Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιταμίνες κτλ...


Recommended Posts

Κορίτσια πότε ξεκινήσατε να παίρνετε βιταμίνες και ποιές είναι αυτές?

Εγώ από την αρχή της εγκυμοσύνης (5η εβδομάδα) παίρνω 2 χαπάκια φολικό οξύ αλλά για σίδηρο, ασβέστιο ή οτιδήποτε άλλο δε μου έχει πει ο γιατρός. Στην πρώτη(και μοναδική προς το παρόν) γενική αίματος ο αιματοκρίτης ήταν 35.

Αναρωτιέμαι δε θα έπρεπε να έχω ήδη αρχίσει το σίδηρο?

Είμαι στη 12η εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια πότε ξεκινήσατε να παίρνετε βιταμίνες και ποιές είναι αυτές?

Εγώ από την αρχή της εγκυμοσύνης (5η εβδομάδα) παίρνω 2 χαπάκια φολικό οξύ αλλά για σίδηρο, ασβέστιο ή οτιδήποτε άλλο δε μου έχει πει ο γιατρός. Στην πρώτη(και μοναδική προς το παρόν) γενική αίματος ο αιματοκρίτης ήταν 35.

Αναρωτιέμαι δε θα έπρεπε να έχω ήδη αρχίσει το σίδηρο?

Είμαι στη 12η εβδομάδα.

 

Φυλικο οξυ παιρνω απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου.

Ασβεστιο και σιδηρο παιρνω με το που μπηκα στο δευτερο τριμηνο.

Εδω και κανα μηνα παιρνω που και που(μια φορα την βδομαδα) μαγνησιο για τις κραμπες μου.

Φυσικα η καθεμια μας εχει διαφορετικο οργανισμο και αναγκες και καλο ειναι να ρωτησεις τον γιατρο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έπαιρνα από το δεύτερο τρίμηνο Φολικό Οξύ, Ασβέστιο, Σίδηρο και Μαγνήσιο. Αλλά καλύτερα ξέρει ο γιατρός σου. Κάθε οργανισμός έχει άλλες ανάγκες...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιρνω ασβεστιο και σιδερο με φολικο οξυ (χαπι 2 σε 1) απο τον δευτερο μήνα της εγκυμοσυνης .

 

Αλλα μην ανησυχεις ειναι και θεμα γιατρου και αναλογα με τις εξετασεις θα σου δωσει τα αναλογα φαρμακα :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν παιρνω τιποτα,γιατι ολα δειχνουν αψογα!Απο εκει και περα ο γιατρος εχει την τελικη γνωμη..

 

και 2ος γιος μου ειναι 4 μηνων και 3 ημερων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είσαι μέσα στο μυαλό μου, με πρόλαβες, ήθελα να το θέσω κ γω!!! Εμένα μου έδωσε φολλικό κ μαγνήσιο( για αποφυγή συσπάσεων του τράχηλου - εχω ιστορικό σ' αυτο)Σήμερα τη ρώτησα αν πρέπει να πάρω ασβέστιο, το διαβάζω παντού ότι χρειάζεται, όχι ακόμη είπε!!! 2 φέτες έμενταλ ισοδυναμούν με 2 ποτήρια γάλα,είπε!!! Σίσηρο? όχι ακόμη, είπε!!! Θυμάμαι ωστόσο στην άτυχη κύηση μου ότι φολλικό κ ασβέστιο κ Β12 έπαιρνα από την 6η εβδομάδα. Μάλλον είναι θέμα γιατρού κ περιστατικού.

 

ΦΙΛΟΥΔΙΑ

Link to comment
Share on other sites

εγω και στις δυο εγκυμοσυνες περνω σιδηρο ,φυλλικο και βιταμινες(neodicalets) απο την αρχη της εγκυμοσυνης με αιματοκριτη 35 στην πρωτη και 33 τωρα.ασβεστιο ξεκινας απο τον τριτο μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τη ρώτησα αν πρέπει να πάρω ασβέστιο, το διαβάζω παντού ότι χρειάζεται, όχι ακόμη είπε!!!

 

Εγώ ασβέστιο πήρα μόνο αφού γέννησα και μόνο για όσο θήλασα.Επίσης ούτε σίδηρο πήρα λόγο δυσανεξίας που εμφάνισα κατά την εγκυμοσύνη.Όλη την εγκυμοσύνη την έβγαλα με φυλλικό οξύ μόνο.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...