Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θα επιλέγατε? - Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?


Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?  

1.341

  1. 1. Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?

    • Φυσιολογικα
      1846
    • Καισαρικη
      580


Recommended Posts

Γεννησα φυσιολογικα και χωρις καν επισκληριδιο απο καθαρη τυχη!!!!!!!!!:D:D:D:DΣτην αρχη οταν με επιασαν οι πονοι θυμαμαι οτι ψιλοπονουσα αλλα μεχρι ενα σημειο ηταν ανεκτα και αν δεν μου εκανε και ο γιατρος την ανοητη εξεταση με το δακτυλο για να δει την διαστολη του τραχηλου και με ειχαν αφησει απλα στην υσηχια μου θα ηταν ακομα πιο ευχαριστη εμπειρεια!!!!!!

Ευτηχως καποια στιγμη βραδιασε με παρατησαν ησυχη απο τις 12 το βραδυ και ηρεμησα και στις 8 το πρωι ειχα τελεια διαστολη

θυμαμαι νομιζα οτι ηθελα τουαλέα και 0-[εκεινη την ωρα ηρθε και μια νοσοομα να με ελενξει και με πληροφορησε οτι γεννουσα!!!!!

Μετα ετρεχαν να με βαλουν στο χειρουργειο φοβοταν μηπως γεννησω στο δρομο!!!!!

πλακα ειχε με 2 σπρωξιματα ειχε βγει και ενα μικρο μωρακι ασχημο που αναρωτηθηκα εκεινη την ωρα μα καλα ηταν αναγκη να μοιαζει στον πατερα της???????????Εγω που ημουν?????

 

Οταν με πηγαν στο χειρουργειο ρωτησα μα καλα δδεν θα μου κανετε επισκληριδιο????Τωρα μου λενε ειναι αργα!!!!!

 

την επομενη φορα τωρα που ξερω τι γινεται θα παω θα κατσω σε ενα κρεββατι και οταν ειναι να γεννησω θα τους φωναξω:D:D

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 928
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πραγματικά τυχερές όσες γέννησαν φυσιολογικά και ακόμα πιο τυχερές όσες γέννησαν γρήγορα και φυσιολογικά...

Όταν εμαθα οτι ήμουν έγκυος είπα μέσα μου οτι δε θέλω με τίποτα καισαρική και φοβόμουν πολύ το χειρουργείο. Πηρα και dvd με ασκησεις γιογκα για να ετοιμαστώ για μια φυσιολογική γέννα.

Αλλά δυστυχώς ενω είχε ξεκινήσει τόσο καλά η εγκυμοσύνη, δεν εξελίχθηκε χωρις προβλήματα. Στον 7ο μήνα περιπου παρουσίασα ελλάτωση αμνιακού υγρού και τελικά

γέννησα με καισαρική πριν μπω στον 9ο.

Ηταν πολύ δυσκολο για μένα να μπορέσω να κατανοήσω οτι θα γεννουσα με καισαρική και μάλιστα ακόμη πιο δυσκολο όταν αρχισαν τα πράγματα να ζοριζονται στη μητρα για το μωρό, και μου ειπε οτι θα γεννουσα μόλις εμπαινα στην 37 εβδομάδα, αλλά τελικά ούτε αυτό καταφέραμε...

Γεννησα εσπευσμένα και μου ειπαν οτι θα γεννήσω τελευταία στιγμή ενώ ημουν ήδη στον καρδιοτοκογράφο για να μη με αγχώσουν και στρεσαριστεί περισσότερο το μωρό.

Τελικά πήγανε όλα καλά στη γέννα και το μωράκι μου γεννηθηκε καλά αν και λίγο ζορισμένη (ασυνηθιστο για παιδί καισαρικής).

Όταν ηρθα σπίτι όμως με επιασαν τα κλαματα που εκανα επεμβαση, που πονούσα ακόμα, που δε μπορουσα να χαρώ το μωράκι μου λόγω πόνων και που με δυσκολία εσκυβα για τη βάλω στο κρεβατάκι της.

Τελικά περάσανε όλα και οι πόνοι και τα πάντα (αν και με πονάνε τα ράματα λίγο, ακόμα) και το μόνο που αξίζει είναι η υγεία των μωρών μας. Την κοιτάω καμιά φορά και σκεφτομαι τι θα γινόταν αν δεν εμπαινα στο χειρουργείο εκείνη τη μέρα και δε θέλω ούτε καν να το φαντάζομαι.... Αξίζει άλλους τόσους πόνους....

Σημασία δεν έχει ο τροπος, αλλά το αποτέλεσμα...

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Διαλεξα φυσικος τοκετος ΕΝΝΟΕΙΤΕ.....αν και γεννησα με καισαρικη. Βασικα η καισαρικη μας εσωσε την ζωη και στις δυο.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

διαλεξα φυσιολογικο (χωρίς φυσικα όπως όλες να ξερω πως ειναι!!!)

αλλα τελικα τωρα ανακάλυψα και μετα απο τη γέννα κμε μια συζητηση με το γιατρο , ότι κ η καισαρική(χωρις πάλι φυσικα να ξέρω πως ειναι), μια χαρά ειναι!!!το αποτέλεσμα μετράει....!!!δηλ, αν ποτε κάνω αλλο παιδάκι κ κανω καισαρική δε θα με νοιάξει καθόλου!!!κ ειχα μια πολλη καλη γεννα με 4κ παιδι κ χωρις επισκληρίδιο.

πάνε μερικες γυναίκες στο γιατρό μου ο οποιος ξεκινάει ειναι πάντα υπερ του φυσιολογικου κ μου το λεγε ως παράπονο(κ σημειωτεον παιρνει μονο 100 ? διαφορά φυσιολογικό με καισαρική, αρά δε παιζει μια να το κανει για τα χρηματα)

κ παρόλο που δεν εχουν προθποθέσεις καμια φορα για φυσιολογικό (προς το τέλος που φαινεται)του βάζουν το μαχαιρι στο λαιμό κ μετά τον λένε κ κακό γιατρό κ ότι το κάνει για τα λεφτα η ότι βαριεται, κ φευγουν με κατι μουτρα ως το πάτωμα!!!η καισαρική πια ειναι πολυ εξελιγμένη κ ειναι πολυ τυχερες πια οι γυναικες που υπάρχει!!

στεναχωριέμαι που βλέπω κοπέλες που στεναχωριουνται που εχουν κάνει ή που θα κανουν καισαρική,

με εναν τελειο τοκετό είχα την εντυπωση ότι θα σηκωθω κ θα χοροπηδάω, δεν ειναι έτσι, ακομα με την υγρασια νιωθω τα ράμματ κ 15-20 μέρες με βοηθουσε ο αντρας μου να σηκωθω απο το κρεββατι κ περπατουσα σα συγκαμενη!!δεν εννοω τιποτα τραγικό αλλα να καταλήξω ότι κ ο φυσιολογικος τοκετός εχει κ τα δικα του!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Διαλεξα φυσικος τοκετος ΕΝΝΟΕΙΤΕ.....αν και γεννησα με καισαρικη. Βασικα η καισαρικη μας εσωσε την ζωη και στις δυο.....

 

 

Και σε εμένα, έτσι ακριβώς έγινε… αν ζούσαμε στο μεσαίωνα τώρα, σίγουρα θα είχα πεθάνει και εγώ και το παιδάκι μου…

 

Αλλά όσο να ʼναι… ακόμα μέσα μου, με πονάει λίγο που δεν έκανα φυσιολογικό… ήθελα πάρα πολύ να το νιώσω… είχα προετοιμαστεί ψυχολογικά για να γεννήσω φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο και είχα πείσει τον εαυτό μου ότι θα τα καταφέρω, αλλά…

 

Καλύτερα οι εγκυμονούσες να έχουνε τα πάντα στο μυαλό τους, για την ώρα εκείνη.. για να μη βρεθούν απροετοίμαστες.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επιλέγω καισαρική επειδή δεν αντέχω άλλες εκπλήξεις στην εγκυμοσύνη μου, αρκετές είχα με τις 2 προηγούμενες που δεν κατέληξαν σε τοκετό...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλά όσο να ʼναι… ακόμα μέσα μου, με πονάει λίγο που δεν έκανα φυσιολογικό… ήθελα πάρα πολύ να το νιώσω… είχα προετοιμαστεί ψυχολογικά για να γεννήσω φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο και είχα πείσει τον εαυτό μου ότι θα τα καταφέρω, αλλά…

 

Καλύτερα οι εγκυμονούσες να έχουνε τα πάντα στο μυαλό τους, για την ώρα εκείνη.. για να μη βρεθούν απροετοίμαστες.

 

Κάπως έτσι νιώθω και εγώ! Είχα προετοιμαστεί για φυσιολογικό με μαθήματα ανώδυνου για δυο μήνες και τελικά καισαρική!!!! Στεναχωρέθηκα πολύ και ακόμη με πονάει! Ένιωσα πως δεν τα κατάφερα! Τέλος πάντων χαίρομαι που έχω το κορίτσι μου υγιές στα χέρια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλά όσο να ʼναι… ακόμα μέσα μου, με πονάει λίγο που δεν έκανα φυσιολογικό… ήθελα πάρα πολύ να το νιώσω… είχα προετοιμαστεί ψυχολογικά για να γεννήσω φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο και είχα πείσει τον εαυτό μου ότι θα τα καταφέρω, αλλά…

 

Καλύτερα οι εγκυμονούσες να έχουνε τα πάντα στο μυαλό τους, για την ώρα εκείνη.. για να μη βρεθούν απροετοίμαστες.

 

Κάπως έτσι νιώθω και εγώ! Είχα προετοιμαστεί για φυσιολογικό με μαθήματα ανώδυνου για δυο μήνες και τελικά καισαρική!!!! Στεναχωρέθηκα πολύ και ακόμη με πονάει! Ένιωσα πως δεν τα κατάφερα! Τέλος πάντων χαίρομαι που έχω το κορίτσι μου υγιές στα χέρια μου!!!

 

 

Αν είχα επιλογή, θα επέλεγα φυσιολογικό. Η καισαρική είναι μια επέμβαση, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Δεν έχω όμως επιλογή λόγω ανατομικών προβλημάτων (πολύ στενός κόλπος). Το έμαθα με δύσκολο τρόπο την ώρα που γεννούσα, οπότε αν κάνω 2ο αναγκαστικά θα πάω για κτ.

Link to comment
Share on other sites

θα καταθεσω απλα την αποψη μου εχω κανει 3 γεννες, η πρωτη μου ηταν με φυσιολογικο τροπο χωρις επισκληρηδιο με προκληση γεννωντας ενα παιδι 4κιλων εκανα 7 μηνες να κατσω με ευκολια τα ραμματα με ταλαιπωρισαν πολυ. Στη δευτερη γεννα μετα απο προκληση και 24ωρες πονο τελικα γεννησα με καισαρικη (σε 4 μερες περασαν ολα) και στην τριτη μου γεννα επιτελους ηξερα πως θα παω και κανοντας προσευχη θα γεννουσα και ολα καλα. Και τα δυο ειναι επικινδυνα δεν το συζητω απλα καποια πραγματα δεν πρεπει να τα σκεφτομαστε τοσο πολυ. Το θεμα ειναι να παρουμε αγκαλια τα μωρα μας και να ειμαστε καλα τιποτα αλλο ο τροπος δεν διαφερει ουτε θα πρεπε να μας ενδιαφερει και τα δυο εχουν την εννοια τους και στα δυο ποναμε κατ'αλλα ολα ειναι ιδια.Εγω δεν σκεφτηκα ουτε στιγμη να μπω στην διαδικασια να γεννησω φυσιολογικα το εζησα το χαρηκα το αισθανθηκα ειναι αδυνατο να περιγραφει με λογια αλλα οχι δεν θα θελα να ξαναπερασω τον ιδιο πονο τουλαχιστον η καισαρικη ξερεις ειναι εγχειριση και προετοιμαζεσαι ψυχολογικα.

Link to comment
Share on other sites

θα καταθεσω απλα την αποψη μου εχω κανει 3 γεννες, η πρωτη μου ηταν με φυσιολογικο τροπο χωρις επισκληρηδιο με προκληση γεννωντας ενα παιδι 4κιλων εκανα 7 μηνες να κατσω με ευκολια τα ραμματα με ταλαιπωρισαν πολυ. Στη δευτερη γεννα μετα απο προκληση και 24ωρες πονο τελικα γεννησα με καισαρικη (σε 4 μερες περασαν ολα) και στην τριτη μου γεννα επιτελους ηξερα πως θα παω και κανοντας προσευχη θα γεννουσα και ολα καλα. Και τα δυο ειναι επικινδυνα δεν το συζητω απλα καποια πραγματα δεν πρεπει να τα σκεφτομαστε τοσο πολυ. Το θεμα ειναι να παρουμε αγκαλια τα μωρα μας και να ειμαστε καλα τιποτα αλλο ο τροπος δεν διαφερει ουτε θα πρεπε να μας ενδιαφερει και τα δυο εχουν την εννοια τους και στα δυο ποναμε κατ'αλλα ολα ειναι ιδια.Εγω δεν σκεφτηκα ουτε στιγμη να μπω στην διαδικασια να γεννησω φυσιολογικα το εζησα το χαρηκα το αισθανθηκα ειναι αδυνατο να περιγραφει με λογια αλλα οχι δεν θα θελα να ξαναπερασω τον ιδιο πονο τουλαχιστον η καισαρικη ξερεις ειναι εγχειριση και προετοιμαζεσαι ψυχολογικα.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο το παν είναι να πάρουμε αγκαλιά τα μωρά μας και να είμαστε καλά! Καμια φορά το ξεχνώ και είναι καλό να υπάρχουμ άνθρωποι να στο υπενθυμίζουν!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!εγω γεννησα με καισαρικη και επισκληριδιο.η επισκληριδιος ηταν πραγματικα,απο τις πιο κορυφαιες στιγμες της ζωης μου.ημουν παρα πολυ αγχωμενη γιατι η μπεμπα ειχε τυλιχτει στο λωρο και δεν ηξερα αν ολα θα πανε καλα,αλλα μολις μου εκαναν την επισκληριδιο χαλαρωσα τοσο πολυ,που σε ολη τη διαρκεια του χειρουργειου ειχα ψοφησει απο το γελιο.κανανε τρια λεπτα να βγαλουν το παιδι απο μεσα,την ειδα αμεσως,μετα με ραβανε για κανενα εικοσαλεπτο.πηραν το παιδι εξω να το δει ο μπαμπας και η γιαγια,με αφησαν μιση ωρα στην ανανηψη και μετα στο δωματιο μου κανονικα.γεννησα στις 10 το βραδυ και στις 7 το πρωι μου εβγαλαν καθετηρες, ορους τα παντα και το μεσημερι εκανα και μπανιο.μονο την πρωτη μερα πονουσα αλλα υποφερτα.εγω ταιζα το μωρο,εγω το αλλαζα,τα παντα.δεν ξερω πως θα ηταν αν γεννουσα φυσιολογικα,αλλα με αυτο τον τροπο το ευχαριστηθηκα παρα πολυ!επισης θελω να πω οτι οι αναισθησιολογοι και ολο το προσωπικο του νοσοκομειου αλεξανδρα ηταν καταπληκτικοι!αυτα απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εγώ έχω γεννήσει 3 φορές. Το πρώτο μου παιδάκι γεννήθηκε φυσιολογικά με επισκληρίδιο (4050 κιλά). Η μόνη ταλαιπωρία ήταν τα ράμματα τα οποία σε 10 ημέρες έπεσαν και δεν ένιωθα καμία άλλη ενόχληση. Το δεύτερο παιδάκι μου (2970 κιλά) το γέννησα με καισαρική έπειτα από πρόκληση και 13 ώρες πόνων. Τελικά δεν κατέβαινε επειδή ήταν μπλεγμένο με τον ομφάλιο λώρο. Δυστυχώς όμως μου πήρε σχεδόν 2 μήνες για να συνέλθω από τους πόνους και τις αιμοραγίες. Το τρίτο παιδάκι μου (3300 κιλά) θα το γεννούσα φυσιολογικά κι ήμουν πολύ χαρούμενη γι' αυτό. Δυστυχώς όμως μπλέχτηκε κι αυτό στον ομφάλιο λώρο και την επομένη αναγκάστηκε ο γιατρός να το πάρει με καισαρική γιατί κινδύνευε η ζωή του. Μετά από αυτή την καισαρική συνήλθα πιο γρήγορα μέσα σε 40 ημέρες. Αυτό που πιστεύω εγώ ύστερα απ'οσα πέρασα είναι πως τίποτα δε συγκρίνεται με το φυσιολογικό. Ειναι πολύ καλυτερα.

eNortjKzUjI0NDI1N1GyBlwwFW8C0Q,,31.png

Ο μεγάλος αντρούλης μου γεννήθηκε 12-6-2006.

Ο μικρός αντρούλης μου γεννήθηκε 19-3-2008.

Η μπουρμπουληθρα μου γεννηθηκε 10-11-2009.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τρία παιδάκια το πρωτο το γέννησα με φυσιολογικό τοκετό με επισκληρήδιο την τελευταία ώρα πρίν γεννήσω. Οι οδύνες ξεκίνησαν στις 4 το ξημέρωμα της Κυριακής και γέννησα στις 22:00 μμ το βράδυ της Κυριακής. Το μεγαλύτερο μέρος των ωδυνών το πέρασα στο σπιτι μου αφού τα νερά δεν είχαν σπάσει, κατέληξα στο μαιευτήριο στις 20:00 μμ και γύρω στις εννια έκανα την επισκληρήδιο στις δέκα κρατούσα τον αντρούλη μου στα χέρια μαζί με τον μπαμπά του. Στιγμές μαγικές και ανεπαναληπτες που όποτε τις θυμάμαι μου φέρνουν μια γλυκιά νοσταλγία. Στην δεύτερη γέννα μου στα διδυμάκια μου γέννησα με καισαρική λόγω προβλημάτων τροφοδοσιάς από τον ομφάλιο λώρο και μείωση του αμνιακού υγρού, πάλι με επισκληρήδιο.Θυμάμαι οτι ήμουν αγχωμένη επειδή δεν ήθελα καισαρική αλλά έπρεπε, αλλά και πάλι θυμάμαι με νοσταλγία εκείνη την μαγική στιγμή που κρατούσα και τα δύο τοσοδούλικα μωρά μου μαζί στην αγκαλιά μου ενώ ο ορός είχε φύγει από το χέρι μου και οι νοσοκόμες έτρεχαν να τον μαζέψουν. Το αποτέλεσμα ίδιο, μεγαλείο, στιγμές ανεπανάληπτες. Η μόνη διαφορά για μένα προσωπίκά ήταν οτι ενώ στον φυσιολογικό τοκετό συνήλθα αμέσως και την επόμενη ημέρα το πρωί έτρωγα οκλαδόν το πρωινό μου, στην καισαρική άργησα να συνέλθω παρότι επιδίωξα και περπάτησα αμέσως σχεδόν απο το μεσημέρι της ίδιας μέρας, ταλαιπωρήθηκα για αρκετά μεγάλο διάστημα μέχρι να σταματήσω να πονάω. Αλλά αυτό είναι διαφορέτικό για κάθε γυναίκα καθώς άλλες κοπέλες δεν πονεσαν καθόλου μετά την καισαρική. Ευχαριστώ το θεό που είμαστε όλοι καλά τα παιδάκια μου και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που ταλαιπωρήθηκα αρκετά, λόγω πρόκλησης και πολλών ωρών αναμονής και πόνων στο δωμάτιο των οδυνών, δε θα άλλαζα με τίποτα τον φυσιολογικό τοκετό τον οποίο και έκανα...απλά συγκλονιστική εμπειρία, η πιο δυνατή στη ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρόλο που ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ, γεννούσα 18 ώρες, δεν θα άλλαζα τον φυσιολογικό τοκετό ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! Είναι ότι εντονότερο έχω ζήσει στην ζωή μου. Οι πόνοι είναι αφόρητοι μέχρι να σου κάνουν την επισκληρήδιο, αλλά είναι τελείως διαφορετικό γιατί ξέρεις οτι πονάς για να γεννήσεις το παιδί σου. Δεν είναι σαν π.χ τον πονόδοντο που απλώς πονάς. Εδώ έχεις έναν τέλειο σκοπό, οπότε δεν σε νοιάζει. Και όταν πια γεννάς...νιώθεις ο σημαντικότερος άνθρωπος του κόσμου, σαν να είσαι ο Άτλαντας που σήκωσε στους ώμους του όλο τον κόσμο. Και μετά τον τοκετό, απολύτως κανένας πόνος, τίποτα, μετά από 2 ώρες σηκώθηκα, έκανα μπάνιο και έκανα βόλτες στο δωμάτιο. Για να σας πώ στην αλήθεια, όταν ήμουνα στο δωμάτιο που σε αφήνουν για να συνέλθεις και άκουγα τις άλλες κοπέλες που γεννούσαν έλεγα: "αυτό θέλω να το ξαναζήσω οπωσδήποτε". ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα οτι είναι σωστό να επιλέξουμε εμείς...

Ό,τι αποφασίσει ο γιατρός!

Θα ρισκάρουμε την υγεία του παιδιού μας???

 

Εννοείται πως αν δεν γίνεται αλλιώς και κινδυνεύουμε ή εμείς ή το μωρό θα κάνουμε ό,τι πρέπει να γίνει, απλώς λέμε τί θα προτιμούσαμε αν όλα ήταν καλά.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι νιώθω και εγώ! Είχα προετοιμαστεί για φυσιολογικό με μαθήματα ανώδυνου για δυο μήνες και τελικά καισαρική!!!! Στεναχωρέθηκα πολύ και ακόμη με πονάει! Ένιωσα πως δεν τα κατάφερα! Τέλος πάντων χαίρομαι που έχω το κορίτσι μου υγιές στα χέρια μου!!!

 

Ε όχι δα οτι δεν τα κατάφερες εσύ! Φυσικά και τα κατάφερες μιά χαρά και έκανες το κοριτσάκι σου. Το κουβάλαγες τόσους μήνες και το δημιούργησες και τελικά το γέννησες. Άσχετο αν για πρακτικούς λόγους κρίθηκε καλύτερο από τον γιατρό σου να γεννήσεις με Καισαρική. Εσύ τι φταίς; Άλλωστε δεν ξέρεις ποτέ, μπορεί αν προχωρούσες με φυσιολογικό πάλι να τα κατάφερνες, απλώς ο γιατρός σου έκρινε οτι δεν υπάρχει κανένας λόγος να το ρισκάρετε και να ζοριστείτε και εσύ και το παιδί. Λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Και όταν πια γεννάς...νιώθεις ο σημαντικότερος άνθρωπος του κόσμου, σαν να είσαι ο Άτλαντας που σήκωσε στους ώμους του όλο τον κόσμο. Και μετά τον τοκετό, απολύτως κανένας πόνος, τίποτα, μετά από 2 ώρες σηκώθηκα, έκανα μπάνιο και έκανα βόλτες στο δωμάτιο.

 

Αυτά τα δυο είναι που ζηλεύω στις γυναίκες που γεννούν με φυσιολογικό τοκετό! 1ον ότι μετά νιώθεις ότι μπορείς να καταφέρεις τα πάντα, αφού έκανες και αυτό, και 2ον ότι σηκώνεσαι αμέσως, κάνεις το μπάνιο σου, τις βόλτες σου, τρως κανονικά, δεν έχεις ανάγκη κανέναν για να πάρεις αγκαλιά το μωράκι σου, κλπ. Εγώ γέννησα με προγραμματισμένη καισαρική, λόγω μυωπίας. Όλα πήγαν καλά -και σίγουρα αυτό έχει τη μεγαλύτερη σημασία- όμως κάποιες φορές νιώθω λες να πήγα να βγάλω δόντι! Η ανάρρωσή μου ήταν γρήγορη αλλά σίγουρα οι πρώτες 2-3 μέρες ήταν δύσκολες...Γι' αυτό πιστεύω ότι η καισαρική δε μπορεί να είναι θέμα επιλογής! Είναι επέμβαση, πρέπει να γίνεται μόνο σε αναγκαίες περιπτώσεις.

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι νιωθεις οντως ο σημαντικοτερος ανθρωπος στο κοσμο!!!ειναι η πιο υπεροχη εμπειρια που μπορει να εχει μια γυναικα!παρολο που εκανα 10 ωρες να γεννησω δεν μου εκανε ουτε επισκληριδιο ,μεγαλη η ταλεπορια οπως καταλαβαινετε μολις ειδα το αντρακι μου 3910 καταλαβα οτι αξιζει αυτος ο πονος οσο αβασταχτος και να'ναι!ευτυχως ειχα και τον αντρα μου μαζι αλλιως δεν θα τελειωνε εκεινο το βραδυ στο δοματιο των οδινων ποτε!!!!!μετα απο 2,5 μηνες ακομα ποναω γιατι εχει τραυματιστει ο κολπος απο την ταλεπορια και λογω θηλασμου θα αργησουν να επουλοθουν οι πληγες, λογω ορμωνων.τι να κανουμε υπομονη.....:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γέννησα με καισαρική αφού περίμενα στον τοκογράφο για περίπου 10 ώρες. Η μικρούλα μου ήταν ψηλά και δεν έλεγε να κατέβει.Δεν φοβάμαι τον πόνο, όπως και να γεννούσα, ήμουν συγκεντρωμένη στο λόγο που ήμουν στην κλινική, στην κόρη μου. Είμαι και λίγο χοντρόπετση με τον πόνο.Εμπιστεύτηκα τη γιατρό μου που μου πρότεινε καισαρική και επέλεξα ολική, γιατί έτσι μου έλεγε το ένστικτό μου ότι θα ήταν καλύτερα. Δεν πόνεσα παρά λιγάκι την 2η ημέρα, μέχρι να επανέλθει η λειτουργία των εντέρων στα κανονικά. Αυτό και μόνο αυτό.

Περπάτησα την 1η ημέρα και κάθε ημέρα και περισσότερο, μέχρι που την 3η ημέρα δεν είχα πια σωληνάκια και πλύθηκα στο μπάνιο της κλινικής. Από την 3η ημέρα πήγαινα μόνη μου παντού, δεν χρειαζόμουν κανέναν δίπλα μου. Το ότι δεν τρως ό,τι θέλεις δεν με χάλασε καθόλου. Δεν στερήθηκα τίποτα σε όλη μου την εγκυμοσύνη, αλλά ούτε και ποτέ άλλοτε, δεν θα πάθαινα τίποτα για λίγες ημέρες.

Θα ήθελα να γεννήσω με φυσιολογικό, αλλά και με καισαρική που γέννησα δεν νιώθω τύψεις. Αντίθετα, η αδερφή μου που γέννησε φυσιολογικά και με επισκληρίδιο, που δεν την έπιασε, μετά από 2,5 χρόνια, ακόμα δεν αποφασίζει να το περάσει ξανά, γιατί υπέφερε φριχτά. κάθε φορά που μιλάει για τη γέννα της κλαίει, σαν να το ξαναζεί.

Παλιότερα, η γέννα γινόταν μόνο φυσιολογικά, γιατί δεν υπήρχαν άλλες επιλογές, με τα γνωστά επακόλουθα, τζόγος. όταν όμως ο γιατρός σου λέει καισαρική, έχει τους λόγους του. ή τον εμπιστεύεσαι ή αποφασίζεις να κάνεις τον γιατρό εσύ ρισκάροντας το μωρό σου και τη ζωή σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ όντας φυγόπονη ώς εκεί που δεν πάει θέλω να κάνω Καισαρική με επισκληρίδιο...Θα μου πείς ορθώς γιατί μετά δεν θα πονάς??? Θα πονάω αλλά υπάρχουν τα χάπια και τα παυσίπονα, στον φυσιολογικό τοκετό μπορεί και να κοιλοπονάς από 3-20 ώρες και κανένα παυσίπονο δεν σου κάνει τίποτα.Θα μου πείς πάλι και γιατί δεν κάνεις φυσιολογικό με επισκληρίδιο??? Γιατι πολλές κοπέλες δεν τις έχει πιάσει και τα νιώθουν όλα κανονικότατα.Ενώ από ότι μου έχουν πεί στην καισαρική βάζουν περισσότερη ποσότητα για να μπορέσουν να νεκρώσουν εντελώς από την μέση και κάτω. Ξέρω μπορεί να είμαι χαζή τρελή ηλίθια...αλλά ο γιατρός που έχω επιλέξει είναι δοιάνοια και όπως είπε μια κοπέλα εδω μέσα "Το καλύτερο νυστέρι της Αθήνας" οπότε τον εμπιστεύομαι τυφλά και αυτόν και την ομάδα του για την καισαρικούλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όντας φυγόπονη ώς εκεί που δεν πάει θέλω να κάνω Καισαρική με επισκληρίδιο...Θα μου πείς ορθώς γιατί μετά δεν θα πονάς??? Θα πονάω αλλά υπάρχουν τα χάπια και τα παυσίπονα, στον φυσιολογικό τοκετό μπορεί και να κοιλοπονάς από 3-20 ώρες και κανένα παυσίπονο δεν σου κάνει τίποτα

Εγω το μονο που εχω να πω ειναι οτι ναι πονας αλλα μετα δεν θυμασαι τους πονους του ΦΤ

Τουλαχιστον αυτο εζησα εγω τρεις φορες,ελπιζω και η τεταρτη να ειναι ετσι

Με το καλο σου ευχομαι με οποιο τροπο και αν επιλεξεις:P

Μανουλα θα γινουμε και ετσι και αλλιως;)

4

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όντας φυγόπονη ώς εκεί που δεν πάει θέλω να κάνω Καισαρική με επισκληρίδιο...Θα μου πείς ορθώς γιατί μετά δεν θα πονάς??? Θα πονάω αλλά υπάρχουν τα χάπια και τα παυσίπονα, στον φυσιολογικό τοκετό μπορεί και να κοιλοπονάς από 3-20 ώρες και κανένα παυσίπονο δεν σου κάνει τίποτα.

σκεψου ομως οτι στον θαλαμο μετα εσυ δεν θα μπορεις να κουνηθεις μετους ορους και τα τιαυτα και θα πονας περισσοτερο απο αυτες που γεννησασν φυσιολογικα και αυτες θα σηκωνονται συνεχεια χωρις ιδιαιτερα προβληματα και..θα τρωνε οοοτι θελουν!!!!!βασικο!!!!!!ενω εσυ θα εχεις μια φρυγανουλα ενα τσαγακι αντε και καμια μαρμελαδιτσα το πρωι!!!!:-P:-P:-P

Θα μου πείς πάλι και γιατί δεν κάνεις φυσιολογικό με επισκληρίδιο??? Γιατι πολλές κοπέλες δεν τις έχει πιάσει και τα νιώθουν όλα κανονικότατα.
εμενα οχι απλως με επιασε αλλα απο ενα σημειο και μετα δεν καταλαβαινα τον πονο ποτε ερχεται και ποτε φευγει.με αποτελεσμα να μην σπρωχνω σωστα και να αργησω να τον βγαλω τον μικρουλη!πηγα με προγραμματισμενο τοκετο αφου ειχαν περασει οιμερες και δεν ελεγε να βγει...οποτε και μου κανανε τεχνιτες οδυνες και ο τοκετος ξεκινησε πολυ γρηγορα.θελω να πω δηλαδη οτι ολα ειναι σχετικα!ναι αν μπεις εντελως φυσιολογικα με σπασμενα νερα και αφησουν να εξελιχθει ο τοκετος απο μονος του (χωρις να σου χορηγησουν μητροσυσπαστικα και αλλα)τοτε ναι θα κοιλοπονας 3 με 20 ωρες οπως λες!!!ολα ειναι θεμα γιατρου και συνενοησης πιστευω!!
Ξέρω μπορεί να είμαι χαζή τρελή ηλίθια...
καθολου!!!!ειναι επιλογη σου πως θα γεννησεις το μωρακι σου!!!!με το καλο ευχομαι!!!!και......με εναν πονο!!!!:D:D:D:D:D:D

tzimakos was born at 10/03/2009!

 

mom and dad love you..........

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να γίνω λίγο η ξινή της παρέας?

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί (εφοσον δε συντρέχει ιατρικός λόγος) μας επιτρέπεται η επιλογή για φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική.

 

Πιστεύω δηλαδή, οτι οι γιατροί μας δε θα έπρεπε να μας δίνουν το δικαίωμα επιλογής χωρις συγκεκριμένο λόγο.

 

Αλλωστε κανείς δε μπορεί να αμφισβητήσει οτι η διαδικασία του φυσιολογικού τοκετού προετοιμάζει καλύτερα ψυχολογικά και βιολογικά τα μωράκια για την άφιξή τους.

 

Βρίστε με παρακαλώ... :-):-):-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...