Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εντονος βήχας


Recommended Posts

Εδω και περιπου 1 εβδομαδα εχω εντονο βηχα ...

 

Πηρα τον γιατρο και μου ειπε να παρω bisolvon , πηρα και bisolvon αλλα καμια βελτιωση

 

Απο σήμερα μου ποναει πλεον και το στηθος καθε φορα που βηχω..

 

Δοκιμασα τα παντα, ζεστα , διαφορα πρακτικα με μελι και λεμονι αλλα δυστυχως τιποτα

 

Ξερετε αν αυτος ο βηχας εππηρεαζει το μωρο, ανυσηχω πολυ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κατι αναλογο επαθα και εγω και το ξεπερασα με ενα σιροπι που λεγεται Duxill και ειναι πολυ δυνατοτερο απο ολα τα υπολοιπα (να φανταστεις οτι πρεπει να πινεις μονο ενα κουταλι την ημερα και μονο μετα το φαγητο) αλλα δεν ξερω αν ενδεικνυται σε περιοδο εγκυμοσυνης!!!!

Καλυτερα ρωτα τον γιατρο σου! :)

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το περασα και εγω και τελικα δεν γλιτωσα την αντιβιωση... νομίζω ότι πρεπει να σε ακροαστει και καποιος παθολογος.. παντως μην ανησυχεις.. απλά ενημερωσε το γιατρο σου οτι δεν ειχες βελτιωση και θα σε καθοδηγήσει.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Παρε αμεσως παθολογο - πνευμονολογο και σε συνδυασμο με τον γυναικολογο σου να σου δωσουν αγωγη.... Μολις εφυγε ο γοιατρος και μου ειπε οτι κανονικα επρεπε να κανω εισαγωγη σε νοσοκομειο απο σοβαροτατη λοιμωξη αναπνευστικου - θα ανοιξω ποστ !

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να σε ακροαστεί γιατρός βασικά. πνευμονολόγος όχι μόνο παθολόγος.

κάποτε είχα πάει και καμία σχέση η αντιμετώπιση αλλά και εξέταση.

είναι απο ότι κατάλαβα απο τις ειδικότητες που δεν πρέπει να τις αποφεύγουμε... και λίγοι καταφεύγουμε σε αυτούς.

μόνο αυτοί όμως δίνουν το σωστό φάρμακο..αν δεν γίνεται χωρίς.

το bisolvon το έπερνα παλιά αλλά δεν ήταν τελικά το σωστό φάρμακο...

 

στην γερμανία για μια εγχείριση που είχα πάει, μια μητέρα την είχαν συνεχώς με υγραντήρα,όλη μέρα όλη νύχτα, για να μην της δώσουν φάρμακα & αντιβίωση, έβηχε συνεχώς αλλά αυτό δεν τους ανησυχούσε..

 

πήγαινε και πάρε έναν απο το φαρμακείο (ρώτα και τον γιατρό αν θα κάνει καλό, αλλά βασικά, είναι το καλύτερο που είναι χωρίς φάρμακο)

αλλιώς κάνε ζεστά μπάνια και μείνε στους υδρατμούς, πολύ ώρα. θερμαινόμενο μαξιλαράκι ή θερμοφόρα στην περιοχή του στήθους ή πίσω στην ωμοπλάτη - όχι πιο χαμηλά - βοηθάει στο να βγεί το φλέμα πιο εύκολα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω κοριτσια για τις συμβουλες ...

 

Μιλησα με τον γιατρο χθες και μου ειπε να συνεχισω αυτα που εκανα ...

Δλδ αποχρεμπτικο (bisolvon) πολλα ζεστα και επισης αυτο που ειπε η Μαρια πιο πανω ζεστο νερο σε πλατη στηθος ...

 

Για αντιβηχικο και αντιβιωση δεν θελει να παρω ..

 

Ευτυχως απο χθες αρχισε σιγα σιγα να υποχωρει αλλα ακομη βηχω αρκετα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια για τις συμβουλες ...

 

Μιλησα με τον γιατρο χθες και μου ειπε να συνεχισω αυτα που εκανα ...

Δλδ αποχρεμπτικο (bisolvon) πολλα ζεστα και επισης αυτο που ειπε η Μαρια πιο πανω ζεστο νερο σε πλατη στηθος ...

 

Για αντιβηχικο και αντιβιωση δεν θελει να παρω ..

 

Ευτυχως απο χθες αρχισε σιγα σιγα να υποχωρει αλλα ακομη βηχω αρκετα..

 

Joita περαστικά :):):)

Ελπίζω να σου περάσει σύντομα ο βήχας ωστε να μην ταλαιπωρηθείς άλλο.

Πάντως κι εγω πιστεύω πως αμα συνεχίσει θα ηταν καλύτερα να πας σε πνευμονολόγο.

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ περίπου στον 3ο μήνα είχα έναν πολύ έντονο βήχα, σε τέτοιο βαθμό που πονούσε ο θώρακάς μου από το τράνταγμα.

Mου είχε δώσει κι εμένα bisolvon, 3 κουταλιές της σούπας την ημέρα.

Eυτυχώς δεν χρειάστηκα πολλές μέρες, ήδη από την 3η μέρα είχε σπάσει πολύ ο βήχας.

Περαστικά joita...

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

καλησπέρα!

και γω ταλαιπωρούμαι εδώ και ένα μήνα από πολύ έντονο βήχα που μου έμεινε από κρύωμα, διανύω την 17η εβδομάδα εγκυμοσύνης και αναρρωτιέμαι αν επηρεάζεται το μωρό από την έντονη αυτή δραστηριότητα...

πρόσφατα επισκέφτηκα ΩΡΥΛΑ και μου έδωσε αντιβίωση και εισπνοές (Αερολίν κλπ) για 10 μέρες. Ήδη ο βήχας έχει υποχωρήσει αισθητά και αισθάνομαι καλύτερα. Ειχα πάθει τραχειίτιδα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλησπέρα και καλή )(ρονιά! κι εγώ βή)(ω-βή)(ω-βή)(ω... είναι ξερόβη)(ασ. δε με νοιάζει για μένα, θα το περάσω. αυτό που με αγ)(ώνει είναι μήπωσ είναι κακό για το μωρό...

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...