Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατι βρε παιδια???


Recommended Posts

πωπω!!! δεν τα διαβασα όλα!! ρε παιδια...Αλβανοι οι αρβανιτες??? Και αυτό δεν είναι ισοπεδωση?? ειλικρινα με σοκαρετε!!!!!!!!

Σας μιλαει μια βερα αρβανιτισσα και αδιαφορη ως προς οποιαδήποτε εθνικοτητα...για εμενα σημασια εχει μονο ο ανθρωπος από οπου και αν καταγεται....Αν ημουν από την Αλβανια φυσικα και δεν θα κρυβομουν η θα ντρεπομουν.....το ιδιο θα ενιωθα με ο,τι νιωθω τωρα...αγαπη για τη χωρα μου.

Αλλα ιστορικα, αν καποιος ενδιαφέρεται να διαβασει θα δει ότι αυτές οι δυο φυλες εχουν κοινες ριζες πολλλλυυυυυ παλια!!...Οσο κοινες όμως ηταν σε πολλες φυλες στον ελλαδικο και δη βαλκανικο χωρο ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ekabn

    Ekabn 51 δημοσιεύσεις

  • Elpidaz

    Elpidaz 27 δημοσιεύσεις

  • vtgian

    vtgian 18 δημοσιεύσεις

  • Nordor

    Nordor 16 δημοσιεύσεις

πωπω!!! δεν τα διαβασα όλα!! ρε παιδια...Αλβανοι οι αρβανιτες??? Και αυτό δεν είναι ισοπεδωση?? ειλικρινα με σοκαρετε!!!!!!!!

Σας μιλαει μια βερα αρβανιτισσα και αδιαφορη ως προς οποιαδήποτε εθνικοτητα...για εμενα σημασια εχει μονο ο ανθρωπος από οπου και αν καταγεται....Αν ημουν από την Αλβανια φυσικα και δεν θα κρυβομουν η θα ντρεπομουν.....το ιδιο θα ενιωθα με ο,τι νιωθω τωρα...αγαπη για τη χωρα μου.

Αλλα ιστορικα, αν καποιος ενδιαφέρεται να διαβασει θα δει ότι αυτές οι δυο φυλες εχουν κοινες ριζες πολλλλυυυυυ παλια!!...Οσο κοινες όμως ηταν σε πολλες φυλες στον ελλαδικο και δη βαλκανικο χωρο ;)

 

Το "πολύυυυυυυυ παλιά" για το βαλκανικό χώρο εντοπίζεται στην προ Χριστού εποχή :)

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο ακριβως.....ετσι οπως το θετεις φιλη μου ολοι εχουμε κοινες ριζες...οντως :) αυτο ομως δεν σημαινει οτι ολες οι φυλες ειναι ιδιες η εχουν τοσα κοινα χαρακτηριστικα ωστε να θεωρηθουν συγγενεις ;)

Δηλαδη στα ιονια νησια ειναι Ιταλοι οι Ελληνες ?

Ρητορικη η ερωτηση....

 

Για να επανελθουμε στο θεμα μας , γιατι δεν θα πλεξω και το εγκωμιο της αρβανιτιας , θα συμφωνησω οτι πολλοι μεταναστες δεν θελουν να φορολογηθουν.....εξαλλου στην ελλαδα οι περισσοτεροι ειναι παρανομοι και δεν μπορουν να συναψουν συμβασεις εργασιας. Ποιος φταιει για αυτο?? και οι δυο πλευρες.... Και η χωρα της οποιας το δικαιο εχει κενα σε αυτα τα ζητηματα αλλα και οι ιδιοι που γνωριζοντας πως ειναι η κατασταση επιλεγουν να ερθουν....γιατι ελαχιστοι ερχονται επειδη ειναι η τελευταια τους ελπιδα...οι περισσοτεροι ξερουν τα δεδομενα και ξερουν φυσικα και πως να ξεπερνανε τα οποια προβληματα της συγκεκριμενης χωρας ;) Οποτε δεν μπορω να μην συνοπλογισω την δικη τους ευθυνη....

 

Για τη σημαια και τις παρελασεις εγω ειμαι ελαστικη :) οποιος σηκωνει τη σημαια δηλωνει αυτοματα οτι την τιμα και τη σεβεται....δεν με νοιαζει που γεννηθηκε μου αρκει ο σεβασμος στην χωρα μου αν βεβαια αυτος ειναι ουσιαστικος ;)

 

Το εχω ξαναπει παλιοτερα....σαφως δεν φταινε γενικοτερα οι μεταναστες....αλλα και αυτο το βιολακι του να προςπαθουν οι ελληνες να δικεδικησουν καποια προτεραιοτητα που θα τους ειχε εξασφαλιαει λογικα η προσφορα τους στη χωρα αυτη και να κατηγορουνται για ρατσισμο, αν μη τι αλλο ειναι εκνευριστικο για οσους ειναι στα αληθεια αντικειμενικοι και οχι παπαγαλακια της εκαστοτε τσιτατης και μοδατης φιλοσοφιας ;)

Link to comment
Share on other sites

Βρε Λαΐδα, σοβαρά πιστεύεις ότι οι μετανάστες έρχονται στην Ελλάδα από επιλογή, για να εκμεταλλευτούν στο σύστημα; Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι υπάρχει άνθρωπος στον πλανήτη που θα του πεις "διάλεξε τη μία χώρα στην οποία μπορείς να πας ως μετανάστης" και θα σου πει την Ελλάδα; Δηλαδή δε θα θέλει την Αμερική, την Αυστραλία, την Αγγλία, τη Γερμανία και θα προτιμήσει την Ελλάδα; Γιατί; Για να τρέχει σε υπηρεσίες όπου τον έχουν να περιμένει σαν το σκυλί και ΑΝ εξυπηρετηθεί και τελικά να πρέπει να λαδώσει για να κάνει τη δουλειά του; Τη δουλειά που σε οποιαδήποτε από τις παραπάνω χώρες μπορεί να κάνει γρήγορα και εύκολα; Για να έρθει εδώ και όοοοοοταν με το καλό και ααααααν συνταξιοδοτηθεί να περιμένει κάτι μήνες ή και χρόνια πριν πάρει τα λεφτά του; Που πας στη Γερμανία όποια μέρα θες και ρωτάς και σου λένε πότε μπορείς να πάρεις σύνταξη και πόσα θα παίρνεις και μόλις συνταξιοδοτηθείς πας και σε 5 λεπτά έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία και μπαίνει ο μισθός κανονικα; Σε τί να πρωτοανφερθώ, στην υγεία, στην παιδεία, σε τί, βρες τομέα...

 

Όχι Λαΐδα, αυτό δεν ισχύει. Στο λέω ως μετανάστης. Όποιος φεύγει από τη χώρα του το κάνει από ανάγκη, μικρή, μεγάλη δεν έχει σημασία. Και όταν φεύγεις από ανάγκη γίνεσαι πρακτικός, φεύγεις για τα λεφτά, θες οργάνωση, θες να δουλέψεις όχι να τρέχεις στη νοαρχία και στο ικα και στα σύκα και δεν ξέρω εγώ που, θες αυτά να γίνονται εύκολα όχι να σου τρώνε τη ζωή.

Bottomline: οι μετανάστες έρχονται στην Ελλάδα γιατί δε μπορούν να πάνε αλλού. Όποιος μπορέσει να πάει αλλού θα πάει την ίδια μέρα, στο υπογράφω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Βρε Λαΐδα, σοβαρά πιστεύεις ότι οι μετανάστες έρχονται στην Ελλάδα από επιλογή, για να εκμεταλλευτούν στο σύστημα; Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι υπάρχει άνθρωπος στον πλανήτη που θα του πεις "διάλεξε τη μία χώρα στην οποία μπορείς να πας ως μετανάστης" και θα σου πει την Ελλάδα; Δηλαδή δε θα θέλει την Αμερική, την Αυστραλία, την Αγγλία, τη Γερμανία και θα προτιμήσει την Ελλάδα; Γιατί; Για να τρέχει σε υπηρεσίες όπου τον έχουν να περιμένει σαν το σκυλί και ΑΝ εξυπηρετηθεί και τελικά να πρέπει να λαδώσει για να κάνει τη δουλειά του; Τη δουλειά που σε οποιαδήποτε από τις παραπάνω χώρες μπορεί να κάνει γρήγορα και εύκολα; Για να έρθει εδώ και όοοοοοταν με το καλό και ααααααν συνταξιοδοτηθεί να περιμένει κάτι μήνες ή και χρόνια πριν πάρει τα λεφτά του; Που πας στη Γερμανία όποια μέρα θες και ρωτάς και σου λένε πότε μπορείς να πάρεις σύνταξη και πόσα θα παίρνεις και μόλις συνταξιοδοτηθείς πας και σε 5 λεπτά έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία και μπαίνει ο μισθός κανονικα; Σε τί να πρωτοανφερθώ, στην υγεία, στην παιδεία, σε τί, βρες τομέα...

 

Όχι Λαΐδα, αυτό δεν ισχύει. Στο λέω ως μετανάστης. Όποιος φεύγει από τη χώρα του το κάνει από ανάγκη, μικρή, μεγάλη δεν έχει σημασία. Και όταν φεύγεις από ανάγκη γίνεσαι πρακτικός, φεύγεις για τα λεφτά, θες οργάνωση, θες να δουλέψεις όχι να τρέχεις στη νοαρχία και στο ικα και στα σύκα και δεν ξέρω εγώ που, θες αυτά να γίνονται εύκολα όχι να σου τρώνε τη ζωή.

Bottomline: οι μετανάστες έρχονται στην Ελλάδα γιατί δε μπορούν να πάνε αλλού. Όποιος μπορέσει να πάει αλλού θα πάει την ίδια μέρα, στο υπογράφω αυτό.

 

Επειδη δεν εχω καταλαβει το εξης: λες τοσα για την ελλαδα (και εχεις σε ολα δικιο ) για την ζωη εδω αλλα λες κανενας μεταναστης δεν ερχεται επειδη θελει να εκμεταλευτει την κατασταση εδω,δεν του λενε καπου πηγαινε στην ελλαδα ειναι ωραια αλλα προτιμουν Αγγλια Γερμανια κτλπ.Μεχρι εδω συμφωνω απολυτα. Με τα ομως λες στο λεω σαν μεταναστης....οποτε τιθεται το εξης ερωτημα: αν μεταναστευσες εδω τι ηρθες να κανεις ; Γιατι δεν πηγες Γερμανια Αγγλια που ειναι μια χαρα.....αλλιως αν μεταναστευσες απο ελλαδα σε μια προηγμενη χωρα γιατι γυρισες εδω που ειναι ετσι τα πραγματα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη δεν εχω καταλαβει το εξης: λες τοσα για την ελλαδα (και εχεις σε ολα δικιο ) για την ζωη εδω αλλα λες κανενας μεταναστης δεν ερχεται επειδη θελει να εκμεταλευτει την κατασταση εδω,δεν του λενε καπου πηγαινε στην ελλαδα ειναι ωραια αλλα προτιμουν Αγγλια Γερμανια κτλπ.Μεχρι εδω συμφωνω απολυτα. Με τα ομως λες στο λεω σαν μεταναστης....οποτε τιθεται το εξης ερωτημα: αν μεταναστευσες εδω τι ηρθες να κανεις ; Γιατι δεν πηγες Γερμανια Αγγλια που ειναι μια χαρα.....αλλιως αν μεταναστευσες απο ελλαδα σε μια προηγμενη χωρα γιατι γυρισες εδω που ειναι ετσι τα πραγματα;

 

Δε γύρισα πίσω, έφυγα από την Ελλάδα και είμαι ακόμη εκτός Ελλάδας.

Και να πω την αλήθεια, αν μπορούσα κι εγώ θα πήγαινα Αγγλία, Γερμανία ή κάπου στη Σκανδιναβία, αλλά τελικά ήρθα όπου βρήκα δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Δε γύρισα πίσω, έφυγα από την Ελλάδα και είμαι ακόμη εκτός Ελλάδας.

Και να πω την αλήθεια, αν μπορούσα κι εγώ θα πήγαινα Αγγλία, Γερμανία ή κάπου στη Σκανδιναβία, αλλά τελικά ήρθα όπου βρήκα δουλειά

 

Και να συμπληρώσω, είμαι Ελληνίδα με Έλληνες γονείς και χριστιανή ορθόδοξος (όχι σε καμιά αίρεση ή κάτι τέτοιο, απλή βερσιόν είμαι :)), μη νομίζεις ότι έχω κάποιο "όφελος" ας πούμε από όσα λέω κατά καιρούς. Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Ελλάδα και έφυγα ως οικονομική μετανάστης, πριν την κρίση, γιατί πολλά λέμε αλλά κρίση υπήρχε στην Ελλάδα και πριν το 2009, κάποιοι την καταλαβαίνουν τώρα, κάποιοι τη ζούσαμε από πριν, παρόλα τα πτυχία και τις ικανότητες που είχαμε (σόρυ που θα περιαυτολογήσω αλλά ναι είχα ικανότητες και δουλειά της προκοπής δε μπορούσα να βρω χωρίς να πουλήσω την ψήφο μου)

Τέλος πάντων, άρχίζω πάλι το μπουρουμπουρου...

Link to comment
Share on other sites

Πλεον δεν ειναι ετσι φιλη μου... Παλια ηταν! Τωρα οι ηδη εγκαταστημενοι εδω που ξερουν τους κοινωνικους και διοικητικους μοχλους της χωρας, φερνουν και ολη την οικογενεια... Και φυσικα τους βοηθουν να εγκατασταθουν ;)

Παρ ολα αυτα ομως , οταν εφυγα καποτε για εξω εβαλα κατω τα θετικα και τα αρνητικα κΑι επελεξα τη χωρα που πηγα.... Θα μπορουσα να μην παω πουθενα... Να μεινω στη χωρα μου και να μην κανω ολα οσα εκανα και κουραστηκα για αυτα για καλυτερη ζωη . Ολα ειναι θεμα επιλογης... Και αφου στην δικη μου επιλογη εβαλα υπ οψιν και τα μειον της αλλης χωρας, θεωρω οτι το εκαναν και εκεινοι ;)

 

Εντιτ : δυο φιλοι μου αλβανοι μαζεψαν λεφτα εκαναν μαγαζια στην αλβανια αλλα μενουν εδω... Τα παιδια τιυς δεν γυριζουν πισω, δεν θελουν..... Και μενουν εδω μην εχοντας χαρτια... Αυτο επιλεγουν .

Link to comment
Share on other sites

Ekabn συμφωνώ σε πολλα

Απορώ γιατι μετανάστες πανε ελλαδα αλλα μάλλον δεν τους παιρνει να πανε αλλου

Αν και λατρεύουμε την χώρα, δεν ειναι μονο οι ουρές , η γραφειοκρατία, η κούραση, οι δυσκολίες σε οτι νόμιμο έγγραφο κλπ (που αν δεν εχεις ζήσει σε άλλη χώρα δεν το πιςτευεις) αλλα και το φέρσιμο προς παιδια με ειδικές ανάγκες, οι φωνές απο δασκάλους που εχουμε καταντήσει να τις βλέπουμε φυσιολογικές, οι φωνές γενικως απο γονείς στα παιδια μέχρι και σην παραλία χωρις να υπαρχει ο φόβος οτι θα σου πάρει το παιδι το σύστημα αν συνεχιςεις να ειςαι ετςι, και η πίκρα σε ολο της το μεγαλείο .... Σορυ αν παρεξηγηθηξε κανεις αλλα μας βγαίνει ενα παράπονο!

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά τι κάνουμε εδώ; αξιολογούμε και συζητάμε την ουσία όσων γράφει κάποιος ή φτάσαμε να ερευνούμε ποιος είναι, που μένει και γιατί;

 

Η σύγκριση του Ευρωπαίου πολίτη μετανάστη με τον εξωκοινοτικό είναι τουλάχιστον ατυχής. Ο κοινοτικός μπορεί να πάει και να δουλέψει σε όποια χώρα Ε.Ε. θέλει πολύ εύκολα από πλευράς νομοθεσίας και άδειας παραμονής. Ο εξωκοινοτικός όχι. Οι χώρες προέλευσης των περισσότερων εξωκοινοτικών είναι χώρες που γεωγραφικά είναι κοντά στην Ελλάδα (Αίγυπτος, Τουρκία, Βαλκάνια) ή χωρες εξ Ανατολής (Συρία, Πακιστάν, Ινδία, Μπαγκλαντές, Κίνα) στις οποίες η Ελλάδα είναι η πρώτη πιο κοντινή χώρα ΕΕ., η οποία επιπλέον έχει και τα πιο απροστάτευτα σύνορα. Μεταναστευτικό πρόβλημα έχουν και η Ιταλία/Ισπανία κυρίως από Αφρική αλλά το αντιμετωπίζουν διαφορετικά.

Ο στόχος των εξωκοινοτικών μεταναστών είναι οι πλουσιότερες Ευρωπαικές χώρες (όπου η εύρεση δουλειάς είναι ευκολότερη, υπάρχει δομημένο κράτος και νομοθεσία και ευκαιρία νομιμοποίησης). Οι χώρες από τις οποίες προέρχονται οι περισσότερες ούτε ιντερνετ έχουν, ούτε τους παρέχεται έγκυρη ενημέρωση, τους κοροϊδεύουν ότι από την Ελλάδα ως χώρα ΕΕ θα μπορέσουν να πάνε όπου θέλουν και τους παίρνουν περιουσίες για να τους μεταφέρουν. Κυκλώματα στα οποία συμμετέχουν και Έλληνες. Εδώ ουσιαστικά εγκλωβίζονται. Ξέρετε πόσοι μένουν στα κελιά των ΑΤ για 3-6 μήνες λόγω μη άδειας παραμονής, μετά αφήνονται ελεύθεροι και ξανααρχίζει το ίδιο παιχνίδι; Ρωτήστε στα σχολεία μεταναστών πόσοι από αυτούς (που έχουν και τη θέληση να μάθουν τη γλώσσα) είχαν στόχο να μείνουν Ελλάδα. Κανείς. Παράλληλα η Ελλάδα εισπράττει ουκ ολίγα χρήματα για την δήθεν αντιμετώπιση του μεταναστευτικού. Ενημερωθείτε λιγάκι για το τι συμβαίνει πραγματικά και μην επαναπαύεστε τις φανφάρες κάθε πολιτικού.

 

Γεγονός είναι ότι υπάρχει πρόβλημα. Κανείς δεν το αμφισβητεί αυτό. Δε φταίει όμως ο μετανάστης γι'αυτό. Φταίμε όλοι εμείς που με τις επιλογές μας δεν έχουμε πιέσει στο να υπάρχει ένα σφιχτό νομικό πλαίσιο υποδοχής και ένταξης ή προώθησης και τα έχουμε αφήσει όλα χύμα. Και φταίμε επίσης αντί να εντάξουμε τον μετανάστη τον περιθωριοποιούμε βάζοντάς τον λόγω θέση να αμυνθεί για να επιβιώσει. Και πόσο μάλιστα όταν μιλάμε για οικογένειες που το τελευταίο που θέλουν είναι η παρανομία. Πραγματικά υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι αν δώσει στα παιδιά αυτών των ανθρώπων ίσες ευκαιρίες, αυτά δε θα τιμήσουν τη χώρα που τα φιλοξενεί.

 

Τέλος θα σας πω μία προσωπική ιστορία που συμβαίνει στη μητέρα μου, συνταξιούχα δασκάλα. Τα τελευταία της χρόνια δούλεψε σε υποβαθμισμένο από το κράτος σχολείο με ποσοστό μεταναστών 90% Χωρίς τμήματα ένταξης και πολύ προσωπική δουλειά. Οι "ξένοι" μαθητές της έφτασαν όλοι μέχρι τις πανελλήνιες και πέρασαν σε σχολές από ΤΕΙ μέχρι Ιατρική και Νομική. Τους γνωρίζουμε προσωπικά. Μένουν στην Ελλάδα, έφτιαξαν τις δικές του οικογένειες και θυμούνται την μητέρα μου σαν μάνα τους. Την βρίσκουν στο δρόμο και την αγκαλιάζουν. Γιατί ποτέ δεν τα ξεχώρισε λόγω καταγωγής ή χρώματος και τους συμπεριφέρθηκε σαν παιδιά Ελλήνων. Αυτά τα παιδιά στην Ελλάδα μόνο να δώσουν έχουν και προσωπικά μακάρι να είχαμε περισσότερα από αυτά. Ή πιο σωστά, καλύτερα να είχαμε περισσότερους δασκάλους σαν την μάνα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πλεον δεν ειναι ετσι φιλη μου... Παλια ηταν! Τωρα οι ηδη εγκαταστημενοι εδω που ξερουν τους κοινωνικους και διοικητικους μοχλους της χωρας, φερνουν και ολη την οικογενεια... Και φυσικα τους βοηθουν να εγκατασταθουν ;)

Παρ ολα αυτα ομως , οταν εφυγα καποτε για εξω εβαλα κατω τα θετικα και τα αρνητικα κΑι επελεξα τη χωρα που πηγα.... Θα μπορουσα να μην παω πουθενα... Να μεινω στη χωρα μου και να μην κανω ολα οσα εκανα και κουραστηκα για αυτα για καλυτερη ζωη . Ολα ειναι θεμα επιλογης... Και αφου στην δικη μου επιλογη εβαλα υπ οψιν και τα μειον της αλλης χωρας, θεωρω οτι το εκαναν και εκεινοι ;)

 

Εντιτ : δυο φιλοι μου αλβανοι μαζεψαν λεφτα εκαναν μαγαζια στην αλβανια αλλα μενουν εδω... Τα παιδια τιυς δεν γυριζουν πισω, δεν θελουν..... Και μενουν εδω μην εχοντας χαρτια... Αυτο επιλεγουν .

 

Οχι, δε νομίζω ότι έχεις δίκιο. Οι ήδη εγκατεστημένοι εδώ φέρνουν τους δικούς τους εδώ γιατί αυτό μπορούν να κάνουν, υπάρχει σχετική ευρωπαϊκή νομοθεσία, αυτό τους επιτρέπεται να κάνουν, αυτό κάνουν. Επιμένω, αν μπορούσαν να φύγουν για προηγμένες δυτικές χώρες (και όχι μόνο) θα το έκαναν. Αλλά δε μπορούν.

 

Για το δικό σου παράδειγμα, από τη δική σου ζωή: ελπίζω να μη συγκρίνεις την ευκαιρία που είχες εσύ να φύγεις με το δίλημμα του Αλβανού και κάθε άλλου ανατολικού τουλάχιστον προ κρίσης, του Ινδού, Πακιστανού, αφρικανού ή όποιου άλλου, έτσι; Δεν υπάρχει καμία σύγκριση. Εσύ και εγώ μπορεί να φεύγουμε για να αντιμετωπίσουμε μικρά ή μεγάλα προβλήματα, οι άνθρωποι αυτοί έφευγα για να ζήσουν, για να επιβιώσουν. Από το μισθό τους θα ζούσε η οικογένειά τους. Όχι, δεν ισχύει γι αυτούς αυτό που ισχύει για εσένα, σε καμία περίπτωση. Εννοείς ότι οι άνθρωποι αυτοί που μπορεί να ζουν με λιγότερα από 10 ή 5 δολάρια τη μέρα στη χώρα τους κάθονται να βάλουν κάτω κάτι (τί να βάλουν κάτω;;;; ) και να επλέξουν; Τί να επιλέξουν, έχω να φάω ή δεν έχω να φάω;;; Δε νομίζω να δυσκολεύονται να το απαντήσουν αυτό...

 

Αλλά και πέραν αυτού, αυτό που περιγράφεις ως διαδικασία για την επιλογή δε νομίζω ότι ευσταθεί γενικώς, τουλάχιστον όχι για μένα. Βάζοντάς τα κάτω είδα ότι πρέπει να φύγω. Πήγα εκεί που βρήκα δουλειά. Αν έβρισκα δουλειά σε κάποιες άλλες χώρες θα είχα πάει εκεί. Απλό.

 

Για τους δυο φίλους σου τους Αλβανούς παραλείπεις να πεις κάτι σημαντικό: δε μάζεψαν απλώς λεφτά, έζησαν κιόλας εδώ, μην το ξεχνάμε αυτό. Πλέον μπορεί την Ελλάδα βνα τη θεωρούν πατρίδα τους, όπως και τα παιδιά τους εξάλλου, τα οποία φαντάζομαι ότι έχουν ζήσει είτε όλη είτε την περισσότερη ζωή τους στην Ελλάδα, οπότε, αυτή θεωρούν πατρίδα τους... Αυτό δε σημαίνει ότι όταν αυτοί οι Αλβανοί αναγκάστηκαν να έρθουν στην Ελλάδα "διάλεξαν" την Ελλάδα όπως το θέτεις, έκαναν την επιλογή τους, όχι, έπρεπε να φύγουν και μπόρεσαν να έρθουν στην Ελλάδα. Δηλαδή εσύ τώρα πιστεύεις ότι αν τους έλεγε κάποιος τότε θες να πας Γερμανία, Αμερική και μπορούσαν δε θα πήγαιναν; Αυτό μπορούσαν αυτό έκαναν. Αυτό ξέρουν, σε αυτό μένουν, τί; να ξαναρχίσουν απ'την αρχή, νέα εγκατάσταση, νέες σχέσεις με ανθρώπους; Δεν είναι έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Τέλος θα σας πω μία προσωπική ιστορία που συμβαίνει στη μητέρα μου, συνταξιούχα δασκάλα. Τα τελευταία της χρόνια δούλεψε σε υποβαθμισμένο από το κράτος σχολείο με ποσοστό μεταναστών 90% Χωρίς τμήματα ένταξης και πολύ προσωπική δουλειά. Οι "ξένοι" μαθητές της έφτασαν όλοι μέχρι τις πανελλήνιες και πέρασαν σε σχολές από ΤΕΙ μέχρι Ιατρική και Νομική. Τους γνωρίζουμε προσωπικά. Μένουν στην Ελλάδα, έφτιαξαν τις δικές του οικογένειες και θυμούνται την μητέρα μου σαν μάνα τους. Την βρίσκουν στο δρόμο και την αγκαλιάζουν. Γιατί ποτέ δεν τα ξεχώρισε λόγω καταγωγής ή χρώματος και τους συμπεριφέρθηκε σαν παιδιά Ελλήνων. Αυτά τα παιδιά στην Ελλάδα μόνο να δώσουν έχουν και προσωπικά μακάρι να είχαμε περισσότερα από αυτά. Ή πιο σωστά, καλύτερα να είχαμε περισσότερους δασκάλους σαν την μάνα μου.

 

vtgian, να σου πω και η δική μου η μαμά η΄ταν καθηγήτρια και τα τελευταία χρόνια ήταν σε σχολείο με πολλά παιδιά μεταναστών. Αυτό που έλεγε (πρέπει να ομολογήσω, με κάποιο παράπονο) είναι ότι οι καλύτεροι μαθητές ήταν οι ξένοι -δηλαδή υπήρχαν και ξένα παιδάκια που δεν τραβούσανε, που μπορεί να είχαν σπίτια με προβλήματα και δε μπορούσαν να ασχοληθούν με το σχολείο, όμως τα ξένα παιδάκια που μεγάλωναν σε οικογένειες με ηρεμία ήταν άπιαστα, ήταν καλύτερα απ'τα Ελληνάκια μαθητές της μαμάς μου. Και όντως σπούδασαν και πρόκοψαν και μπράβο τους.

Αλλά εμείς δε θέλουμε προφανώς προκομμένους ανθρώπους, θέλουμε "τους δικούς μας", είτε ιδιας εθνικότητας, είτε ίδιου κόμματος, θρησκείας, ομάδας, ό,τι θες, αρκεί να κάνουμε ένα διαχωρισμό και να υπάρχει το εμείς και το αυτοί, μας θρέφει το εμείς και το αυτοί

Link to comment
Share on other sites

Εκαβη διφωνουμε επι μερους , ειμαι λιγο πιο αυστηρος κριτης , αλλα στην οσυια συμφωνω και μαζι σου και με vtgian οποτε θα μεινω στην ουσια που αυτο θα πρεπει να μας απασχολει ;)

Σαφως και το κρατος ειναι ο φταιχτης , αν πρεπει να υπαρχει καποιος...ουτε ο μεταναστης που δεν εχει αλλη επιλογη ( κατα τη γνωμη πολλων) ουτε ομως και ο ελληνας που στερειται δικαιωματων του επειδη το κρατος αφησε πολυ λαο να μπει....δεν τον κανει ρατσιστη αυτο...ρατσιστη θα τον εκανε αν ενω τα ειχε ολα δεν ηθελε να συναναστρεφεται ανθρωπο καποιας φυλης , θρησκειας κλπ....εδω δεν εχει να κανει με το τι ειναι ο αλλος αλλα με το τι δεν ειναι ο καθενας ;) ....και εκει ειναι το θεμα. Δεν ειναι εξασφαλισμενοι οι πολιτες ης χωρας σε κανεναν τομεα.

Link to comment
Share on other sites

΄Ολα αυτά που περιγράφεις τα κάνουν και Ελληνες και μετανάστες πιθανόν, το λες και μόνη σου. Με τη διάφορα ότι δεν τα ανακαλύπτουν τώρα οι Ελληνες, μια χαρά τα ξέρουμε εδώ και χρόνια, αιώνες, δεν περιμέναμε να έρθουν οι ξενοι να μας μάθουμε τα κόλπα.

 

 

Το κριτήριο επιλογής σημαιοφόρου ειναι ένα: ο καλύτερος μαθητής. Τέλεια και παύλα. Λέτε και ξαναλέτε να τηρούνται οι νόμοι, αλλα αυτό το συγκεκριμένο νόμο, ε, ας μην το τηρήσουμε και πολυ ε; Αυτη η μάνα που είδε το παιδι της να αριστευει κι ας ζούσε σε συνθήκες πολυ χειρότερες απο τα ελληνακια ΠΡΕΠΕΙ να πει για τα μαθήματα, γιατί αν δεν το καταλαβαίνεις ειναι ντροπή να ζητάς να μη σηκώσει το άλλο παιδάκι τη σημαία, ειναι ντροπή για όλους μας και αυτη η μάνα δεν πιστεύει ότι το αίτημα ΄εχει σχέση με την Ελλάδα, με τιμή η ο,τιδήποτε σχετικό, ξέρει ότι ειναι φθόνου και μόνο, οπότε τι να σου πει; Να σου μιλήσει για κάτι που θα έπρεπε να σε κάνει να ντρέπεσαι;

 

 

Και ΝΑΙ ΕΙΣΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΡΙΑ κοπελιά μου, λυπάμαι, είσαι

 

Το οτι δεν συμφωνείς μαζί μου δεν σου δίνει δικαίωμα να με χαρακτηρίζεις!

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Όντως. Δικαίωμα να 'σε χαρακτηρίζω' μου δίνουν όσα λες. Και δεν το κάνω απο μόνη μου, λες διάφορα και καταλήγεις 'δεν ειμαι ρατσιστρια', μόνη σου εγειρεις το ερώτημα, άσχετο που δίνεις τη λάθος απάντηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όντως. Δικαίωμα να 'σε χαρακτηρίζω' μου δίνουν όσα λες. Και δεν το κάνω απο μόνη μου, λες διάφορα και καταλήγεις 'δεν ειμαι ρατσιστρια', μόνη σου εγειρεις το ερώτημα, άσχετο που δίνεις τη λάθος απάντηση

 

:shock: :shock: είσαι καλά?

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

vtgian πραγματικά μακάρι να ήταν όλοι οι εκπαιδευτικοί σαν τη μαμά σου! Μόνο έτσι θα μπορούσε να ξεκολήσει το μυαλό κάποιων ανθρώπων και να καταλάβουν τι συμβαίνει γύρω μας.

 

Και μια και βλέπω ότι το θέμα έχει αναλυθεί αρκετά προσθέτω ένα άρθρο για το τι είναι ο ρατσισμος! http://www.greeklish.info/gr/greece/cutlure/100

Link to comment
Share on other sites

Ο Αρχικος προορισμος των μεταναστανων είναι η Ελλαδα αλλα ονειρεύονται κεντρικη Ευρωπη. Η ΕΕ εχει απαγορευσει από το 2005 της μαζικες νομιμοποιήσεις των μεταναστανων γιατι οι ευπορες χωρες απλα δεν τους θελουν στην χωρα τους. Ειχε γινει ιστορια παλιοτερα με την Γαλλια. Επισης οποιον παρανομο πιασουν στις άλλες χωρες αυτομάτως γυριζει στην χωρα που μπηκε για πρωτη φορα που σχεδόν παντα είναι η Ελλαδα. οι μετανάστες (άλλο οι προσφυγες και δεν πρεπει να τα συγχέουμε) είναι μιλημενοι και σκιζουν ότι εγγραφα εχουν ετσι ώστε κανεις να μην μπορει να τους ταυτοποιήσει και να μην απελαθουν. Επισης είναι μιλημενοι να παραδινονται στα αστυνομικα τμηματα οπου τους στελνουν στο κεντρο της Αθηνας, κατι που ετσι κ αλλιως είναι η αρχικη τους επιθυμια. Εκει τους αμολάνε μεχρι να βρουν ακρη με τις χωρες τους που δεν βρισκουν ποτε.... Γιατι ? Γιατι χωρες όπως το πακισταν που εχουν πανω από 500 εκατομμύρια κατοικους εχουν συμφέρον να φευγουν οι πολιτες τους. Αυτό δεν θα το αναλυσουμε εδώ. Πηγαίνοντας ολοι οι μετανάστες στην Αθηνα, γκετοποιουνται οι περιοχες με τα αναλογα αποτελέσματα.

Εννοείται ότι ειμαστε ανθρωποι και πρεπει να σκεφτόμαστε ανθρωπινα, όμως πρεπει να σκεφτουμε και κατά ποσο η χωρα μας αντεχει ολους αυτους τους μετανάστες.

Link to comment
Share on other sites

Tροφη για σκεψη.... Ενας ανθρωπος εχει ερθει από ξενη χωρα και ζηταει ασυλο... εχει μια ιστορια πισω του.... μια ιστορια βεντέτας.... ο αδελφος του καθοταν στην ουρα καποιος άλλο τον σκοτωσε και αυτος που ζηταει ασυλο στην ελλαδα σκοτωσε τον δολοφονο του αδελφου του. Ηρθε στην χωρα μας και ζηταει ασυλο για να μην σκοτωσουν τον ιδιο... Θα του δινατε? Θα τον θελατε στην χωρα σας? (είναι πραγματικο γεγονος και όχι υποθετικο)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω την επιθετικοτητα και δεν καταλαβαινω γιατι ενοχλεί η ερωτηση η οποια είναι παρα πολύ απλη. Η ιστορια πραγματικη και αυτά τα δεδομενα. Εγινε φασαρια σε μια ουρα, ο τελευταίος σκοτωσε τον πρωτο ο αδελφος σκοτωσε τον δολοφονο φευγει από την χωρα του γιατι φοβαται για την ζωη του και ζηταει ασυλο στην Ελλαδα. Καλειται η αρμοδια υπηρεσια και πρεπει ή όχι να δεχτει το αιτημα του. Δινεις ή δεν δινεις ασυλο σε έναν δολοφονο? (μιλαω για την συγκεκριμενη περιπτωση).

Δεν είναι όλα ιδανικα.... ουτε ολοι δολοφονοι που πανε σε μια ξενη χωρα ουτε οι ανθρωποι που φοβούνται τους μετανάστες και ότι απορεει από αυτό, επιθετικοι βίαιοι ή ετοιμοι να τους σκοτωσουν. Ανοιγουμε το μυαλο μας, τα ματια μας, την καρδια μας, κοιταζουμε τα πραγματικα δεδομενα και μετα κρινουμε και κατακρινουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η αρμόδια υπηρεσία όπως λες κι εσύ ΄εχει πλαίσιο βάσει του οποίου να κινηθεί και θα αποφασίσει με βάση αυτό. Δεν ειναι απλή η ιστορία, εσύ πιστεύεις οτι ένας άνθρωπος μπορεί να χαρακτηριστεί ετσι απλά "δολοφόνος"; Τι θα πει αυτό; Παει σβήνουμε μια ολόκληρη ζωη και βάζουμε μια στάμπα "δολοφόνος" και κάνουμε κουβεντούλα μεταξύ τύρου και αχλαδίου; Δεν κρίνονται ετσι οι ζωές των ανθρώπων και δε μπορούμε εμείς να πούμε αν πρεπει να μείνει η να φύγει, δεν είμαστε εμείς η αρμόδια υπηρεσία και δεν πρεπει να πιστεύουμε οτι είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια ο χαρακτηρισμος, αλλα η πραξη, αφαιρεσε μια ζωη, οποτε ναι, ειναι ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ, ασχετα που μπορει σε ολη την προηγουμενη ζωη του να ηταν ΚΑΙ αγιος!!!

 

Οποτε, υποθετικα μιλωντας:

Αν κρινοταν απο εμενα το ασυλο του, πιστευω πως δεν θα μπορουσα να το δωσω σε εναν ανθρωπο που συνεχισε την βεντετα σκεπτομενος να παρει μονο και μονο εκδικηση για τον φονο του αδερφου του!!! Ιδιαιτερως ασχημο το συμβαν με τον νεκρο πλεον αδερφο που απλα περιμενε στην ουρα, αλλα γιαυτο υπαρχουν οι νομοι, δεν μπορει ο καθενας να παριστανει τον δικαστη και μετα να ζηταει ασυλο!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...