμομετρο ηταν οτι να'ναι.

 

Σου το γραφω μηπως και εχεις και εσυ το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το κοινό θερμόμετρο του λεπτού κάθε 3 ώρες.

 

Τοτε δεν ισχυει αυτο που σου ειπα.

 

Περιεργη περιπτωση. Τι να ειναι? Εμπειρες μανουλες βοηθηστε λιγο

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ 4 ΜΗΝΩΝ.ΕΔΩ Κ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΔΕΚΑΤΑ. 37,1 Η' 37,4.ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ.ΕΙΝΑΙ ΗΡΕΜΗ ΤΡΩΕΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΛΑ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ.ΚΑΝΑΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΥΡΩΝ Κ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΑΝ ΤΙΠΟΤΑ!!ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ...

 

 

Μην αγχώνεσαι καινούργεια μανούλα το εκανε και το δικό μου μωρό η γιατρός μου ειχε πει οτι ισως μενει πίσω απο υγρά να κοιτας να το ταιζεις και αφου περασουν 20 λεπτα μετα να παιρνεις θερμοκρασία και ξέρω οτι για τους γιατρούς απο 37,4 και πανω ειναι δεκατα και απο 38 ειναι πυρετός για τα μωρά.

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ελπίζω να μη είναι κάτι σοβαρό!!Λές να κάνω κ μία εξέταση αίματος?

Η παιδίατρος μου ζήτησε να της πάω αύριο την μικρή κ τα αποτελέσματα.ποιός ξέρει.πάντως αν ήταν ίωση θα είχε κολλήσει κ η μεγάλη μου κόρη..

Link to comment
Share on other sites

Αχ δεν σταματώ να την θηλαζω!!ειναι περιπου 4 μηνων κ ειναι 7,900 κ 70 ποντους.κοντευει να μας φαει κ εμας.χαχαχα

εμενα με ανχωνει επειδη ειναι δευτερη εβδομαδα τωρα που συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Οχι τι να κανεις αιματος του παιδιου? αν ήταν θα σου ελεγε η παιδιατρος.

Μην φοβάσαι χαλάρωσε ειμαι σύγουρη οτι δεν ειναι τιποτα θα δεις δεν θα ειναι κατι.

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και η δικη μου παιδιατρος μου ειπε οτι το 37,1-4 θεωρειται φυσιολογικη θερμοκρασια για μωρα.

 

Ακριβώς και ειδικά τα παιδάκια πάντα το απόγευμα έχουν πιο ανεβασμένη θερμοκρασία .:lol:

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου όσες φορές της έχω πάρει θερμοκρασία, έχει πάντα από 37 εώς 37,5. Μέχρι εκεί θεωρείται φυσιολογικό για τα μωρά.

Επομένως μην ανησυχείς, δεν νομίζω να είναι κάτι, πολύ περισσότερο αφού το μωρό δεν έχει άλλα συμπτώματα.

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites

και η δικη μου παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικη η θερμοκρασια αλλα: βγαλε κανενα ρουχο αρχικα και ξαναβαλε θερμομετρο μετα απο 5 λεπτα μπορει το ζουζουνι να ζεσταινεται και δες το βαρος...δεν εχει σημασια αν ειναι 8 κιλα, σημασια εχει αν εχει παρει βαρος τις τελευταιες 2 εβδομαδες..επειδη η ουρολοιμωξη ειναι ασυμπτωματικη σε τοσο μικρα μωρα ισως θα ηταν φρονιμο να κανεις και μια καλλιεργεια ουρων ΑΦΟΥ πρωταομως μειωσεις τα ρουχα του μωρου. Επιμενω γιατι στην κορη μου το ειχα παθει και τελικα την εντυνα περισοτερο απο οσο χρειαζοταν..οχι υπερβολικα αλλα περισσοτερο.Τιποτα παθολογικο δεν θα ειναι, μην ανησυχεις!

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Της έκανα καλλιέργεια είναι καθαρή..και έχει πάρει 320γρ. σε 2 εβδομάδες.

Η παιδίατρος δεν βρήκε κάτι...με ρώτησε μόνο αν έχω πολύ ζεστό σπίτι.

βλέποντας κ κάνοντας!!!θα την μετράω 3 φορές την μέρα κ θα ξαναδούμε μετά απο 2-3 εβδομάδες αν συνεχίσουμε με δέκατα....

Link to comment
Share on other sites

Της έκανα καλλιέργεια είναι καθαρή..και έχει πάρει 320γρ. σε 2 εβδομάδες.

Η παιδίατρος δεν βρήκε κάτι...με ρώτησε μόνο αν έχω πολύ ζεστό σπίτι.

βλέποντας κ κάνοντας!!!θα την μετράω 3 φορές την μέρα κ θα ξαναδούμε μετά απο 2-3 εβδομάδες αν συνεχίσουμε με δέκατα....

 

αρα εισαι οκ!!! μπραβο! μαλλον η μπουμπου ζεσταινεται, οποτε φροντισε λιγο να την αλαφρυνεις απο ρουχα ή να χαμηλωσεις την θερμοκρασια... μην μπεις στην διαδικασια να την θερμομετρας τρεις φορες την ημερα γιατι θα σαλταρεις στο τελος..

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

για να μην ανοιγω καινουριο θεμα.....

αν ξερει καποια ας μου πει μεχρι ποια ηλικια ισχυει το οτι μετα το 37,5 ειναι πυρετος;;;;;;

 

εχω το γιο μου 15 μηνων με δεκατα απο χτες κι ανησυχω......

:( :(:(

Link to comment
Share on other sites

Το περασαμε και εμεις για 2 βδομαδες ανεβαζε δεκατα ή και 38 η παιδιατρος ειπε απλα οτι ειναι ιωση που κυκλοφορει και κραταει 2 εβδομαδες , το εχω ακουσει και από αλλους .

 

εγω φοβηθηκα και μεχρι και εξετασεις ουρων για ουρολήμωξη της εκανα .

 

Υπομονη

 

 

επίσης περασαμε και αλλη μια ιωση που κυκλοφορει για 1-2 μερες 40 πυρετο !!!!!

 

Υπομονη κοριτσια και φυσικα περαστικα να ναι !

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω καινουριο θεμα.....

αν ξερει καποια ας μου πει μεχρι ποια ηλικια ισχυει το οτι μετα το 37,5 ειναι πυρετος;;;;;;

 

εχω το γιο μου 15 μηνων με δεκατα απο χτες κι ανησυχω......

:( :(:(

 

 

και εμενα μετα το 38.5 μου εχει πει να δινω ντεπόν

 

 

ο πυρετος ειναι κακος μετα το 38,5

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Το περασαμε και εμεις για 2 βδομαδες ανεβαζε δεκατα ή και 38 η παιδιατρος ειπε απλα οτι ειναι ιωση που κυκλοφορει και κραταει 2 εβδομαδες , το εχω ακουσει και από αλλους .

 

εγω φοβηθηκα και μεχρι και εξετασεις ουρων για ουρολήμωξη της εκανα .

 

Υπομονη

 

 

επίσης περασαμε και αλλη μια ιωση που κυκλοφορει για 1-2 μερες 40 πυρετο !!!!!

 

Υπομονη κοριτσια και φυσικα περαστικα να ναι !

 

λεω να μη προχωρησω σε εξετασεις ακομα....

απλα δε μου εχει ξανα τυχει και ψιλοανησυχησα....

ισως να ναι και απο τα δοντια του;;;

 

πειραζει να τον παω για μπανιο λετε στη θαλασσα;;;;

η μηπως να το αφησω καλυτερα;;;

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια εχω δεκατα εδω και 15 χρονια καθε μερα.

οταν ειμουνα 20-22 χρονων αρχισα να το ψαχνω να δω τι γινετε , καθησα στο νοσοκομειο για 4 ημερες και με ξεψαχνισανε για να δουν τι εχω μεχρι και βιοψια μου κανανε σε κατι λεμφαδενεςπου ειχα , εκανα τα παντα οτι εξεταση υπηρχε.

Στο τελος μου ειπαν πως ορισμενοι ανθρωποι εχουν πιο ψιλη θερμοκρασια απο τους αλλους.

εχουν περασει τοσα χρονια και δεν εχω ( να κτυπισω ξυλο) κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...