Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κύρου Θεσ/νίκη


Recommended Posts

Voula71, πράγματι η κα Κύρου ασχολείται με την υπογονιμότητα και κατέχει 2 διδακτορικά επ' αυτού. Από τις καταχωρήσεις των απόψεων όλων όσων γράφουν εδώ μέσα, εύκολα μπορείς να διαπιστώσεις ότι ο κάθε άνθρωπος (και καλά κάνει) έχει την άποψή του, τις προτιμήσεις του, τα κριτήριά του, ωστόσο όλοι έχουμε έναν κοινό στόχο να αποκτήσουμε μωρό. Σωστά? Κι εγώ με τη σειρά μου έκανα μια έρευνα αγοράς. Επισκέφτηκα όλα τα κέντρα της Θεσσαλονίκης και δύο της Αθήνας, συνεργάστηκα με 4 από αυτά και όπως καταλαβαίνεις είχα αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες στο ενεργητικό μου. Έκανα, στο μεταξύ, όλες τις εξετάσεις που διάβασα ότι υπάρχουν (ανοσολογικές, θρομβοφιλίας, για ιογενή αίτια, ηλεκτρονική μικροσκόπηση και υποδεκτικότητας ενδομητρίου, κ.ά.), παρότι ένας γιατρός μου έλεγε ότι "είναι πεταμένα λεφτά" καθώς οι πιθανότητες να βρεθεί το αίτιο είναι ελάχιστες. Με την κα Κύρου ξεκινήσαμε τη συνεργασία μας αρχές του 2014. Υπήρξε μήνας που δεν ανταποκρίθηκα στα φάρμακα, υπήρξε μήνας που δεν πάχαινε το ενδομήτριο, υπήρξε μήνας που δεν πήραμε ούτε ένα ωάριο, ωστόσο αρχές Αυγούστου πήρα μια θετική χοριακή, που δεν πίστευα κι εγώ η ίδια! Αυτό που έχω να μαρτυρήσω είναι ότι είναι πολύ τυπική στη δουλειά της, δίνει σημασία στη λεπτομέρεια, ποτέ δεν παρουσίασε την κατάσταση με υπεραισιοδοξία κι ένιωσα εμπιστοσύνη στις γνώσεις και τους χειρισμούς της. Για μένα αυτό το τελευταίο είναι το σημαντικό. Καλό μεσημέρι.

συγχαρητηρια κοπελα μου. σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσηνη. με το καλο!! εγω μενω αθηνα. δεν ηξερα οτι η γιατρος ειναι στη θεσσαλονικη.σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα

απο την πλευρά μου έχω καταθέσει την εμπειρία μου, αν και ζω στην Αθήνα , και αφού είχα επισκεφθεί 4 μεγάλα κέντρα χωρίς επιτυχίες, λόγω χαμηλής ανταπόκρισης των ωοθηκών, και ηλικίας 43-44, έκανα την τελευταία προσπάθεια μου με την Κύρου.

Την θεωρώ όπως ήδη ειπώθηκε και απο άλλες κοπέλες, προσεκτική , με μεγάλη εμπειρία, θεωρητική κατάρτιση και ψυχραιμία .

Εκανα φυσικό τροποποιημένο κύκλο , κι ετσι έμεινα έγκυος .

Οσο για το κέντρο , όλη η ομάδα διαβάζοντας τα βιογραφικά τους , καταλαβαίνει κάποιος ότι είναι απόλυτα καταρτισμένοι και γνώστες του αντικειμένου.

Οσο για την γραμματεία δεν έδωσα μεγάλη σημασία , ο γιατρός μου και η εμβρυολόγος μέτρησε , και ήταν και οι δυο αποτελεσματικές

Ναι μπορεί να είναι όσα γράφω διθυραμβικά όμως είναι αληθινά και μετά απο πολλές προσπάθειες στάθηκα τυχερή στα χέρια μιας πολύ αξιόλογης γιατρού

Μακάρι να την γνώριζα νωρίτερα , θα είχα γλυτώσει πολλά χρήματα και ταλαιπωρία, γι αυτό και η απόσταση ΑΘΗΝΑ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ δεν ήταν πρόβλημα για μένα

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Aphrodite γεια σαου κ παλι.Περιπου πριν απο μια εβδομαδα σου εστειλα pm κ σου ζητησα πληροφοριες σχετικα με την ηλεκτρονικη μικροσκοπιση ενδομητριου.Εχω οπως σου ειπα πεντε αποβολες αγνωστου αιτιολογιας ,εχω κανει ολες τις εξετασεις,ακομα κ τη συγκεκριμενη κ θα ηθελα να μου πεις αφενος μεν αν σε οφελησε η σου εδωσε καποια πληροφορια,αφετερου δε που την εκανες.Στην Ελλαδα την κανει μονο ενας.Μηπως εστειλες δειγμα στο εξωτερικο?Ειναι σημαντικη εξεταση γιατι δινει πληροφοριες που ενας υπερηχος δεν μπορει.Ειναι σημαντικο να μαθει ο κοσμος κατι γι αυτο γιατι δεν ειναι απο τις συνηθισμενες εξετασεις.Πρεπει ολοι να κατανοησουμε οτι η εξωσωματικη σαν ιατρικη πραξη θα πρεπει να ειναι το τελευταιο κομματι του παζλ.Χρειαζεται πολυ καλη προετοιμασια κ ενδελεχη ελεγχο(αιματολογικο,ανοςολογικο,γυναικολογικο,ενδοκρινολογικο,ελεγχος ενδομητριου)πριν φτασουμε εκει.Οι εξωσωματικοι δεν ειναι μαγοι.Αν μπορεις απαντησε μου μηπως βοηθηθει κ αλλος κοσμος.Πρακτικες συμβουλες χρειαζομαστε!

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει ολοι να κατανοησουμε οτι η εξωσωματικη σαν ιατρικη πραξη θα πρεπει να ειναι το τελευταιο κομματι του παζλ.Χρειαζεται πολυ καλη προετοιμασια κ ενδελεχη ελεγχο(αιματολογικο,ανοςολογικο,γυναικολογικο,ενδοκρινολογικο,ελεγχος ενδομητριου)πριν φτασουμε εκει.Οι εξωσωματικοι δεν ειναι μαγοι.Αν μπορεις απαντησε μου μηπως βοηθηθει κ αλλος κοσμος.Πρακτικες συμβουλες χρειαζομαστε!

 

Ετσι οπως τα λες ειναι! Τύχη δεν υπαρχει αδυναμια υπερπήδησης των εμποδίων που θέτουν οι βιολογικοί παράγοντες , αδυναμία εντοπισμού των αιτιών που χαμηλώνουν τα ποσοστα επιτυχίας. Και επειδη οι εξωσωματικοι θελουν όλη την πίτα για τον εαυτό τους τα φορτώνουν ολα στην τύχη . Αν υπαρχει χρονος και σχετικο χρήμα θα πρεπει να ψαχνόμαστε πριν επισκεφτούμε τα κέντρα.

Οι αιματολογικοι-ανοσολογικοι έλεγχοι δεν ειναι τόσο ακριβοί , οπως και οι υπόλοιποι που αναφέρεις. Τους κανεις και εχεις ενα υπόβαθρο βάσης που πατάς.

Ολα αυτα πριν μπεις στην φασονατζιδικη λογικη του πρωτοκολλου.

Link to comment
Share on other sites

Κ να πω κ κατι αλλο βρε θαναση τωρα που μιλησες για φασονατζιδικο τροπο πρωτοκολου.

Τρεχουμε ολοι να παρουμε ορμονες για να κανουμε πολλα ωαρια.Εκτος απο μικροτερες ηλικιες οπου παραγονται αρκετα, στην ουσια στις μεγαλυτερες γυναικες ποςα δημιουργουνται κ ποσα ειναι ποιοτικα?τα φαρμακα τα καταστρεφουν.Ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο οτι εκεινα του φυσικου κυκλου ειναι καλυτερα.Υπαρχουν βεβαια κ οι γυναικες που χρειαζονται φαρμακα για να παραγουν κυπαρχουν κ τα ζευγαρια εκεινα που χρειαζονται προεμφυτευτικο κ αρα εχουν αναγκη απο ποσοτητα.εκει οκ.τα φαρμακα ειναι σωτηρια.Ποσοι εξωσωματικοι σου λενε απο την αρχη να κανεις τρεις- τεσσερις κυκλους φυσικους κμετα να κανεις μια μεταφορα?δελεω ειναι ψυχοφθορο αλλα ειναι πιο υγειες απο καθε αποψη.Εκει ο εξωςωματικος ως καλος τεχνικος αναλαμβανει την παρακολουθηςη του κυκλου,το παιρνει κ απο κει κ μετα αναλαμβανει το εργαςτηριο.Εκει βριςκονται κ οι αφανεις ηρωες.Ξερεις ποσα καλα εμβρυα χανονται γιατι τα φαρμακα επιταχυνουν το ενδομητριο κ χανεται ο συγχρονισμος?Οι νεες μελετες λενε κατεψυξε κβαλε σε κυκλο χωρις διεγερση.Οι πελατες των φαρμακευτικων δεν ειμαστε εμεις αλλα τα κεντρα.Υπαρχουν τεραστια συμφεροντα απο τα φαρμακα.Ας μη φανατιζομαστε λοιπον.Ας βρουμε τροπους να φτασουμε στην ιθακη κ ας βοηθησουμε ο ενας τον αλλον με την εμπειρια του.Εδω φαινονται αυτοι που θελουν πραγματικα να βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ να πω κ κατι αλλο βρε θαναση τωρα που μιλησες για φασονατζιδικο τροπο πρωτοκολου.

Τρεχουμε ολοι να παρουμε ορμονες για να κανουμε πολλα ωαρια.Εκτος απο μικροτερες ηλικιες οπου παραγονται αρκετα, στην ουσια στις μεγαλυτερες γυναικες ποςα δημιουργουνται κ ποσα ειναι ποιοτικα?τα φαρμακα τα καταστρεφουν.Ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο οτι εκεινα του φυσικου κυκλου ειναι καλυτερα.Υπαρχουν βεβαια κ οι γυναικες που χρειαζονται φαρμακα για να παραγουν κυπαρχουν κ τα ζευγαρια εκεινα που χρειαζονται προεμφυτευτικο κ αρα εχουν αναγκη απο ποσοτητα.εκει οκ.τα φαρμακα ειναι σωτηρια.Ποσοι εξωσωματικοι σου λενε απο την αρχη να κανεις τρεις- τεσσερις κυκλους φυσικους κμετα να κανεις μια μεταφορα?δελεω ειναι ψυχοφθορο αλλα ειναι πιο υγειες απο καθε αποψη.Εκει ο εξωςωματικος ως καλος τεχνικος αναλαμβανει την παρακολουθηςη του κυκλου,το παιρνει κ απο κει κ μετα αναλαμβανει το εργαςτηριο.Εκει βριςκονται κ οι αφανεις ηρωες.Ξερεις ποσα καλα εμβρυα χανονται γιατι τα φαρμακα επιταχυνουν το ενδομητριο κ χανεται ο συγχρονισμος?Οι νεες μελετες λενε κατεψυξε κβαλε σε κυκλο χωρις διεγερση.Οι πελατες των φαρμακευτικων δεν ειμαστε εμεις αλλα τα κεντρα.Υπαρχουν τεραστια συμφεροντα απο τα φαρμακα.Ας μη φανατιζομαστε λοιπον.Ας βρουμε τροπους να φτασουμε στην ιθακη κ ας βοηθησουμε ο ενας τον αλλον με την εμπειρια του.Εδω φαινονται αυτοι που θελουν πραγματικα να βοηθησουν.

 

 

 

Πόσο απόλυτα συμφωνώ μαζί σου..... Κανένας ή σχεδόν κανένας Έλληνας γιατρός δεν τα λέει στον κόσμο αυτά για τα φάρμακα. Και πολλές νέες γυναίκες απορούν που ενώ κάνανε 20 ωάρια τα καλά τους ήταν μόνο δύο ή τρία ή πέντε.... Και στο τέλος δεν συνέλαβαν κιόλας... Μόνο όσοι ψάχνονται τα μαθαίνουν και όσοι διαβάζουν και ξένα άρθρα και ξένες μελέτες και τις νέες οδηγίες χωρών του εξωτερικού με τεράστια πείρα και εμπειρία στην εξωσωματική. Αλλά είναι δυνατόν οι φαρμακοβιομηχανίες να "επιτρέψουν" να διαρρεύσουν αυτές οι πληροφορίες;;; Τεράστια τα οικονομικά συμφέροντα, τα οποία εάν θιγούν θα κλείσουν. Και κανείς δεν αναφέρει και τους κινδύνους για την υγεία των γυναικών μετά τη λήψη ποσοτήτων φαρμάκων. Είχα καιρό να γράψω, αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ μετά από το εύστοχο σχόλιό σου. Ο Θεός μαζί σας...

Link to comment
Share on other sites

Το παρόν θέμα κλειδώνεται προσωρινά

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...