Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τί κάνουμε με τα εφηβικά t-shirts (συγκροτημάτων κ.α)


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.Τί κάνουμε όταν τα 14 χρονα απαιτούν τα ρούχα τους να είναι με στάμπες συγκροτημάτων (AC/DC, metal κλπ), μαύρα με ό,τι αηδία είναι επάνω τους ;Ο σύζυγος ούτε να το συζητήσει ( αν μπεί τέτοιο στο σπίτι θα το σκίσω) και ο μικρός να ουρλιάζει ότι ο μπαμπάς είναι οπισθοδρομικός, πίσω από το φεγγάρι κ.α. Πόση υπομονή να κάνεις; & μαύρα παπούτσια, μαύρη μπλούζα θα βγάλουν την λαίλαπα το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλους.Τί κάνουμε όταν τα 14 χρονα απαιτούν τα ρούχα τους να είναι με στάμπες συγκροτημάτων (AC/DC, metal κλπ), μαύρα με ό,τι αηδία είναι επάνω τους ;Ο σύζυγος ούτε να το συζητήσει ( αν μπεί τέτοιο στο σπίτι θα το σκίσω) και ο μικρός να ουρλιάζει ότι ο μπαμπάς είναι οπισθοδρομικός, πίσω από το φεγγάρι κ.α. Πόση υπομονή να κάνεις; & μαύρα παπούτσια, μαύρη μπλούζα θα βγάλουν την λαίλαπα το καλοκαίρι.

 

αχ τι μου θύμισες τώρα, εμείς είχαμε τα fly τα μπουφάν καλοκαιριάτικα...

μίλα μωρέ λίγο στο σύζηγο να τον καλμάρεις...μπόρα είναι θα περάσει

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

μα... και στις δικες μας εποχες πολλοι φορουσαν τετοια. νομιζα οτι τωρα πια ειναι απολυτως αποδεκτα και απο τους μεγαλους. ας μην γινομαστε τοσο σκληροι. άλλα πραγματα ειναι ασχημα και επικινδυνα όσον αφορα τα παιδια στην εφηβεια και την προεφηβεία

Link to comment
Share on other sites

εχω κορη και ειναι 10 μηνων

αν καποτε μου ζητησει τετιου ειδους μπλουζα θα την αφησω με την προυποθεση συμφωνια να μην μου φοραει δρακουλιαρικες σταμπες με νεκροκεφαλες γιατι ανατριχιαζω

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω στο γυμνάσιο φόραγα μπλούζα των Metallica, Doc Martens (ναι κατακαλόκαιρο τις φόραγα) και ντύσιμο total black. Μετά μου πέρασε.

Έφηβοι είναι, προσπαθούν να βρουν την ταυτοτητα τους, προσπαθούν να διαφοροποιηθούν από τα παιδιά και απο τους μεγάλους. Όσο χαζό και αν μας φαίνεται το ντύσιμο είναι πολυ σημαντικό για την προσπάθεια τους. Οι κίνδυνοι βρίσκονται αλλού

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να συμφωνισω με την μμαρια και να πω και κατι αλλο!τι εχουν καλε οι μπουζιτσες?μια χαρα ειναι!πηγαμε στην συναυλια ac/dc περισσι με τα παιδια τα μεγαλα και περασαμε φανταστικα!και φυσικα πηραν τα παιδια και τις μπλουζιτσες τους.ενταξει εμεις ακουμε ροκ ειμαστε ροκ και εχω τρια υπεροχα παιδια εμενα το προβλημα μου ηταν ποτε θα μεγαλωσουν να ακουω την μουσικη μου τερμα και να ''γουσταρω'',ομως περα απο αυτο σκεφτειτε οτι οταν ενα παιδι στερειτε τον πειραματισμο και το καινουργιο(μεσα σε λογικα ορια δεν λεμε να κανει τατου και να γεμισει τρυπες)αυτο δεν υπαρχει περιπτωση να μην το βγαλει σε μεγαλυτερη ηλικια και φυσικα θα του μεινει τι?οτι ο γονιος μου οταν ημουν 14-15 δεν με αφηνε να βαλω την μπλουζα των iron maiden.και μην σκεφτεις οτι τωρα ειναι μια μπλουζα αυριο θα ειναι κι εγω δεν ξερω τι!δεν υπαρχει τετοιο θεμα ο γιος μου ειναι 16 η κορη μου ειναι στα14 εγω σε πληροφορω ημουν πολυ τρελη τα παιδια μυο ουτε ακουμπησαν.ενα μαλλι μακρι αυτο το αγορι μου να μην αφηνει πια!;)

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου έλεγε ότι ο 14χρονος γιός της ζήτησε να βάλει σκουλαρίκι. Και εκείνη γεμάτη ενθουσιασμό του είπε "ναι και βέβαια και να βάλεις και στη μύτη και όταν μεγαλώσεις και άλλο, αν θέλεις και στη γλώσσα". Το παιδί σοκαρίστηκε τόσο από την αντίδραση της μάνας του, που της "είπε εσύ δεν πας καλά. Δε θα βάλω τίποτα". Και όντως δεν έκανε τίποτα.

 

Καμιά φορά όταν αντιδρούν οι γονείς με απόλυτη άρνηση, έχουν ακριβώς τα αντίθετα αποτέλεσματα. Αντίθετα όταν πάνε με τα νερά των παιδιών,εκείνα γρήγορα βαριούνται και αλλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

μα... και στις δικες μας εποχες πολλοι φορουσαν τετοια. νομιζα οτι τωρα πια ειναι απολυτως αποδεκτα και απο τους μεγαλους. ας μην γινομαστε τοσο σκληροι. άλλα πραγματα ειναι ασχημα και επικινδυνα όσον αφορα τα παιδια στην εφηβεια και την προεφηβεία

Συμφωνω ειναι μια περιοδος που θα περασει απλα υπομονη και να χαλαρωσει λιγο ο μπαμπας:)

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου έλεγε ότι ο 14χρονος γιός της ζήτησε να βάλει σκουλαρίκι. Και εκείνη γεμάτη ενθουσιασμό του είπε "ναι και βέβαια και να βάλεις και στη μύτη και όταν μεγαλώσεις και άλλο, αν θέλεις και στη γλώσσα". Το παιδί σοκαρίστηκε τόσο από την αντίδραση της μάνας του, που της "είπε εσύ δεν πας καλά. Δε θα βάλω τίποτα". Και όντως δεν έκανε τίποτα.

 

Καμιά φορά όταν αντιδρούν οι γονείς με απόλυτη άρνηση, έχουν ακριβώς τα αντίθετα αποτέλεσματα. Αντίθετα όταν πάνε με τα νερά των παιδιών,εκείνα γρήγορα βαριούνται και αλλάζουν.

Εχω πεθανει στα γελια,αλλα ειναι γεγονος οταν τους πας με τα νερα τους πετυχαινεις ακριβως αυτο που θες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν φορούσα τέτοια, αλλά ήμουν πιο grunge - λουλουδάτα φορέματα με μπότες Vermacht και Doc Martens, χαχαχα. Το ντύσιμο που περιγράφεις το έκανε το τότε αγόρι μου και νυν σύζυγος (το μόνο άσπρο στην εμφάνισή του ως τα 18 του ήταν οι αθλητικές του κάλτσες) :mrgreen:. Αυτό που μου άρεσε τότε πάνω του ήταν τα μακριά μαλλια του (πλέον δεν έχει τόσα :lol:)

 

Κι εγώ θα έλεγα να προσπαθήσεις να εξηγήσεις στον μπαμπά του ότι δεν είναι τίποτα κακό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kλασικές κοντρίτσες γονιών-παιδιών... Έφτασα 26, έκανα παιδί και η μαμά μου ακόμα θέλει να βγάλω τα σκουλαρίκια από τη μούρη μου, χαχαχα!

X4v5p2.png

Ζω το απόλυτο θαύμα με την Αθηνά μου!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τις προλαλήσασες. Άστον να βάλει μπλουζάκια με συγκροτήματα που του αρέσουν. Μόνο αν κάτι είναι πολύ ακραίο να του πεις να μην το προτιμήσει. Δηλαδή δρακουλιάρικα και διάφορα αιμοσταγή ας τα αποφύγει για να μην έχει κόντρα και με το μπαμπά. Μόδα είναι θα περάσει και μεγαλώνοντας θα σκεφτεί διαφορετικά.

Εσείς να είστε κοντά του στα υπόλοιπα θέματα με διάλογο και τα μπλουζάκια είναι κάτι περαστικό.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω κι εγω με τα κοριτσια

Κι εγω φορουσα διαφορες τετοιες και DocMartins καλοκαιριατικα και αν αντιδρουσε η μανα μου το εκανα επιτηδες αν συμφωνουσε για να της παω κοντρα δεν το εκανα

ΕΦΗΒΕΙΑ:mrgreen:

4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.Τί κάνουμε όταν τα 14 χρονα απαιτούν τα ρούχα τους να είναι με στάμπες συγκροτημάτων (AC/DC, metal κλπ), μαύρα με ό,τι αηδία είναι επάνω τους ;Ο σύζυγος ούτε να το συζητήσει ( αν μπεί τέτοιο στο σπίτι θα το σκίσω) και ο μικρός να ουρλιάζει ότι ο μπαμπάς είναι οπισθοδρομικός, πίσω από το φεγγάρι κ.α. Πόση υπομονή να κάνεις; & μαύρα παπούτσια, μαύρη μπλούζα θα βγάλουν την λαίλαπα το καλοκαίρι.

 

 

αν ειναι heavy metal συγκροτηματα(AC/DC,IRON MAIDEN,METALLICA κλπ) και φυσικα να βαλει το παιδι!συμφωνω!

 

υπαρχουν μπλουζες με τις σταμπες διαφορων συγκροτηματων που ειναι πολυ ομορφες ,χωρις να εχουν αηδιες και τερατα πανω τους

και καλυτερα να φοραει αυτες!φανταζεσαι να ελθει το παιδι με σταμπα του Χριστοδουλοπουλου?:mrgreen::mrgreen:

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.Τί κάνουμε όταν τα 14 χρονα απαιτούν τα ρούχα τους να είναι με στάμπες συγκροτημάτων (AC/DC, metal κλπ), μαύρα με ό,τι αηδία είναι επάνω τους ;Ο σύζυγος ούτε να το συζητήσει ( αν μπεί τέτοιο στο σπίτι θα το σκίσω) και ο μικρός να ουρλιάζει ότι ο μπαμπάς είναι οπισθοδρομικός, πίσω από το φεγγάρι κ.α. Πόση υπομονή να κάνεις; & μαύρα παπούτσια, μαύρη μπλούζα θα βγάλουν την λαίλαπα το καλοκαίρι.

 

Ε και τί έγινε? Και αφίσες να βάλει στο δωμάτιό του (βάζουν ακόμα τα παιδιά :lol::lol::lol:) και συλλογή να κάνει... Φυσιολογικό στάδιο της εφηβείας είναι. Γιατί να τον εμποδίσετε?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol: Βλεπω ολες ειμαστε μια και μια διαλεγμενες!!!

Χι χι και εγω τα φορουσα ετσι και χειροτερα. Και τωρα στα γεραματα αποφασισα να παω να "χτυπησω" ενα τατουαζ με 2 νεραιδες και η μαμα μου εχει φρικαρει (ναι , ακομα!)

 

Ολα αυτα ειναι μια μοδα, μια φαση της ηλικιας και το ξερεις φυσικα. Το θεμα ειναι να επικοινωνεις με το παιδι, να ξερει πως θα εισαι παντα εκει εαν σε χρειαστει. Εγω την κορη μου της λεω διαρκως πως "ειμαι μαμα και οταν κανεις χαζομαρες θα φωναξω και θα σε μαλωσω, στα σοβαρα και δυσκολα ομως , αφου φωναξω και τσιριξω, θα σε παρω αγκαλια και μαζι σαν γροθια θα τα καταφερουμε ο,τι και αν ειναι". Να πω και του στραβου το δικιο εμενα ειναι 7 χρονων ακομα...Εχω μελλον!Ελπιζω μονο μη γινω σαν τη μαμα μου! :lol:

 

 

Dawn, εγραψεςςςςςςς

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τίποτα τραγικό αυτα τα μπλουζάκια πια...

ΚΑλό ειναι να ειμαστε κοντα στα παιδια μας, η εφηβεία ειναι μια περίοδος γεματη αντιδράσεις!

 

Υγ. και εννοειται οτι φορουσα martens καλοκαιριάτικο!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Όλοι ή σχεδόν όλοι περάσαμε από το κορακοντύσιμο, metal style και rock in mind!

Το χειρότερο είναι αυτό:

φανταζεσαι να ελθει το παιδι με σταμπα του Χριστοδουλοπουλου?:mrgreen::mrgreen:
Link to comment
Share on other sites

σας διαβαζα τωρα και θυμηθικα ...στα 14 μου πηρα το ξυραφι και ξυρισα τα μαλια μου στα πλαγια,μεγαλη φραντζα να μην φαινετε το προσωπο και χαιτη.χαχαχαχαχαχχα η μανα μου επαθε σοκ!!τωρα θα τα ξυριζα?αμ δε!καθε πραγμα στον καιρο του που λενε αφηστε τα παιδια να κανουν πραγματα που δεν μενουν αν τα αγαπατε!και αυτο θα τα δωσει μεθαυριο μεγαλη ισσοροπια στην ψυχουλα τους!και τα τατου και τις τρυπες μετα τα 18 που θα ναι αυτα υπευθινα για τον εαυτο τους!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου από τώρα φοράει μπλουζάκια συγκροτημάτων κι ακόμα δεν χρόνισε. Πόσο πια οπισθοδρομικός είναι ο σύζυγος; Με κοστούμια μεγάλωσε; Άστε το παιδί ελεύθερο να φορέσει ότι θέλει, άλλωστε ο χαρακτήρας δεν διαμορφώνεται από τα ρούχα. Κάνε συμφωνία με τον γιο να του φέρνει καλούς βαθμούς πχ (να έχει κάτι να τον αποστομώνει) και θα τα δεχτεί σιγά σιγά κι αυτά ;)

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τον λόγο που θύμωσε ο σύζηγος....

Δηλάδη αν ήθελε να φοράει φαρδια παντελόνια ράπερ και Hip hop να του φαίνεται ο ποπός ή αν ήθελε να είναι λαικός ..... όλοι περνάμε τις φάσεις μας και τις εποχές μας...

Θυμάμαι εμείς είμασταν τον καιρό εκείνο με τα τσουλούφια...Τα αγόρια ξυριζαν το κεφάλι και αφήναν κάτι τσουλούφια μέχρι το σαγόνι και πάνω έκαναν κούρεμα "τασάκι"..Τα κορίτσια είχαμε το περίφημο κοκορακι μπροστά που βάζαμε 5 κιλά λακ για να σταθεί ή θυμάμαι χαρακτηριστικά όπως είπε και πιο πάνω η άλλη κοπέλα τα flyin με τις κονκαρδες και τις σφαιρούλες δεξια στο μανίκι....

Θυμάμαι τα παπούτσια με τα σιδεράκια που είχαν βγάλει σε στυλ κλακετών (είχε γίνει χαμός).....

Είναι πουριτανός ο σύζηγος???? Δεν είχε κάνει την επανασταση του αυτός όταν ήταν μικρός??? :D:D:D:D

 

 

εμείς εντωμεταξύ επειδή είμαστε ζευγάρι ροκάδες και οι 2, το παιδί μας ήδη σκεφτόμαστε να του μακρύνουμε μαλλάκια (αν είναι αγοράκι) και τα σχετικά στο κοριτσάκι μας και οι γονείς μας έχουν φρικάρει που τους τα λέμε...αχαχαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα ρημάδια τα παπούτσια με τις κλακέτες κλατς κλουτς μου έκαναν ζημιά στα δάχτυλα στο τέλος, τι κόλλημα κι αυτό, καλοκαιριάτικα παπάριαζα!

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...