Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

στραβα και αναποδα....


yasemi

Recommended Posts

Τι θα λέγατε να μοιραστουμε τα τυχον στραβα και αναποδα που μας ετυχαν στη βάπτιση των παιδιων μας για να προσεχουν και οι επόμενοι....????

 

 

Για να καταλάβετε τι εννοώ....

 

Μην σας παρακαλώ μην πάτε να βαπτίσετε ποτέ το παιδία σας στον Αγ.Βλάσση στο Μενίδι....

 

Ο παπάς είναι τρελός....

Καταρχήν δε δεχότανε να είναι δυο νονοί και έκανε νούμερα....μετά δε δεχότανε να βάλουμε στο παιδί 2 ονόματα και όταν του είπαμε ότι το δευτερο μπαίνει γιατί το έταξα εγώ ήθελα να το βάλει πρώτο με το έτσι θέλω....

 

Η Μικρή που ήτανε 17 μηνών και την είχα προετοιμάσει είχαμε πάεο πρόσφατα και σε 2 άλλες βαφτίσης φίλων ήξερε τι την περίμένει και με τους παπάδες γενικότερα τα πάει καλά...ε αυτός την τάραξε...την ΕΡΙΞΕ μεσα στη κολυμπήθρα (πως δε χτύπησε) της εριξε 3 φορες λίγο νερό στο κεφάλι και όταν πήγε να την δώσει στους νονούς την πέταξε έτσι στο αέρα (του έφυγε)που το ο νονός την έπιασε λίγο πριν σκάσει κάτω το παιδί ...¨εδιωχνε την νονά να μην την πιάσει...εμένα δε με άφησε ούτε στιγμή να την πιάσω (είχαν μπει τα μαλλιάτης στα μάτια της και δεν εβλεπε και άρχισε να φωνάσει η μικρή)...το πιο σημάντικό....

 

Στην αρχή που διαβάζουν το παιδί είχε πάρει τους νονους και το παιδί χωρις να ενημερώσει κανέναν και ειχαν ξεκινήσει και κατα τύχη το πήραμε χαμπάρι...(στο βίντεο το πιστεύω προλάβαμε μονο)...ασε που δεν εβαλε ουτε μικροφωνο και δεν ακούγαμε τιποτα....

 

Βαπτιση δε χαρηκαμε και μετα ζηταγε 150 ευρώ απο τους νονούς και αλλα τοσα ηθελε απο μας....δεν πήρε απο μας τιποτα....αλλα δεν μας εβαλε μεσα μαζί γιατι δε θα επαιρνε απο κανεναν τιποτα....

 

Πηγα προχτες σε μια αλλη βαπτιση σε παλαιοημερολογίτικη εκκλησια και χαρηκα βαπτιση..μεχρι που ο παπας εντυνε και αυτος το παιδι...και εξηγουσε ολο το μυστηριο ......

 

ειλικρινα το σκεφτομαι σοβαρα να ξαναβαφτισω παιδι...δε ταχω καλα με τους παπαδες χαρη εκανα στα πεθερικα και τωρα με τον αντρα μου λεμε στο επομενο να παμε κατευθειαν ληξιαρχειο και τελεωνει η υπόθεση....

τσαμπα λεφτα και ταλαιπωρία....

 

Α και μια συμβουλή...αν θέλετε να βάλετε μπαλόνια κλπ κλπ κλπ να κοιτάξετε να τον κάνετε σε περίδο που θα είναι καλός ο καιρός...εμας την με΄ρα της βαφτισης φύσαγε οποτε τα μπαλόνια για να μην τα πάρει ο αερας δε φάνηκαν ποτέ....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχως..υπαρχουν πολλοι που μας διωχνουν απ την εκκλησια

Για την ιδια εκκλησια (Αγ .Βλασης) εχω ακουσει οτι μια κοπελα πηγε να παρει τα χαρτια της για να παντρευτει σ αλλη ενορια..και ο παπας τσατιστηκε και της πεταξε το λογαρισμο την ΔΕΗ στα μουτρα και ειπε αν φευγετε ολοι ...ποιος θα πληρωσει τους λογαρισσμους :shock:

 

Βεβαια εγω εκει εκανα και τον γαμο ...και την βαφτηση στα διδυμα και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα...βεβαια ισως επειδη ηξερε τα πεθερικα μου και τον αντρα μου :roll:

Link to comment
Share on other sites

μαλλον γιατι απο μας δεν ηξερε κανενα....

 

εδω εμαθα αργοτερα οτι μια παρασκευη σαρακοστης που λεν τον ακαθιστο υμνο ο κοσμος δε ακουσε λειτουργια γιατι αποφασισε να μην λειτουργησει....με το ετσι θελω.....!!!!

 

ησουνα απο τις τυχερες...

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τσαντίστηκα την Κυριακή που είχα πάει να κοινωνήσω τον μικρό και βγάλανε 2 δίσκους μήπως πάμε να αλλάξουμε λίγο το θέμα όμως η μου φαίνεται;

στραβα κι αναποδα που εχουν συμβει στις βαφτίσεις:

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τον αερα και τα μπαλονια μας ετυχε και μας !!!!εχει δικιο το γιασεμακι....δυστηχως τα ειχα κανονισει ολα απο την προηγουμενη και δεν μπορουσα να κανω πισω....ειχα παρει δυο μεγαλα πες κιουπια και ειχα φουσκωσει μπαλονια πανω σε στικ σαν μπουκετο θα φαινονταν :? στο πανω μερος ειχα μπαλονια με ηλιο να φτανουν μεχρι ψηλα!!!!αλλα ο τρελο αερας δεν αφησε τιποτα στην θεση του.....ευτυχως το προηγουμενο βραδυ εβαλα βοτσαλα στα κιουπια αλλιως θα τα εψαχνα οπως τα μπαλονια......

τσαμπα η εμπνευση και η δουλεια μου.......

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμας δεν ηρθε ο κυριος που ειχαμε κανονισει για βιντεο :twisted: .

Ειχα παει απο νωρις στη εκκλησια και κατι μου ελειπε και μετα ειδα την αδεφη την κουμπαρας μου με μια καμερα και καταλαβα ποιος ελειπε.

τον πηρε ο αντρας μου και του λεει το ξεχασα ερχομαι βεβαια του ειπαμε οχι σιγα μην περιμενουμε εναν ...............επαγγελματια.

ζητησαμε την καμερα και μας την εδωσαν, ας ειναι καλα που ειχαν παρει μαζι τους αλλιως δεν θα ειχαμε βιντεο.

Α εννοειτε οτι τον ειχαμε παρει μερικες μερες πριν τηλεφωνο για να δουμε αν ειναι ολα ενταξει

Link to comment
Share on other sites

Ωραίοι επαγγελματίες!!! Εμάς μας πήραν μισή ώρα πριν τη βάφτιση από το ζαχαροπλαστείο και μας είπαν ότι έδωσαν τα παστάκια μας σε άλλη βάφτιση :shock::shock: . Περίμεναν οι γονείς μου εκεί να αλλάξουν όνομα πάνω στα κουτάκια για να πάρουν τα άλλα!!

Ευτυχώς προλάβαμε, αλλά στην άλλη βάφτιση θα μοίραζαν οι άνθρωποι παστάκια που αντί να γράφουν Γιώργος, έγραφαν Ηλίας!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια, η βαπτιση ειναι μυστηριο, ειναι η καταβαση του Αγιου Πνευματος στον ανθρωπο, γινομαστε Χριστιανοι,αλλιως, δε διαφερουμε απο εναν Τουρκο.

Αλλο τι κανει ο ανθρωπος που δεν ανταποκρινεται σε οσα διδαξε ο Θεος μας και που οφειλε να ειναι γνησιος αντιπροσωπος Του. Αυτος θα λογοδοτησει στον Θεο..

. Εμεις ομως ας μην παρασυρομαστε απο τα ασχημα, τα ευωδιαστα λουλουδια να μυριζουμε και οχι τα αποβλητα. Υπαρχουν υποδειγματα ιερεων. Ας παμε εκει για βαπτιση και ας αφησουμε να γινει το μυστηριο οπως αρμοζει.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

στη βαφτιση του γιου μου δεν ειχαμε τιποτα περιεργο.Στης κορης μου αρχισε ξαφνικα να βρεχει(την ωρα που πηγαιναμε στην εκκλησια) αλλα μιλαμε για πολλη βροχη,τρεχαμε απο το αυτοκινητο στην εκκλησια.Μολις φτασαμε διαπιστωνουμε πως δεν ειχε ερθει ο φωτογραφος και ο υπαλληλος του για το βιντεο.Φρικαρα,δεν ειχα το κινητο του(γνωριζομαστε απο παλια,ενα διαστημα καναμε παρεα κι ειναι πολυ καλος στη δουλεια του),βρηκα της μανας του,αυτη μου εδωσε του σπιτιου του κι η γυναικα του το κινητο.Επιτελους τον βρηκαμε,και μας ειχε ξεχασει!!Φρικη,ο κοσμος ηταν εκει,πως να περιμενουμε; ξεκινησε το μυστηριο,καποιος τραβουσε με ερασιτεχνικη καμερα κι ευτυχως πριν παμε στον κυριως ναο εφτασε μια φωτογραφος.Το βιντεο ηρθε λιγα λεπτα πριν τελειωσουμε,κι ετσι δεν εχουμε.Τουλαχιστον οι φωτογραφιες βγηκαν ωραιες.Απο τη συγχυση που πηρα δεν μπορουσα να κοιμηθω δυο μερες.Δεν μπορουσα να πιστεψω πως το εκανε αυτο σε μενα(επειδη γνωριζομασταν προσωπικα και του ειχα δωσει πολλη δουλεια,περιμενα καλυτερη αντιμετωπιση).Οταν μετα πηγα στο μαγαζι,τα ακουσε κανονικα,ζητουσε συγγνωμη αλλα τι να το κανω.Εν τελει δεν δεχτηκε χρηματα για τις φωτογραφιες(παρολο που επεμεινα πολυ).Εκτος απο αυτο,απο την πολυκοσμια δεν μπορουσα να δω τη διακοσμηση που ειχε ετοιμαει η νονα με χωνακια καραμελιτσες κλπ,(δεν ξερω τελικα πως ηταν!!) ο αντρας μου ειχε ξεχασει τα κερματα που θα εδινε για τα παιδακια στο αυτοκινητο αλλα τουλαχιστον μετα στο τραπεζωμα ολα πηγαν καλα

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος της "χαιρετούρας" στήθηκε ένας παπάς και πούλαγε λαχνούς!!!! ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κατά τα άλλα ήταν μια υπέροχη βάπτιση και δεν πήγε τίποτα στραβά...

 

(όσο για τα μπαλόνια, είχε και σε εμάς αέρα, αλλά το είχαν προβλέψει από το μαγαζί και τα είχαν στερεώσει πολύ καλά)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

:lol::lol::lol:

Αυτα δεν ειναι τίποτα.

Εμας το καμάρι μας εκανε εμετο πανω στον Παπα απο το πολυ το κλάμα.

Ελπιζω να σας αποζημίωσα ολες και ολους για το φερσιμο των παραπανω

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει το καμαρι και καλα που τους εκανε..!!!!!!!!ταλιπωρηθηκε πολυ ε????

 

μα ειναι βαρβαρο αυτο το εθιμο.......

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Eγω κοριτσια οταν ειμουν μικρη πηγα να κινωνισω και μολισ ειχε τελειωσει την κινωνια και εμπενε στο ιερο

με ιδε που ηθελα να κινωνησω και δε με κινωνησε

πισμωσα και ειπα οτι δε ξανακινωνω

πηγα στην αλη ενωρια και με κινωνισε

φανταστιτε πωσ νοιθει ενα παιδι οταν το πλιγωνουν ετσι

μπορουσε να με κινωνησει και να μου ελεγε οτι καλιτερα ειναι την αλη φορα που θα κινωνησησ να ερθεισ να ακουσεισ και τη λιτουργια

τωτε θα τον καταλαβενα

απλοσ τωρα ξερω οτι πολοι λιγοι παπαδεσ ειναι ιερεισ ολοι οι αλοι ειναι επαγκελματιεσ!!!!!!!!!!

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει το καμαρι και καλα που τους εκανε..!!!!!!!!ταλιπωρηθηκε πολυ ε????

 

μα ειναι βαρβαρο αυτο το εθιμο.......

 

βασικα μια χαρα ηρεμη ηταν...μεχρι που ο αγριανθρωπος επεμενε να την βουτηξει ολοκληρη μεσα ...λες και αμα την εβρεχε λιγο...θα χαλαγε το εθιμο.

Τον εκδικηθηκε ομως :lol:

 

Το επόμενο (θεου θελοντος ,μπεμπα επιτρεποντος ,κιαν ο ερμης εχει αναδρομο στον κρονο) θα το βαφτισουμε βγαινοντας απο το μαιευτηριο...οσο μεγαλωνει...τοσο δυσκολοτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol::lol::lol:

Αυτα δεν ειναι τίποτα.

Εμας το καμάρι μας εκανε εμετο πανω στον Παπα απο το πολυ το κλάμα.

Ελπιζω να σας αποζημίωσα ολες και ολους για το φερσιμο των παραπανω

:lol::lol::lol:

 

:lol::lol::lol::lol:

Πεταλουδιτσα μου εισαι η ζωη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, η βαπτιση ειναι μυστηριο, ειναι η καταβαση του Αγιου Πνευματος στον ανθρωπο, γινομαστε Χριστιανοι,αλλιως, δε διαφερουμε απο εναν Τουρκο.

Μα ρε παιδια! ελεος πια! τι ειναι αυτα που διαβαζω? ας σκεφτομαστε και λιγο πριν γραψουμε...γιατι τι εχει ο τουρκος καλη μου κ θελεις να διαφερεις? λεπρα?

αντε να μη τα παρω παλι πρωινιατικα... :evil:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, η βαπτιση ειναι μυστηριο, ειναι η καταβαση του Αγιου Πνευματος στον ανθρωπο, γινομαστε Χριστιανοι,αλλιως, δε διαφερουμε απο εναν Τουρκο.

Μα ρε παιδια! ελεος πια! τι ειναι αυτα που διαβαζω? ας σκεφτομαστε και λιγο πριν γραψουμε...γιατι τι εχει ο τουρκος καλη μου κ θελεις να διαφερεις? λεπρα?

αντε να μη τα παρω παλι πρωινιατικα... :evil:

ΠΕΣ ΤΑ !!!!!!!!!!

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, η βαπτιση ειναι μυστηριο, ειναι η καταβαση του Αγιου Πνευματος στον ανθρωπο, γινομαστε Χριστιανοι,αλλιως, δε διαφερουμε απο εναν Τουρκο.

Μα ρε παιδια! ελεος πια! τι ειναι αυτα που διαβαζω? ας σκεφτομαστε και λιγο πριν γραψουμε...γιατι τι εχει ο τουρκος καλη μου κ θελεις να διαφερεις? λεπρα?

αντε να μη τα παρω παλι πρωινιατικα... :evil:

ΠΕΣ ΤΑ !!!!!!!!!!

 

αυτο που προφανος θελει να πει ειναι οτι η βαπτιση ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα Μυστηρια της Θρησκειας μας. Αν ψαξετε λιγο στο τι ειναι ουσιαστικα η βαπτιση και οχι το ντεκορ της εκκλησιας θα καταλαβετε γιατι αναφερθηκε στον Τουρκο... που μπορουσε να ειναι οποιασδηποτε αλλης θρησκειας, απλα φανταζομαι οτι το εφερε σαν παραδειγμα. και σιγουρα αν δεν πιστευεις γενικοτερα στην θρησκεια της εκκλησιας σου, δεν διαφερεις σε κατι απο εναν αλλοθρησκο...

το να πεσεις σε κακο παπα -που συμφωνω υπαρχουν πολλοι απο αυτους οι οποιοι το βλεπουν σαν επαγγελμα και οχι λειτουργημα, αλλα μην ξεχζναμε και αυτους που αξιζουν πραγματικα και ισως να μην βρισκονται συχνα ή δεν τους βλεπουμε- δεν εχει να κανει με το μυστηριο. το οτι θα σου χαλασει το ολο σκηνικο και θα σε ξενερωσει δεκτο, αλλα ξαναλεω οτι δεν ειναι κατι εθιμοτυπικο η βαπτιση ή ο γαμος που το κανεις για τα ματια του κοσμου... μην το κανεις καθολου... μονο και μονο για να πουν "α, τι ωραιες μπομππονιερες? ή τι ωραιο νυφικο?" και για μενα καλα κανει ο παπας και αντιδρα οταν τα νυφικα πλεον ειναι σαν κομπινεζον και το μπουστο τους δεν το φορας ουτε σε εξαλλη βραδυα με τον αντρα σου... που να παει ο Χριστιανος να βαλει στεφανα αν εσυ του'χεις πεταξει το βυζομπαλο -μπαρδον- ως το λαιμο...

ο καθε ψαλμος, η καθε ευχη, το καθε λεπτο της λειτουργιας καθε μυστηριου σημαινει κατι... αν το ψαξετε λιγο βαθυτερα και το δειτε απο την πλευρα της πιστης και της Εκκλησιας -οχι αυτη που εννοειτε ως κακοι παπαδες ή αυτα που λενε οι παπαδες, γιατι και αυτοι απο καπου τα βρηκαν γραμμενα (και δεν εννοω το οικονομικο κομματι, εννοω το Λειτουργικο)- θα δειτε οτι δεν ειναι ολα τοσο παραλογα...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω πολυ. Και ξερω πολλα για το θεμα της πιστης μας. Αν δε διαβασει καποιος οποτε να εχει αποψη για το θεμα και κυριως αν ζει μονο τυπικα και καλα κανει αν το θελει, δεν μπορει ευκολα να καταλαβει τι εννοω. Εξηγω λοιπον οτι αν οι Αγιοι μας ηταν μη βαπτισμενοι οποτε χωρις το Αγιο Πνευμα που προσελκυει τη Χαρη του Θεου, δε θα ηταν Αγιοι.

 

Η βαπτιση δεν ειναι τυπικη, δεν ειναι οι μπουμπουνιερες, δεν ειναι τελετη. Ειναι μυστηριο και καταγραφεται ως ενα απο τα 7 μυστηρια της πιστης μας. Αν εμεις το κατεβαζουμε και το κανουμε απλα μια αναγκαια πραξη, ειναι αλλο θεμα και δικαιωμα μας.Αν μη τι αλλο, πιο ελευθερο πνευμα που διαχεεται στην πιστη μας, δεν υπαρχει.

 

Ειμαστε τυχεροι που το εχουμε και απλα στεναχωρεθηκα που το βλεπατε ως τελετη και μονο, γι' αυτο και ειχα γραψει τοτε...

 

Και σας παρακαλω, μην προσβαλλετε καποιον αν εχει διαφορετικη σκεψη απο εσας. Και εμπεριστατωμενα ειναι αυτα που γραφω, αν το ψαξετε θα το δειτε και ανακριβειες δε λεω. Ουτε αναφερω μια αποψη, ειναι η επισημη θεση της πιστης μας και οποιος δε συμφωνει, το σεβομαι.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη κοριτσομανα αλλα που κολανε αυτα?

διαβαζεις πολυ και πιστευεις, οκ! αυτα που λες ομως για τους τουρκους δε τα θεωρεις ασχημα? γιατι δηλ θα πρεπει να διαφερεις απο τους τουρκους?

αν θυμαμαι καλα (καθ΄οτι δε διαβαζω κ πολυ) απο το ιδιο υλικο δεν ειναι πλασμενοι οοοολοι οι ανθρωποι? κ ακομη περισσοτερο την ωρα της κρισης ο Θεος με τι κριτηρια θα τους κρινει? αν ηταν ορθοδοξοι η αν ηταν καλοι ανθρωποι? (κ σιγουρα οχι ρατσιστες)

και δε σε προσεβαλλα επειδη εχω διαφορετικη αποψη. σε προσεβαλλα επειδη εκφρασες μια αποψη που προσβαλλει εναν ολοκληρο λαο.

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια ο θεοσ εκανε ολο τον κοσμο ασπρουσ, μαυρουσ, κιτρινουσ

χριστιανουσ μουσουλμανου ,,κλπ

ολοι οι ανθρωποι ειμαστε ιδιοι και για μενα ολοι ισοι στη γη

γιατι λιπον να ξεχωριζουμε τουσ ανθρωπουσ και προπαντοσ που ο θεοσ διδαξε αγαπη και μονο αγαπη

εγω εμαθα και θα μαθω την κοη μου να αγαπαει οτι ον ειναι στη γη

καθε ανθρωποσ οπιαδιποτεσ φιλησ εχει την προσοπικοτιτα του

αυτα πυστευω και ασ εχω τελειωσει μονο το διμοτικο

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...