Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Το ποσο του επιδοματος κυοφοριας εξαρταται απο τον μισθο σου,δεν ειναι σταθερο ποσο!

 

Αααα καλαααα ελυσα το προβλημα της ζωης μου τοτε....χαχα! Ευχαριστω!!!

"Εννέα μήνες στην κοιλιά σου και μια ζωή στην αγκαλιά σου...

Σ΄ ευχαριστώ! Kαι σ'αγαπώ!!! Mα ένα μονάχα σου ζητώ,

μάθε μου τρόπο να αγαπώ, όπως εσύ έμενα...

και όταν θα δίνω αγκαλιά να δίνω σαν και σένα...

και να αγαπώ τον κόσμο μου όπως εσύ εμένα..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 460
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κοριτσια!!!!

Θα ηθελα παρακαλω τη βοηθεια σας!Δουλευω 4 χρονια σε μια κλινικη!Απο αρχες Σεπτεμβριου εχω αναρρωτικη λογω εγκυμοσυνης!(Καθε μηνα περναω απο επιτροπη).

Γνωριζει καποια κοπελα,εαν,ολο αυτο το διαστημα της αναρρωτικης μου,μου κολλαν κανονικα τα ενσημα?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!!!

Θα ηθελα παρακαλω τη βοηθεια σας!Δουλευω 4 χρονια σε μια κλινικη!Απο αρχες Σεπτεμβριου εχω αναρρωτικη λογω εγκυμοσυνης!(Καθε μηνα περναω απο επιτροπη).

Γνωριζει καποια κοπελα,εαν,ολο αυτο το διαστημα της αναρρωτικης μου,μου κολλαν κανονικα τα ενσημα?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

 

 

Ενσημα βαζουν μονο τον πρωτο μηνα της αναρρωτικης,μετα οχι.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω εργαστεί στην ΔΕΗ οκτάμηνα και τους δυο τελευταίους μήνες η ΔΕΗ μας υποχρεώνει χωρίς να μας ρωτήσει να μπαίνουμε στην ασφάλεια της ΔΕΗ ,ενώ συμπληρώνω τα 200 ένσημα τα δυο τελευταία χρόνια που ζητάει, το ΙΚΑ δεν θέλει να μου μέτρηση τα ένσημα των δυο τελευταίων μηνών με αποτέλεσμα να μην δικαιούμαι το επίδομα μητρότητας. Παρακαλώ να με ενημερώτετε για το τι πρέπει να κάνω ευχαριστώ.Απο 15/11/2011 εως 14/07/2012 εχω 194 ενσημα και εχω κοληση αλλα 7 τωρα τον ιανουαριο του 2013 για να συμπληρωσω τα 200 ενσημα πηγα λοιπον στο ικα και ρωτησα για το επιδομα και μου ειπαν οτι δεν μπορω να το παρω γιατι δεν μπορουν να μου μετρησουν τα 50 ενσημα τους 2 τελευταιους μηνες που εχω, πραγματικα δεν ξερω τι πρεπει να κανω δεν ειναι αδικια.Μεχρι τον δεκεμβρη επερνα ταμειο ανεργιας.Πιθανη ημ/νια γεννησης μου ειπε ο γιατρος 07/04/2013 δεν προλαβενω να κολλησω τοσα πολλα ενσημα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω λιγο οι 56 ημερες ειναι μαζι με την κυριακη????

εγω δουελυω ωσ ωρομισθια 80 ωρεσ το μηνα κ σκεφτομαι να πρω αναρωτικη λογω συσπασεων...... ποσο παει περιπου μονο απο το ικα?????? τον 1 μηνα νομιζω οτι περμουμε κανονικο μισθο??? μετα ομως????

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω λιγο οι 56 ημερες ειναι μαζι με την κυριακη????

εγω δουελυω ωσ ωρομισθια 80 ωρεσ το μηνα κ σκεφτομαι να πρω αναρωτικη λογω συσπασεων...... ποσο παει περιπου μονο απο το ικα?????? τον 1 μηνα νομιζω οτι περμουμε κανονικο μισθο??? μετα ομως????

 

 

 

Ναι στις 56 μερες ειναι ολες οι μερες μεσα,ειναι ημερολογιακες.

 

Στην αναρρωτικη τον πρωτο μηνα πληρωνεσαι απο τον εργοδοτη και το ΙΚΑ,μετα μονο απο το ικα και δεν θα εχεις και ενσημα.Ειναι περιπου το 70-80% του μισθου σου η αναρρωτικη...

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ

πηρα τις 2 πρωτες αναρρωτικεσ μου!!!! περασα κ απο την επιτροπη κ τωρα σκεφτομαι αυριο να παω να καταθεσω τα χαρτια για να παρω τα λεφτα στο ικα.....οταν ειχα παει να περασω απο τον ελεκτη γιατρο μου ειπε οτι εχω 1 μηνα περιθωρειο κ ειπα να μην πηγενω 2 φορες ειναι κ λιγο μακρυα

τι χααρτια πρεπει να εχω μαζι μου ?????

μου εδωσαν ενα τριπλοτυπο στην πρωτη αδεια κ τα 2 τα κρατησαν απο την δουλεια εγω εχω ενα μπλε μονο!! επισεις εχω κ την γνωματευση απο την επιτροπη(2 αδεια) ακομα εχω την υπεθυνη δηλωση εργοδοτη ασφαλισμενου κ τελοσ το χαρτη απο το γιατρο του ικα για την πητ!!! πρεπει να εχω κ κατι αλλο μαζι μου????

 

ευχαριστω!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 7 months later...
Το βρήκα σε κάποιο site και θεώρησα ότι μπορεί να είναι ενδιαφέρον να τα έχουμε κάπου μαζεμένα

 

(συγνώμη αν υπάρχουν ήδη κάπου και δεν το έχω εντοπίσει σε αυτή την περίπτωση παρακαλώ τους administrator να το σβήσουν)

 

Η εργαζόμενη που είναι σε ενδιαφέρουσα, δικαιούται άδεια 56 ημερών πριν από την πιθανή ημερομηνία του τοκετού (άδεια τοκετού) και 63 ημερών μετά τον τοκετό (άδεια λοχείας). Άρα το σύνολο της άδειας είναι 119 μέρες.

 

Αν ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε προγενέστερο χρονικό διάστημα, οι μέρες της άδειας του τοκετού μεταφέρονται στην άδεια λοχείας, έτσι ώστε το σύνολο της άδειας να είναι και πάλι 119 μέρες.

 

Αν αντίθετα ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε μεταγενέστερο χρονικό διάστημα, αυξάνουν οι μέρες της άδειας τοκετού (μέχρι τελικά να πραγματοποιηθεί ο τοκετός), χωρίς να μεταβάλλονται οι μέρες της άδειας λοχείας. Άρα στην περίπτωση αυτή η συνολική άδεια υπερβαίνει τις 119 μέρες.

 

Όσον αφορά τα δικαιώματα της εργαζόμενης, θα πρέπει να πληρωθεί από τον εργοδότη της :

α) Για μισό μήνα αν δεν έχει κλείσει εργασιακό έτος στον ίδιο εργοδότη, και β) Για ένα μήνα αν έχει κλείσει πάνω από ένα εργασιακό έτος στον ίδιο εργοδότη.

 

Ακριβώς τα ίδια ισχύουν και για την ασφάλιση της.

 

Περαιτέρω δικαιούται η εργαζόμενη να εισπράξει από το ΙΚΑ επίδομα τοκετού και επίδομα λοχείας. Το επίδομα τοκετού για να το πάρει η εργαζόμενη θα πρέπει να έχει 50 ένσημα το τελευταίο έτος ή το τελευταίο 15μηνο χωρίς να λαμβάνονται υπόψη οι δύο τελευταίοι μήνες.

Για το επίδομα λοχείας απαιτείται να έχει συνολικά στην ασφάλιση 200 ένσημα (οποτεδήποτε).

 

Όσον αφορά το επίδομα του ΟΑΕΔ, καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (παρέχουν εξαρτημένη εργασίας). Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας.

Οι παροχές μητρότητας είναι ίσες με τη διαφορά που προκύπτει αν από τις αποδοχές που καταβάλλει ο Εργοδότης αφαιρεθεί το επίδομα που κατέβαλε το Ι.Κ.Α. για το ίδιο χρονικό διάστημα.

Η προθεσμία για την υποβολή σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το Ι.Κ.Α.

Νόμοι και διατάγματα που καλύπτουν την παροχή, είναι τα ακόλουθα:

Ν. 549/1977, Π.Δ. 776/77, Π.Δ. 221/97.

 

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

 

•Παροχή στο Ι.Κ.Α. επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

•Ενεργός εργασιακή σχέση κατά το χρόνο έναρξης της αποχής, λόγω, κυοφορίας ή λοχείας.

 

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

 

1.Ασφαλιστικό βιβλιάριο του Ι.Κ.Α.

2.Βεβαίωση του εργοδότη.

3.Βεβαίωση του Ι.Κ.Α. για την διάρκεια της επιδότησης, το ύψος του ημερησίου επιδόματος και του συνολικού καταβληθέντος ποσού των επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

 

ΠΗΓΗ : www.taxheaven.gr

 

Καλησπέρα , ήθελα να σε ρωτήσω αν ξέρεις για το επίδομα του τοκετού, αν οι 2 τελευταίοι μήνες που δεν υπολογίζονται είναι από την ΠΗΤ ή από τη μέρα που σταματάς για άδεια! Κι επίσης για τα άλλα επιδόματα που θέλει 200 ένσημα αν στα τελευταία 2 χρόνια πιάνονται και ημέρες που ήμουν στο 6μηνο μητρότητας για να ξέρω αν μου βγαίνουν τα 200!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα Access, ήθελα να σε ρωτήσω αν ξέρεις για το επίδομα του τοκετού, αν οι 2 τελευταίοι μήνες που δεν υπολογίζονται είναι από την ΠΗΤ ή από τη μέρα που σταματάς για άδεια! Κι επίσης για τα άλλα επιδόματα που θέλει 200 ένσημα αν στα τελευταία 2 χρόνια πιάνονται και ημέρες που ήμουν στο 6μηνο μητρότητας για να ξέρω αν μου βγαίνουν τα 200!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Ναι και κατά την διάρκεια του 6μηνου μας βάζουν ένσημα

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ναι και κατά την διάρκεια του 6μηνου μας βάζουν ένσημα

 

oneiraki σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου!Μήπως ξέρεις κι αυτό για τα 50 ένσημα για το επίδομα τοκετόύ από πότε μετράνε? Α και τα ένσημα ξέρεις αν τα βάζει ο οαεδ ή ο εργοδότης?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρη να σου πω γιαυτο..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

oneiraki σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου!Μήπως ξέρεις κι αυτό για τα 50 ένσημα για το επίδομα τοκετόύ από πότε μετράνε? Α και τα ένσημα ξέρεις αν τα βάζει ο οαεδ ή ο εργοδότης?

 

Το επίδομα τοκετού πλέον δεν το παίρνει η εγκυμονούσα, αλλά αφαιρείται με την χρήση του ΕΟΠΥΥ από το μαιευτήριο. Τα 50 ένσημα πρέπει να τα έχεις τον τελευταίο χρόνο, ενω τα έχεις συμπληρώσει την ημέρα που ξεκινάει η άδεια κύησης σου. Το εξάμηνο του ΟΑΕΔ όντως φαίνεται ότι εργοδότης μας είναι ο ΟΑΕΔ και αυτός πρέπει να τα κολλάει (δεν τα κολλάει σίγουρα ο εργοδότης) αλλά απ ότι θυμάμαι είναι μόνο πλασματικά ένσημα συντάξιμα και όχι μετρήσιμα. Τουλάχιστον πριν από 4 χρόνια ισχυε σίγουρα αυτό, αλλά πριν 2 που είχα την δεύτερη εγκυμοσύνη δεν το ρώτησα και δεν ξέρω μήπως άλλαξε κάτι. Για καλό και για κακό ρώτα στον ΟΑΕΔ σου ή στο ικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Υπάρχει μήπως κάποιος να με ενημερώσει τι χαρτιά ζητούνται τώρα από το ΙΚΑ και πότε πρέπει να ξεκινήσω να τα μαζεύω;;

Σε λίγο μπαίνω στον 6ο μήνα και δεν ξέρω που πρέπει να απευθυνθώ πρώτα.

Ο γιατρός μου, μου είπε ότι θα μου δώσει ένα χαρτί με την ΠΗΤ και πρέπει να πάω μετά σε γιατρό του ΙΚΑ.

-Πως κλείνω ραντεβού, μέσω ΕΟΠΠΥ πρέπει να βρω γιατρό, σου κλείνουν άμεσα ραντεβού ή πρέπει να να το κλείσω από τώρα για να μην χάσω τις ημερομηνίες;

-Στον γιατρό αυτό του ΙΚΑ τι πρέπει να έχω μαζί μου και τι χαρτί μου δίνει εκείνος;

-Το χαρτί που μου δίνει ο εργοδότης και πρέπει να υπογράψω και εγώ για το πότε σταματάω είναι ξεχωριστό σε σχέση με το χαρτί του γιατρού;

-Μετά, όταν θα πρέπει να καταθέσω όλα μου τα χαρτιά στο ΙΚΑ, ποια ζητάνε τώρα??? - μιας και από ότι έχω καταλάβει αυτά αλλάζουν από χρονιά σε χρονιά...

-Ποιές ενέργειες πρέπει να κάνω για να πάρω όλα τα υπόλοιπα χρήματα από τον εργοδότη (μιας και δεν έχω πάρει αναρρωτική άδεια) και από τον ΟΑΕΔ και για το επίδομα κυοφορίας και το επίδομα λοχείας;

- Για το επίδομα λοχείας, τι χαρτιά έξτρα χρειάζονται να προσκομίσω στο ΙΚΑ εκτός από την ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού; Χρειάζεται πάλι χαρτί από τον εργοδότη;

-Τα χαρτιά για τον ΟΑΕΔ για τις συμπληρωματικές παροχές, χρειάζονται πάλι κάποιο χαρτί από τον εργοδότη ή/και από το ΙΚΑ;

 

Θέλω να είμαι όσο πιο προετοιμασμένη γίνεται ώστε να μην πηγαινοέρχομαι στις υπηρεσίες και στον τόπο εργασίας μου (ο οποίος είναι αρκετά μακριά από το σπίτι μου).

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δες παρακάτω με πράσινο. Με το καλό το μωράκι σου!

 

Καλησπέρα σε όλους,

 

Υπάρχει μήπως κάποιος να με ενημερώσει τι χαρτιά ζητούνται τώρα από το ΙΚΑ και πότε πρέπει να ξεκινήσω να τα μαζεύω;;

Σε λίγο μπαίνω στον 6ο μήνα και δεν ξέρω που πρέπει να απευθυνθώ πρώτα.

Ο γιατρός μου, μου είπε ότι θα μου δώσει ένα χαρτί με την ΠΗΤ και πρέπει να πάω μετά σε γιατρό του ΙΚΑ.

-Πως κλείνω ραντεβού, μέσω ΕΟΠΠΥ πρέπει να βρω γιατρό, σου κλείνουν άμεσα ραντεβού ή πρέπει να να το κλείσω από τώρα για να μην χάσω τις ημερομηνίες; Πρέπει να πας σε συμβεβλημένο γιατρό, στο site του ΕΟΠΠΥ έχει τους γιατρούς ανά περιοχή. Είναι πολύ νωρίς για να κλείσεις ραντεβού νομίζω, αν και μπορείς να πάρεις από τώρα τη βεβαίωση να ξεμπερδεύεις. Εγώ επειδή δεν έβρισκα ραντεβού σε συμβεβλημένο τις μέρες που με βόλευε πήγα σε ένα Κέντρο Μάνας και Παιδιού κοντά στην περιοχή μου και εξυπηρετήθηκα πολύ καλά. Έκλεισα ραντεβού από το 14900 για την ίδια μέρα!

-Στον γιατρό αυτό του ΙΚΑ τι πρέπει να έχω μαζί μου και τι χαρτί μου δίνει εκείνος; Το βιβλιάριό σου, τη βεβαίωση του γιατρού σου και τη Β επιπέδου. Σου δίνει μία βεβαίωση με την ΠΗΤ που έχει ακόμα δύο κενά πεδία για να συμπληρωθούν από τον εργοδότη και από εσένα

-Το χαρτί που μου δίνει ο εργοδότης και πρέπει να υπογράψω και εγώ για το πότε σταματάω είναι ξεχωριστό σε σχέση με το χαρτί του γιατρού; Είναι το ίδιο. Εγώ πάντως πρώτα πήρα το χαρτί από τον εργοδότη (πριν σταματήσω για να μην πηγαινοέρχομαι) και μετά πήγα στο γιατρό. Έτσι είχα μία απλή βεβαίωση από τον εργοδότη και κενό το αντίστοιχο πεδίο στο χαρτί του γιατρού. Μία χαρά μου το δέχτηκαν, δεν είχα κανένα θέμα.

-Μετά, όταν θα πρέπει να καταθέσω όλα μου τα χαρτιά στο ΙΚΑ, ποια ζητάνε τώρα??? - μιας και από ότι έχω καταλάβει αυτά αλλάζουν από χρονιά σε χρονιά...Τη βεβαίωση ΠΗΤ, τη δήλωση του εργοδότη, το βιβλιάριό σου και ένα λογαριασμό τραπέζης στον οποίο πρέπει να είσαι πρώτο όνομα

-Ποιές ενέργειες πρέπει να κάνω για να πάρω όλα τα υπόλοιπα χρήματα από τον εργοδότη (μιας και δεν έχω πάρει αναρρωτική άδεια) και από τον ΟΑΕΔ και για το επίδομα κυοφορίας και το επίδομα λοχείας; Για τον εργοδότη δεν ξέρω γιατί είχα πάρει αναρρωτική, για τα υπόλοιπα δες παρακάτω

- Για το επίδομα λοχείας, τι χαρτιά έξτρα χρειάζονται να προσκομίσω στο ΙΚΑ εκτός από την ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού; Χρειάζεται πάλι χαρτί από τον εργοδότη; Μόνο τη ληξιαρχική πράξη γέννησης, τίποτα άλλο. Εκεί θα σου δώσουν και μία βεβαίωση για τον ΟΑΕΔ.

-Τα χαρτιά για τον ΟΑΕΔ για τις συμπληρωματικές παροχές, χρειάζονται πάλι κάποιο χαρτί από τον εργοδότη ή/και από το ΙΚΑ; Από το ΙΚΑ χρειάζεσαι τη βεβαίωση που ανέφερα παραπάνω. Από τον εργοδότη μια επιπλέον βεβαίωση που στη δίνουν στον ΟΑΕΔ (υπάρχει και στο site του νομίζω για να μην πηγαινοέρχεσαι)

 

Θέλω να είμαι όσο πιο προετοιμασμένη γίνεται ώστε να μην πηγαινοέρχομαι στις υπηρεσίες και στον τόπο εργασίας μου (ο οποίος είναι αρκετά μακριά από το σπίτι μου).

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

AGjDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά kat_kat για τις πληροφορίες σου...

Θα το κοιτάξω και θα ξαναρωτήσω εδώ στην δουλειά για όλα μιας και όλο μου λένε ότι είναι νωρίς και έχουμε χρόνο, αλλά δεν θέλω να τρέχω τελευταία στιγμή...

Σε ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Γραφω πρωτη φορα μιας κ ειμαι σε απογνωση,πριν 6 μηνες που γεννησα ολοι μου ελγαν τελος τα επιδοματα κ σημερα ενα ασχετο ζευγαρι μου λεει οτι πηρε 3000ευρω επιδοματα με μωρο 4 μηνων,ειμαι ανεργη κ εγω κ ο αντρας μου τα εχω αναγκη τα λεφτα,μηπως μπορει να με βοηθησει καμια αν μπορω να διορθωσω την κατασταση;σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

την καλησπέρα μου σε όλα τα μέλη. θα ήθελα τη βοήθειά σας. η γυναίκα μου είναι άνεργη εδώ και 2 χρόνια. μπαίνουμε στον 9ο και είπα να ψάξω για το επίδομα τοκετού. εγώ είμαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ και έβαλα στο βιβλιάριο πάνω την γυναίκα μου γιατί δε πληρούσε τις προυποθέσεις μέσω οαεδ. θα γεννήσουμε σε κλινική. το ερώτημά μου είναι αν δικαιούμαστε αυτό το επίδομα, πόσο είναι και τι δικαιολογητικά χρειάζονται.

 

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!να ρωτήσω κι εγω κατι;Εχω Πητ 10 Μαΐου.Δουλευω σε φροντιστήριο ως ωρομισθια κ για να καταφέρω να συγκεντρώσω τα ένσημα για τα επιδόματα του ΙΚΑ πρεπει να μείνω μεχρι 3 Απριλίου που κλείνουμε για Πάσχα.Συζητησα με το γιατρο μου να βάλουμε Πητ τέλη Μαΐου για να βγουν οι 56 μέρες αλλα μου ειπε οτι στο ΙΚΑ ζητάνε κ υπερηχο κ θα εχουμε πρόβλημα...Γνωρίζετε κατι σχετικό; Εχετε να προτείνετε κατι; Γιατι βλέπω να χανω το επίδομα κυοφοριας κ τα εχουμε πολλη ανάγκη...ευχαριστω!

2sEbp3.png1qpAp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Το βρήκα σε κάποιο site και θεώρησα ότι μπορεί να είναι ενδιαφέρον να τα έχουμε κάπου μαζεμένα

 

(συγνώμη αν υπάρχουν ήδη κάπου και δεν το έχω εντοπίσει σε αυτή την περίπτωση παρακαλώ τους administrator να το σβήσουν)

 

Η εργαζόμενη που είναι σε ενδιαφέρουσα, δικαιούται άδεια 56 ημερών πριν από την πιθανή ημερομηνία του τοκετού (άδεια τοκετού) και 63 ημερών μετά τον τοκετό (άδεια λοχείας). Άρα το σύνολο της άδειας είναι 119 μέρες.

 

Αν ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε προγενέστερο χρονικό διάστημα, οι μέρες της άδειας του τοκετού μεταφέρονται στην άδεια λοχείας, έτσι ώστε το σύνολο της άδειας να είναι και πάλι 119 μέρες.

 

Αν αντίθετα ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε μεταγενέστερο χρονικό διάστημα, αυξάνουν οι μέρες της άδειας τοκετού (μέχρι τελικά να πραγματοποιηθεί ο τοκετός), χωρίς να μεταβάλλονται οι μέρες της άδειας λοχείας. Άρα στην περίπτωση αυτή η συνολική άδεια υπερβαίνει τις 119 μέρες.

 

Όσον αφορά τα δικαιώματα της εργαζόμενης, θα πρέπει να πληρωθεί από τον εργοδότη της :

α) Για μισό μήνα αν δεν έχει κλείσει εργασιακό έτος στον ίδιο εργοδότη, και β) Για ένα μήνα αν έχει κλείσει πάνω από ένα εργασιακό έτος στον ίδιο εργοδότη.

 

Ακριβώς τα ίδια ισχύουν και για την ασφάλιση της.

 

Περαιτέρω δικαιούται η εργαζόμενη να εισπράξει από το ΙΚΑ επίδομα τοκετού και επίδομα λοχείας. Το επίδομα τοκετού για να το πάρει η εργαζόμενη θα πρέπει να έχει 50 ένσημα το τελευταίο έτος ή το τελευταίο 15μηνο χωρίς να λαμβάνονται υπόψη οι δύο τελευταίοι μήνες.

Για το επίδομα λοχείας απαιτείται να έχει συνολικά στην ασφάλιση 200 ένσημα (οποτεδήποτε).

 

Όσον αφορά το επίδομα του ΟΑΕΔ, καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (παρέχουν εξαρτημένη εργασίας). Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας.

Οι παροχές μητρότητας είναι ίσες με τη διαφορά που προκύπτει αν από τις αποδοχές που καταβάλλει ο Εργοδότης αφαιρεθεί το επίδομα που κατέβαλε το Ι.Κ.Α. για το ίδιο χρονικό διάστημα.

Η προθεσμία για την υποβολή σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το Ι.Κ.Α.

Νόμοι και διατάγματα που καλύπτουν την παροχή, είναι τα ακόλουθα:

Ν. 549/1977, Π.Δ. 776/77, Π.Δ. 221/97.

 

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

 

•Παροχή στο Ι.Κ.Α. επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

•Ενεργός εργασιακή σχέση κατά το χρόνο έναρξης της αποχής, λόγω, κυοφορίας ή λοχείας.

 

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

 

1.Ασφαλιστικό βιβλιάριο του Ι.Κ.Α.

2.Βεβαίωση του εργοδότη.

3.Βεβαίωση του Ι.Κ.Α. για την διάρκεια της επιδότησης, το ύψος του ημερησίου επιδόματος και του συνολικού καταβληθέντος ποσού των επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

 

ΠΗΓΗ :

 

 

Παρακαλω βοηθηστε με..!!!

Ειμαι στον 6ο μηνα εγκυμοσυνης μου..τοσο καιρο ημουμα ανεργη ..εχθες στις 09/06/2016 μου εκανε μια γνωστη μου προσλληψη μπας και παρω κανενα επιδομα κ θα πληρωνω τα ενσημα μονη μου..απο το 2014 εως το 2015 εχω 137 ενσημα..μεχρι τον αυγουστο συμπληρωνω τα 200 που χρειαζομαι ..Αρχες Σεπτεμβρη γενναω ..το βιβλιαριο μου δεν ειναι θεωρημενο .ενω τωρα ειμαι ασφαλισμενη μπορω να το θεωρησω ή πρεπει να συμπληρωσω 50 ενσημα πρωτα..εαν ειναι ετσι δεν προλαβαινω για να παρω τις 56 ημερες..μηπως μπορω να τις παρω αργοτερα μετα τον τοκετο μαζι με τις 63 ή τις χανω;?γενικοτερα παρακαλω βοηθηστε με δικαιουμαι τιποτα ή αδικα ταλαιπωρουμε και πληρωνω ενσημα..οταν λενε 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια εννουν το 2014-2015 ή 2015-2016 .Ασ με βοηθησει

καποιος παρακαλω..

Link to comment
Share on other sites

Νανσια

 

Παρακαλω βοηθηστε με..!!!

 

 

Ειμαι στον 6ο μηνα εγκυμοσυνης μου..τοσο καιρο ημουμα ανεργη ..εχθες στις 09/06/2016 μου εκανε μια γνωστη μου προσλληψη μπας και παρω κανενα επιδομα κ θα πληρωνω τα ενσημα μονη μου..απο το 2014 εως το 2015 εχω 137 ενσημα..μεχρι τον αυγουστο συμπληρωνω τα 200 που χρειαζομαι ..Αρχες Σεπτεμβρη γενναω ..το βιβλιαριο μου δεν ειναι θεωρημενο .ενω τωρα ειμαι ασφαλισμενη μπορω να το θεωρησω ή πρεπει να συμπληρωσω 50 ενσημα πρωτα..εαν ειναι ετσι δεν προλαβαινω για να παρω τις 56 ημερες..μηπως μπορω να τις παρω αργοτερα μετα τον τοκετο μαζι με τις 63 ή τις χανω;?γενικοτερα παρακαλω βοηθηστε με δικαιουμαι τιποτα ή αδικα ταλαιπωρουμε και πληρωνω ενσημα..οταν λενε 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια εννουν το 2014-2015 ή 2015-2016 .Ασ με βοηθησει

καποιος παρακαλω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Η συζυγος μου είναι ασφαλισμένη σε άλλο ταμείο (Ελέυθερη επαγγελματίας), κι εγώ είμαι ΙΚΑ ασφαλισμένος σε επιχείριση.

 

Δικαιούται κάποιο επίδομα από το ΙΚΑ?

 

Στο φυλλάδιο που βλέπω εδώ http://www.ika.gr/gr/infopages/downloads/toketou.pdf αναφέρει "Το εφάπαξ βοήθημα τοκετού δικαιούνται οι άμεσα ασφαλισμένες, οι συνταξιούχοι και οι γυναίκες των ασφαλισμένων και συνταξιούχων"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...